Evlendikten Sonra Neden Kilo Alırız ?

Evlendikten Sonra Kilo Aldınız mı?

• Ankete Katılan
    43

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.857
48
Sizde evlendikten sonra kilo alanlardansanız bunun sebeplerini gelin hep birlikte gözden geçirelim

96bf71b2-08e4-4f4d-a8a0-d1328a16e10e.jpg

EVLİLİK SONRASI KİLO ARTIŞININ SEBEPLERİ

Evlilik iki kişinin farklı sosyal algılarını ve kültürel çeşitliliklerini bir çatı altında toplaması ve yeni bir hayat tarzı oluşturmasıdır. Bu süreçte çiftler yeni yaşamlarına uyum sağlamaya çalışırlar, birlikte yaşamanın avantaj ve dezavantajlarını gözlemler ve kendilerini birbirlerine göre şekillendirerek ortak bir çizgi çizerler.

Farklı hayatların birleşmesi aynı zamanda farklı yemek alışkanlıklarının da birleşmesi demektir ve bu duruma alışmak her durum gibi sabır ve zaman ister. Bu alışkanlıklar tam olarak oturana ve ortak yol bulunana kadar çiftlerde kilo artışlarının gözlenmesi olağan bir durumdur. Hatta bu durum o kadar yaygındır ki amiyane tabirle “evlilik yaramış” kalıbı halk arasında yaygındır.

1.Ortak paylaşım

Yeni bir hayata birlikte başlayan eşler ortak şeyler paylaşma eğilimindedir. Bu ortak paylaşımlar çok güzel bir şey olmakla birlikte olay yemek kısmına geldiğinde sorunlar doğurabilir. Çiftler özellikle akşam saatleri bir araya geldiklerinde özenli yemekler yerler ve televizyon önünde kalorisi yüksek atıştırmalıkları tercih edebilmektedirler.

2.Değişen yemek alışkanlığı

Evlenen çiftlerin vücut kitle indekslerindeki (BKİ) artış; değişen motivasyon, değişen davranış ve değişen yemek alışkanlığına bağlıdır. Alışkın olduğu hayattan farklı bir yaşam tarzına geçen bireyin yemek alışkanlıklarının değişmesi çok sık görülen bir tablodur. Bu çiftlerin beraber vakit geçirmek için yemek yemeği araç olarak kullanmasıyla başlar ve stres gibi bulgulara kadar geniş bir yelpazeye yayılabilir. Kültürler arası evlilikler, evlendikten sonraki yeme alışkanlıklarının değişmesine en büyük örnektir. Bireylerin yaşadığı coğrafyalara ve kültürlerine göre olan beslenme alışkanlıkları evlendikten sonra harmanlanır ve bireyler daha önce alışkın olmadıkları bir beslenme tarzına geçmiş olur bu durum beraberinde kilo artışı getirir.

3.Biyokimyasal değişimler

Evlilikte biyoloji kısmen suçlanabilir. New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nden çiftler üzerinde beyin taramaları yapan biyolojik antropolog Helen Fisher'e göre, evlilikle birlikte gelen duygusal kayma beyin kimyasında değişikliğe neden olabilir; bu durum, bireylerin ağırlığını etkiler. Evlenildiğinde, birlikte yapılan her şey yeni ve heyecan vericidir. Fisher, "Yenilik, beynin dopamin sistemini harekete geçiriyor ve size enerji veriyor, bu da sizi daha aktif hale getiriyor ve kilo vermenize yardımcı oluyor fakat aynı zamanda iştahta da artış gözlemlenebiliyor." diyor.
Ayrıca düzenli cinsel hayat özellikle kadınlarda birçok kimyasal ve hormonal değişikliğe sebep olur. Aktif cinsel hayatın iştahı arttırdığına dair araştırmalar da mevcuttur.

4.Fiziksel aktiviteden vazgeçmek

Evlilik öncesi düzenli fiziksel aktivite yapan birey evlendikten sonra boş vakitlerini eşiyle harcamak istemektedir. Her iki bireyin de çalıştığı düşünülürse yeni evlendikleri zaman ortak zamanları oldukça kısıtlı olması sebebiyle bu zamanı fiziksel aktiviteyle geçirmek istemezler. Özellikle çiftlerden biri spora sıcak bakmıyorsa diğer kişi zamanla spordan uzaklaşmak durumundadır. Bir psikolog olan Michelle Gannon, evlilik için, “Bu büyük bir değişiklik” diyor. “Özellikle ilişkilerini kendileri için ön plana çıkarmaya eğilimli olan kadınlar için büyük bir güçlük oluşturuyor ve kadınlar çoğu zaman eşi ile zaman geçirmek için egzersizi feda etme eğiliminde.”

5.Sahiplik güvencesi

Evlilikle birlikte çiftler bilinçaltında birbirlerine sahip olmuş hissederler ve eskisi kadar dış görünüşlerine önem vermek zorunda hissetmezler çünkü ‘eşi onu nasıl olursa olsun sevecektir’ düşüncesine sahip olurlar. Bilinçaltındaki bu düşünceler bireyin porsiyon kontrolü yapmamasına, besin tercihlerinin değişmesine, öğün sıklığını ayarlamamasına sebep olur ve böylelikle istenmeyen kilo artışları gözlemlenir.

