Ev almak ve aylık 10 bin kredi ödemek&ödeyememek

2008 oncesi ise baslayanlar her turlu ikramiye aliyor.
Fakat 2008 sonrasi 5510 a tabii memurlar yas bekliyim isten ayriliyim derse ikramiyeye baybay demek zorunda.
Ya gerçekten çok saçma. Ben 2008 kasımda başladım. 25 yıl çalışıp ayrılacağım ve yaşımı bekleyeceğim. İkramiye alamıyor muyum emeklilik yaşım gelince.

Evet belli oranda. Kendim calisayim dersen sigorta vs yaparsan memur olarak emekli olamazsin.
2008 sonrasi memuriyet ancak anlik gunu kurtarir. Sonra baska bir care bulmaya mecbursun. Ikramiye hayalim yok ztn birak 25 yil daha calismayi prim doldurmayi bile dusunmuyorum. Ortalama 80 bin tazminat icin 35 yil calismak..
80 bin mi? Ne bu sadaka mı veriyorlar? Feci moralim bozuldu şu an. Bir de nerede okudum hatırlamıyorum ama maaşın % 40-50 gibi bir miktarı sanırım emekli maaşı alınıyormuş. Emin değilim ama siz daha iyi biliyorsunuz bence. Hem maaş düşük, hem ikramiye yok. Ölelim yani.

80 bin mi? Ne bu sadaka mı veriyorlar? Feci moralim bozuldu şu an. Bir de nerede okudum hatırlamıyorum ama maaşın % 40-50 gibi bir miktarı sanırım emekli maaşı alınıyormuş. Emin değilim ama siz daha iyi biliyorsunuz bence. Hem maaş düşük, hem ikramiye yok. Ölelim yani.

Yani ben mudurluk vs istemiyorum. Teknik kadroda degilim.. ortalama bu rakamlar olur hadi 100 olsa 110 asla olmaz. Maas ztn ana maas dusuk oldugu icin dusuk. Memur maas kalemleri farkli bir kismi tazminat diye geciyor.

Ayda 20 bin lira 10 binlik kredi için yeterli değil. Üzgünüm. Çok zorlanırsınız. Hele de çocuk varken.
TEmmuz 1de ev aldik. 12 bin TL kredi ödüyoruz elimize kalan 10 bin TL değil ama inan ki hiç hesap etmedik hic bir şeyi şu ana kadar 5. Taksite geldik 🤭🤭 oğlumu sırf arkadaş edinsin diye kreşe ve jimnastik dersine bile verdik. Yani demem o ki çok da rahat gecinilir o parayla.

TEmmuz 1de ev aldik. 12 bin TL kredi ödüyoruz elimize kalan 10 bin TL değil ama inan ki hiç hesap etmedik hic bir şeyi şu ana kadar 5. Taksite geldik 🤭🤭 oğlumu sırf arkadaş edinsin diye kreşe ve jimnastik dersine bile verdik. Yani demem o ki çok da rahat gecinilir o parayla.
Ben bu şekilde şu parayla çok rahat geçinilir diye kesin bir yargıda bulunmayı anlamsız buluyorum

Yani ben mudurluk vs istemiyorum. Teknik kadroda degilim.. ortalama bu rakamlar olur hadi 100 olsa 110 asla olmaz. Maas ztn ana maas dusuk oldugu icin dusuk. Memur maas kalemleri farkli bir kismi tazminat diye geciyor.
Çok üzücü ya. Bu paraya bel bağlayan nice insan var memlekette. Sonumuz hayrolsun ne diyeyim.

Çok üzücü ya. Bu paraya bel bağlayan nice insan var memlekette. Sonumuz hayrolsun ne diyeyim.
Emeklilik ikramiyesi diyince aklıma yaprak dökümünde ali rıza bey geliyo onlarınki de hemen bitmişti . Hiç bir şey yapamamışlardı o paraya . Emekli ikramiyesi denen şey günümüzde pul bir para maalesef

Sizin elinize kaç para kalıyor?

Eşimle ikimiz de çalışıyoruz eve giren toplam maaş 10bin ödediğimiz kredi 5bin
Bir de cocugumuz var çok şükür de geçiniyoruz. İyi ki de ev almışım çünkü 1,5 yılda evin fiyatı 2 katını geçti

Edit: evi gördük, beğenmedik vazgeçtik. Konuyu burada konuşurken aslında bizim bu maaşla ev alamamızın ne para harcamayla ne başka şeyle ilgisi olmadığını anladım. 20-25 yıllık ev nasıl olur 850 bin olur üstelik istanbulun en uzak semtinde. Çünkü bu ev fiyatlarını denetleyen yok, herkes kafasına göre yazıyor, çünkü vatandaşlık satılıyor ev alımıyla, çünkü afganı suriyelisi evlere doluşuyor, arz talep sıkışması, kredilerin faizinin yüksek oluşu, ekonomik kriz, zam zam zam vs. Yani geçmiş olsun türkiye 👋👋

@Mune @Kazen konu siyasete girer artık bu saatten sonra, konumu kapatabilir misin?

