Evlendikten sonra değişmek isteyen eş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kuvvetle muhtemelel buradaki kitle dini bilgi,gorus ve hosgoru olarak en az senin kadar donanimlidir.
+1
Donanımlı olanın bildiği kendine yeter, yetmezse de açar okur.
Donanımsız olan da bu üsluptan dolayı kaçar zaten. Hanımefendi iyi bir şey yaptığını sanırken bayağı kötü bir şey yapıyor, haberi yok. Ortada bir küfür yokken varmış gibi savunmaya ve hatta hakarete vardırdı olayı. Ortada savunma gerektirecek bir durum yokken yüksek bir üslupla dalınca en haklı ben olurum, üste çıkarım sanıyorlar. Ama maalesef öyle olmuyor.
Biri inançsızım dediğinde inançlı biri olarak, tamam der geçerim. Niye, neden diye sormak bile haddime değil. Burada onu bile normal görüyoruz kimi zaman üslup yumuşaksa. Ama hanımefendi niye, neden diye sormayı bile geçmiş, yanacaksınıza vardırmış mevzuyu. :olamaz:

kızıznın saçını kapatmak istersede sorun olmalımı sizce . ortada çocuğun yetiştirlme si var
Özgür iradeyle seçilmeyen ve zorla yaptırılan her şey sorundur. Evet bir çocuğun istemediği halde kapatılması da sorundur. Bir baba yada anne bir düşünceye sahip olabilir ancak dayatamaz. Tavsiyede bulunur ancak zorla yapılan her şey hakka müdahaledir.

Evlendikten hemen sonra degisseydi sizi kandirmis derdim. Ancak 15 sene içinde insanin degismesi bana cok normal geliyor. Birbirinize karismadiginiz surece yani atiyorum siz tesetturkuyken acilmanizi istemiyorsa, nasilsa artik dini hassasiyetim yok deyip icip icip eve gelmiyorsa bence ustunde durmayin. İbadetler, bahsettiginiz a ve b kesimleri(muhtemelen siyasi) oy vermek desteklemek kisiseldir.

Eş bile olsa kimse kimsenin dinine dusuncesine karişamaz. Değişebilir insan sonucta. Siz dediniz diye insanin ic duygulari degismez' memnun degilseniz bosanırsinız

Anladım sizi,kendimden örnek vereyim uzun süredir kafam karışıktı hep kendimi sorguladım durdum.
Sonunda atesitliğin benim için daha iyi olacağını hissettim,eşimede anlattım bunu karar benim dedim,hiç bir şey demedi bile.
Bizdede aynısı olsaydı kendi adıma vede bir kız çocuğu varsa bu evliliği sonlandırırdım,birde şu var dayatma olursa buna karar verirdim.
Kendi halinde olursa bana ve çocuğuma etki ve karışma olmayacaksa belki devam edilirdi.
Çok teşekkür ederim, ben de bu yolu izleyeceğim ilk duyduğumda fazla tepki verdim ama şuan önce bir konuşmak ve bu durumun aile duzenimize yansımasına bakmak istiyorum.
Belki konuşarak ya da terapi ile birbirimizi anlarız. Normalde birbirimizin aklından geçeni bile biliriz ama nasıl böyle oldu ben hiç anlamadım...

Etkilemez degil elbette etkiler ama basta oyle tanidim tekrar eski haline don deseniz donecek mi. Kafasinin oçindeki dusjnceye nasil mudahale edebilirsiniz. Yeni duruma gore kendiniz bir plan cizeceksiniz ya bosanacaksın ya da idare edeceksin.

"Kızım için endişeleniyorum" demişsiniz ama siz evli kalsanız da kalmasınız da babası olmaya devam edecek. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok açıkçası. Çocuk zamanla kendi istediği yerde konumlanacak. Tek yapacağınız şey eşinizle çocuğu baskılamamak tercihlerine saygı duymak konusunda uzlaşıya varmanız olur. Evliliğiniz için bir yorumum yok çünkü eğer ki zorlama yoksa dinler ideolojiler arası ilişki sürdürmenin çok bireysel olduğunu düşünüyorum. Yapabileni de anlarım yapamayanı da. Bu açıdan başkalarının yardımı dokunamaz bence tamamen size kalmış bir karar.

