Evde kalmak, evlenememek

Iyi olur aslinda ama zihniyet zor degisir.
Bir de insanlar cok etkiliyor dolduruyor.

Artık önceki kuşakların zihniyeti zor değişir.
Ama orta yaşlı teyzelere az da olsa farkındalık kazandırmak lazım..
Tüm kadınların selameti için..:KK66:

Keşke evlenmeseydim. Sizin tabirinizle evde kalsaydım. Eminim çok güzel bir hayatım olurdu. Anne babalar çok mutlu evlilikleri varmış gibi elaleme rezil olmayalım diye çocukları da aynı çukura düşsün istiyor. Babam ben evlenene kadar aman kızım evde kaldı demesinler evlen de evlen diye başımı yedi. İyi b.k yedi sağolsun

Mutlaka evleneceksiniz ne demek ya ? Nasıl böyle kesin konusuyorsunuz ? Allahla senet mi yaptınız ?

KADER diye bir şey var . Ne malum evleneceği , belki kaderin de yoktur evlilik .

Konu sahibine gelince hiç kafana takma bak ben evlendim , konuma gir bak başıma ne geldi
Yakma başını
Peki bişey sorcm madem bu kadar kader ci siniz , başımıza gelen olaylarda bizim hiç kabahatimiz Yoksa , neden ahiret gerçeği var , samimi soruyorum

Peki bişey sorcm madem bu kadar kader ci siniz , başımıza gelen olaylarda bizim hiç kabahatimiz Yoksa , neden ahiret gerçeği var , samimi soruyorum

Ben kendimce bir seyler yazmak istedim.
Bu hayatin neredeyse temel kurali hep bir seyin eksik olmasi.
Dini inanci olmayan takmayan ama guzel olan unlu olan zengin olan kisilere bakin hep yalnizlar ya da surekli kisa sureli iliskileri var.
Sevdigi kisiyle evlenenlerin de ya cocugu olmuyor ya da baskaca problemler yasiyorlar.
Herkesin hayat gorusu farkli ama kimisi yaptigi kotulugun kotulugu yapan kisiye donmesine Ahim cikti Bedduam tuttu der.
Kimisi Karma felsefesi geregi yaptigini buldu der...
Bazi seyler evrenseldir.
Kader farkli bir konu cunku ayni inanc icinde bile cok farkli gorusler var.
Hayat tercih meselesidir.
Bazen bir seyi secerken baska seyden vazgeceriz.
Hayatin kurali budur.
Tabi ki yaptiklarimizdan sorumluyuz.
Ama bazen zorlasak da olmuyorsa ya da olum saglik gibi engeller cikiyorsa kader diye dusunurum imtihan diye dusunurum...

Bence sorun ailedeki herkesin birbirinin özel hayatına müdahale etmesi. Yani daha önce sevdiğiniz o kişiyle devam etseydiniz keşke. Hata da olsa denemiş olurdunuz şimdi anneniz onu beğendi diye yasanamayan şeylerin pişmanlığı olmuş.
Maalesef toplum olarak birbirimizin özel hayatına karışmaya bayılıyoruz. Çözüm olabildiğince erken yaşta baba evinden ayrılıp birey olmak.

Bence sorun ailedeki herkesin birbirinin özel hayatına müdahale etmesi. Yani daha önce sevdiğiniz o kişiyle devam etseydiniz keşke. Hata da olsa denemiş olurdunuz şimdi anneniz onu beğendi diye yasanamayan şeylerin pişmanlığı olmuş.
Maalesef toplum olarak birbirimizin özel hayatına karışmaya bayılıyoruz. Çözüm olabildiğince erken yaşta baba evinden ayrılıp birey olmak.

