Ev alma durumu

Almaya geç kaldığınız herşey için zarardasınız bence aklınıza koyduysanız alın ilk bir yıl biraz sıkıntı yaşarsınız belki. Neticede devlet memurusunuz yılda iki kez zamınız var. Öbür türlü para biriktirmek zor. P.s: Geçen yaz 350 bin verip almadığım evi bir ay önce 500 bine aldım. Tecrübe.

Kusura bakmayın konu sahibine cevap yazdım sandım.
Hayırlısı olsun hakkınızda.
Bizim okulda ikiz ortaokula giden çocukları olan bir hocamız 2 sene önce ayrıldı eşinden. Çocukları ilkin özel okuldan aldı. Arabaları varmış eşi boşanırken ona vermişti. Çocukların velayeti de kendisinde. 15 yıllık öğretmen.
Geçen sene faizler düşükken şehir dışında sayılabilecek bir yerden ev aldı tek başına. Özel ders veriyor. Okulda da kurs veriyor her sınav görevine başvuruyor.
Arabayla okula gelmesi 40 dk sürüyor zaman olarak.
Yani imkansız değil. Allah'a şükür idare ediyorum diyor. İlk başta korkuyordu ama şu anda üstesinden geliyor. Umarım siz de üstesinden gelirsiniz.
Estağfurullah ne kusuru...hayat bu herşey başımıza gelebiliyor sadece biraz tedirginim...güzel bir örnek oldu bama o öğretmen arkadaşımız umarım benim içinde güzel olur herşey çok saolun...Allah size de inşallah kalbinizden geçen herşeyi verir 🙏❤️

Almaya geç kaldığınız herşey için zarardasınız bence aklınıza koyduysanız alın ilk bir yıl biraz sıkıntı yaşarsınız belki. Neticede devlet memurusunuz yılda iki kez zamınız var. Öbür türlü para biriktirmek zor. P.s: Geçen yaz 350 bin verip almadığım evi bir ay önce 500 bine aldım. Tecrübe.
Bende sizin gibi düşünüyorum neyin fiyatı düştü ki evlerin düşsün

Artık ev almak çok zor biliyorum ama daha iyi bildiğim birsey varsa o da gözünüzü karartıp almazsanız alamazsınız. 3 sene önce almıştık biz, şuanda nerdeyse kirayla denk kredi ödüyoruz. 330 a aldığımız ev 600 e çıkmış. İyi bir kreş 2000 TL dir. Hesabınızı ona göre yapın derim.
Bir arkadaşım gözünü kararttı yüklü miktar krediyle hem ev aldı hem arabasını yükseltti. 6 bin gibi bir ödemesi var tabi aldıktan sonra hem Ocak hem temmuz maaşlarına zam geldi karı koca memur onların da çocuğu kreşte.
Ben almayıp pişman olan gördum ama alıp pişman olan görmedim hiç .
Katılıyorum. Alıp da pişman olan kişi yok. İlla ki ödeniyor. Kendini de ona ayarlıyorsunuz zaten. 3 parça kıyafet alırken 1 tane alıyorsunuz. Öyle öyle ödeniyor. Kira her ay boşa gidiyor kşra miktarı biikip ev ödemesine gitmesi daha mantıklı

Of bu nedir yaa 🤦🏻‍♀️ bu düşünce inanın 2 yıldır yakamda. Aslında gerçek bu. Eşimle çok kez tartıştık. Ama artık tayin durumundan sonraya kaldı bizim ev düşüncesi. Hayırlı olsun size. Umarım bize de nasip olur bir gün

Azda olsa birikiminiz olsa olurdu ama sizin hiç yok. Artı gideceğiniz o şehir nasıl,fiyat olarak ortam olarak hemen ev almak mantıksız geldi bana. En azından biraz yaşayıp öyle karar verim. Arabaya gelince çocuklu eve şart. Uygunu alırsanız busefer de derdi bitmez. Şuan herşey aldı başını gidiyor biraz beklemenizi öneririm.

Merhabalar.Muhtemelen 1,2 aya kalmaz tayinimiz çıkacak.Esim ve ben kamu da çalışıyoruz.Gittigimiz yerde ev sahibi olmak istiyoruz . Pek bı birikimimiz yok .Arabamiz var ama satmayi düşünmüyoruz.Araba elimiz kolumuz .Satip düşük bir modelini alalim desek elle tutulur bir para bırakmaz.Banka kredisi çekerek almamız gerekiyor.Su an krediler çok yüksek ev fiyatları uçmuş durumda.Esimin maaşını krediye ayırıp benim kazancımla gecinmeyi planlıyoruz.Krese gidecek olan bir çocuğum var .Malum güvenilir temiz kreşler de az para değil.Bize bir akıl verin bu krediler düşer mi ?Şu zamanda ev almak mantıklı mı krediler düşer mi ?Her şeyin ateş pahası olduğu bu dönemde gecinebilir miyiz? İlk defa bu kadar büyük borca gireceğiz endişelerimiz var.Yakin zamanda ev alanlar ya da alacak olanlar yardım lütfen ( Bu arada 5 bin alıyorum)
5 yil once evlenmeden eşimle ortak kredili ev aldık ve benim odedigim tutar maaşımın tamamıydı o zaman. İs degisikligi, maasima gelen zamlarla birlikte su anda o tutar maasin 4te 1 i olarak kaldi muhtemelen ilk 2 sene zorluk cekersiniz ancak Turkiye de alan her zaman kardadir para biriktirmeye calissaniz da 1 sene sonunda yine evlere zam geldigini goreceksiniz. Ustelik faizler dustugunde evlerin fiyatlari da artiyor yani sizin icin degisen birsey olmayacak belki alin

