ev alıp almama kararsızlığı devam ediyor :) (yeni gelişmeler)

Ayrıca pandemi daha ne kadar sürecek ki, bittiğinde herşey normale döndüğünde, o kiracı bolluğunda ev fiyatları da uçmuş olacak zaten.
kesinlikle.
en yakın örnek, ben 2020 haziranda falan kampüse yakın bölgeden ev bakıyordum, 900'e zor buldum ve tuttum da orayı. 15 senelik binaydı, eşyasızdı. 1+1. kampüse daha yakın eşyasızlar 1100 falan, eşyalıların da 1600'e kadar yolu vardı. üstelik bahsettiğim tarihte pandemi de vardı.

Bizim çok merkezi yerde, denize 2 dakika olan 1+1 evimiz vardı geçen sene sattık. Konumu çok iyi olduğu için bizim 3+1 evimize denk kira geliri vardı. Üstelik bizim oturduğumuz yerin konumu da iyi ama evimizin olduğu yer kadar rağbet görmüyordu. Hatta şöyle söyleyeyim orası için çok daha yüksek kira vermeyi teklif edenler olmuştu ama bizimkiler kiracı seçiyordu. Hiç bilmiyorum bu işleri ama küçük ev almak yatırım amaçlı güzel bence. Konumunun iyi olması önemli. Umarım içinize sinen şekilde ev sahibi olursunuz.

1+1lerin bu yönünü çok seviyorum. az fatura ile sıcacık olabiliyor doğalgazla. temizlik zaten hiç sorun değil. bi yemek olayını sevmemiştim ben ama yemek kokusu sorunu düzgün çalışan bir davlumbaz ile halletmek mümkün. tek kişi için çok ideal. salonda yer içer oturur, odasında da gider yatar. ev küçük olduğu için kendini fazla yalnız hissetmez :KK70: ama ben yapamıyorum mesela daralıyorum. bana büyük olacak. kesinlikle balkon olacak. şimdi oturduğum evde 2 balkon var :KK70: kocaman mutfak sanki ne yapıyorsam. olsun, büyük. salon kocaman, kedimiz boydan boya koşup eğlenebiliyor, koridorda dört nala :KK70: ama temizlik, ısıtma sorun. hele soğukta ısıtana kadar uğraştık yani.
Isınmada çok avantajlıydı gerçekten, 100 liranın üzerinde doğalgaz faturası çok nadirdi. Ki ben 45-50’lerde yakıyordum. Evi sıcacık yapıyordum şortla vs geziyordum evde, sonra da dışarı çıktığımda çok soğuk geldiği için hasta oluyordum :KK70:. Benim evim kuzey güney cepheydi, yatak odası güneye bakıyordu. Odaların karşılıklı olması kedim için avantajlıydı baya, koşacak düzlük vardı :KK70:. Ben çoğunlukla yatak odamda geçiriyordum günlerimi. Erkek arkadaşım olmadığında aylarca salonda oturmuyordum bile. Yazın oradaysam da salon daha serin oluyordu, çekyatım vardı onda yatıyordum o zaman da odama nadiren gidiyordum 😂. Tekken güzeldi ya, özlüyorum evimi. Fransız balkonum vardı, kedimle dışarı bakıyorduk. O kadarcık ev yetiyordu ikimize 😄.

evet yani güzel semtte daha büyük evler 400-500 bin en az.
ya hep ya hiç demektense orta yol olarak bunu düşündük.
bir yerden başlamak lazım değil mi?
Çok mantıklı.
Biz 10 yıl önce ev alırken maddi gücümüz 80 metrekare eve yetti. 5 yıl sonra değerlendi, evi sattık 140 metrekare aldık o parayla.
Ev genelde en garanti yatırımdır, küçük diye dert etmeyin.

Kira geliri/evin maliyeti orani cok iyi. 150ye aldiginiz evi 1300e kiraya verebiliyorsaniz hic düsünmeden alin. Nerdeymis bu evler bilgi verirseniz ben de almak isterim.

Wurstria günaydın ne olacak bizim bu ev konuları :))
Adatepe, tınaztepe, yeni otobanın oraya 1+1 evler var.
Eskileri de var hatta içinde kiracı olarak satılıyor.
Paranız yetiyorsa alın kiraya verin.
Ben senin yerinde olsam eski binalara da bakarım buca da kentsel dönüşüm çok ne olacağı belli olmaz.
1 verirsin 3 alırsın :)

Güzel haberleri yaz bize :KK19:

Wurstria günaydın ne olacak bizim bu ev konuları :))
Adatepe, tınaztepe, yeni otobanın oraya 1+1 evler var.
Eskileri de var hatta içinde kiracı olarak satılıyor.
Paranız yetiyorsa alın kiraya verin.
Ben senin yerinde olsam eski binalara da bakarım buca da kentsel dönüşüm çok ne olacağı belli olmaz.
1 verirsin 3 alırsın :)

Güzel haberleri yaz bize :KK19:
yazacağım inşallah :)
günaydın :dondurma:

1+1 dairemiz var. Eşyalı biçimde kiraya veriyoruz. Tek sorun öğrenci oldukları için çok fazla kırık dökük eşya bırakmaları ( özellikle erkekler) evi çok fazla kirletmeleri.

