Ev almak ne zor işmiş 🤦🏻‍♀️

Temmuz ayında aldım ben çalıştığımız mütehaitler ağustostan sonra uçacak evler demişti öyle de oldu şu an almaya kalksam alamazdım.. Bence biraz bekleyin şu an pik yaptığı bir zaman ev fiyatlarının..
Ay bende ondan korkuyorum bir yerde düşer mi ya

Bizim Karşıyaka çarşının orada evimiz vardı, sahil tarafında. Depremden önce 1+1 evi 350 bin civarında sattık yanlış hatırlamıyorsam, belki biraz fazla söylemiş olabilirim emin değilim. O civardaki evler eski oluyor bir de içine bir sürü masraf yapmıştık kiracıyla da sorunlar çıktı.

Çok merkezi bir yerde olduğu için hemen sattık ama yatırım için ev alınca çilesi hiç bitmiyor sanki ya, ben uğraşmak istemezdim. Satınca da aşırı bir kâr durumu olduğunu sanmıyorum. Emlak piyasasından anlamam orası ayrı.

Param olsa kamyon alırım ben, çalıştırabilirsen onlar daha kârlı bence :KK53:
Kiracıyla uğraşan biliyor derdini. Cidden çok sinir bozucu bişey.

Benim de tır alma hayalim var, tırcı olacam 😂😂

20 sene çok kötü ya.
Biliyoruz ne mal olduklarını. Sağlamlık gelenekten gelen bişey olsa isterse 100 yıllık olsun dert olmazdı hiç.
O son depremden sonra o yaşta ev almak hele bi de oturmak için almak kumar yani. Burası deprem şehri. O eskilerin hepsinden kurtulmak lazım aslında.
İşin komik tarafı bu saydığım üç semt aşırı göç aldı depremden sonra. İzmirin zemini en sağlam bölgesiymiş. 20 yıllık demedi deli gibi doluştu millet.

Bizim Karşıyaka çarşının orada evimiz vardı, sahil tarafında. Depremden önce 1+1 evi 350 bin civarında sattık yanlış hatırlamıyorsam, belki biraz fazla söylemiş olabilirim emin değilim. O civardaki evler eski oluyor bir de içine bir sürü masraf yapmıştık kiracıyla da sorunlar çıktı.

Çok merkezi bir yerde olduğu için hemen sattık ama yatırım için ev alınca çilesi hiç bitmiyor sanki ya, ben uğraşmak istemezdim. Satınca da aşırı bir kâr durumu olduğunu sanmıyorum. Emlak piyasasından anlamam orası ayrı.

Param olsa kamyon alırım ben, çalıştırabilirsen onlar daha kârlı bence :KK53:
Nası çalıştıram kamyonu 😅

Ay bende ondan korkuyorum bir yerde düşer mi ya
Fiyat olarak düşmez, reel olarak düşer muhtemelen. Piyasanın dengeye gelmesi lazım çünkü. Gelmezse hepimiz mıçtık 😱

Ama ben parayı değerlendiremiyorum benim için en mantıklısı gayrimenkul yatırımı. Bunu da alınca en az 10-15 sene satmayacam diyorsan sorun olmaz senin için.

Fiyat olarak düşmez, reel olarak düşer muhtemelen. Piyasanın dengeye gelmesi lazım çünkü. Gelmezse hepimiz mıçtık 😱

Ama ben parayı değerlendiremiyorum benim için en mantıklısı gayrimenkul yatırımı. Bunu da alınca en az 10-15 sene satmayacam diyorsan sorun olmaz senin için.
Yani uygun bir fiyata gelene kadar durur diyorum kirada devam ettirmeye çalışırım. Bu bölgede sürekli fiyat realize oluyor bazı dairelerde. İki gün önce 660 a olan ilan bugün 720 bine çıkmış mesela.

