Ev meselesi. Fikir verin lütfen

Ben olsam gelen parayla araba alır satardım. Bir müddet ondan para kazanıyorsam devam ederdim. Sonrasında değerlenmeye açık arsa alıp üç beş sene bekleyip satardım. Kirada çok ev ve dükkanı olan biri olarak konuşuyorum. Kirayla kiracıyla uğraşma arsa geliri daha iyi oluyor. Ufak bir paraysa da araba alım satımı geçen senelerde iyi kazandırıyordu. En kötü kur korumalı faize koy. O olmadı mevduata koy 1 trilyona yüzde 22 veren akbank gibi bir banka mesela ayda 18 bin gibi bir para kazandıracaktır ortalama. Kur korumalıda ise faiz fiks yüzde 16 ama dolar artarsa onda da daha fazla kazanırsın. Diyeceklerim bu kadar:) krediyi bozma o para pul olacak zaten😘
Ha bu arada araba almak istiyor demişsin araba alıp satsın işte. O aralıkta bekleme zamanı var. Araba için. O sırada arabayı da kullanır kendisi de arabadan hevesini alır. Satarken de kâr eder. Sonrasında yine araba alacak satacak yine kullanacak böyle devam edecek. Bu işi araştırsın.

Ha bu arada araba almak istiyor demişsin araba alıp satsın işte. O aralıkta bekleme zamanı var. Araba için. O sırada arabayı da kullanır kendisi de arabadan hevesini alır. Satarken de kâr eder. Sonrasında yine araba alacak satacak yine kullanacak böyle devam edecek. Bu işi araştırsın.
Tamam bunu söyleyeceğim ona bakalım

Ben olsam gelen parayla araba alır satardım. Bir müddet ondan para kazanıyorsam devam ederdim. Sonrasında değerlenmeye açık arsa alıp üç beş sene bekleyip satardım. Kirada çok ev ve dükkanı olan biri olarak konuşuyorum. Kirayla kiracıyla uğraşma arsa geliri daha iyi oluyor. Ufak bir paraysa da araba alım satımı geçen senelerde iyi kazandırıyordu. En kötü kur korumalı faize koy. O olmadı mevduata koy 1 trilyona yüzde 22 veren akbank gibi bir banka mesela ayda 18 bin gibi bir para kazandıracaktır ortalama. Kur korumalıda ise faiz fiks yüzde 16 ama dolar artarsa onda da daha fazla kazanırsın. Diyeceklerim bu kadar:) krediyi bozma o para pul olacak zaten😘
Araba satışına 6 ay ve 6bin km diye bir kota getirdiler diye biliyorum.
Tabii yine satabiliyormuşsun ama cezası varmış anladığım.
Ceza olacağına direkt bu araba şu an satılamaz dense daha mantıklı aslında ama demek ki ceza ödesen bile karlı çıkıyorsun.
Anlamadım ya da ben haberi tamamen yalan yanlış okumuş da olabilirim😅

Araba satışına 6 ay ve 6bin km diye bir kota getirdiler diye biliyorum.
Tabii yine satabiliyormuşsun ama cezası varmış anladığım.
Ceza olacağına direkt bu araba şu an satılamaz dense daha mantıklı aslında ama demek ki ceza ödesen bile karlı çıkıyorsun.
Anlamadım ya da ben haberi tamamen yalan yanlış okumuş da olabilirim😅
İşte 6 ay binsin diyorum zaten araba da almak istiyor ya. Hem kâr edecek hem istediği şeyi yapacak. Alt mesajımda o süreyi doldurana kadar binsin dedim:)

Senin fikrin daha garantici.ilerde çok mu bunaldiniz elinizde mal var satarsınız yine alırsınız.diger türlü rahatlık.malesef babadan zengin değilsek böyle böyle birikim oluyor.
Vallahi bazen diyorum bu kocalar karılarının lafına gitse daha rahat edecekler. Bende sizin gibi kararsız kalıp eşimi dinlemiştim ev konusunda şimdi oda diyor keşke senin dediğini yapsaydık diye
Umarım kocam beni dinler ya

Kesinlikle katılıyorum şişe sekiz ay önce aldığım ev şimdi 3 katı fiyat oldu şaka gibi sürekli artıyor hiç bişeyin indiğini görmedim
Valla ben her geçen gün artışlarını görüyor olmama rağmen '' aman arsa değil mi bu 1 trilyons satacak değiller ya kim alır o fiyata ahahah '' demiş insanım :KK70: Fakir bakışı işte :KK70:

Eşim Japon firmasında çalıştığı İÇİN o firmanın zam ayı nisan ayı ama tabi yılbaşlarında da cüzi bir zam geliyor asgari arttığı için
Anladım. Benim de kenarda birikimim var, kredi mi kapatmiyorum. Eskiden maaşının üçte biri olan kredi şimdi yedide biri kaldı. İkinci araba alalım diyorum ama o da durduğu yerde masraf. Hiç arabanız yoksa araba alın derim ya da altın gibi bir yatırım.

