Eve ilk defa gelecek olan temizlikçi kadınla ilgili?

Aaa pardon yanlış anlamışım
Evet ona baya bi kuvvet uygulamış olmalı 😔
Şimdi bazı arkadaşlar gülüp eğleniyor niye vermiyoruz ki diye ama ben para kazanacağım geçineceğim diye tabiri caizse eşek gibi çalışıyorum canım çıkıyor ben gözüm gibi bakarken ne diye başkasının kırmasına dökmesine göz yumayım ki
Senelerde evime gelen abla, süpürgemizin motorunu halletmişti su kaçırıp.
Tamire götürdüğümüzde 600 euro istediler!!!
O günden beri yapılmadı, yaptıramadım.
Öylece duruyor, tamir parası yerine sıradan 5 süpürge alırız ömrümüz boyunca dedik😅

Senelerde evime gelen abla, süpürgemizin motorunu halletmişti su kaçırıp.
Tamire götürdüğümüzde 600 euro istediler!!!
O günden beri yapılmadı, yaptıramadım.
Öylece duruyor, tamir parası yerine sıradan 5 süpürge alırız ömrümüz boyunca dedik😅
600 Euro nedir yaa yazık :KK43:
gerçekten yenisini alsanız çok daha iyi

Al birini vur ötekine. Hiç kızmayın temizlikçi kadın kadar prensipsiz çalışan meslek grubu yok. Benim yüzüm bu konuda çok yumuşaktır ve is buyurmam. Bir süreden sonra hep başlar geç gelme erken çıkma. O yüzden baştan sıkı tutun. Ben beceremiyorum.

Ya ben yazmayi unutmustum, bir supurgemde de surekli ariza cikiyordu, tamire yolluyordum. En son gittiginde tamirci bizim goturen arkadasa “abla bu supurgeyi bize yollayip durmasin, evdeki temizlikciyi degistirsin. Kadin icini hic temizlemediginden motor boguluyor” demisti, yerin dibine gecmistim 🤦🏼‍♀️

Hiç eve kadın vs cagirmadim ama staj yaptığım otelde Housekeeping için bir çizelge vardi. Atıyorum yatak toplama, havlu değişimi, klozet temizliği, klozete temizdir bandı yerleştirme vs vs . Çalışan tüm hepsini tikleyip, yaptığını taahhüt edip şefine verirdi.
Bana hep çok mantıklı gelmiştir.
Siz de bir çizelge çıkartın, hatta PVC kaplatin 😂
Üstünde yazsın saat 10-15 temizlik , 45 dk yemek molası, saatlik ücret xy diye. Böylece erken çıkmak istiyorsa saatlik ücretinden kesileceğini de bilir , öyle çıkar. Ya da mesaiye kalacaksa ne kadar alacağını bilir.
Çizelgede de net bir şekilde yazarsınız halıların supurulup kaldirilmasi, tüm evin supurulmesi, yerlerin silinmesi, halilarin tekrar serilmesi, salondaki Tv ünitesi ve gümüşlüklerin sadece dışının ve üstünün silinmesi , aynasının silimmesi, banyo aynasının silinmesi, klozeti çamaşır suyu ile temizlemek, eviyeyi temizlemek, kapıların temizliği, kapıların üstünün ve yaninin temizlenmesi, mutfakta genel temizlik ve eviyenin ciflenmesi, ocağın ciflenmesi, buzdolabının dışının ve üstünün silinmesi vs şeklinde.
Kadın da her şeyi yapar, yaptıkça tikler.
Sen sağ ben selamet :)
Hem yazan tüm işleri yapacağını taahhüt eder, sizin haklariniz korunur, hem "şunu bunu da yap" diye ekstra iş kitlemezsiniz onun haklari korunur.
Bir başak burcu gördüm sanki. :KK53: Aklımdan geçeni yazmışsınız.

Ev içi temizlik hizmetleri , iş statüsüne geçmediği sürece bu devran böyle gelmiş böyle gider.
Vergi yok, sigorta yok, denetim yok dolayısıyla profesyonellikte yok.
İki tarafta kafasına göre takılıp gidiyor.

Hizmeti alan kişi sigorta yapar, izin ,iş saatleri yasal düzende belirler, karşı tarafta vergisini öder, gittiği yerin işyeri olduğu bilincine varır da ancak o zaman.

O kadar katılıyorum ki size.
Sırf para veriyorlar diye kan ter içinde bırakmak niyetleri.
Devir eski devir mi.
Vallahi ben bu kadar detay düşünmem.Yani evim temiz olsun,nasıl yapılırsa yapılsın.
Ona bakacak olursak eskiden akıllı tahta yoktu ögrermenler herşeyi elle yazardı,şimdi akıllı tahta ile eğitim kolaylaştı,veliler biz para veriyoruz ögrermen maaş alıyor illa tebeşirle yazsın mı diyorlar?
Yani bu ona benziyor.
Dyson sakliyorlarmıs vallahi pes.
Kaç binlik süpürge yerine sırf işgence çeksin diye fişli süpürge vermek nasıl bir kafa
Ağır saçmalamışsınız. Tamam siz verin iki gün sonra parçası elinize tutuşturulduğunda tekrar yazın buraya. Sürekli tamire para bayılmak sizin için sorun değilse hoş tabi.