6.Daha sık yemek

Bu durum sadece sizin ve eşinizle ilgili değil ailelerin de işin içine girmesiyle birlikte gözlemlenir. Artık daha geniş aileye sahip olan çiftler daha iyi tanışmak ve samimiyeti arttırmak adına akşam yemekleri ve küçük partilere katılmak durumundadır bu da olması gerekenden fazla yemek demektir. Evlilik sonrası kilo artışının böyle bir durumda gözlenmesi gayet olağandır.

Son düzenleme:
Ben evlendikten sonra daha da fitleştim daha çok dikkat ettim yediklerime evde egzersiz spor yaptım çok da iyi oldu eşim biraz almış ama onun boyu uzun olduğu için fark edilmiyor bile.

55 idim şuan 64 oldum boyum var fazla gostermiyorum ama kilo alınca ben göbekten kalçadan alıyorum. Önceden giydiklerimi zor giyiniyom 🤭🤣

Ben hiç almadım eşim aldı fazla değil ama aldı.biz sürekli doğa yürüyüşleri vs yapıyoruz.

Aynen evlilik yarayanlardanım ama
Allahtan kısa bir süre sonra dank etti bana ve eşime de dikkat ettik yediklerimize
Bu arada konudaki önceki sonraki fotoya bayıldım ayyy ramak kalmıştı öyle olmamıza da kıyısından döndük:halay:

evlendıgımızde esımde bende esıt sekılde kılo aldık once ...
bunun nedenı eskıden 2-3 cesıt yemek yapıyordum bıldıgım tum yemeklerı aynı anda yapıp yedıresım gelıyordu :KK70: bırde daha cok mısafırlerımız oluyordu arkadaslarımızı cagırıyorduk hep pastalar borekler sabaha kadar sohbetler yemeler ıcmeler cesıt cesıt

sımdı esımde bende evlendıgımızden cok daha zayıfız ıkımızde 40 kılo verdık saglıklı beslenmeye gectık
anteplı oldugumuzu unutmaya karar verınce hersey cozuldu :KK70:

Aksamlari film izliyoduk ha bire hayvan gibi yiyorduk cips cikolata kek ne bulursak. Ki onceden boyle aliskanliklarim yoktu bende. 1 senede 10 kilo almistim. Sonra yuruyus vs verdim.. amannn hersey kilo gibi olsa

evlendıgımızde esımde bende esıt sekılde kılo aldık once ...
bunun nedenı eskıden 2-3 cesıt yemek yapıyordum bıldıgım tum yemeklerı aynı anda yapıp yedıresım gelıyordu :KK70: bırde daha cok mısafırlerımız oluyordu arkadaslarımızı cagırıyorduk hep pastalar borekler sabaha kadar sohbetler yemeler ıcmeler cesıt cesıt

sımdı esımde bende evlendıgımızden cok daha zayıfız ıkımızde 40 kılo verdık saglıklı beslenmeye gectık
anteplı oldugumuzu unutmaya karar verınce hersey cozuldu :KK70:
Aci iyidir halbuki😂

Aynı durumdayım malesef. Beni aylık iğne şişirdi ya 2 yıl kullandım. İki aydır yaptırmıyorum bıraktım. Göbek kalça aldı başını gitti. (Göğüsler de büyüdü o iyiydi gerçi :KK70: ) Bakalım boğazımı tutabilirsem veririm kilo herhalde.

Genetik yapım gereği zaten kilo almaya müsaittim. Evlenip başka bir şehire gelmek iş hayatımın sonlanması doğum vs derken şuan evlendiğim kilodan 15 kg fazlayım. Eşimde tam tersi sülalede 65 üstü yok ama onada bir 8-10 kg koydum :KK70:

Kuğu gibi gelin olmak icin veriyoruz kiloları kuş kadar kalıyoruz sonrada evlenince alan aldı nasılsa diyip eski halimize dönüyoruz :)
En azından benim kiloları geri almam bundan kaynaklıydı

evlenmeyi bırak düzenli ilişkiye geçince 5 kilo aldım. veremiyorum da.

Eşimle her akşam cips çekirdek kek mısır ne varsa hep yedik ve eşim işten çok geç geliyor 11 gibi geliyor bende tek başıma yemek yiyemiyorum mecbur onu bekliyorum bu yüzden kilo aldım ve veremiyorum bu kiloları sonra dedim de aldın zaten kilo yemeye devam et 😂

ben akşam yemeği yemiyordum
evlenmeden önce de bir iştahım açıldı anlatamam
ama aşırı stresten vermiştim gayet 48 kilo -evlendiğimde 48 kiloydum belim şu kadardı geyiği- bir gelindim.
boyum da kısa zaten
şimdi 4 5 ayda aldım 3-4 kilo
kısa olduğumdan neredeyse bu 3-4 kilo 1 beden fark ettiriyor sadece göbek kısmında bir de
hiçbir şey yapamıyorum yaa çok üzülüyorum halime şu an :KK43:
hep şu akşam yemekleri yüzünden :sinirli:

X