Eve ilk defa gelecek olan temizlikçi kadınla ilgili?

kolera9

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2016
956
296
merhaba, daha önceden evime düzenli gelen kadınlar arsızlıkta sınır tanımadığı için ( bişeyleri kırıp söylememek, robot süpürge ve şarjlı dyson süpürgeyi kullanmak vb) bu ilk defa gelecek olan kadına çok sert olmadan sınırlarımı bildirmek ve istediğim şeyleri yaptırabilmek istiyorum. yani çok sert olmucam tabii ki ama istediğim bişeyi de binbir nazla yapmasın, o gittikten sonra bir de ben uğraşmayayım istiyorum artık. yarın ilk kez evime gelicek yarım gün, yarım günde hangi işler yapılır sizce? ben ütü ve normal ev temizliği istiyorum sadece, cam kapı silme vs yok. bir de temizliği yaparken onu çok bunaltmadan gözlemlemek istiyorum tuvaleti vs nasıl temizlediğini görmek istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? her hafta düzenli gelicek eğer beğenirsem. Beğenmediğim şeyleri kalbini kırmadan nasıl söyleyebilirim?

merhaba, daha önceden evime düzenli gelen kadınlar arsızlıkta sınır tanımadığı için ( bişeyleri kırıp söylememek, robot süpürge ve şarjlı dyson süpürgeyi kullanmak vb) bu ilk defa gelecek olan kadına çok sert olmadan sınırlarımı bildirmek ve istediğim şeyleri yaptırabilmek istiyorum. yani çok sert olmucam tabii ki ama istediğim bişeyi de binbir nazla yapmasın, o gittikten sonra bir de ben uğraşmayayım istiyorum artık. yarın ilk kez evime gelicek yarım gün, yarım günde hangi işler yapılır sizce? ben ütü ve normal ev temizliği istiyorum sadece, cam kapı silme vs yok. bir de temizliği yaparken onu çok bunaltmadan gözlemlemek istiyorum tuvaleti vs nasıl temizlediğini görmek istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? her hafta düzenli gelicek eğer beğenirsem. Beğenmediğim şeyleri kalbini kırmadan nasıl söyleyebilirim?
Yarım günde genellikle supurme-silme, toz alma vs yapılır ütü yapacağı düşünmüyorum ütü ekstraya giriyor çünkü ücret farkı ister yapmak istese de.

fazla kırılıp dökülmeden veya kırmadan dökmeden, şu şu işleri yapmanızı rica ediyorum ancak lütfen dyson ve robot süpürgeyi kullanmayın deyin.

evinize ilk gelişi olmasını kullanabilirsiniz gözlemlemek adına mesela mutfağı yapıyor neyiniz nerde göstermek istiyormuş gibi o anda yaptığı işe bakabilirsiniz, eğer beğenmezseniz kibarca bak bunu şöyle yaparsanız daha güzel olur deyip güzelce gösterin

evime alışana kadar size ufak tefek ben gösteririm sonra evim size emanet derseniz kırmamış olursunuz

Kullanacağız malzemeler bunlar farklı bir şey kullanmak isterseniz önce bana söyleyin diyip kullanacağı malzemeleri gösterin.
Robot süpürge, Dyson kullanınca ne oluyor bu arada ya biri daha yazmış anlayamadım ben 🤦🏼‍♀️🤣
dyson -eğer dik süpürge olanı ise- şarjı çok az gidiyor dolayısıyla yardımcının verimini çok düşürür

ayrıca kendi adıma söyleyeyim bize gelen eski yardımcımız o kadar hoyrat kullanırdı ki herşeyi açıkçası o kadar pahalı bi makineyi kullanmasını istemezdim

Geldiğinde işe başlamadan bir bardak çay ikram edip sınırlarınızı isteklerinizi ricalı ve güzel bir dille belirtin. Robot ve dyson süpürgenizi de saklayın o zaman hangi süpürgeyi kullanacaksa onu çıkartın koyun önüne. Doğrusu pahalı süpürgeleri gelen hanımlar hoyrat kullanıyor (hepsi için demiyorum)
Arkasından da hafif hafif bir şeyler arıyor veya ona veriyor gibi dolanın.
Eğer beğenmezseniz başkasını çağırırsınız
Temizlik ücretleri de az değil yani.
Doğrusu ben de bir hanım çağırdıktan sonra arkasından tekrar temizlik yapmak istemem.