Ben farklı düşünüyorum.
Mesela benimde daha önce görüştüğüm bir, iki kişi oldu. Hatta evimize tanışmaya geleceklerdi ama annem istemedi.Çok ailevi ve özel bir mesele olduğu için yazmıyorum ama bir durumu bize hiç uymuyordu. Ve annem rızam yok dedi. Bende tabi ki annemi seçtim. İyi ki seçmişim, sonradan inanılmaz şükrettim. Annem benim göremediğim uyuşmazlığı o zamanda görmüş.Eğer ben inat edip evlenseydim çok kısa zamanda boşanıp ayrılmak zorunda kalacaktım.
Hayatta her şeyi tecrübe diye denemek zorunda değiliz.Özellikle bence evlilik konusunda hata olmaması için ince elenip sık dokunmalı. Belki konu sahibi çok duygusal bir karakter. Hata bile olsa denemiş olurdunuz diyorsunuz fakat bence evlilik kararı öyle bir durum değil.Eğer içte en ufak bir şüphe bile var ise o evlilik olmamalı.
Bir de anneler yüzde 90 bir sorun olunca hissediyorlar, dedikleri çoğunlukla doğru çıkıyor.(En azından bende öyle)
O yüzden ben olmayanda da vardır bir hayır diyorum.
Olsaydı da belki sonu kötü bitecekti, konu sahibi çok yıpranacaktı..

Geçmiş geçmişte kaldı, geleceğe bakmak lazım..

Son düzenleme:
Annelerimizin bizim gibi düşünmesini beklemeyin, hiç evlenenmem demeyin. Nasip deyin geçin. Kendi evinize çıkın. Annenizle anlaşma yoluna gidin. Ben kendi evimdeyim. Şuan şartlar gereği kardeşlerimle yaşıyorum. Ama onlar da hayatımı kolaylaştırıyor. Kendinize bir düzen kurun.

• Beğen
Reactions: 000
Sizi sevdiğiniz insandan ayırmış bir de şimdi üzülüyor mu ? Ben annenize hiç üzülemedim,kusura bakmayın ama.Bence siz de üzülmeyin,onun için de kendiniz için de.Evlenmemek bir sorun ya da kusur değil.Belki 2 sene sonra belki 5 sene belki yarın karşınıza biri çıkacak,kim biliyor ne olacağını ? İsteyene ver ne demek ayrıca,akrabalarınız da tuhaf.Yerinizde olsam aileyle iletişimi yavaş yavaş koparırdım.
Yaprak dökümü Fikret :sopa::sopa:

Annem cok üzgün ve depresif ,detaylari aciklayacağım.,
aslında kendisine hak veriyorum ama yapacak birsey gelmiyor elimden ne yazik ki, cok üzüluyorum bi yandan ama sadece dusuncelere daliyorum elimden birsey gelmiyor.
Konuya giriş:
Arkadaslar ben 31 ablam 35 kardesim 29 yasinda hepimiz bekarız,