Of bu nedir yaa 🤦🏻‍♀️ bu düşünce inanın 2 yıldır yakamda. Aslında gerçek bu. Eşimle çok kez tartıştık. Ama artık tayin durumundan sonraya kaldı bizim ev düşüncesi. Hayırlı olsun size. Umarım bize de nasip olur bir gün
Benim kanaatim eşlere bırakmayacaksınız çünkü benim eşimde çok sıcak bakmıyordu

Benim kanaatim eşlere bırakmayacaksınız çünkü benim eşimde çok sıcak bakmıyordu
Peki bir şey soracağım. Biz şimdi 4 yıldır Bursa'dayız. Eğer tayin olursa seneye gideceğiz belki. Veya eşim sistem değişmese de dilekçe verecek tayin istemek için her sene. Yani en fazla 5 senemiz var bu şehirde. 9-10 yıl olunca kesin çıkar diyor tayin.
Böyle bir durum varken ev alır mıydınız yine de?

Peki bir şey soracağım. Biz şimdi 4 yıldır Bursa'dayız. Eğer tayin olursa seneye gideceğiz belki. Veya eşim sistem değişmese de dilekçe verecek tayin istemek için her sene. Yani en fazla 5 senemiz var bu şehirde. 9-10 yıl olunca kesin çıkar diyor tayin.
Bir yerde bir eviniz olsun ben onun içinde pişmanın keşke bundan önce çalıştığım şehirde ev alsaydın şuanda bulunduğum yer için peşinatım daha çok olurdu. Ve 5 yılda borcunuzda biter. Ayrıca Bursa büyükşehir bu sizin avantajınıza.

Bir yerde bir eviniz olsun ben onun içinde pişmanın keşke bundan önce çalıştığım şehirde ev alsaydın şuanda bulunduğum yer için peşinatım daha çok olurdu. Ve 5 yılda borcunuzda biter. Ayrıca Bursa büyükşehir bu sizin avantajınıza.
Biz Adana veya Mersin istiyoruz aslında ve orada da çok daha uygun. Eşim de o yüzden sabit bir yerde kalınca alalım boşuna faiz vermeyelim diyor. Neyse Haziran'da bazı şeyler belli olur sanırım. Ona göre hareket ederiz artık ..

Merhabalar.Muhtemelen 1,2 aya kalmaz tayinimiz çıkacak.Esim ve ben kamu da çalışıyoruz.Gittigimiz yerde ev sahibi olmak istiyoruz . Pek bı birikimimiz yok .Arabamiz var ama satmayi düşünmüyoruz.Araba elimiz kolumuz .Satip düşük bir modelini alalim desek elle tutulur bir para bırakmaz.Banka kredisi çekerek almamız gerekiyor.Su an krediler çok yüksek ev fiyatları uçmuş durumda.Esimin maaşını krediye ayırıp benim kazancımla gecinmeyi planlıyoruz.Krese gidecek olan bir çocuğum var .Malum güvenilir temiz kreşler de az para değil.Bize bir akıl verin bu krediler düşer mi ?Şu zamanda ev almak mantıklı mı krediler düşer mi ?Her şeyin ateş pahası olduğu bu dönemde gecinebilir miyiz? İlk defa bu kadar büyük borca gireceğiz endişelerimiz var.Yakin zamanda ev alanlar ya da alacak olanlar yardım lütfen ( Bu arada 5 bin alıyorum)
Bir kadın olarak sizin calısmanız zaruret değil, kendi seciminiz kariyer planınız olmalı... çocuğunuzu yetistirmek icin ise ara verebilirsiniz 2. Cocugunuz olabilir (spontane sekilde) doğumu ve onu yetistirmek icin çalışmayabilirsiniz bla bla bla.... Yani sizin eve maas getirmenizin zaruri hal olacağı yüke girerseniz cooook ezilirsiniz. Bu benim fikrim size tezat gelecek belli ki kendimde calısan kadın olarak yazıyorum bunu, benim fikrimde benim çalışmam zorunlu olmamalı

Yeni tayın sisteminde ne varmış ? Biz hiç duymadık.

Gittiğimiz yere de bağlı aslında küçük bir ilçeye gidersek uygun bir ev bulabiliriz diye düşünüyorum.Artik hayırlısı deyip doğaçlama yaşayacağız.

Kesinlikle gideceginiz yere bagli olarak alinmasi gereken bir karar.

Buyuksehirde iyi bir kres 2 binden asagi degil istanbulda 2020de ben 2200 ödüyordum.
Esinizin maasi krediye sizinki gecime kullanilacakmis. Bir cok sehirde maasiniz ancak araba, fatura ve kresi dondurecek kadar. Ama kucuk bir yerde rahat edebilirsiniz bu parayla.

Yeni tayın sisteminde ne varmış ? Biz hiç duymadık.
5 bölge belirlenmiş güya. Doğu, Ege, Karadeniz, Akdeniz, İç Anadolu. Her bölgeden gidilen şehirde 5 yıl kalınacakmış en fazla. Sonra tekrar tayin. Zaten eskiden 1 şark ile emekli olabiliyorlardı ama o 2 ye çıktı. Bu sene genel olarak ipgalar kabul edilmeyecekmiş diyorlar. Bir hocamızın eşi de polisti normalde 2-3 sene sonra bekliyorduk ikinci şark görevini ama bu sene tercih yapacaksınız denmiş.
Yani tüm bunlar tayin sistemi değişeceği için hazırlık gibi bir şeymiş.

X