Ev alırken nasıl para biriktirdiniz ? Kaç sene biriktirdiniz ?

Birikimle olacak iş değil borçlanarak olur ancak. Çünkü siz biriktirdikce biriktirdiğinizin maddi değeri artmış gözükse de gerçekte git gide düşüyor. O nedenle biriktirerek değil malesef kredi, destek vs. gibi şeylere girmek gerekir göz karartıp
Aynen önce biraz peşinat biriktirip sonra gözü karartmak lazım sanirim

Altin, borsa yatırımı yapıyoruz. Siz ne yaptınız cuma günü ev alma işinizi merak ettim
biz pazartesi aldık evi. 423 gr kadar altın bozduk ben 50 bin ihtiya. kredisi çektim babam da konut kredisini çekti 381000 tl olarak. babamın üstüne aldık evi biz yurt dışında olduğumuz için. şimdi kısmet 2. yatırımlık eve. 1+1 evler buldum 500 bin tl civarlarında. Türkiyeye döndüğümde de o evlere bakıp kendim kredi çekmeye çalışacağım. 2 evin kirası ilk yıl bir evin kredisinin %80 inin ödese yeter. ikinci yıl tamamını karşılar zaten diye düşündüm.
Cihat dede sağolsun gerçekten yoksa bu kafalara gelemezdim ben. keike etrafımızda bizi böyle aydınlatan düyüklerimiz olsaydı da 4 -5 sene önce girseydik bu işlere.

biz pazartesi aldık evi. 423 gr kadar altın bozduk ben 50 bin ihtiya. kredisi çektim babam da konut kredisini çekti 381000 tl olarak. babamın üstüne aldık evi biz yurt dışında olduğumuz için. şimdi kısmet 2. yatırımlık eve. 1+1 evler buldum 500 bin tl civarlarında. Türkiyeye döndüğümde de o evlere bakıp kendim kredi çekmeye çalışacağım. 2 evin kirası ilk yıl bir evin kredisinin %80 inin ödese yeter. ikinci yıl tamamını karşılar zaten diye düşündüm.
Cihat dede sağolsun gerçekten yoksa bu kafalara gelemezdim ben. keike etrafımızda bizi böyle aydınlatan düyüklerimiz olsaydı da 4 -5 sene önce girseydik bu işlere.
Harikasınız hayırlı uğurlu olsun. Kac senedir ev parasını biriktiriyorsunuz Peki ? Cihat hoca sagolsun gözümüzü açtı ben de ayın 1 ini bekliyorum eşim maaşını alınca altin alacağım yine

Harikasınız hayırlı uğurlu olsun. Kac senedir ev parasını biriktiriyorsunuz Peki ? Cihat hoca sagolsun gözümüzü açtı ben de ayın 1 ini bekliyorum eşim maaşını alınca altin alacağım yine
3 yıldır biriktiriyorduk biz. mesela az önce bu ay sonu işsiz kalacağımı öğrendim içime bir burukluk çöktü ama enseyi karartmıyoruz :) yenisini buluruz. yine buradan paylaşırım inşallah :)

Merhaba hayırlı olsun inşallah 2. De çabucak alınır. Ben başka birsey merak ettim toplamda ne kdra gelmiş oldu sanirim satis düşünüyorsunuz bu sürede yenilenme durumu vs nasıl olur dolar kazancınız olduğu için zaman içerisinde daha çabuk eriyecektir

Benim yaşadığım şehirde çok katlı çok daireli çok ev var fakat yenilenmesi imkansız o alana o kdr daire artık yasak, girip otursaniz mezardan hallice, deprem bolgesi ve 30 yıllık-99 depremini görmüş. Adeta Yeni deprem ile yıkılmayi bekliyorlar ve çok riskli yatırım oluyor yüksek faiz ile zarar etme olasılığı çok yüksek geliyor
yeni evler için aklımda ampul yandı özel banka kredisi değerlendireceğim şimdiye kdr hiç düşünmemiştim kamu personeli olduğum için şansım ztn yüksek