Ailede tek bekar bizleriz, bizden cook kucükler bile evlendi ,cocuklari oldu, annem de teyze ve dayilarimin cocuklarini torunlarini görunce cok mutsuzlaşiyor ve artik görusmek de istemiyor ,.Çogu zaman evde vakit geciriyor, cunku herkes hayatini yasiyor ona göre, ve ona göre herkes gayet mutlular hergün birbirlerine gidip geliyorlar .işin doğrusu da öyle,piknikler gezmeler ,toplanip çay bahcelerine gitmeler..,anneme de üzülüyorlar, neden mi!! Hepimiz evde kaldik diye.
"Ver sende bunlari bekletme" diyorlar, yani gercekten aklim almiyor maĺmiyiz biz, neden toplum evlenemeyenleri böyle görüyor," ver gitsin neyi bekliyorsun, cok arastirma sende" diyorlar anneme ,aynen böyle söyluyorlar. Yasit kuzenlerimin 2,3 cocukları ,okullari ,es akraba ziyatetleri varken biz kapana sikismis, terkedilmis,izole gibi yasiyoruz,acikcasi annemde hickimseyle görüsmek istemiyor, kiskaniyor olarak düsünmeyin lutfen, empati yaparsam 50 yasindaki torun sevme yasinda baskalrina özendigini anliyorum tabi ki ve en icten sekilde ben de istiyorum ama olmuyor.bunu kabullenip öyle davranması cok zor.
Çunku telde orda burada heryerde tüm akranlari torunlari kizlari damatlarindan bahsediyor. Birinin hamile haberini alır birinin nisan ,birine bebek görmeye giderler, sonucta bize bakıp üzluyor ,benim kaderim size gecti gibi ekzantrik teoriler üzerinden konuşuyor.
Birde evde artik cok catismalar olmaya basladi annem ablam ben hepimiz bir sesiz, herkes kendi düzenini kurmaliymis belli yaşta, eger iyi ve saygıli bir aileniz varsa evet ne ala ama aileniz herseye karisan,ele ne deriz, aman bizi rezil etme kafasindaysa hersey zor .
Ustelik hayatim boyunca degil rezil edecek hic bir utandiracak birsey yapmadim,okul is ev arasinda hayatim, ama annem bize karsi cok tutucu , bizi begenmezdi zaten artik daha da begenmiyor, iyi giuinmiyorsunuz der,gayet guzel şik giyinsekde evlenmis baska insanlara bakip kiyaslar,
Bu da benin canimi acitiyor artik cok uzuluyorum,
Bu toplumda eger evli degilsen cok da bilgili olamazsin,"dur hele ele karış" derler." Daha ne gördün ki" derler, yaşom kac olursa olsun evli degilsen daha seysin iste...ezik gibi birsey:))
Bazen napalim kismet desede annem cogu zamam bunalimda, bizde suç aramaya basliyor artik, yani olmadi bizde birsey var demek ki diyor,
Cunku teyzelerim halalarim anneme cok üzülduklerini soyluyor, bu denir mi? Yaaa,!
Keske verseydin daha önceden diyorlar, kim istiyorsa artik ver diyorlar,arkadaşlar evde kalmiş,artik kim isterse ona verilmek istenen miadi gecmis biri olarak görülmek canimi sıkiyor,kuzenim diyorki senin yasinda 2.ciye hamileydim.neden insanlar düsuncesiz üzülebilecegimi düsünmüyorlar.

Hayatım boyunca hep düşünceli oldum Hiç kimseyi kırmamaya çalıştım hayatımdaki herkesle diyaloğu mu Hep iyi tuttum ,benim yuzumden kimse kirilmasin 3 günlük dünya dedim.Ama bakıyorum karşısındakini kırmak için üzmek için yer arayan düşüncesiz davranan insanlar benden şu an çok daha mutlu, en azından kendi düzenleri var ve birilerinin suratına doğru yüzüne karşı üzüldüklerini söylemek Onlara göre çok normal .Ben iyi olmaya çalıştıkça Hayatımdan kini nefreti atıp hoşgörüyü sevgiyi ön plana aldıkça hala bunlarla yasiyorum ,

Bizden daha kötüler evlenince annemin gözunde bi kiymetli sormayin. Nasil herseyi beceriyirmuş, nasil hamaratmiş, nasil güzel giyiniyormuş, canim annem bizede cok dua eder soyler kimin evveli kimin ahiri diye ama biryandan cok uzuluyor,
Acikcasi bende sucluyorum annemi cünku zamanainda benim istedigime vermediler, simdi pisman ama fayda etmiyor iste, hersey zamaninda güzel galiba,cok yiprandik artik aile icinde herkes herkese sariyor ,tartisma hir gür surekli, sen onu dedin bem boyle dedimler sürekli..hersey zamaninda yapilmali gec kalınca yipraniyor insanlar annemi cok sucluyorum icten ice işte.
Bugun cok sikildim dertlesmek istedim ,
Ne güzel 3 kız kardeş bir anne
O günler birdaha gelmez
Tadını çıkartın
Evlilik nasılsa olur
Ben de 34 de evlendim

