Evde temizliğe nereden başlamalıyım? Açıklamayı okuyun lütfenn?

Kristalbeyaz

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
51
19
29
Şuan evim o kadar karışık ki size anlatamam, 1 aydır Baska bir yerdeydik evimize geldik birr sürü valizle... belki 8 makine çamaşır yıkamışımdır bir oda full çamaşır dolu heryer heryerde yastık yorganlar yıkanacak.bi odaya girince diğer odalar bitmicek gibi geliyo...akıl verin lütfen 3 tane de çocuğum var

Şuan evim o kadar karışık ki size anlatamam, 1 aydır Baska bir yerdeydik evimize geldik birr sürü valizle... belki 8 makine çamaşır yıkamışımdır bir oda full çamaşır dolu heryer heryerde yastık yorganlar yıkanacak.bi odaya girince diğer odalar bitmicek gibi geliyo...akıl verin lütfen 3 tane de çocuğum var
Hepsini bir anda yapmayın. Çamaşırları yikayin dolaplari silip supurup yerlestirin sonra yastık yorgana gecin. Bir anda herşeyi ortaya dökünce işin içinden cikilmiyor.

1 ay önce evin hali nasıldı ki?
Şuan çamaşır yıkanıp,dolaplara yerleşince geriye sil süpür kalır.
3 çocuk bebeklik döneminde mi?

Önce çamaşır yastık ve yorganları halledin onlar ortadan kalksın. Çocukların yaşı kaç hepsi çok küçükse işiniz zor Allah yardımcınız olsun. Ortadan kalabalığı kaldırırsanız sonrasi sil supure kalıyor aslında.

Şu an için değil ama genel tavsiye çamaşır kurutma makinası alın benim de üç çocuğum var her gün makina çalışıyor illaki kurutmak dert oluyordu eskiden

Keşke valiz valiz yıkayıp kaldirsaydiniz.
Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın.Her gün bir oda şeklinde ilerleyin.Öncelikle yikadiklarinizi katlayıp kaldırın,ütüyü en son başka bir güne bırakın.Çocukları dahil edin,eşinizle birlikte yol alın.

Önce çamaşırları halledin ortadan kaldırın bende de 3 çocuk var evde işime yaramayan ne varsa attık ne aksesuarm ne başka bise fazlalık ne varsa verdim temizlik yaparken kolaylık olsun diye dip bucak gireceğim zaman kendime 1 yada 2 oda verip öyle girerim hepsine aynı anda girisemem tek olsam neyse cocuklar ortaya dökünce iyice işin içinden çıkılmaz bi hal alıyor
Çamaşırları hemen katla kaldır ben serdikten sonra hemen katlarim bekletip kirıştırmam ütü yapmam çünkü onunla uğraşamam eşim ise giderken bi pantolon utulerim onun dışında uğraşamam
Mutfak desen ayrı bi döngü çocuklarla ayyy fenalık geldi bana

Ben oda oda yaparim genelde büyük temizlikleri. Yani diyelim yatak odası dolap içleri, kapakları, makyaj masası, makyaj eşyaları, yastık yorgan yıkama camlar perdeleler bir gunumu alır. Sizin vaktiniz varsa aynı anda iki odayı bu şekilde bitirn. Üç güne ev tamamen bitmiş olur. En sonda baştan süpürge ve silme yaparım halıları toplayıp.

Ben çamaşırlarla başlardım, onlar kalkmadan birşey olmayacak gibi. Mutfağı toplu tutardım. Sonrası çorap söküğü gibi gelir zaten.

Oda oda yapın.
Yerinizde olsam ilk iş odadaki yıkanmış,kurumuş çamaşırları,katlar ,ütüler kaldırırdım. Sonra o odayı temizler bırakırdım.
Yıkanacak çarşaf vb seyleri makineye atardım. Ilk gün bunları halleder bırakırdım.
Sonraki gün diğer oda,sonraki gün diğer oda
Bir günde mutfak/banyo yapar bitirirdim.
Cocuklar varsa tamamına girişmek zor olur.
Böylece kendinizi de çok zorlamadan halledersiniz.

İlk önce yıkadığınız temiz çamaşırları toplayıp kaldırın. Bir günü çamaşır toplamaya ev düzenlemeye ayırın temizliği evi topladıktan sonra yaparsınız

üç cocukla ancak isleri bölerek yapabilirsiniz, çamasirlar için eger ütü yapilmayacaksa kişi sayisina göre bölümlere ayırın katlayip kaldirın çamaşır ortadan kalkmadan işe başlayamazsınız zaten.
sonrasında sırayla odaları temizleyip toplamaya başlayın

Esinizle beraber yapacaksiniz, oyle oyle bitecek, duzene girecek tekrar. Tek basiniza ustlenirseniz altindan kalkamazsiniz, 3 tane de çocuğum var demissiniz, çocuğunuz var! Her şeyi paylaşacaksiniz, tüm yük sizde olmasin.
Eşim her konuda yardımcımdır zaten Allah razı olsun ondan

X