Ev almak

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
3.178
10.010
Merhabalar küçük bir evimiz var kirada. İçine çocuklarla sığmamız imkansız. Some kalabalık aile problems 🤪Eşimle düğün altınlarını ve evi satıp üstüne eşe dosta borçlanıp büyük bir ev alsak mı diyoruz ama ne dersiniz altın fiyatları çıkışta ev fiyatları düşer mi? Ev almak için uygun zaman mı? Aman 3 kuruş param var kaç haftadır düşünmekten uykularım kaçtı Allah zenginlere de yardım etsin ne zormuş bu işler 🙈

Asla düşmez fiyatlar bunu kim uyduruyor her sene düşecek diyorlar ama hiç bir şey düşmüyor.

5 tl ye su alsan onun bile fiyatı düşmüyor diğer hafta 7 tl oluyor.

Karar vermişken alın gitsin
Ay evet bugün tuvalet kağıdı almasam yarın almadığıma pişman oluyorum fiyatı artıyor ama ne bileyim aştın fiyatları çaktıkça millet deli gibi altın alıyor ben düğün altınlarını satıyorum. Hata mı yapıyorum acaba.. henüz ortada net bir ev olmasa da niyetine girdik bakalım hayırlısı

Merhabalar küçük bir evimiz var kirada. İçine çocuklarla sığmamız imkansız. Some kalabalık aile problems 🤪Eşimle düğün altınlarını ve evi satıp üstüne eşe dosta borçlanıp büyük bir ev alsak mı diyoruz ama ne dersiniz altın fiyatları çıkışta ev fiyatları düşer mi? Ev almak için uygun zaman mı? Aman 3 kuruş param var kaç haftadır düşünmekten uykularım kaçtı Allah zenginlere de yardım etsin ne zormuş bu işler 🙈
Alabilme ve ödeyebilme imkanınız varsa mutlaka almanızı öneririm. Senelerdir çok ufak dalgalanmalar dışında ev fiyatları düşmedi. Giderek artıyor. Krediler de faiz yükseldi, meblağ düştü.
Altın illaki yükselir ama ev alıp oraya yatırırsanız daha çok değerleneceği aşikar.
Ev almanın zamanını sizin bütçeniz belirler, ne zaman alırsanız alın bu enflasyon olduğu sürece maalesef yarın bir tık daha yükselen fiyatlardan ötürü iyi ki almışız dersiniz.
Bir kaç sene zorlansanız bile maaşa zamlar vs toparlarsınız
Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah istediğiniz bir ev satın almayı Allah nasip eder🌸

Herşey uçarken evin düşmesi bana mantıklı gelmedi. 🥺
“Kredi çıkmadığı için evler satılmıyormuş. Evler satılsın diye ec sahipleri fiyatları düşürüyormuş.Ev fiyatları üzerindeki köpük eriyormuş.” Walla bugün bu ifadeyi birinden duydum. Doğru mu bilemiyorum

Son düzenleme:
Heh evet işte biz de borcu dolar üzerinden alacağız bankalar kredi musluklarını kapatınca eşten dosttan mecbur dolar üzerine borç alacağız bu da biraz korkutuyor beni
Bankaya sabit faizle borçlansanız kırk kat iyi :) eş dosttan parayı alırsınız da yükseliyor kur onu engellemek çok zor.

1 sene önce aldım fiyatlar arttı evet ama altın da arttı.
Belki de altın daha da artacak bilemiyoruz ki.
Fed faiz dusurecegini beyan edince haliyle altin da artışa geçti ama ons bazinda değil tabiki dolar artınca haliyle altin da artti.
Dolar ve altın borçlanmaya korkarım ben ya.
Faizler en azından belli ne odeyecegin ama altın dolar öyle değil.
Faizler muhtemelen iki sene düşmez diyorlar.
Ama iki sene sonrasında düşüşler gelmeye başladığında yine konut fiyatlarına yansıyacaktır.
Su da var ki kiralar el yakıyor artık.
Kredi borçlanmasınin aylık taksidi kadar kira bedeli ödemek koyar insana.