927000 tl ye geldi tapu masrafı ve bankacının aldığı rüşvetle(10.000 tl) ben riskli bir eve yatırım yapmazdım. devlet düşünmedim çünkü zaten vermeyecekti, o bankalarda para yok. dolar kazanıyoruz evet ama mesela bu ay sonu çıkış alıyorum. bizim işimiz de sürekli değil. yeni iş gelene kadar işsizim. eşimin de benim de sürekli bir gelirimiz yok yani.
başka bir bölgeden 1+1 bakabilirsiniz limitiniz ne kadar bilmiyorum ama. işsiz kalmama rağmen ben şimdi bir de 1+1 almak istiyorum. sırf iki kira getirisi 1 krediyi karşılasın diye.

927000 tl ye geldi tapu masrafı ve bankacının aldığı rüşvetle(10.000 tl) ben riskli bir eve yatırım yapmazdım. devlet düşünmedim çünkü zaten vermeyecekti, o bankalarda para yok. dolar kazanıyoruz evet ama mesela bu ay sonu çıkış alıyorum. bizim işimiz de sürekli değil. yeni iş gelene kadar işsizim. eşimin de benim de sürekli bir gelirimiz yok yani.
başka bir bölgeden 1+1 bakabilirsiniz limitiniz ne kadar bilmiyorum ama. işsiz kalmama rağmen ben şimdi bir de 1+1 almak istiyorum. sırf iki kira getirisi 1 krediyi karşılasın diye.

Hayir ben satis bedeli değil kredi maliyetini sordum çünkü özel bankalarda neredeyse 1 e 2 gibi bir oran var buda evin fiyatına ciddi yansımış oluyor

kredi maliyeti ben çok ilgilendirmiyor açıkçası Cihat dede sağolsun bu yaşımda açtı gözümü, faiz oranı 2,5 -3 olsa da çekerdim. çünkü evin kredisini zaten kira 3-4 yıl sonra tamamını öder hale gelecek. yani ben kredi ödemeyeceğim kira ödeyecek. devlet bankasından kredi beklesem öyle bir para asla gelmeyecek ve evin fiyatı artacaktı, keza biz kredi başvuru sonucunu bekleyene kadar ev sahibi 900 bin olan ev fiyatına 1 milyon 150 bin tl den alıcı buldu. emlakçı sağolsun halletti de o sıkıntıyı yaşamadan evi biz adık.
kredi detaylarını bilmiyorum çünkü ailem çekti, saat farkından ve iş yoğunluğundan dolayı detaylıca konuşamadım onlarla ama merak ettiğim tek şey ben aylık ne kadar ödeyecektim bu idi.

kredi faizi gözünüzü korkutabilir devlet bankasına göre ama işte devlet bankası vermiyor.
bu forumda çoğu kişi yazmış zaten ilk 1-2 yıl zorlanırsınız sonra kredi kuş kadar kalıyor diye.
ben düz mantık düşündüm. maaş hep artar, kira hep artar ama kredi sabittir. o yüzden gözünüz korkmasın.

Birikimimizi arabayla yapıyoruz biz. Masraf, kaza ihtimalini göz önüne alınca riskli bir yöntem ancak daha hızlı ve karlı olduğunu düşünüyorum. 2019 yazında ilk arabamızı 20 bin₺ ye almıştık. Sürekli yükselterek ve sıkı takiple 650bin₺ye ulaştı güncel piyasa değeri ile. Tabi bu miktar istanbulda hiçbir evi almaya yetmez ama olacak inanıyorum 😅