Nası çalıştıram kamyonu 😅
Şimdi detayları tam hatırlamıyorum, geçen sene olması lazım taş taşıma işi aldı babam. Bildiğiniz taş taşıma. Kamyon ya da tırlarla yapılacaktı, dediğim gibi ayrıntılar yok yani şu an aklımda. İnanın 10-15 tane tır ya da kamyon bulmakta zorlandık. Tüm araçlar ya kiralanmıştı ya da kiralarsak bize kâr getirmeyecek kadar yüksek fiyatlıydı. Sonunda bulduk ve o işten güzel kâr ettik ama bizim aracımız olsaydı daha rahat olurdu tabii.

Şimdi babam lojistik işi kurmak istiyor, benim okuduğum bölümle de ilgili olduğu için ileride devam ettiririm gibi bir düşüncesi var. Tır ve kamyona yatırım yapmayı düşünüyorlar abimle birlikte. Evimiz yok ama şu an ikinci plana aldı babam bu piyasada ev alınmaz diye. Gerçi benim babam hobi olarak iflas eden biri o yüzden referans olarak gösteremem :KK70:Ben de biraz o kafadayım, ileride param olursa oturmak için ev alırım ama yatırım için almam sanırım.

Yani uygun bir fiyata gelene kadar durur diyorum kirada devam ettirmeye çalışırım. Bu bölgede sürekli fiyat realize oluyor bazı dairelerde. İki gün önce 660 a olan ilan bugün 720 bine çıkmış mesela.
Dövize zam, benzine zam, elektrige zam, gidaya zam geldikce dur benim neyim eksik, canim evim 3 krş a gitcek diyodur

Şimdi detayları tam hatırlamıyorum, geçen sene olması lazım taş taşıma işi aldı babam. Bildiğiniz taş taşıma. Kamyon ya da tırlarla yapılacaktı, dediğim gibi ayrıntılar yok yani şu an aklımda. İnanın 10-15 tane tır ya da kamyon bulmakta zorlandık. Tüm araçlar ya kiralanmıştı ya da kiralarsak bize kâr getirmeyecek kadar yüksek fiyatlıydı. Sonunda bulduk ve o işten güzel kâr ettik ama bizim aracımız olsaydı daha rahat olurdu tabii.

Şimdi babam lojistik işi kurmak istiyor, benim okuduğum bölümle de ilgili olduğu için ileride devam ettiririm gibi bir düşüncesi var. Tır ve kamyona yatırım yapmayı düşünüyorlar abimle birlikte. Evimiz yok ama şu an ikinci plana aldı babam bu piyasada ev alınmaz diye. Gerçi benim babam hobi olarak iflas eden biri o yüzden referans olarak gösteremem :KK70:Ben de biraz o kafadayım, ileride param olursa oturmak için ev alırım ama yatırım için almam sanırım.
O işlere giremem yaa araba işi risk işi zaten . Ev daha garanti yatırım bizde erkek de yok ben baş edemem kamyon tır işi ile

Dövize zam, benzine zam, elektrige zam, gidaya zam geldikce dur benim neyim eksik, canim evim 3 krş a gitcek diyodur
İstanbul'da cidden 'benim evimin neyi eksik' diye diye kiraları uçurmuşlar :KK70:Bir sene kalırım dediğim yurtta eğitim hayatımı tamamlarım bu gidişle. Penceresiz, tek oda eve 1.5k istiyor millet, güzel evleri de araplar kiralıyor ama kötü kullandıkları için sonra daha fazla masraf çıkıyor ev sahiplerine.

Ay tam da dertli olduğum konu, biri nasılsın dese bile kahvedeki dayılar gibi 'bu kiralar ne böyle yaa' diyorum :KK70:Satılık ev piyasası daha kötüdür muhtemelen. Konutlarla ilgili soruna bir çözüm getirirler herhalde, böyle devam etmez diye düşünmek istiyorum.

