Evlat Edinme Evlat Edinenler Lütfen Duygularınızı Bizimle Paylaşın

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Merhaba hanımlar, Ankaradan başvurduk biz biliyosunuz. Evraklarımızı yenilememizi istemişlerdi. 10 günün sonunda heyet raporunu aldık ve diğer evrakları da tamamladıktan sonra bugün teslim ettik. Gitmişken sıramızı da söylediler. Kız: 56 Erkek:37
Geçen aya göre 1 erkek 4 kız bebek ailesine kavuşmuş.. Hep erkek bekledik ama sanki kız öne geçecek gibi:)

Kızlar benim atipik otizm bi oğlum var yeni bi bebeğim oldu oğlumun durumunu yeni öğrendim çünkü çok silik kızımdan da şüpheleniyorum ki muhtemelen otizm belki bana kızacaksınız ama ben sağlıklı bi bebeği çok istedim istedimki acaba gözüme bKacakmı insanlarla iletişim kuracak mı diye düşünmim ama bana nasip olmadı çocuklarımı ço seviyorum yanlış anlaşılmasın evlat edinmeyi düşünmdye başladım ama bana bi bebek vermezler değilmi oğlum normal gibi konuşuyo sadece takıntıları var kızımı da bilmiyorum daha çok küçük ama otizmi bildiğim için eminim eğer oğlumu fark etseydim asla doğurmaz evlat edinirdşm gecemi gündüzüme katıp ilgileneceğim çok istiyorum gözlerime baksın emzireyim bıcır bıcır bi kız çocuğu

Kızlar benim atipik otizm bi oğlum var yeni bi bebeğim oldu oğlumun durumunu yeni öğrendim çünkü çok silik kızımdan da şüpheleniyorum ki muhtemelen otizm belki bana kızacaksınız ama ben sağlıklı bi bebeği çok istedim istedimki acaba gözüme bKacakmı insanlarla iletişim kuracak mı diye düşünmim ama bana nasip olmadı çocuklarımı ço seviyorum yanlış anlaşılmasın evlat edinmeyi düşünmdye başladım ama bana bi bebek vermezler değilmi oğlum normal gibi konuşuyo sadece takıntıları var kızımı da bilmiyorum daha çok küçük ama otizmi bildiğim için eminim eğer oğlumu fark etseydim asla doğurmaz evlat edinirdşm gecemi gündüzüme katıp ilgileneceğim çok istiyorum gözlerime baksın emzireyim bıcır bıcır bi kız çocuğu
Merhaba tekrardan, oğlunuza bu tanıyı bir psikiyatrist mi koydu?

Merhaba tekrardan, oğlunuza bu tanıyı bir psikiyatrist mi koydu?
Evet biri dehb dedi biri çok çok hafif dedi tek tesellim hiç kimse anlamıyor büyümüşte küçülmüş gibi konuşuyor benim sözlerimi çok kullaniyo yerinde uygun şekilde bide egitim almadan ilerledik evde ben çok uğraştım çünkü bu zamana kadar hep bise yok demişlerdi ben riske atmadım iyikide öyle yaptım

Sağlıklı olmadıkları için kendi doğurduğunu çocukları istemiyorsunuz yani . Kendi çocuğunu istemeyen kadına, o kadar sıra varken sırf canınız sağlıklı çocuk çekiyor diye evlatlık vermelerini mi bekliyorsunuz.sizin kafanız mı güzel? Siz öncelikle iki çocuğunuza iyi bir anne olun. Si kendi çocuklarınıza gecenizi gündüze katıp ilgilenin

