evliliğim çok kötü gidiyor çok mutsuzum nolur yardım...

herkese merhaba
yazılanlara hızlıca göz attım. çok detay okumadım ama genel olarak içimden geçenleri paylaşmak istedim;

1. kesinlikle beklentilerinizi azaltmayın. tersine ben şuna buna layığım diye listeler yapın. beklentilerinizi net belirleyin
2. eşinizi bu beklentilerinizi açık net ve özet olarak bildirin
3. kendinize saygı duyun neye layık olduğunuzu asla unutmayın
4. süper kadın olmaya çalışmayın herşeye gücünüz yetmez
5. ömür çekmekle geçmez unutmayın
6. mutsuzsanız kendinizi mutlu etme sorumluluğunu alın
7.gerektiğinde yeniden başlamaktan da korkmayın
8.kendinizi çoook sevin. hepimiz harikayız!

Ben yerinizde olsam çoktan bir kadınla anlaşmıştım kardeşim canına yazık mı değil ben ev hanımı olduğum halde kaç defa kadın getirmişliğim var büyük temizlik için yani. Mesela bir gün gelsin bir gün gelmesin bir bayan tutun parasında verin kocanızın işine gelirse ne ala gelmezse zaten kendi yardımcı olacaktır görürsünüz vallahi canınıza yazık kendinizi bu denli yıpratıp neden varlığınızın maddi rahatlığınızın kıymetini bilmiyorsunuz günah ya Rabbim razı gelmez buna

Merhaba arkadaşlarım...herkese yorumları için tekrar çok teşekkür ederim...

Bu geçen süre içinde bebek için bakıcı buldum işe başladı...ev işlerinde de yardımcı oluyor derliyor topluyor toz alıyor falan ama ince detaylı temizliği gene ben yapıyorum aslında bu konuda tam beklentimi henüz karşılayamadı belki zamanla alışırsa daha iyi olucak ama çocuk bakımı konusunda içim rahat zaten uzaktan akraba oluyor güveniyorum aynı zamanda kayınvalde de arada kontrol ediyor bu nedenle aklım kalmıyor...
diğer problemlerde kısmen düzelme var ama hala tam istediğim gibi değil ara ara sinirlerim geriliyor gene...yüküm biraz hafifledi umarım daha iyi olur herşey...hala kırıldığım şeyler iyileşmedi kalbim hala kırık...esas bunları iyileştirmem gerekiyor ama bu çok ta kolay olmayacak...
geçmişte bi sürü yaşanmamışlıklar....hakettiğin değeri görememe duyguları....sürekli etrafında örneklerin olması ve burnunun ucuna sokarcasına kendi eksikliklerini görmen...eşin tam destek olamaması yada istenilen seviyede olmaması...hep haksız olmak...büyüklerin beklentileri ve hiçbirine yetememek bunları saldım açıkçası şuan sadece kendime derman olmaya çalışyorum...öle işte aslında yazılcak çookk şeyler varda işte çözüm olmuyor bazı şeyler için geç kaldığımı düşünüyorum...artık neyi düzeltebilirsem bazen çok yoruluyorum ruhen......

keyfi yerindeyse nadir olarak yaptığı şeyler olur ama yapmadığı şeyleri inadından yapmıyor...sırf ben mukayese ediyorum söyleniyorum diye yapmadığını sinir olduğunu söylüyor ama şunu anlamıyor ki beni bu duruma kendisi düşürüyor...etki-tepki meselsi..bölece sürüp gidiyor üzülen yıpranan ağlayan hep ben oluyorum...dediğin gibi en başından bazı şeyleri başaramadım çünkü o zaman düğünden kalma meselerle uğraşıyorduk başka şeylerin kavgasını veriyorduk onları aştık şükür bu sefer de bunlar başladı...evlendiğimden beri şöyle hücrelerime kadar mutlu olduğum bi an sadece evlatlarımı kucağıma aldığım zamanlar sanırım.onun dışında hep içimde bişeylerin kırgınlığını yaşadım hep yapmacık mutluluklar yaşadım...ama artık gücüm kalmadı...bu aralar çok kötüyüm..