Birikimimizi arabayla yapıyoruz biz. Masraf, kaza ihtimalini göz önüne alınca riskli bir yöntem ancak daha hızlı ve karlı olduğunu düşünüyorum. 2019 yazında ilk arabamızı 20 bin₺ ye almıştık. Sürekli yükselterek ve sıkı takiple 650bin₺ye ulaştı güncel piyasa değeri ile. Tabi bu miktar istanbulda hiçbir evi almaya yetmez ama olacak inanıyorum 😅
aslinda ev daha karlii hem hiç masrafı yok. hem kira getirisi var. hem de durduğu yerde fiyatı artıyor. siz aldığınız araca muayene benzin kasko yani şimdiye kadar 50-60 bin tl para harcamışsınızdır

kredi maliyeti ben çok ilgilendirmiyor açıkçası Cihat dede sağolsun bu yaşımda açtı gözümü, faiz oranı 2,5 -3 olsa da çekerdim. çünkü evin kredisini zaten kira 3-4 yıl sonra tamamını öder hale gelecek. yani ben kredi ödemeyeceğim kira ödeyecek. devlet bankasından kredi beklesem öyle bir para asla gelmeyecek ve evin fiyatı artacaktı, keza biz kredi başvuru sonucunu bekleyene kadar ev sahibi 900 bin olan ev fiyatına 1 milyon 150 bin tl den alıcı buldu. emlakçı sağolsun halletti de o sıkıntıyı yaşamadan evi biz adık.
kredi detaylarını bilmiyorum çünkü ailem çekti, saat farkından ve iş yoğunluğundan dolayı detaylıca konuşamadım onlarla ama merak ettiğim tek şey ben aylık ne kadar ödeyecektim bu idi.

kredi faizi gözünüzü korkutabilir devlet bankasına göre ama işte devlet bankası vermiyor.
bu forumda çoğu kişi yazmış zaten ilk 1-2 yıl zorlanırsınız sonra kredi kuş kadar kalıyor diye.
ben düz mantık düşündüm. maaş hep artar, kira hep artar ama kredi sabittir. o yüzden gözünüz korkmasın.

Anladim siz bu adama fazla guvenmissiniz ama olurda işler tersine giderse b planı yapmalısınız evi 927 ye almadınız ki krediye ödediğiniz tutar kadar aldınız maliyet korkutmuyor gerçek tutar o

Anladim siz bu adama fazla guvenmissiniz ama olurda işler tersine giderse b planı yapmalısınız evi 927 ye almadınız ki krediye ödediğiniz tutar kadar aldınız maliyet korkutmuyor gerçek tutar o
işler 2 sene kötü gitse sadece evin 2 senelik kredisini ödeyecek yatırımım var. dah da kötü giderse 927 ye aldığım evi bugün 1milyon 150 bine satabilirim. ki benim 2 senelik birikimim olduğuna göre bu ev 2 sene sonra muhtemelen 2 milyona çıkar krediyi zaten kapatır. e aldığım kira da var kenarda :) zararda olmam yani.
siz evi nakit almayı düşünüyorsunuz sanırım. işiniz çok çok daha zor kolay gelsin.

işler 2 sene kötü gitse sadece evin 2 senelik kredisini ödeyecek yatırımım var. dah da kötü giderse 927 ye aldığım evi bugün 1milyon 150 bine satabilirim. ki benim 2 senelik birikimim olduğuna göre bu ev 2 sene sonra muhtemelen 2 milyona çıkar krediyi zaten kapatır. e aldığım kira da var kenarda :) zararda olmam yani.
siz evi nakit almayı düşünüyorsunuz sanırım. işiniz çok çok daha zor kolay gelsin.

Yok gerçekleri kabul ediyorum en azından, hepsi olasılık ama bugün elinizde net rakam var ben olasılıkların varlığından bahsediyorum
Bu arada bir kesim için nakit ev almak çok kolay, ülke 2ye ayrılmış durumda
Devlet bankaları 300bine kdr 2. El kredi veriyor bizdeki limit bu, nüfusa oranla artiyormus. Ben sadece gerçek degeri sordum ihtimaller arasında kaybolduk Allah gönlünüze göre versin der kaçarım

aslinda ev daha karlii hem hiç masrafı yok. hem kira getirisi var. hem de durduğu yerde fiyatı artıyor. siz aldığınız araca muayene benzin kasko yani şimdiye kadar 50-60 bin tl para harcamışsınızdır
Evet ev daha karlı ancak istanbulda 1+1 e bile yetmiyor elimizdeki para. Kredi çekmeyi tercih etmiyoruz. Al sat yaparak ufak ufak üstüne katarak yükseltiyoruz arabayı. Binmek için de ihtiyacımız var şuan için o yüzden bu şekilde daha uygun görünüyor bize

bizim aldığımız ev de ikinci el ve devlet bankası vermedi maalesef. keşke verseydi. nakit ev almak kolay olsa da asla tavsiye etmem. tüm birikimimi bir eve bağlayamamki. işte o zaman büyük risk almış olurum. umarım siz de gönlünüze göre oturmalık ev ya da bir yatırımlık ev alabilirsiniz E Esila09