Bankalar kredi vermiyor. Dolar almış başını gidiyor. Kimse de haklı olarak tl borç vermez. Başka yol yok gibi
Valla ben de olsam üzülerek söylüyorum ki tl kesinlikle istemem parayı. Bugün 1000 TL ile 5 ay sonrası 1000 TL aynı değilken herkes ederini korumaya çalışıyor :/ Allah kolaylık versin. Gene de bir bankalara görüşmeye gidin. Evin bedelini düzgün gösteren firmalar da var. Onlarda nispeten biraz daha çok çıkıyor kredi.

1 sene önce aldım fiyatlar arttı evet ama altın da arttı.
Belki de altın daha da artacak bilemiyoruz ki.
Fed faiz dusurecegini beyan edince haliyle altin da artışa geçti ama ons bazinda değil tabiki dolar artınca haliyle altin da artti.
Dolar ve altın borçlanmaya korkarım ben ya.
Faizler en azından belli ne odeyecegin ama altın dolar öyle değil
Sonunu düşünen kahraman olamaz diye düşünerek giriştim bi işe 🤣 ay walla stresten düşünmekten kabardı vücudum. Fitch bugün kredi notumuzu yükseltmiş belki dolar tahmin edilen kadar Çıkmaz diye kendimi olumlu düşünmeye yönlendiriyorum 🙈

“Kredi çıkmadığı için evler satılmıyormuş. Ev fiyatları üzerindeki köpük eriyormuş.” Walla bugün bu ifadeyi birinden duydum. Doğru mu bilemiyorum
Ben yaşadığım şehirde her gün ilanlara bakıyorum, istisnasız her gün. Satılmadığı için fiyatı düşen eve hiç denk gelmedim. Ancak çok çok acil ihtiyacı olan birileri ucuza veriyor, o de bir iki günde kalkıyor zaten muhtemelen hemen satılıyor.

Ben yaşadığım şehirde her gün ilanlara bakıyorum, istisnasız her gün. Satılmadığı için fiyatı düşen eve hiç denk gelmedim. Ancak çok çok acil ihtiyacı olan birileri ucuza veriyor, o de bir iki günde kalkıyor zaten muhtemelen hemen satılıyor.
Siz yetkili ilgili birine benziyorsunuz ☺️ şaka bi yana şu aralar malum dolar altın arttı peki ev fiyatlarındaki artış da aynı oranda mı oldu

alan karda her türlü. dolar, altın artarken ev fiyatları düşmez. alabilecek durum varsa alın ama dolar altın borcu diyorsunuz. çok yakınınız mı bilmiyorum? ailenizse sıkışıp ödeyemezseniz zor duruma girmeyecekseniz alın.

Siz yetkili ilgili birine benziyorsunuz ☺️ şaka bi yana şu aralar malum dolar altın arttı peki ev fiyatlarındaki artış da aynı oranda mı oldu
Hahahshs umutsuzca ev bakıyorum anca. Ev fiyatları artmıyor onlar kadar. Ama bazı malı kıymetli tipler belirli aralıklarla zam koyuyor üzerine, aylardır satılmıyor halbuki.

İline, ilçesine, mahalleye, firmanın kullandığı malzemeye, lokasyonun aktifliğine, etrafındaki market bakkal hastane otobüs durağına deniz dağ manzarasına otoparklı yok bahçelisi ıvır zıvırına kadar her şey fiyat artışını etkiler. Bir artış illaki hepsinde oluyor. Sıfır alsan inşaat firması çalışan parasını, karını demir harç parasını vs her şeyi üstüne ekler. Zira sonraki işten ve alınan malzemeden herkes kar etmek ister. Ben bunu ucuzken yaptım ucuz vereyim demez. Keza ev satacak mülk sahibi de parasının ederini korumak ve başka yatırımda kayıp yaşamamak için çok ucuza eğer aşırı acil ihtiyacı yoksa satmaz. :)
Piyasada nakit akışı az olduğu için aşırı hızlı bir yükseliş yok bir de mağlum seçim öncesi :) ama çok ilginçtir ki tapuda randevu bulunmuyor :KK70: değişik işler

Hahahshs umutsuzca ev bakıyorum anca. Ev fiyatları artmıyor onlar kadar. Ama bazı malı kıymetli tipler belirli aralıklarla zam koyuyor üzerine, aylardır satılmıyor halbuki.
Tok satıcı diyoruz onlara, piyasa onlar varken düzelmez.

Bunca yıldır takip ederim, daire de sattım o kadar; hiç fiyatların belirgin bir şekilde düştüğüne şahit olmadım.

X