Anladım. Benim de kenarda birikimim var, kredi mi kapatmiyorum. Eskiden maaşının üçte biri olan kredi şimdi yedide biri kaldı. İkinci araba alalım diyorum ama o da durduğu yerde masraf. Hiç arabanız yoksa araba alın derim ya da altın gibi bir yatırım.
İşte ahhh bir ikna etsem adam rahat yaşamanın derdinde ama umarım bu konuda ben galip olurum

Çoğunluk yatırım demiş krediyi kapatmayın demiş ama ben eşinizden yanayım. Elde bir gençlik varken güzel yaşanması gerek öyle borçlarla sürünerek mal mülk yatırım peşinde koşarak geçen ömürden kimselere fayda gelmez. Bir değil iki eviniz olur ama yaşlılığınıza ödeye ödeye gelir sonra yaşayacak hayat bulamazsınız. Keza sonsuza dek yaşayacak değiliz yarın öbür gün ölseniz o borçlar kalacak çocuklara. E ölmeseniz de bir ev kalıyor her türlü. Sonrasını çocuklar okusun çalışsın didinsin. Ben hayatın yaşanması taraftarıyım. Kenara bir garanti mal koyarsınız sonrası hayatadır. Kaç yer gezdiniz kaç yer gördünüz ne okudunuz neler yaptınız beraber eşinizle? Kimlere yardım ettiniz hangi darda kalana el uzattınız, kimlerin duasını aldınız? İlerde hangi günleri anacaksınız ne anılar anlatacaksınız? Bomboş çürük bir hayat yaşa sonra 10 ev birikmiş ne fayda.

Kızlar hayırlı geceler.eşimle bir konu da fikir ayrılığına düştük sizde fikir verirseniz sevinirim Biz bir kaç ay önce kredi ile ev aldık. 10 sene vadesi. Şimdi kayınpederden bir para gelecek değerli bir evi var satışa koydu ordan eşim dört kardeş herkese bir miktar para gelecek. Gelecek para da eşim evimizin borcunu kapatıp üstüne çok yeni de olmasa bir araba alıp borçsuz rahat geçinmek istiyor. Çünkü biz evlendiğimizde beri borç ödüyoruz bıktım diyor. Bende borcumuzu kapatmayalım zaman geçtikçe kredi ödemesi eriyor eriyecek de onunla 1+1 de olsa yatırımlık bşr ev alıp kiraya verelim kredinin yarısından fazlasını bile karşılar diyorum sonuç olarak İstanbul’da kira oranları as çok belli. Sonuçta bir çocuğumuz var geleceğini düşünüyorum.. ben yatırım diyorum eşim rahat geçinmek sizce hangisi daha doğru olur. Ona da bir yandan hak veriyorum ama gençleş kazanılmayan yaşlılıkta yenilmezmiş öyle kaldık arada
Bence 0 araba alın evinizde var 10 yıl araba düşünmezsiniz evi ödersiniz mis gibi olur.

Umarım kocam beni dinler ya
Umarım.yani arastirmanizi yapın önüne koyun erkekler daha realist oluyorlar önüne koyduğunuz zaman itiraZ etmez bence. Birde biz yıllık gelir gider tablosu yapıyoruz. Aile bütçesi çok da eğlenceli oluyor.eve ne kadar para giriyor.ne kadar harcama oluyor toplu bir fikir veriyor bize .sizde öyle birsey yapabilirsiniz excelde daha net görürsünüz önünüzü

Bir trilyona arsa mı😱 nerde ki o arsa?
Arsalar genel olarak öyle artık yani 700 800 e de var tabi ama genelde ya bitişik nizam ya da şehrin dışında. Ben çok küçük bi şehirde yaşıyorum Uşak'ta buraya küçük Paris derler gereksiz pahalılığından dolayı :KK70: Bu pandeminin başladığı dönemde arsa talepleri arttı tabi bizde o zaman bakmaya başlamıştık o dönem ki fiyatları takip ettim hep sokak sokak gezdim yaşadığım şehri çok bilmezdim şimdi haritasını çıkardım resmen :KK70: 150 bin ile başlayan arsalar şuan 800 900. Ben aslında büyük istiyordum açıkçası ne kadar büyük komşularla o kadar mesafeli oluyorsun ama öyle bi zamana denk geldim ki bi mucizeydi açıkçası almamız :KK70:

Ben kesinlikle 1+1 ev alır, sonra kredi çeker araba alır evin kirasıyla araba kredisini öderdim. Zaten diğer ev borcunu gözden cıkarmıssınız fazladan bir ev bir arabanız olucak🙈 sakın nakitle kapatmayın.

X