Evet ev daha karlı ancak istanbulda 1+1 e bile yetmiyor elimizdeki para. Kredi çekmeyi tercih etmiyoruz. Al sat yaparak ufak ufak üstüne katarak yükseltiyoruz arabayı. Binmek için de ihtiyacımız var şuan için o yüzden bu şekilde daha uygun görünüyor bize
tabiki herkesin yaşam standartı, beklentisi, tercihleri çok farklı. sizin de gönlünüze göre olsun her şey

bizim aldığımız ev de ikinci el ve devlet bankası vermedi maalesef. keşke verseydi. nakit ev almak kolay olsa da asla tavsiye etmem. tüm birikimimi bir eve bağlayamamki. işte o zaman büyük risk almış olurum. umarım siz de gönlünüze göre oturmalık ev ya da bir yatırımlık ev alabilirsiniz E Esila09

Yatırım adına almam çünkü kendim parayı kullanmayı biliyorum, ve sabit bir yerde bağlı kalmasını sevmiyorum birikimim bana ztn 3 yıldır para çekiyor fakat ulaşmak istediğimiz şartlar başka. ama oturacağım eve 2 seferde ulaşabilirim yada beklerim bilmiyorum zaman gösterecek. Özel bankalar x krediye 2x faiz 3x ödeme alıyor rakamlar konut fiyatları dolar bazlı zirvede iken eski binalar için hoş gelmiyor. Amortismani kira ile kıyaslandığında tuhaf bir tablo ortaya çıkıyor evin omru o kdr kalmamis ztn eğer 2. Elde gevşeme veya başka rakamlar konuşulursa - ki bagimsiz bankaci arkadaşlarım oran bile telaffuz ediyor çoğu kişi amacına ulasabilir. Rakamlar ile oynamak hem odak ister hem zevkli Allah herkesin gönlüne göre versin

Merhaba sorum ev alırken kaç sene peşinat biriktirdiniz? Para biriktirirken nelere dikkat ettiniz ?
4,5 sene lojmanda kalma hakkımız var. Şimdilik 1 bilezik, 3 gr altin, 1 çeyrek, 150 dolar, 100 euro biriktirdik. Var mı şuna şuna dikkat et para biriktirirken ya da ben olsam şu şekilde birikim yaparım ev alırken şunu yapmıştım diyeceğiniz bir seyler? Teşekkür ederim.
Evlenmeden önce yaklaşık 4 yıl önce yani ablamla ikimiz de çalışıyoduk ailemizle yaşıyoduk ve ortak bir ev alalım dedik ikimizin de hiç birikmişi yoktu maaşımızı ailemize veriyoduk çünkü evin ortak bütçesi anlayışı vardı hep bizde. Sonra kredi çekip ev aldık ablam ev kredisini ben de peşinat için kalan diğer krediyi çektim 0dan ev aldık yani 5 kurusumuz olmadan o zaman maaşımızın yüzde 80i falan krediye gidiyodu şu an ikimiz de evliyiz krediyi kirası karşılıyo üstüne ikimiz de 1000 TL kira alıyoruz. Evin maddi değeri de nerdeyse on katına çıktı. Ailemizin desteği olmadan yapamazdık tabi ki ama biz de parayı harcamak yerine bu yolu secmekle doğru karar verdik. Şimdiki ekonomide bu çok çok daha zor imkansız gibi bir şey. Ev alırken yine de bu ülkede en mantıklısı çekilecek en yüksek miktarda kredi çekmek kredi her türlü enflasyon altında eziliyo birkaç yıl içinde sen kara geçmiş oluyosun

X