Ütü yapmaz muhtemelen yarım gün,tam günde gelse ütüyü ekstra bir is gibi düşünmeniz gerek.
Evde yapacağı maksimum iş tozları alıp yerleri dip köse silip süpürmek olur muhtemelen.
Onu da söyleyin,şu odalar silinip süpürülecek,banyo temizlenecek diye. Süpürge konusunda da kullanacağı kablolu süpürgeyi verin ,kova bez temizlik malzemesi verirken,o dururken gidip diğerlerini kullanacak hali yok.
Oldu ki yeltendi,büyük temizlikte bunları kullanmıyoruz,size verdiğim süpürgeyi kullanın dersiniz olur biter.
Hoş ben anlamlandıramadım bu süpürgenin kıymetini,kullanmak için alıyoruz sonuçta onları da ama işte istemiyorsanız kullanmaya yeltenirse söylersiniz bırakır zaten.

Süpürgeyi kullandırmak istememenize hak veririm. Pratikliği sadece kablosuz olmasından kaynaklanıyor. Yoksa tek odayı süpürürken tam 4 başlık kullanıyorum ben. Sürekli tak çıkar tak çıkar, temizlikçinin o kadar özen göstereceğini düşünmüyorum açıkçası. Çünkü gerçekten hoyrat davranıyorlar.

Gelir gelmez bir bardak çay verin.Kendisinden önce gelenlerin sizi suistimal ettikleri için artık olmadıklarını,iyi niyetin karşılıklı oldugunu,o sizi memnun ederse sizin de onu memnun edeceğinizi,hakkını yemeyeceğinizi ama hakkınızı da yedirmeyeceginizi,soylediginiz işlerin söylediginiz sıraya göre yapılmasını istediginizi,anlasırsanız uzun süre devam etmek istediginizi güzelce anlatın.Yarım günde bana gelen yardımcım halılarıda kaldırmak suretiyle çekebileceği herşeyi çekip alt üst süpürüp güzelce silip bitiriyor.Anca bitiyor.Eğer ütü gibi ekstra isteyeceksem bu hafta halı kaldırma üstünden süpür sil ütüye vakit kalsın diyorum.Yani ekstra isteyecekseniz başka birşeyden feragat etmelisiniz.Kıymetli olan herşeyi gözönünden kaldırin bence de..

beim yardimcim da haftada yarim gun geliyor,

mutfagi ve banyoyu temizler,
normal supurur siler,
sonrasinda da kalan vaktinde bir is yapar, atiyorum camlari silmeye baslar, 2-3 haftada bitirir,
sonraki zamanda kapilari silmeye baslar, mutfak dolaplarini falan filan derken, belirli bir duzende tum evi elden gecirmis olur 3-5 ayda.
bize bu sekilde uygun geliyor.

utu hic yaptirmadim,
ama eski yardimcim utu icin ayrica bir tarife uyguluyordu baska musterilerine, bana da teklif etmisti, istememistim.

Benim anneannem temizlik kadin gelecegi zaman viledayi bile sakliyor ondan gizli vileda kullanirlar diye .cunku elle silinecek diye anlasiyorlar .sizde dyson falan ne varsa saklayin .kadinin da basinda duracaksiniz .

Hiç eve kadın vs cagirmadim ama staj yaptığım otelde Housekeeping için bir çizelge vardi. Atıyorum yatak toplama, havlu değişimi, klozet temizliği, klozete temizdir bandı yerleştirme vs vs . Çalışan tüm hepsini tikleyip, yaptığını taahhüt edip şefine verirdi.
Bana hep çok mantıklı gelmiştir.
Siz de bir çizelge çıkartın, hatta PVC kaplatin 😂
Üstünde yazsın saat 10-15 temizlik , 45 dk yemek molası, saatlik ücret xy diye. Böylece erken çıkmak istiyorsa saatlik ücretinden kesileceğini de bilir , öyle çıkar. Ya da mesaiye kalacaksa ne kadar alacağını bilir.
Çizelgede de net bir şekilde yazarsınız halıların supurulup kaldirilmasi, tüm evin supurulmesi, yerlerin silinmesi, halilarin tekrar serilmesi, salondaki Tv ünitesi ve gümüşlüklerin sadece dışının ve üstünün silinmesi , aynasının silimmesi, banyo aynasının silinmesi, klozeti çamaşır suyu ile temizlemek, eviyeyi temizlemek, kapıların temizliği, kapıların üstünün ve yaninin temizlenmesi, mutfakta genel temizlik ve eviyenin ciflenmesi, ocağın ciflenmesi, buzdolabının dışının ve üstünün silinmesi vs şeklinde.
Kadın da her şeyi yapar, yaptıkça tikler.
Sen sağ ben selamet :)
Hem yazan tüm işleri yapacağını taahhüt eder, sizin haklariniz korunur, hem "şunu bunu da yap" diye ekstra iş kitlemezsiniz onun haklari korunur.