kırmızıyla belirtiğim kısım aynı benim düşüncelerim bu kadar olur

Canım çekinecek bişey yok. Kesinlikle bi kadın tutuyorsun. İş yemek temizlik yapsın. Her hafta düzenli gelsin. Kenfini yıpratma sakın. Bu kadar sorumluluk almak çok fazla. Erkenden çökersin, o da yanında genç kalır. Bu daha sinir bozucu.
Üstelik öğretmenmiş, çocuğun derslerine onun yardım etmesi lazım
Eşin reddederse yardımcıyı, o zaman sen yap de. Yardım etmesin yani direk o yapsın madem temizliği yemeği.

malesef konuşarak kendini paralayarak yada buraya yazarak inan hiç bişey düzelmiyor bende çok yazdım ama ben çok zor durumda olduğumda dua ettim ve bekarken evlenmek istediğimde dualarım kabul oldu ve evlendim 2,5 yıldır evliyim sorunlarım yeni yeni başladı eşim yardımcı olur ev işlerinde ama 1 iş yapar 10 söylenir ama yapıyor derim en azından bir birimize dua edelim Allah tan başka kimse yardım edemez bize

canım bu kadar üzülme ,bak benimde evliliğimde 7 sene bitti ve benimde 5 yaşında bir kızım var ve çalışıyorum ,benim kocamda eve benden önce gelir ve yan gelir yatar ,ben gelirim daha üstümü başımı çıkarmadan açımmmm diye bağırır.1 saat yemek yaparım koyarım yer içer kalkar ,gider yine tv başına ,ben onları yıkar toplarım ,odama gider üstümü başımı soyunurum ,bu sefer meyve hazırla ,çay koy ,tatlı bişeyler yap diye söylenir durur ,bu arada annem kızımı getirir ,açsa onu doyururum ,sonra çamaşır ütü ne varsa işim yada sil süpür yaparım ,bu hala yatar ,yattığı yerden istekleri bitmez ..erkeklerin mizacı bu ,ben alıştım ,yani evlilik bitirmeye sebep değil bence .

ama bunun yanında eşimle özel gün sorunumuz yoktur ,yani genelde yine programı ben yaparım ,bana bırakma der sen yap organizasyonu ben uyarım der ..arada gelir alır iş yerimden ,her gün telefonlaşırız filan ,yani ..
senin eşinin ilgi sorunu var ,eminim seni seviyor ama yılların getirdiği bir monotonluk var ,sizin bunu kırmanız gerekli bence ..

Canım çekinecek bişey yok. Kesinlikle bi kadın tutuyorsun. İş yemek temizlik yapsın. Her hafta düzenli gelsin. Kenfini yıpratma sakın. Bu kadar sorumluluk almak çok fazla. Erkenden çökersin, o da yanında genç kalır. Bu daha sinir bozucu.
Üstelik öğretmenmiş, çocuğun derslerine onun yardım etmesi lazım
Eşin reddederse yardımcıyı, o zaman sen yap de. Yardım etmesin yani direk o yapsın madem temizliği yemeği.
nihayet bakıcı alabildim yardımcı oluyor..inş zamanla daha iyi olur herşey...
malesef konuşarak kendini paralayarak yada buraya yazarak inan hiç bişey düzelmiyor bende çok yazdım ama ben çok zor durumda olduğumda dua ettim ve bekarken evlenmek istediğimde dualarım kabul oldu ve evlendim 2,5 yıldır evliyim sorunlarım yeni yeni başladı eşim yardımcı olur ev işlerinde ama 1 iş yapar 10 söylenir ama yapıyor derim en azından bir birimize dua edelim Allah tan başka kimse yardım edemez bize
inş canım,,dua edelim tabiii ama elimizden geleni de yapalım bu odunları değiştirmek için...yoksa onların keyiflerini anlamalarını beklersek yaşlanıp gidecez işte...
canım bu kadar üzülme ,bak benimde evliliğimde 7 sene bitti ve benimde 5 yaşında bir kızım var ve çalışıyorum ,benim kocamda eve benden önce gelir ve yan gelir yatar ,ben gelirim daha üstümü başımı çıkarmadan açımmmm diye bağırır.1 saat yemek yaparım koyarım yer içer kalkar ,gider yine tv başına ,ben onları yıkar toplarım ,odama gider üstümü başımı soyunurum ,bu sefer meyve hazırla ,çay koy ,tatlı bişeyler yap diye söylenir durur ,bu arada annem kızımı getirir ,açsa onu doyururum ,sonra çamaşır ütü ne varsa işim yada sil süpür yaparım ,bu hala yatar ,yattığı yerden istekleri bitmez ..erkeklerin mizacı bu ,ben alıştım ,yani evlilik bitirmeye sebep değil bence .