Bu işten sağ cikmak zor.
Uçlarda iki görüşün evlilik çatısında devam etmesi ancak işkence olur.
Çünkü mesela aynı görüşte bile çocuk yetiştirirken ne kadar sorun çıkıyor.
Esim çocuğa sert konuştuğunda bile ben acayip demoralize oluyorum.
Ki kendi düşünce biçimini aşılamak isteyecek iki tarafta.
İkisi de tamamen zıt.
Radikal iki zıt kutup zorluk çeker ki anladığım kadarıyla iki tarafta başta dini baz almayarak yaşamış şimdi erkek taraf dini baz almaya çalışmış.
Bu adam ciddi manada dine dönüp sizden de bunu istemesi an meselesi.
Hiç karismama ihtimali bana imkansız geldi.
Yada bir süre gözlemleyin ve ikinci çocuğu yapmayın.

Çok detaylandirip iyice dini içerik vermek istemedim. Aslında duymak istediğim eşlerinizin dini görüşü ve ibadet anlayışı değişirse sizler ne tepki verirdiniz. Ben bu konuda çok arafta kaldım. Hem kendimi müdahale eden olarak hissediyorum hem de bu durumunun sonraki aşamalara doğru ilerleyip bana ve kızıma dayatilmasindan korktum.
Şuan daha net düşünmeye çalışıyorum...
Ben size 2 farklı meshepten örnek vereyim. Hayatlı urfalı iki arkadaş evlendi (meshepleri tanıyanlar tahminde bulunmuştur.) iki de evlat sahibi oldular 6 7 yıllık ılımlı ve mutlu evliliktwn sonra adam ailesinin gazına gelip. Benimle şu ibadeti yap, benimle bu ibadeti yap demeye başladı. Bu durum ortaya çıkınca boşandılar, bu gün bastırmayan yarın yapmayacak diye bir kural da yok. Büyük ihtimalle o ipler bir gün kopar.

Çok teşekkür ederim, ben de bu yolu izleyeceğim ilk duyduğumda fazla tepki verdim ama şuan önce bir konuşmak ve bu durumun aile duzenimize yansımasına bakmak istiyorum.
Belki konuşarak ya da terapi ile birbirimizi anlarız. Normalde birbirimizin aklından geçeni bile biliriz ama nasıl böyle oldu ben hiç anlamadım...
Rica ederim ne demek yardımcı olabildiysek ne mutlu.
Tepki vermenizx çok normal bir davranış sonuçta,belki hiç tahmin etmeyeceğiniz sözler bile duymuş olabilirsiniz.
Sakince konuşmaya gayret edin,yardım almayı teklif edin eşinize.
Umarım herşey istediğiniz gibi sonuçlanır.

"Kızım için endişeleniyorum" demişsiniz ama siz evli kalsanız da kalmasınız da babası olmaya devam edecek. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok açıkçası. Çocuk zamanla kendi istediği yerde konumlanacak. Tek yapacağınız şey eşinizle çocuğu baskılamamak tercihlerine saygı duymak konusunda uzlaşıya varmanız olur. Evliliğiniz için bir yorumum yok çünkü eğer ki zorlama yoksa dinler ideolojiler arası ilişki sürdürmenin çok bireysel olduğunu düşünüyorum. Yapabileni de anlarım yapamayanı da. Bu açıdan başkalarının yardımı dokunamaz bence tamamen size kalmış bir karar.
Sanırım bu konuda biraz bencillik yapıyorum. Çocuk kimde kalırsa onun hayat tarzına yakın hisseder diye henüz ayrılık düşünmüyorum ama bakalım zaman ne getirir. Kızıma asla bu konuda dayatma istemiyorum kırmızı cizgim bu sanırım...