Hiç eve kadın vs cagirmadim ama staj yaptığım otelde Housekeeping için bir çizelge vardi. Atıyorum yatak toplama, havlu değişimi, klozet temizliği, klozete temizdir bandı yerleştirme vs vs . Çalışan tüm hepsini tikleyip, yaptığını taahhüt edip şefine verirdi.
Bana hep çok mantıklı gelmiştir.
Siz de bir çizelge çıkartın, hatta PVC kaplatin 😂
Üstünde yazsın saat 10-15 temizlik , 45 dk yemek molası, saatlik ücret xy diye. Böylece erken çıkmak istiyorsa saatlik ücretinden kesileceğini de bilir , öyle çıkar. Ya da mesaiye kalacaksa ne kadar alacağını bilir.
Çizelgede de net bir şekilde yazarsınız halıların supurulup kaldirilmasi, tüm evin supurulmesi, yerlerin silinmesi, halilarin tekrar serilmesi, salondaki Tv ünitesi ve gümüşlüklerin sadece dışının ve üstünün silinmesi , aynasının silimmesi, banyo aynasının silinmesi, klozeti çamaşır suyu ile temizlemek, eviyeyi temizlemek, kapıların temizliği, kapıların üstünün ve yaninin temizlenmesi, mutfakta genel temizlik ve eviyenin ciflenmesi, ocağın ciflenmesi, buzdolabının dışının ve üstünün silinmesi vs şeklinde.
Kadın da her şeyi yapar, yaptıkça tikler.
Sen sağ ben selamet :)
Hem yazan tüm işleri yapacağını taahhüt eder, sizin haklariniz korunur, hem "şunu bunu da yap" diye ekstra iş kitlemezsiniz onun haklari korunur.
temizlikçi kadın olarak gelen ablalardan böyle bir şeyi ciddiye alıp yapan olacağını ben pek sanmıyorum
yahi hatta bunu yapan ev sahibine manyak karı gözüyle bakması ve bi daha gelmemesi de çok olası

hani zaten sorun o : temizliğe gelen ablalarda genel bir "iş ciddiyeti" ben bu işi para karşılığı yapıyorum sorumluluğu, öyle bir bilinç/disiplin yok zaten, genelde bundan dolayı sorun oluyor.

teklifin çok güzel, kurumsal işletmeler bunu yapıp devam ettirmeye çalışıyor
ve fakat mesela kamu kurumlarında aynı çizelgeleri asıyor sonra ayda bir defa toplu imzalayıp geçiyorlar :/

daha devletin memuruna imzalatamadığı takip edemediği şeyi temizlikçi kadına imzalatmak?

temizlikçi kadın olarak gelen ablalardan böyle bir şeyi ciddiye alıp yapan olacağını ben pek sanmıyorum
yahi hatta bunu yapan ev sahibine manyak karı gözüyle bakması ve bi daha gelmemesi de çok olası

hani zaten sorun o : temizliğe gelen ablalarda genel bir "iş ciddiyeti" ben bu işi para karşılığı yapıyorum sorumluluğu, öyle bir bilinç/disiplin yok zaten, genelde bundan dolayı sorun oluyor.

teklifin çok güzel, kurumsal işletmeler bunu yapıp devam ettirmeye çalışıyor
ve fakat mesela kamu kurumlarında aynı çizelgeleri asıyor sonra ayda bir defa toplu imzalayıp geçiyorlar :/

daha devletin memuruna imzalatamadığı takip edemediği şeyi temizlikçi kadına imzalatmak?
İsleyebilen bir sistem olur mu bilemem tabii, fikir olarak sundum:) aslinda kadın için de kolaylık olur, iş belli , ekstra bir şey kitlemek yok, tam çıkarken "kapının üstünü silmedin mi" diye laf sokan işveren yok. Giderayak da konusahibi şöyle bir kontrol eder yapmış mi yapmamis mi diye, çizelgede olup da yapılmayan bir yer varsa söyler gitmeden.
Aslında uygulansa güzel bir sistem olabilir:)
Benim de çalışırken en nefret ettiğim şey bana söylenmeyen bir şey için sonradan "bunu neden yapmadın" diye sorulup yetersiz hissettirilmektir. İşimde yeniyim, ilk defa yaşanacak bir sürecim vardı, koordinatörüme beş bin defa "tam olarak ne yapacağım" diye sordum. O da sözel olarak şöyle bir anlattı. Sürecin sonunda (bizden kaynaklanmayan) bir sorun çıktı, kötü oldu. Hemen bana dedi ki "keşke olaylar baslamadan sen tutanak tutsaydin" . E , bana tutanak tut deseydin ben tutardım:) eminim temizlik işi yapsam da sözel olarak işi tarif edip sonradan söylemediği şey için "e burayı atlamissin, bunu da mi ben soyleyeyim" modunda olan isverenime gıcık olurdum:)

X