Ev almak

Merhabalar küçük bir evimiz var kirada. İçine çocuklarla sığmamız imkansız. Some kalabalık aile problems 🤪Eşimle düğün altınlarını ve evi satıp üstüne eşe dosta borçlanıp büyük bir ev alsak mı diyoruz ama ne dersiniz altın fiyatları çıkışta ev fiyatları düşer mi? Ev almak için uygun zaman mı? Aman 3 kuruş param var kaç haftadır düşünmekten uykularım kaçtı Allah zenginlere de yardım etsin ne zormuş bu işler 🙈

Ev fiyatları ztn dipte örneğin geçen yıl mayıs gibi bilenler dolar bazlı zirvede sattı dolar altın gibi şeylere geçti 2 ay sonra aradaki fark ortada seçim sonrası ne olur bilinmez altın dolar borç almayın altın 13 yıllık zirveyi zorluyor bizdeki tl enflasyonu eklenirse çok zorlanirsiniz yaşadığım şehirde herhangi bir fahis artış yok aksine dolar bazlı dip gördüler ama seçim sonrası ne olur kimse bilemez. İhtiyac kredisi eksik hesap nakit avans topladığınızda ne kdr açık kalıyor. Geçen yıl kullanmasam da kk almistim yüksek limit çıkıyordu kenarda duruyor simdi kk limiti de çıkmıyor

Merhabalar küçük bir evimiz var kirada. İçine çocuklarla sığmamız imkansız. Some kalabalık aile problems 🤪Eşimle düğün altınlarını ve evi satıp üstüne eşe dosta borçlanıp büyük bir ev alsak mı diyoruz ama ne dersiniz altın fiyatları çıkışta ev fiyatları düşer mi? Ev almak için uygun zaman mı? Aman 3 kuruş param var kaç haftadır düşünmekten uykularım kaçtı Allah zenginlere de yardım etsin ne zormuş bu işler 🙈
Hiç bişi düşmeyecek bence seçimden sonra daha çok çıkacak herşey dolar falan elinizde para varken alın gitsin

Tok satıcı diyoruz onlara, piyasa onlar varken düzelmez.

Bunca yıldır takip ederim, daire de sattım o kadar; hiç fiyatların belirgin bir şekilde düştüğüne şahit olmadım.
Evet ben de hiç duymadım. Tok satıcının biri var, ev iki senedir ilanda. Bina da iki yıllık zaten. Daire hiç satılmamış. Bir odasının hiç penceresi yok. Nasıl imarlı, iskanlı yapı anlamadım. Ama periyodik olarak yükseltiyor fiyatı. Dayı kabul et satılmayacak bu ev yazasım geliyor. 🤣

Yorumları okuyunca şaşırdım çünkü bulunduğum semtte geçen seneye göre ev fiyarları düştü. Tabi genel olarak tüm ilanları takip etmiyorum. Sadece kendi oturduğum çevre ve eş dosttan duyduklarım. Mesela geçen sene 5 milyon istenen evi bu sene arkadaşım 4 milyona aldı gibi. Ya da 4 küsür milyona ilana konulan bir ev 3.5 milyona kadar düştü hala satılmadı.Tabi bu sürekli düşecek ya da artmayacak anlamına gelmiyor. Özellikle son senelerdeki durumları göz önüne alırsak alınabiliyorken şartlar zorlanıp alınmalı diye düşünüyorum.

alan karda her türlü. dolar, altın artarken ev fiyatları düşmez. alabilecek durum varsa alın ama dolar altın borcu diyorsunuz. çok yakınınız mı bilmiyorum? ailenizse sıkışıp ödeyemezseniz zor duruma girmeyecekseniz alın.
Ev fiyatları ztn dipte örneğin geçen yıl mayıs gibi bilenler dolar bazlı zirvede sattı dolar altın gibi şeylere geçti 2 ay sonra aradaki fark ortada seçim sonrası ne olur bilinmez altın dolar borç almayın altın 13 yıllık zirveyi zorluyor bizdeki tl enflasyonu eklenirse çok zorlanirsiniz yaşadığım şehirde herhangi bir fahis artış yok aksine dolar bazlı dip gördüler ama seçim sonrası ne olur kimse bilemez. İhtiyac kredisi eksik hesap nakit avans topladığınızda ne kdr açık kalıyor. Geçen yıl kullanmasam da kk almistim yüksek limit çıkıyordu kenarda duruyor simdi kk limiti de çıkmıyor
Eşime kalsa nakit avans çekelim hatta maaş aldığı banka baya bi nakit avans veriyor. Dolar borç almaktansa nakit avans daha mı mantıklı olur ki

komşum ev alırken ablasindan altin borç aldı. gram altin o zaman 600 tl civarında idi. Su an2150 mi ne? kadın bitik durumda psikolojik olarak. cekebiliyirsaniz kredi çekip alın. maaşınız artarken ödemeniz sabit kalacak. ben mesela asla altınla borçlanmam almam daha iyi.

Fiyatlar kesinlikle düşmez.

Çünkü aşırı acil ihtiyacı olmadığı sürece kimse malını aldığından ucuza satmaz.

Siz mesela 3 milyona ev alsanız 5 ay sonra 2.5 milyona satar mısınız? En iyi ihtimalle sabit kalır.

Ben de sürekli ilanlara bakarım evimden gözüken bi daire var mesela kaç aydır ilanda hiç bilmiyorum ama fiyatı ilk ilanda 2.6 iken şu an 3.2.

Evet ben de hiç duymadım. Tok satıcının biri var, ev iki senedir ilanda. Bina da iki yıllık zaten. Daire hiç satılmamış. Bir odasının hiç penceresi yok. Nasıl imarlı, iskanlı yapı anlamadım. Ama periyodik olarak yükseltiyor fiyatı. Dayı kabul et satılmayacak bu ev yazasım geliyor. 🤣
Piyasayı da hepten manipüle ediyorlar aslında, pahalı ucuz algımı yitirdim biliyor musun. İşte bunlara ceza kesilmeli.

Hiç bişi düşmeyecek bence seçimden sonra daha çok çıkacak herşey dolar falan elinizde para varken alın gitsin
Seçimden sonra da fırlayacağını sanmıyorum. Milletin elinde para yok ki, ülke çapında daire satışları düştü bir önceki yıla göre.

Ben mesela yurt dışına çalışıyorum döviz olarak kazanıyorum ama inan yetmiyor kızın okulu ev ihtiyaç kredi derken eşimle zor yetişiyoruz 🫤

Sende haklısın valla artık durum iyi değil fiyat algım bozuldu 🫤
Ev fiyatlarını fırlatacak tek şey kredi düzenlemesi olur. Onu da yapamazlar artık. Zaten yapsalar seçim yatırımı olarak bu zamana kadar yaparlardı.

Bir de ev için 1.20 faiz oranı diyorlardı? Ne oldu o iş? Bu arada bankalar gerçekten kredi vermiyor. Hani ufak ihtiyaç kredileri bile olumsuz sonuçlanıyor. Şaşkınım.

Heh evet işte biz de borcu dolar üzerinden alacağız bankalar kredi musluklarını kapatınca eşten dosttan mecbur dolar üzerine borç alacağız bu da biraz korkutuyor beni
Normalde ev alın derim ama dolar olarak borç almayin, sene sonunda 45-50 TL bandı konuşuluyor. Onun yerine bütçenize uyan, büyük bir ev alma imkanınız yok mu?

X