İstanbul'da cidden 'benim evimin neyi eksik' diye diye kiraları uçurmuşlar :KK70:Bir sene kalırım dediğim yurtta eğitim hayatımı tamamlarım bu gidişle. Penceresiz, tek oda eve 1.5k istiyor millet, güzel evleri de araplar kiralıyor ama kötü kullandıkları için sonra daha fazla masraf çıkıyor ev sahiplerine.

Ay tam da dertli olduğum konu, biri nasılsın dese bile kahvedeki dayılar gibi 'bu kiralar ne böyle yaa' diyorum :KK70:Satılık ev piyasası daha kötüdür muhtemelen. Konutlarla ilgili soruna bir çözüm getirirler herhalde, böyle devam etmez diye düşünmek istiyorum.
Türkiyede en çok dönen ticaretlerden biri inşaat sektörü devam eder gibi duruyor o nedenle

İzmirin içine edilmiş şekerim gelen gelsin üstüste yaşıyoruz zaten artık 😂😂

Ev yok ev. Vallahi yok. 1970 yapımı binada 2+1’e 980 bin fiyat koymuşlar 😂😂😂
Kesinlikle ☹️ Bu ev fena değil alınabilir dediğim ev 1 milyon 400 bin fiyat yazmış. “Oo harika süper” değil “fena değil”.

Tam 1 sene önce ev almaya niyetlendik bebek geliyor diye. O zaman fiyatlar yarısı kadardı şimdinin nerdeyse. 3-5 emlakçıya numara bıraktık. 850bin bütçemiz var, 3+1 olsun ara kat olsun, otoparkı olsun bir de 10 yıldan yaşlı olmasın dedik. 1 senedir hiç biri geri dönmedi :KK70:

Ben geçen sene 63528272 ay krediyle ev aldım 0.74 faizle, tamamına kredi bi de.
Ev 3+1 ve 160 m2 şehrin göbeğinde amaaa en üst kat ve 1997 yapımı.
İçi de bayağı bakımsızdı

Ben oturmak için aldım ayda 2400 tl kredi ödüyorum. İçini param olmadığından çok yaptıramadım. Kapıları ve parkeleri yenilettim. Mutfak ve banyolar yapılacak, balkonlar yapılacak.

Evi 238 bin tl ye aldım. Çok büyük olmayan bir büyükşehirde yaşıyoruz. Geri ödemesi ile 430 bin mi ne ediyomuş. Ne zaman biteceğini de bilmiyorum :KK70: ama evin mutfağını ve banyosunu yenileyince istersem şu günlerde 400 bine satılır. 1500 den de kiracı bulunur.
Kredim çok uzun olsa da 1 senedir ödemeden oturdum zaten, bu sene başladı ödemesi ve bi kaç seneye o para bana etki etmez çünkü kiralar feci artıyor zaten kirada otursam verecektim.

Sizin durumunuzda yeni ve kiralamaya uygun bir yerden ev almanız daha mantıklı. Memur gibi tek ya da iki üç kişi olan ailelere verecekseniz net 90 m2 2+1 ev yeterli olabilir

İşin komik tarafı bu saydığım üç semt aşırı göç aldı depremden sonra. İzmirin zemini en sağlam bölgesiymiş. 20 yıllık demedi deli gibi doluştu millet.
Ben eskiden depreme çok kafayı takmıştım bi ara, çok fazla araştırdım. Hakikaten zemin sağlamlığı çok çok önemli. Zemin sağlamsa risk gerçekten düşüyor. Anneannem kayalık bölgede, gültepe tarafında kiracı, 10 seneyi geçti aynı evde oturuyor. Bina da 70'lerden kalma 3-4 katlı mini apartman. 3+1. Küçük büyük kaç deprem geçirdi hasar almadı hiç. Çevresindekiler de öyle. Biz de senelerce orada oturduk, beraber oturduk. 4.5-5 altında kalan depremleri hissetmezdik bile.

X