Sağlıklı olmadıkları için kendi doğurduğunu çocukları istemiyorsunuz yani . Kendi çocuğunu istemeyen kadına, o kadar sıra varken sırf canınız sağlıklı çocuk çekiyor diye evlatlık vermelerini mi bekliyorsunuz.sizin kafanız mı güzel? Siz öncelikle iki çocuğunuza iyi bir anne olun. Si kendi çocuklarınıza gecenizi gündüze katıp ilgilenin
İlgilenmediğimi nerden biliyorsunuz ben oğlumla nasıl ilgilendimki çok şükür eğer doktorları dinleseydim şuan biz çok başka Bi haldeydik şimdi de kızımla aynı şekilde gözlerimin etrafını kırmızı rujla boyadim gözlerime baksin diye ve daha neler ben eşimden boşanıp çocukları yanıma almayı düşünüyorum iki cocugumu da ki dediğim şeyin saçma olduğunu farkettjm sadece psikolojimin ne halde olduğunu bilemezsiniz ki hiç kolay Bi durum değil benim için her gün kızıma bakıp ağlıyorum o kadar masumki diger çocukların oğlumla dalga geçmesinden de öyle nefret ediyorum ki aslında otizmden korkmuyorum gocunmuyorum başkalarının acımasızlığından korkuyorum ben mucadelemi zaten veriyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
Psikolojimin ne halde olduğunu Bilip bilmeden anneligim konusunda konuşmanızı görmemek için üyelik iptali talep ettim ben kaç gündür haplarla ayaktayım ne haldeyim bilemezsiniz kızımın durumu da oğlum gibi değil muhtemelen çünkü ben oğlumun bebekligiyle ilgili her detayı hatırlıyorum oğlum daha iyiydi zaten doktorlarda bu yüzden tanı koyamadı kizim ağır otizm bile olabilir ve benden sonra ona ne olacak kaygısıyla yanıp tutusuyorum.insallah ağır değildir diye kaç gündür uyku uyumuyorum.sirf sizin söylediğiniz şey yüzünden üyeliğimi iptal ettiriyorum çünkü bu konuda hiç dediğiniz gibi birisi olmadım

Biraz daha mi anlayışlı olsak...karşımızdaki kişinin ne yaşadığını bilmeden söylemek istediğini anlamadan yargılamak biraz ağır değil mi ...gerçekten ben çok üzüldüm bu yorumunuza...yargılamaya hakkımızın olmadığını düşünüyorum....kibarca fikrimizi söylemek ayrı tabiki...

Çocuklarınız için Allah size yardım etsin öncelikle. Özel çocuk annesi olmak çok ayrıcalıklı bir durum iki melek yetiştiriyosunuz takdir ediyorum sizi. Evlat edinme konusunda en yakın sosyal hizmet kurumundan uzman kişiden yardım alabilirsiniz. Size çocuk verilemez diye bir şey yok. Ama şunu da belirtmek isterim evlat edindiğimiz çocuklarda da aynı veya farklı sorunlarla karşılaşma ihtimalimiz var. Yani evlat edinme konusunda daha fazla düşünmeniz gerekir bence. Ayrıca üç çocukla ilgilenmek sizi daha da önemlisi çocukları nasıl etkiler acaba. Benim fikrim acele karar verme arkadaşım. Allah çocuklarına da hayırlı ömür nasip etsin inşallah.

Merhaba hanımlar, Ankaradan başvurduk biz biliyosunuz. Evraklarımızı yenilememizi istemişlerdi. 10 günün sonunda heyet raporunu aldık ve diğer evrakları da tamamladıktan sonra bugün teslim ettik. Gitmişken sıramızı da söylediler. Kız: 56 Erkek:37
Geçen aya göre 1 erkek 4 kız bebek ailesine kavuşmuş.. Hep erkek bekledik ama sanki kız öne geçecek gibi:)
Hakkınız da hayırlısı olsun .
Allah hayırlısını sağlıklısını nasip etsin hepimize. Zaman su gibi akar gider umarım :KK200:

Merhaba; öncelikle Allah size kuvvet versin , zor bir durum gerçekten.
Naçizane tavsiyem ''tamamen çocuklarınıza odaklanın''
Psikolojik durumunuz az çok tahmin edile bilir , destek alın mutlaka.
Evlatlarınızın en çok size ihtiyacı var.

Ayrıca biraz daha yapıcı ve destek olsak , kimsenin ne yaşadığını elbette bilemeyiz ve anneliğini sorgulamamalıyız.

Merhabalar,
Ankaradan 3 yil once basvurmustuk. Belgelerimizi yenilememizi istediler. Bu durumda olan arkadaslari Ankara Sehir Hastanesinden saglik raporu almamalari yonunde uyarmak isterim. Surec cok yavas, bolumler birbirinden cok uzakta, bir basvuruyu acmadiklarinda, ya da sistemsel bir hata ciktiginda (ki mutlaka cikiyor), bolumler arasi yol katetmeniz gerekiyor. Onceki gun hastane icinde 10000 adim attik, bugun henuz 6000 adimdayiz ama daha cok adim atariz. Bugun de alamayacagiz muhtemelen. Kesinlikle baska bir hastaneden rapor almayi dusunun. Ankara Sehir hastanesi bu konuda inannin ki cok kotu, yorucu ve sinirsel olarak da yipratici.