2 senedir ev alma çıkmazındayız. Son zamanlarda ev fiyatları da kiralarda öyle bir arttı ki “nasıl ödeyeceğiz artık alamayız” noktasıydık. Şimdi fiyatlara öyle alıştım ki Artık her ay “niye almadık ki o evi” diye pişman oluyoruz. 3 yaşında bir çocuk var, eve giren tek maaş. Pandemiden dolayı 1 senedir maaşta düşme oldu, ocakta eski düzene girilecekmiş. Şimdi biraz düzelttiler ve maaşlar 16bin oldu. Ocakta 20 bin olacakmış 🤲 elde 240 bin var peşinat için. Beğenmediğimiz evlerin kredi taksidi 7-8bin. İçimize sinen evin taksidi ise;10 bin. Bugün bu işe girecek olsak 6 bin kalır elimize. Bugün cesaret edemiyorum. Ama yarın 10 bin kalır elimize. Maaş günü hiç sarkmaz. Elimizde 240-250 bin değerinde araç var. Eğer taksitleri öderken kötü bir senaryo olursa(işten çıkarırsa tazminat verirler ya neyse o kötü şey işte o olursa) arabayı satmayı düşünüyorum ve bu beni 20 ay idare eder. 20 aya kadar da çoktan düzene gireriz.
Ele kalan 10 bin ile geçinebilir miyiz?! Büyük mü oynuyoruz. Böyle bir maaşa böyle ödeme çok mu kolay? Lüksümüz yok, gayet asgari harcarız her şeyi. Sigara yok, alkol yok, kıyafet yok… çocuktan sonra gezmemizde bir hayli azaldı.
Siz olsanız bu işe girer misiniz?
Eşim işten çıkarılsa en kötü bu maaşla iş bulur, başka şirketler daha iyi maaş veriyor.
Ben çalışırsam asgari ücretli iş bulabilirim. Çocuğa kreşe versem bütün para kreşe gider, çocuk da perişan olur. Bu yüzden benim çalışmam bize bişey kazandırmaz.
Bizimle aynı maaşı alan arkadaşlar, “şaşırdınız mı?! Ne yiyip içeceksiniz?!” Diyor. Biz de onlara şaşırıyoruz “bunlar ne yiyip içiyor” diye 🤷‍♀️
Edit: ocakta bu fiyatları nile göremeceksiniz dedi emlakçı 🤷‍♀️
Edit:maaşa çok takılan olmuş ama bugün türkiyede insanca yaşamak için iyi ama lüks yaşamak için az bir maaş
Edit:evin yaşına takılan olmuş. İstanbulda yeni evleri artık türkler alamıyor 🔪 bir de evin değerini belirleyen şeylerden biri de konumudur, kadıköyde 40-50 yıllık evlerin fiyatları dudak uçuklatıyor.
valla ben her ay kira ödemektense kendi evimi alıp senelerce ödemeyi tercih ederim ya

Ben bu şekilde şu parayla çok rahat geçinilir diye kesin bir yargıda bulunmayı anlamsız buluyorum
Ama asgari 1 çocukla 10 bin tl lüks bile harcanır inanın. Anlamsız değil ben kalem kalem hesap ederim yıllık bütçeyi mesela. Siz sanırım surdan baktınız a ailesi için 10 bintl ile gecinlr b ailesi geçinemez gibi ama ortalama konusyrz ki konu sahibi lüks harcamam yok demiş.

Emeklilik ikramiyesi diyince aklıma yaprak dökümünde ali rıza bey geliyo onlarınki de hemen bitmişti . Hiç bir şey yapamamışlardı o paraya . Emekli ikramiyesi denen şey günümüzde pul bir para maalesef
Annem ikramiyesiyle dükkan almıştı küçük. Şimdilerde 2. El araç zor alırız

valla keşke güldüğünüz gibi komik olsa ama istanbulda satılık ev fiyatları böyle. Benim oturdugum evın kırası 50 senelik apartmandan 4.750 den 6.800 civarına cıktı bir senede.
Semtine göredir ama. Benim yazın taşınacağım semtte de evler 4000 drn başlıyor Ankara da. Para çoktann pul oldu. Edit: gülmeyip ne yapacağız düşün düşün depresyona mı glrelim?

Kadıkoy. Ankarada da Kızılay gibi. Yani haklısınızbir yerde:)
Kızılay iş merkezi orda evler yok. Çayyolu konutkent bağlıca yaşamkent incek çukurambar bahçeli emek bilkent gibi semtler korkunç pahalı. Oralarda kuaföründen terzisine kadar da herşey 2 3 katı fiyatlarda diğer semtlere göre😡

Semtine göredir ama. Benim yazın taşınacağım semtte de evler 4000 drn başlıyor Ankara da. Para çoktann pul oldu. Edit: gülmeyip ne yapacağız düşün düşün depresyona mı glrelim?
Mamak toki evlerinde bir tanıdık almış.100 bin peşin 2bin TL taksit ödüyor ki evde 3 artı 1. Ben doktora yaparken Balgatta kalmıştım Mamak nasıl bir yer bilmiyorum ama site sonuçta

Mamak toki evlerinde bir tanıdık almış.100 bin peşin 2bin TL taksit ödüyor ki evde 3 artı 1. Ben doktora yaparken Balgatta kalmıştım Mamak nasıl bir yer bilmiyorum ama site sonuçta
Mamak da ben yaşamam . Çoğunluk eğitim ve sosyakültürel düzeyi düşük sakinleri var.trafiği berbat gece kadın olarak dışarı tek çıkmaya korkarsınız istediğinizi giyemezsiniz okulları kötü. Ev ucuz olsa ne olacak?🙁balgat güzeldir ama orda yaşanır

X