Merhaba kızlar, şimdi size sormak istediğim bir şey var. Eşimle 10,5 yıllık bir sevgililikten sonra evlendik. Yaklaşık 6 yıldır da bu evliyiz. İlk 2 yılı saymazsak da oldukça iyi giden bir evliliğimiz var ama eşimle dini konularda sıkıntı yaşamaya başladık.
Dini içerik yazmak yasak olduğu için ve taraflı cevap vermemeniz için şöyle açıklayayım evlenirken merkez fikirlere sahiptik ama A kesimine daha yakındık adam birden B kesimi ile aynı olmak istemeye başladı. Yani 15 yıl farklıydı şimdi ise daha başka bir yoldan gitmek istiyor. Siz ne düşünürdünüz? Ben bu durumdan hiç hoşlanmadım çünkü sonuçta insan evleneceği kişiyi bunları da hesaba katarak seçiyor ve resmen boşanmayı düşünmeme sebep oldu bu durum.
Ortada sebep yok gibi ama büyük bir sebepte var gibi. Kendimi kandırılmış hissediyorum. Bir yanım kimsenin inanç özgürlüğüne karışmazsin diyor, diğer yanım sen devlet misin sonuçta evlenirken bu şekilde oluşu da onu eş olarak secmende etkendi diyor.
Fikirlerinizi yaziverin kızlar çok kafama taktım bu konuyu.
Edit: Dinlerimiz aynı olsa da mezheplerimiz farklı yani ikimizin dinden anladığı bsey kesinlikle aynı değil.
İnsanların zamanla fikri değişebilir.
Çok absurt hareketleri mi olucak onu tercih ettiği zaman?
Hem birini çok inançlı diye alırsın diğer şeylerden çok folso verebilir.
Yani sonrasında ilerde başka birini bulurum şöyle desen onun ne çıkıcağı belli değil ki
Tek kriterden boşanmak diğer her şeyi gözardı etmek evlilik kurumuna göre değil bence
Sevgili olsa dön arkanı git yani
Ama evlilik bambaşka bişey
Bu konuda tepki gösterirseniz diğer tarafa daha fazla yönelir diye düşünüyorum.
Size düşen güzelce doğru olmadığını düşündüğünüzü belirtmek
Sonrası her koyun kendi bacağından hesabı

minerva1988 minerva1988 ve Milana22 Milana22 bu kargaşanın içinde konu sahibesine yardım etme çabanızı takdir ettim🙂
herkese mantığı ne mantığı ne inanmamanızın diye soran arkadaş herkesin mantığı kendine🤷‍♀️
Malum üyeye avukatlık diye bölüm yok o hukuk fakültesi dedim diye benim inancım saygı duy , sorgulama dedi ben orada ümidimi kestim :) bari konu sahibine destek olalım

Senin gorusun dinin inancin beni zaten ilgilendirmez
abi sen saka mi yapiyosun okuyarak geliyorum kusucam simdi ya ilk mesajinda kadina INANCSIZIM NE DEMEREEGGKKK diye carliyosun sonra beni ilgilendirmez diyosun ne alaka ya??? sen o ilk mesajini yazmasan kimse sana senin dinin ne demiyor zaten. gercekten basim agridi her sayfada mesajin var daha ilerilerde neler yumurtladin acaba.

Iyi bakalim sen bu tarafta iyi konus obur tarafta iyi bi sekilde hatirlarsin zaten
Ya huuu SA NA NE ilk sayfadan beri döşüyorsun millete, onlar yanacak olmaktan mutluysa SA NA NE, herkes kendine baksın, sen aklın sıra aşağılayınca millet imana mı gelecek, yoksa cehennemlikleri görüp cennete gidecek olmanın havasını mı atıyorsun. Bu kibirle nereye gideceğin de hiç belli olmaz yalnız onu da unutma.

arkadaşımın inancı beni ilgilendirmez ama farklı inançlarda eş olmaz bence. çünkü din bir yaşayış şeklidir. ancak şöyle olabilir. biri müslüman diğer hristiyandır ama ikisi de teoride öyledir ikisinin de dinle alakası yoktur o zaman olur. ama biri dinini yaşıyorsa olmaz. sonuçta birlikte çocuk yetiştirilecek en önemlisi bu
Benim ark.ablası 2.evliğini Yunanla yaptı .
Okumus etmis insanlar ablası da öyle dinci biri değildi hani inancını kendi icinde yasayan biri.COk da alakası yoktuır o islerle:)
Esi Ortadoks ama bayagı koyu.
Kızları oldu adam herseyi kendi dinine göre yasıyor,kızın ismi yuınanca falan.Ablası vaftiz töreninde cok aglamıstı.
Yani o bile dayanamamıs artık.O cocugun suya sokulup cıkarılmasına.

Sanırım bu konuda biraz bencillik yapıyorum. Çocuk kimde kalırsa onun hayat tarzına yakın hisseder diye henüz ayrılık düşünmüyorum ama bakalım zaman ne getirir. Kızıma asla bu konuda dayatma istemiyorum kırmızı cizgim bu sanırım...
Benim öğrencimde çocuk daha serbest ortama yoneldi ama sürekli baskı altında kaldı . Bı taraf her şey çok günah haram diğer taraf tersini iddia etti kızımız çok bunalmisti karı koca ayriydilar ama çatışmalar hiç bitmiyordu .çocuğun gideceğin okul türü kursları bile kaos nedeni

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X