Merhabalar,
Ankaradan 3 yil once basvurmustuk. Belgelerimizi yenilememizi istediler. Bu durumda olan arkadaslari Ankara Sehir Hastanesinden saglik raporu almamalari yonunde uyarmak isterim. Surec cok yavas, bolumler birbirinden cok uzakta, bir basvuruyu acmadiklarinda, ya da sistemsel bir hata ciktiginda (ki mutlaka cikiyor), bolumler arasi yol katetmeniz gerekiyor. Onceki gun hastane icinde 10000 adim attik, bugun henuz 6000 adimdayiz ama daha cok adim atariz. Bugun de alamayacagiz muhtemelen. Kesinlikle baska bir hastaneden rapor almayi dusunun. Ankara Sehir hastanesi bu konuda inannin ki cok kotu, yorucu ve sinirsel olarak da yipratici.
Merhaba, biz de Ankara Hastanesinden aldık raporumuzu P pistachio1 . ama tam 10 gün sürdü. Oda rica minnet. Tüm poliklinikler aynı binada hatta aynı katlarda. ama öyle aptalca bi sistem var ki, biri öğleden önce biri öğleden sonra bakıyor. Nereye gitseniz sorunlu bi iş bu. O yüzden biran önce hallolur inşallah işiniz.

Merhaba ays_gul :)
Biliyorum her yerde cok uzun suruyor ve cok zahmetli. Size gecmis olsun. En azindan alabilmissiniz :) ilk aldigimizda Diskapi'dan almistik ve 2.gunumuzde almistik. Keske yine oraya gitseymisiz.
Her sey umdugunuz gibi ilerlesin insallah :)