İnanın, size evlenmediniz diye üzülen kadınların hepsi nasıl mutlu bir evlilik geçiriyor, nasıl el üstünde tutuluyordur:halay: kadınların çoğu kocasından onay almadan çöp alamıyor bu ülkede, en küçük sürtüşmede işitilen laflar da cabası. Evlendikleri de alt tarafı ana kuzusu türk erkeği ya, zannedersin kraliyet ailesine karışmışlar. Evde hizmetçi gibi çalış, adam donunu bile ortalığa atsın, yaptığın yemeğe laf etsin, cinsellik zaten erkeğin zevki için, kadın mutlu mu değil mi hiç önemli değil, soran olursa evlilik çok güzel der, evlenmeyenlere laf ederler. Evin içinde her allahın günü işitmediği hakaret kalmayan kadınların, pazar günü kahvaltılarda kocişiyle ne aşk pozlarını gördü bu gözler hey yavrum hey. Hiç inanmayın bu tiplere çoğunun hayatı hapishaneden farksız. Kendi ezikliklerini kapatmak için başkalarına sarıyorlar. Siz de deyin ki ben de sizin için üzülüyorum, gönlünüzce harcayacağınız beş kuruşunuz yok. Diyor musunuz, hayır, çünkü milletin hayatına bakıp kendinize ego malzemesi aramıyorsunuz.
Sevdiğiniz, iyi anlaştığınız, uyumlu olduğunuz biriyle tanışırsanız evlenirsiniz, tanışmazsanız da hayat sizin, ne olacak. Bence ailenizle yaşamanız burada asıl sorun. Şuan kendi hayatınız yok, evlenince kendi hayatınıza kavuşacağınızı düşünüyorsunuz muhtemelen. Kardeşlerinizle veya kendiniz ayrı eve çıkın artık. Gezin, tozun, tatillere gidin, kurslara katılın ve aşırı gereksiz akrabalarınızdan da uzak durun. Sen çocuk bakarken ben de 5. ülkemi geziyordum dersiniz, görsün insan beğenmemek nasıl oluyormuş. Akrabalar tamam ama annenizin onların gazına gelmesi hoş değil. Sizi asıl yıpratan da o. Dediğim gibi ayrı ev işini ciddi ciddi düşünmelisiniz.

Biz de benzer durumdayız sizinle, hatta daha kötü belki de, abim 41 ben 33 yaşındayım, ikimiz de bekarız, olmadı yıllardır olmuyor. Annem de çevreden söylenenlere üzülüyor, ben de. Ama nasip deyip geçebiliyor benimki çok şükür. Ben de zaman zaman çok bunalıyorum hatta psikoloğa da gidiyorum ama hayattan keyif almaktan asla vazgeçmedim, geziyorum, yeni şeyler deneyimliyorum,, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Hiç bir zaman hayat bitti diye düşünmüyorum. Bir yaştan sonra aileyle yaşamak gerçekten zor ama yine hayatınızı yaşamanıza engel değil.
Evlenmek için evlenemem, sevdiğim eğlendiğim kafamın uyduğu birini beklemeye devam edicem, hakkımızda hayırlısı.

Ya bi bitmediler gerçekten ya...Neden herkese bu kadar dert oluyor başkasının evlenip evlenmemesi cidden anlam veremiyorum...Aklım almıyor çıldırma noktasındayım bende...Artık ailemle hiçbiryere misafirliğe gitmiyorum beni ilk defa gören bile niye evlenmedin diye soruyor nasıl bir toplum bu kaçıp gidesi geliyor insanın geçrekten, yüksek lisansla basıp gidecem bidaha da gelmeyecem bu ülkeye en sonunda..Hani böyle gelip gelip birinin size kocaman bir yorgan iğnesi batırdığını düşünün ve engel olamıyorsunuz bu evlenmemiş olmayı böyle anlatabilirim..Bu psikolojik baskılara biz maruz kalmak zorundamıyız kardeşim???
Ama aynı toplum boşananlara dul damgasını yapıştırmıyor mu? Evlenmeye zorlayan da toplum evliliği bitireni kınayan da..Böyle geri kafalılık böyle ortadoğululuk böyle medeniyetsizlik olmaz olsun...

