Tatlı Tarifi Ev Yapımı Cevizli Baklava-Kenton Buğday Nişastası Sponsorluğunda

Mükemmel demek az kalır yanında 😍😍😍
Sunum çok şık olmuş bayıldım herşeyiyle enfes görünüyor👍
Favorimsin çok çok öpüyorum ablacım madalya senin bence çok da şey yapmasınlar ☺👍🙈😉
Canımsın sen benim :KK200:
Ben ne yapsam beğeniyorsun zaten ,güzellik benim tarifimde değil senin gönlünde:KK60:
Çok teşekkür ederim canım:KK36:

Ellerinize sağlık muhteşem ötesi.
Ah bayılırım olsa da yesem yarım tepsi yerim.
Bir tepsi de yerim ama vakit alır :halay:

Merhaba Yemek Yarışması Takipçileri :KK36:
Bugün sizlere şerbetli tatlı denilince ilk akla gelen tacını takmış baklava yapacağım:hamarat::.Çoğumuza zor gelse de tek tek açmak yerine gruplar halinde açacağımız için fazla zorlanmayacağız.İlk yapışta beceremeseniz de pes etmeyin ,tecrübe edindikçe daha iyisini yapacaksınız.Çoğu kişi(ben de dahil hazır baklavayı yoğun şerbetinden dolayı fazla sevmez.Ama ev baklavası daha hafif olduğu için daha çok sever.Ev baklavası denilince aklımıza hep bayram ikramı gelir genelde ,gelin beraber yapalım baklavamızı,bayramda kendi ellerimizle yaptığımız baklava ikram edelim misafirimize ,var mısınız?:rapci::Ne demek ben yapamam :skandal:Yaparsın yapar nazlanma :KK45:Neyse fazla uzatmadan tarifimize geçelim :hamarat:

Malzemeler ;
Eki Görüntüle 2248237

Kullandığım su bardağı klasik su bardağı ,çay bardağı da en küçük olandan değil az resimde de görüldüğü üzeri.
  • 2 adet yumurta
  • 1 cay bardağı sıvıyağ
  • 1 cay bardağı yoğurt
  • 1 cay bardağı süt
  • 1 fiske tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 kaşık sirke veya 1 tatlı kaşığı limon suyu (daha çıtır olması için)
  • ve alabildiği kadar un(yumurtanın büyüklüğü,unun cinsine göre farkedebiliyor un miktarı.Ben sinangil undan klasik su bardağı ile 5 bardak koydum)
Üzerine dökmek için ;
  • -250 gr margarin veya tereyağı(tereyağı kullanırsak erittikten sonra üzerine biriken köpüğü alıyoruz ve de dibindeki tortuyu kullanmıyoruz,çünkü köpüğü baklavamızın üzerinde benek benek kahverengi lekelere yol açar)
1 su bardağı sıvıyağ

Açmak için;
-250 gr buğday nişastası

İçine dökmek için ;
-2,5 bardak ceviz(ben cevizle fındığı karıştırdım ,iç malzemesi kendi damak tadınıza kalmış)

Şerbeti için;
-5 su bardağı su
-5 su bardağı şeker
-Çeyrek limon

Yapımı;
-Öncelikle yumurta ,sıvıyağ,süt,yoğurt,sirke ,tuz,kabartma tozunu çırpıp yavaş yavaş un ilavesi yaparak kulak memesi kıvamında hamur yoğurun.
Eki Görüntüle 2248238 Eki Görüntüle 2248239
-Baklava hamurunu 40 eşit beze yapıp,üzerine temiz bir örtü veya dolap poşeti gibi poşet örtün ki hamurumuz kurumasın.Baklava yaparken cereyanlı ortamda yapmayalım mümkün olduğunca.
Eki Görüntüle 2248240
-Dinlenen bezelerimizin ilk katı için yaklaşık 1 karış büyüklüğünde 5 bezeyi tek tek açalım ,isterseniz 10 tane olarak açın,açtığınız bezelerin aralarına nişasta döküp (birbirine yapışmaması ve kolay açılması için)üst üste koyun.
40 bezenin 10 tanesini alt kata,15 tanesini orta ,diğer 15 tanesini de en üst kata kullandım ben.1. ve 2 katta ceviz serptim.
Eki Görüntüle 2248241 Eki Görüntüle 2248242
-Üst üste koyduğunuz bezeleri önce merdane daha sonra oklava yardımıyla açabildiğiniz kadar ince açın.Tepsiden biraz büyük açın daha ince olması için,bıçakla fazla gelen kısımları kesip aralara koyalım .
-1 kat yapıldıktan sonra ceviz dökelim diğer katlara geçelim .2 kat için 5 li grup halinde açtım ben ,zorlanırım diyorsanız 15 taneyi aralarına nişasta koyarak açın ve tekrar cevizini dökelim.
Eki Görüntüle 2248243 Eki Görüntüle 2248244

Son katımızı da yaptıktan sonra ister kare ,ister dikdörtgen ,isterseniz resimlerde tarif edilen şekil gibi dilimleyelim.Daha sonra margarin veya tereyağını eritelim,içine sıvıyağını katalım.Kimi sıcak yağ döker ama biz soğutalım ki yağın sıcaklığıyla üst katlar kıvrılmasın ve sıcak yağın etkisiyle üst kat daha çabuk pişmesin.
Eki Görüntüle 2248245 Eki Görüntüle 2248246
Baklava açması bitti ,kurtuldum sanmayın :KK53:Daha pişirmesi var şerbeti var:KK53:
Eki Görüntüle 2248250
Baklava pişirmek için daha düşük derece önerilir,eğer yüksek derece kullanılırsa dışı kızarır içi çiğ kalır:skandal:175 derecede pişirin hatta biraz kızardıktan sonra ayarını daha da düşürebilirsiniz.tatlınız kızarana kadar pişirin.Ben kızarmış baklavayı daha çok sevdiğim için az fazla kızarttım :KK69:
-Baklavanız kıtır olsun istiyorsanız baklavanızı soğutun ılık şerbeti dökün .Eğer biraz daha yumuşak seviyorum diyorsanız piştikten sonra ilk sıcaklığı geçen (yaklaşık 10 dk)baklavanızın üstüne ılık şerbeti dökün.
-Herşeyi yaptık sıra şerbetini çekip dinlenmesinde kaldı :KK69:

Şerbeti için tencereye suyu,şekeri ve de limonu koyup,kıvamını alana kadar kaynatın ,üzeri göz göz olsun ,ben yarım saat kaynattım.
Dinlendikten sonra yapın kahvenizi veya çayınızı,ya da ayranınızı ,koyun baklavanızı tabağa tadına bakın :KK45:
Umarım ayrıntılı bir şekilde anlatabilmişimdir:KK69:
Yapanlara şimdiden afiyet olsun :KK36:

Eki Görüntüle 2248247 Eki Görüntüle 2248248 Eki Görüntüle 2248249

Vee sunum ;

Eki Görüntüle 2248251 Eki Görüntüle 2248252 Eki Görüntüle 2248253 Eki Görüntüle 2248254 Eki Görüntüle 2248255 Eki Görüntüle 2248256 Eki Görüntüle 2248257 Eki Görüntüle 2248258 Eki Görüntüle 2248259 Eki Görüntüle 2248260
Eki Görüntüle 2248272
Eki Görüntüle 2249939
Valla helal olsun ya uğrastırıcı ben hiç yapmadım hep hazır baklava yedim gördükçe tarifi bayıldım eline sağlık çok güzel olmus favorim sensin bol şans 🍀 diliyorum 😊🙏🌹🙋🏼

X