Çocuklarınız için Allah size yardım etsin öncelikle. Özel çocuk annesi olmak çok ayrıcalıklı bir durum iki melek yetiştiriyosunuz takdir ediyorum sizi. Evlat edinme konusunda en yakın sosyal hizmet kurumundan uzman kişiden yardım alabilirsiniz. Size çocuk verilemez diye bir şey yok. Ama şunu da belirtmek isterim evlat edindiğimiz çocuklarda da aynı veya farklı sorunlarla karşılaşma ihtimalimiz var. Yani evlat edinme konusunda daha fazla düşünmeniz gerekir bence. Ayrıca üç çocukla ilgilenmek sizi daha da önemlisi çocukları nasıl etkiler acaba. Benim fikrim acele karar verme arkadaşım. Allah çocuklarına da hayırlı ömür nasip etsin inşallah.
Aslında ben gecemi gündüzüme katar iletirim derken üç çocukla da ilgilenirim demek istemiştim evet kızımı doğurmazdim dedim çünkü yaşayacakları kolay olmayacak bana bisey olsa ona ne olacak otizm olduğuna eminim ama ne kadar etkilendiğini bilmiyorum çünkü bebek. bildiğim bise var o da oğlumun tepkileri çok daha iyiydi nerden biliyorsun küçücük bebek diyeceksiniz belki surdan biliyorum morro refleksi bebeklerde çok önemli benim kızı sese morro gostermiyo hatta harekete bile morro refleksi zayıf morro santral sinir sisteminin güzel çalıştığını gösterir ve tepkileri de zayıf göz teması çok az.o kadar ağrıma gittiki normal çocukları olan anneler bebeklerini benimsemediginde lohusa deprwsyonundasin derler ben sevmiyorum istemiyorum atacam demişim gibi davranildi size oğlumun gelişimlerinin her aşamasını anlatabilirim ilk anne dediğinde sevinçten ucmustum Allahim anne dediğini duyayım sana söz hiç şikayet etmeyecem diye dua ediyordum çok şükür ilk uzun kelimesi dede mamma hazır 23 aylıkken söylemişti yine aynı şekilde sevinçten mutluluktan ucmustum çok şükür o kadar hafifki sadece bazen yaşıtları dışlıyor saf olduğu için Bi kere de ağlatıp kacmışlardı aşağı komşumun oğlu ardadan kafasını yere vurmayı öğrenmişti bi gün bi bağrım sesi geldi gerizekalilar bu hareketi yapar bi daha görmeyecem diye kadin deliriyordu bi anne olarak ben ne hissettim şimdi.komsum otizm olduğunu bilmiyo ama o davranışı ardanın yaptığını oğlunun ondan öğrendiğini ve benim o bagriginj duyacağımı bildiği halde böyle bağırdı burda duyar kasiyorlar ya keşke gerçek hayatta da çocuklarına acımasız olmamayı öğretseler ben oğluma öğretiyorum herseyi işitme engelli Bi arkadaşı var anne o İngilizce konusuyo dedi oğlum arkadasjn duyarsa üzülür söyleme sakın dedim o oldu.ben bu hale kolay getirmedim 23 yasjnda anne oldum kaç doktora götürdüm ne takıntılı ne deliliğim kaldı doktora diyorumki tamm konusuyo ama bi çocuk kanat çırparmi psikiyatri bana diyoki çocuklar sevindiğinde böyle şeyler yapabilir ee bu çocuk klima motorlarına aşırı ilgili olabilir hayır olamaz 7 aylıktan beri klima motoru takıntısı olamaz bi bebekte istediği olmayınca kafasını yerlere vuruyordu beni tereddüte düşüren erken konuşması ben doktor yok diyo demekti degil diyordum tam 5 yil sürekli ilgilendim bi yandan da degil diye kendimi rahatlstiyordum doktorlar da yok diyo ya hamile kaldım sonra doğum yaptım bize bi doktor geldi hiperaktif gibj sanki dedi oğlumatekrar dikkat kesildim oğlumun ara ara kelimeleri karistirdigini farkettim takıntıları farkettim streotipi araba takıntısı bunlar hep vardi otizm yok dedikleri için normal demekki diye kendimi rahatlatiyordum ama hiç boş da birakmamistim yani 5 aylıktan beri uğraştım gözlüğümü camını kırdım göz temasını artırmak için sonra 11 aylıkken işaret parmağını kullanmayı öğrettim her gün çiçek nerde TV nerde diye soruyorum o gösteriyordu komut almayı öğrettim oğlum balonu getir oğlum arabayı getir sonra oyun oynamayı ogrettim hadi köpeği uyutalim yemek yedirelim gibi her işime kattım birlikte kurabiyeler yaptık osman abalinin 2 yas 3 yas 4 yas 5 yas bütün serilerini yaptık tras kopuguyle oyunlar oynattım hayvan kartları aldım 21 aylıkken hepsini öğrendi İngilizce renkler sayılar nesneler aşağı komşumun ogluna da baktım oğlum yasitiyla oynamayı öğrensin diye dogum yaptiktann sonra o gelen doktor hiperktifmi deyince tekrar doktora götürdüm biri dehb dedi biri çok çok hafif dedi yani boş bıraksaydın başka bi durumdaydık bu arada oğlum çok zeki bi cocuk bazen öyle şeyler soruyor şaşırıyorum sadece çok temiz kalpli ve arada öfke krizleri oluyo yani ben Bi anne oldum ömrümden 20 yıl gitti ağlamalar depresyonlar acaba oğlum iletişim kuracakmi çocuklarla oynayacakmı her kelime soru benim için mutluluktan uçma sebebiydi bi anne çocuğu yalan söylediği için sevinirmi ben seviniyordum.... bu arada sen takıntılısin sen şımarttin doktora git ben çocuğuma taktım de diyenler oldu eşimve ailesi hatta benim ailem bi yandan da onlarla uğraşıyordum.doktor bana şunu dedi öyle yada degil sadece ilgilenmelisin ben deli gibi ilgilendim bazen yıldım hala sorunlarımız var ama az çok şükürşuan kreş öğretmenimiz çok memnun o kesinlikle sorun yok diyor ogretmene bahsetmedim sadece sosyal iletişimi nasil diye sordum cok sosyal uyumlu meraklı ve zeki bi cocuk diyor olaylara farklı bi bakış açısı var diyo arada sinir krizleri oluyor o da uykuluyken evde bu tür yaptığı şeyleri orda yapmiyo orda tek yemek problemi oluyor bide dürtüsü öğretmen çok fazla soru soruyo hic susmuyo bunu ilkokula kadar torpulemeliyiz.simdi kızım ağır otizm gibi hissediyorum inşallah oğlum gibidir ben kızıma bakıp bakıp ağlıyorum bazen isyan ediyorum niye ben Allahim ne kötülük yaptım diyorum 3 ayda 17 kilo verdim yemiyorum içmiyorum uyumuyorum 28 yaşındayım kendimi 80 yasinda gibi hissediyorum bi yandan da güçlü olmaya çalışıyorum bebeğim jcin bide anneligime laf edildi evet içimde ukte kaldı bende düşünmeden yaşamak istedim acaba bakacak mi diye düşünmim ismine dönecekmii diye düşünmim insanlar anlayacak mi acaba diye kaygı duymim gerçekten çok istedim şimdi bise yok diyen doktorlar ve ailem benim ve kızımın hakkına girmedilermi bu arada ben cocuk gelişimi bölümünü okuyorum oğlum için kızımı da anladıktan sonra bazen intiharı bile düşündüm üçümüzu de öldürmeyi annemler beni hiç yalnız bırakmadı Niye bu hale geldim çünkü insanlar kötü ve çok acımasız dediğim gibi otizmden korkmuyorum insanların kötülüğünden korkuyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
Gözlerim dolu dolu okudum.Oglunuza otizm teşhisi konuldu mu yoksa sizin tahmininiz mi?Kızınızın ağır otizm olma olasılığının yüksek oldugunu size düşündüren nedir?