Akıllı tahta diyor. Hayret bir şey ya. Sanki öğretmen akıllı tahtayı yerden yere vurup bozuyor. Ha bozulsa da okul yaptırıyor zaten tek bir aile değil, sonuçta kaç çocuk hizmet alıyor o tahtadan. O kadar saçma bir karşılaştırma olmuş ki.
Neyle süpürüyorlar onları kaldırırsanız?
Bildiğiniz normal elektrikli süpürgeyle. Derin dövücü opsiyonu da var. Detaylı temizlikte de o şekilde çalıştırıyor.

Ağır saçmalamışsınız. Tamam siz verin iki gün sonra parçası elinize tutuşturulduğunda tekrar yazın buraya. Sürekli tamire para bayılmak sizin için sorun değilse hoş tabi.

Akıllı tahta diyor. Hayret bir şey ya. Sanki öğretmen akıllı tahtayı yerden yere vurup bozuyor. Ha bozulsa da okul yaptırıyor zaten tek bir aile değil, sonuçta kaç çocuk hizmet alıyor o tahtadan. O kadar saçma bir karşılaştırma olmuş ki.

Bildiğiniz normal elektrikli süpürgeyle. Derin dövücü opsiyonu da var. Detaylı temizlikte de o şekilde çalıştırıyor.
Ben farklı açıdan düşündüm,burda kimseyi tanımıyoruz yazılanlara göre yorum yapıyoruz,temizlikçi kadın kolaya kaçmasın gibisinden düşünüldü sandım,ona göre çıkarım yaptım,sizde gününüzün ağır stresini üzerimden atmayın,sizi bu kadar geren neyse gidin bir Melisa çayı için:)

Ne enterasan şeyler okuyorum ya süpürge vermemek ne demek. Niye alıyorsunuz kıyamacağınız şeyleri. Benim anneme gelen abla da ay ben bununla süpüremem başına bi iş getirirsem üzülürüm demiş annem de ısrarla yok bununla süpür diğeri işkence gibi gelecek bak valla çok rahat edeceksin demiş 😂😂 canım anam benim.

Bizlere yıllardır sabit insanlar gelir haftada bir tam gün gelirler. Ben artık evin içinden biri gibi görüyorum bana geleni. Birlikte çay kahve içiyoruz bazen ertesi gün evden çıkmayacaksam kek yapıyorum kahveyle oturup yeriz diye 😂 üzülüyorum çünkü hep konuşmaya ihtiyacı var gibi geliyor sürekli bu şekilde çalışan çok sosyal hayatı olmayan birisi benimle konuşmanın hoşuna gittiğinin farkındayım.

Ağır işleri asla aynı gün yapmasına izin vermem. Kendi kararıyla her ay cam siler çünkü sonra daha zorlanıyormuş. Genel temizliği yapar bazen dolaplar kirlenmiş der onları yaptığı gün sadece üstten süpürür çıkar. Kendisi bir düzen oturtmuş benim talep etmeme gerek bile kalmıyor. Yani siz insanlara iyi davranırsanız sürekli birileri gelip gitmez o kişiler de kendi düzenini kurar ve evinizden bir an önce kaçıp gitmek istemezler.
O işler her zaman öyle olmuyor malesef. Yıllardır gelen abla dediğiniz gibiydi ama o zorunlu ayrılınca kimlere denk gelmedim. Ebi bulamadı diye taksiye atla gel dedim bir noktada, bi sonraki sefer taksi paramı vermemişsin oldu. Birisiyle haftada 2 gel ütü de yapılacak dedik, ütülemeden katladığı çamaşırlar onun görevi değilmiş :) hak yememeye özen gösteririm ve kimseyi zorlamam. Naziğimdir. İşiniz uygunsa bu halıyı silelim dedim, ben gündelikçiyim hali silmem dedi :) işi de 12 de bırakıp arkadaş buluşmasına gidecekmiş hızlı yapacakmış işleri. Yani iyi olan bişey bizim meziyetimiz değil. Karşıdakine de çok bağlı. Ayrıca süpürgeleri kullandırtmamak normal. Bizim dysonu bozdu mesela abla ki büyük temizlikte değil acil bişey olduğunda kullanıyordu.

Kendisine kolaylık olsun diye aldı, millet gelip kafasına göre bozsun diye değil. Sonra sağlık sorunları başladı yardımcı kadın almak zorunda kaldı zaten. Hiç ev işlerine çalışan aldınız mı bilmiyorum ama bu işi yapan hanımların %95'i kendi evlerinde gösterdiği özenin üçte birini çalıştığı evde göstermiyor. Haldır huldur yaptım mı yaptım. Keşke özenli davransalar da biz de versek. Normal süpürgeyi bile bozmuş iki günde. Dyson fiyatlarından haberiniz vardır herhalde. Hem çalışana maaş ver hem de bozduklarını yaptırmaya bir o kadar ver. Ne güzel iş.
size katılıyorum. Kimse özen göstermiyor, tak tuk kapılara çarparak kullanıyorlar herşeyi. Ya kapılar mobilyalarda çarpma izleri oluyor ya da dyson yamuluyor.

Bu arada evimde Dyson falan yok ama gelen ablanın kullanması için Fantom Eco Wf 4700 aldım.
Kendim de kalan günler arada dik süpürge açıp geçiyorum.
O eski sulu/büyük süpürgeler pratik değil ama çekim güçleri çok iyi.
Ne vericem süpürge diye düşünen varsa aklında olsun o model. 2000 bandına maksimum verim tam olarak budur.

X