Sorun evde kalmanız değil aileniz anneniz sizi gerçekten etkiliyor ruhunuzu emiyor bir insan evlenmedende yaşayabilir herşerde hayır vardır belki evlenince daha kötü şeyler olacaktı hala gençsiniz bu yaşlarda evleniluyor artık nasip olursa evlenirsiniz olmazsada olmaz yani sizi daraltmaya ne hakkı var başından destek olsaymış ozaman şimdi söyleniyor hayatı size dar ediyorlar hep baraber en kısa sürede iletişimi azaltın sizi üzmeye hakları yok moralsizlestirmeye ozguvensizlestirmeyede hakları yok siz tek başınıza iyisiniz güzelsiniz inanın :)

Kızım 6 yaşında ve büyüdüğünde asla evlenmek istemediğini söylüyor. Mutlu bir yuvamız varken neden bunu söylüyor bilemiyorum. Neyse diyeceğim o ki; benim kızım büyüdüğünde de aynı görüşte olursa saygı duyarım. Eğer sağdan soldan bir eleştiri, densiz bir cümle duyarsam onların o lafını kendilerine yediririm.

Anneniz fırsat vermezse kimse konuşamaz. Bu arada kimin evveli diye bir şey yok. Herkes kendi yaptıklarını yaşıyor. Evlenenler süper bir hayat yaşıyor sanki, hepsi şov peşinde. Ben 39 yaşımda evlendim ama ben herkese ağzının payını veriyordum. Şu an onu söyleyen kişilerin biri bile yok hayatımda. Üstelik eşim benden 4 yaş küçük ve iyi bir mevki sahibi. Evlenince herkes kaçtı çünkü egolarını benim üzerimden tatmin edemiyorlar artık. Lütfen annenize bile sessiz kalmayın ve kendinizi ezdirmeyin.

Ben, evlenip evlenip keşke evlenmeseydim diye, burada evlenemedigi icin üzülen arkadaslara sözde destek çıkan arkadaşları anlamiyorum. İstediniz evlendiniz, ama istediğiniz evlilik olmadı diye, evlenmesin mi millet? Evliliğinizden bu kadar nefret ediyorsanız boşanin? O da yok. Eee. Amaç ne ki?

Kadınların bir çocuğu belli bir yaşa ve olgunluğa geldikten sonra, evlenip yuva kurmak ister. En doğal haklarıdır bu. Kimse sizin mutsuz evlilik hikayeniz yüzünden evlilikten nefret etmeyecek, iyi bari evlenmesem de olur demeyecek. Allah'ım sen tüm yuva kurmak isteyenlere hayırlı evlilikler nasip eyle.

Sanki herkes evlenmek zorunda gibi düşünen ve davranan insanları anlamıyorum

Yukarıda bir arkadaş daha yazmış, her cümlesine katılıyorum. Ayrıca bir şey de ben eklemek istiyorum. Kişisel münakaşaya girmemek adına etiketlemeyeceğim ancak; Evlenmiş yuva kurmuş, hatta profiline ilk haftadan “hamile” çizelgesi koyan kullanıcıların “evlenince başınız göğe mi erecek, biz evlendik de ne oldu”tarzı yorumlar yapması samimi olmamakla birlikte inanın itici de oluyor artık.

Hayır evlenmiş fakat boşanmış bir hemcinsim bunu diyor olsa veyahut gerçekten fıtratında yalnızlık olan ve evlenmemeyi tercih edip bekar olan kişiler “evlilik tü kaka” deseler hak vereceğim. Ancak içinde büyüttüğü kan pıhtısı ile mutlu olup, mutluluğunu profilinde dahi paylaşan kadınların evlenmeyin tavrı gerçekten komik.

X