Gözlerim dolu dolu okudum.Oglunuza otizm teşhisi konuldu mu yoksa sizin tahmininiz mi?Kızınızın ağır otizm olma olasılığının yüksek oldugunu size düşündüren nedir?
Ogluma bu yasa kadar teşhis koyulmadi biri dehb dedi bi doktor da çok hafif dedi yani çok silik dedi baskilamissin dedi kızım göz teması kurmuyo morro refleksi zayıf oğlum da öyleydi ama oğlum bu aylarda çok güzel tepkiler veriyordu gülüyordu kızımda hiç biri yok konuşuyorum şarkılar söylüyorum 5. Ayda daha belirgin olur bireyler oğlum gibi olsa diye dua ediyorum

Biraz daha mi anlayışlı olsak...karşımızdaki kişinin ne yaşadığını bilmeden söylemek istediğini anlamadan yargılamak biraz ağır değil mi ...gerçekten ben çok üzüldüm bu yorumunuza...yargılamaya hakkımızın olmadığını düşünüyorum....kibarca fikrimizi söylemek ayrı tabiki...
Çok teşekkür ederim anlayışınız için Rabbım daha beterinden korusun ama benim gibi kaygı bozukluğu olan bi anne için bu durum ekstra zor.arkadasin dediğine de o kadar canım yandiki zaten sinirlerim harap hem hormonlar hem bu durum bu kez yasamayacaktim aynı şeyleri kızımın gözlerine bakacaktim beynindeki damarların nasil oluştuğuna degil ben kızımın kafasındaki damarlara bakıyorum nasil acaba diye deliriyorum ilgi çekmesin ağır olmasın oğlum gibi olsun diye dualar ediyorum.

Çok teşekkür ederim anlayışınız için Rabbım daha beterinden korusun ama benim gibi kaygı bozukluğu olan bi anne için bu durum ekstra zor.arkadasin dediğine de o kadar canım yandiki zaten sinirlerim harap hem hormonlar hem bu durum bu kez yasamayacaktim aynı şeyleri kızımın gözlerine bakacaktim beynindeki damarların nasil oluştuğuna degil ben kızımın kafasındaki damarlara bakıyorum nasil acaba diye deliriyorum ilgi çekmesin ağır olmasın oğlum gibi olsun diye dualar ediyorum.
Canım oncelikle sakın ol.Bu teşhisi kızına kendin koymuş gibi gorunuosun.Bi doktora göster lütfen.Belki otizm değil ve sen kendini boşuna yiyip bitiriosun.Seni yüreğimden anlıyorum inan.Anne olmadan önce anlayamazdim yalan yok.Ama şuan seni gerçekten yüreğimden anlıyorum.Lutfen bı uzmandan yardım al kızın için.Belki de herşey yolunda.Bunu sana ancak bı uzman söyleyebilir.

X