Bir de şu anda üniversiteler kapalı olduğu için kiracı bulmak acayip sıkıntı. Çünkü öğrenci yok. Yani ordan gelen kiraya muhtaç olacaksanız haberiniz olsun

1+1 dairemiz var. Eşyalı biçimde kiraya veriyoruz. Tek sorun öğrenci oldukları için çok fazla kırık dökük eşya bırakmaları ( özellikle erkekler) evi çok fazla kirletmeleri.

Bir de şu anda üniversiteler kapalı olduğu için kiracı bulmak acayip sıkıntı. Çünkü öğrenci yok. Yani ordan gelen kiraya muhtaç olacaksanız haberiniz olsun
Teşekkürler.
Oradan gelen ekstra olacak. Bu ihtimalleri düşündük belki önümüzdeki yıl da bu seneki gibi olabilir.
Siz kiracı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Kırık dökük bozulma durumlarında neler yapıyorsunuz?
Annem erkeğe vermek istemez muhtemelen.
Tek yaşayan, gözünün tutacağı bir kız ister tabii bulursa.

Teşekkürler.
Oradan gelen ekstra olacak. Bu ihtimalleri düşündük belki önümüzdeki yıl da bu seneki gibi olabilir.
Siz kiracı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Kırık dökük bozulma durumlarında neler yapıyorsunuz?
Annem erkeğe vermek istemez muhtemelen.
Tek yaşayan, gözünün tutacağı bir kız ister tabii bulursa.
Başlarda genellikle ailesi ile gelen, görece düzgün duran insanlara verdik. Sonradan emlakçı ile anlaştık. Ama öğrenci oldukları için yatay geçiş yapacağım ayrılıyorum ya da arkadaşımla kavga ettik gidiyorum gibi evden çıkmak isteyenler oldu. Evi temiz bırakmadı hiçbiri de, (Amerikalı bir kız hariç) ardından temizlikçi tutup temizliği yaptırdık hep. Genellikle yaz dönemi kirasını vermek istemedi hiçbiride. Eşyalı daire olduğu için valiz ile çıkıp gitmek kolay oluyor onlar için.

Bizim burada eşyalı ev popüler olduğu için öylee veriyoruz. Ancak eşyalı evde makina bozuldu, tv ayarı olmadı, kumanda çalışmıyor gibi gibi sorunlar çok oluyor. Kırılıp dökülen eşya da çok oluyor.

Kredili evi satabilirsiniz, banka alıcı ile anlaşmalı işlem yapıyor.
Krediniz varken tekrar kredi alabilirsiniz, hatta düzenli öderseniz referans da oluyor.
Evlenirseniz evlilik öncesi edinilmiş mal olur, şerh bile koyulur.
150 bin lira şu an en kötü faizde bile 1300 tl gelir getirir.
Şu an aylık ödeyeceğiniz kredi 10 sene içinde kuşa döner hatta kiradan cok ucuza kalır.
Kredi faizleri düşerse yapılandırma taşıma sansınız da her daim var.
Garanti olarak birikimin 20 binini kenara atarsınız, sıkışırsanız taksit ödemeleri için vs.
Ben olsam oturacağımız evi alırdım.
2 kere konut kredisi kullandım, kişisel tecrübelerimdir.

merhabalar, ev alma hakkında bir konum daha vardı, merak edenler tıklasın :)
oradan devam etmiyorum çünkü düşüncelerimizde bazı değişiklikler oldu hanımlar, bu kez durum daha farklı. o yüzden yeni konu açma gereği duydum.
hemen özet geçeyim:
annemin 100-150 bin kadarlık bir birikimi ve ev alma hayali var.
biz kiracıyız.
önce dedik ki birikimi peşinat yapalım, üstüne de kredi çekelim 2+1 falan ailece yaşayacağımız bir ev alalım.
bu bir fikirdi sadece ama bazı endişelerim vardı özelike kredi ile ilgili. çünkü krediye girersek benim üzerime çekilecek ve nereden baksanız 7-10 sene kadar bu kredi hayatımızda olacaktı.
ben şu an bekarım ama belli de olmaz belki karşıma biri çıkar, evlenirim veya başka bir şey için para lazım olsa senelerce başka kredi alamayacağım.
kısacası bu tarz bir kredi beni hem kağıt üstünde hem de maddi anlamda bağlayacak, yıllarca ucu bana dokunacak.
ben bunları annemle paylaştım, hak verdi. aklımıza şöyle bişey geldi.

elimizdeki paranın yettiği kadar bir ev alalım, üstüne tamamlamaka gerekirse 20-30 bin ya borç bulur ya da kredi çekeriz dedik ve bakınmaya başladım ilanlara.
öğrenci yoğun bölgelerde bütçemize göre 1+1 satılık sıfır daireler var.
böyle bir şey alırsak ve kiraya versek oradan gelecek kira geliri üstüne biraz ekler yaşadığımız evin kirasını öderiz.
hem eldeki birikimi değerlendirmiş hem de kendi kira yükümüzü hafifletmiş olacağız.
bu tarz evler hızlı kiralanan bölgelerde ama çok kiracı sirkülasyonu oluyor ve öğrenciler, yalnız yaşayanlar vs derken kiracı profili biraz kafa kurcalıyor.
bölgedeki bu tarz evlerin kirası 1300-1600 tl arasında.
eğer alırsak hiç kredi borcuna girmeden mülk sahibi olucaz ve kira geliri olacak.
ben de öte yandan şöyle düşündüm, yarın bir gün kardeşim ve ben kendi hayatımızı kurarsak annem geçer oturur, kira derdi olmaz.
tabii gayrimenkul sonuçta, ihtiyaç halinde satma şansı da var bildiğiniz gibi.

bunun altında yatan mantığımız tamamen madem evimiz olsun istiyoruz, şu dünyada minik de olsa bir dairemiz olsun istiyoruz, büyüğüne gücümüz yetmiyorsa bari gücümüzün yettiğini alalım, nasıl olsa bize bir fayda sağlar. aslında para annemin parası, sağlayacağı fayda yine anneme olacak çünkü yaşlanınca geçip oturur o dururken biz kullacak değiliz. onu da düşünüyorum, ben eşimle veya işimde gücümde belki başka şehirde hayatımı yaşarken o kira düşünsün istemem.

annem esnaf ben özel sektördeyim, annemin kazancı benden çok daha fazla ve emeklilik için 2-3 senesi mi ne var. kredi çekemiyor. gerçi araştırıyoruz o durumu da. bu parayla araba almak (yatırım amaçlı), hisse senedi, altın gibi seçenekler de olabilirdi ama anne işte, daha elle tutulur, daha kalıcı, daha güvenilir bir şey olarak görmekte ev almayı. sizce bu doğru bir adım olur mu, dezavantajları ne olabilir özellikle kiracısı olan ev sahipleri ne gibi zorluklarla karşılaşıyor, siz olsanız ne yapardınız bunlar hakkında genel bir fikir alışverişi yapmak için konuyu açtım. yorumlarınızı bekliyorum :)

bu arada eğer alınırsa tapu onun üstüne olacak, kendi emeği kendi birikimi çünkü.
Bu önceki plandan çok daha mantıklı. Hem borca girmemiş olacaksınız, hem de annenizin bir güvencesi olacak.

Başlarda genellikle ailesi ile gelen, görece düzgün duran insanlara verdik. Sonradan emlakçı ile anlaştık. Ama öğrenci oldukları için yatay geçiş yapacağım ayrılıyorum ya da arkadaşımla kavga ettik gidiyorum gibi evden çıkmak isteyenler oldu. Evi temiz bırakmadı hiçbiri de, (Amerikalı bir kız hariç) ardından temizlikçi tutup temizliği yaptırdık hep. Genellikle yaz dönemi kirasını vermek istemedi hiçbiride. Eşyalı daire olduğu için valiz ile çıkıp gitmek kolay oluyor onlar için.

Bizim burada eşyalı ev popüler olduğu için öylee veriyoruz. Ancak eşyalı evde makina bozuldu, tv ayarı olmadı, kumanda çalışmıyor gibi gibi sorunlar çok oluyor. Kırılıp dökülen eşya da çok oluyor.
evet işte eşyalı evi kırıp dökmese bile zırt oldu zort oldu diye arayıp uğraştırmak isterler. e ben de annem de çalışan insanlarız buna zamanımız yok.
hem eşyalı hem de eşyasızlar popüler buralarda. yani her arzuya göre var aslında.
düşünüyorum hani eşyalı evi tutacak olan zaten ardına bakmadan, düşünmeden etmeden gitmek ister.
temizlik sorunu ayrı dert.
eşyasız olursa bu defa da kira biraz düşer, ha içine eşya koyan öğrenci de çok. girsin kendi zevkine göre döşesin.
bakıcaz bakalım teşekkürler bilgi için :)

Merhaba
Kiracı olarak taşınacaktım baktığım sitede 1 + 1 ev kirası 1400 iken 2000 olmuş
Az bir peşinatım var 2000 kira vereceğime 4000 kredi öder ev alırım dedim ve bunu uygulama aşamasına geçtim
Alacağım ev 380.000 kira getirisi ortalama 2000
Sizinki çok daha mantıklı

X