ama bunun yanında eşimle özel gün sorunumuz yoktur ,yani genelde yine programı ben yaparım ,bana bırakma der sen yap organizasyonu ben uyarım der ..arada gelir alır iş yerimden ,her gün telefonlaşırız filan ,yani ..
senin eşinin ilgi sorunu var ,eminim seni seviyor ama yılların getirdiği bir monotonluk var ,sizin bunu kırmanız gerekli bence ..

hım sen de çok yoruluyorsun canım yaa...işte ben de sinir oluyorum böyle olunca biz hem içerde hem dışarda maddi manevi sömürülüp duruyoruz. mesela ben artık uykumdan fedakarlık yapmak zorunda kalıyorum çünkü yetişemiyorum bi de yorgunluk eklenince stresli agresif olup çıkıyorum işyerinde ister istemez pasif kalıyorum çünkü enerjim yok aslında bu ben değilim her zaman çok başarılı olmuşumdur iş hayatımda...bir de gücüme gidiyor bu durum çok kendimi kullanılmış hissediyorum maddi manevii....
diğer meselelere gelince evet haklısın canım monotonluk var ama ondan ziyade bencillikte var evet ilk defa buraya yazıyorum eşim bencil bencil bencil...lafa sıra gelince ben çok değerliyim ben gibisi yok ben onun hayatının şansıyım hatta çok yoruluyorum kabul de ediyor ama bişeyler yapmayı yardım etmeyi göze alamıyor yada göz boyamalık yapıyor buda beni sinir ediyor...özel günleri de anca arkadan bin kere itelersem hatırlatırsam gözüne sokarsam anca hatırlıyor..ben üzülünce de beni hergün sevdiğini niye böle 1 günle sınırladığımı söylüyor...işte böyle..

hım sen de çok yoruluyorsun canım yaa...işte ben de sinir oluyorum böyle olunca biz hem içerde hem dışarda maddi manevi sömürülüp duruyoruz. mesela ben artık uykumdan fedakarlık yapmak zorunda kalıyorum çünkü yetişemiyorum bi de yorgunluk eklenince stresli agresif olup çıkıyorum işyerinde ister istemez pasif kalıyorum çünkü enerjim yok aslında bu ben değilim her zaman çok başarılı olmuşumdur iş hayatımda...bir de gücüme gidiyor bu durum çok kendimi kullanılmış hissediyorum maddi manevii....
diğer meselelere gelince evet haklısın canım monotonluk var ama ondan ziyade bencillikte var evet ilk defa buraya yazıyorum eşim bencil bencil bencil...lafa sıra gelince ben çok değerliyim ben gibisi yok ben onun hayatının şansıyım hatta çok yoruluyorum kabul de ediyor ama bişeyler yapmayı yardım etmeyi göze alamıyor yada göz boyamalık yapıyor buda beni sinir ediyor...özel günleri de anca arkadan bin kere itelersem hatırlatırsam gözüne sokarsam anca hatırlıyor..ben üzülünce de beni hergün sevdiğini niye böle 1 günle sınırladığımı söylüyor...işte böyle..

benim eşim aslında çok değişti benim sayemde tabi ,ilk zamanlar dediğin gibi çok bencildi ,ama zamanla onu hale yola ben koymayı başardım ,işi çok rahat ,tüm gün neredeyse hiç yorulmuyor ,benim işimde masa başı ama günde 10-15 firma ile görüşüyorum ve evrak işimde var ,haliyle kafam beynim yoruluyor ,temizlik konusunda elini hiç ama hiçbirşeye sürmez daha da beter kirletir batırır .bir gün annemde kalayım ertesi gün evi görmek istemem ,söylendiğim zamanda işin ne yap'a getirir olayı ,dedim ya ben alıştım artık,ondan istediğim şu saatten sonra ilgi ve sevgi ..onu da veriyor zaten bu da bana yetiyor.

eşim sorumluluklarını bilir ,7 yıldır bir kere dahi şu fatura yattımı diye sormadim ,borçlarına ödemelerine sadıktır ,benim param benimdir asla hesap sormaz ,arkadaşlarımla gezebilirim ,vakit geçirebilirim , o da aynı şekilde ..çocuğuna çok çok iyi bir baba ,bende baktım zaten adamın kusuru yok ev işi konusunda da varsın eksik olsun dedim ve oluruna bıraktım
eğer senin eşinde bu sorunluluklarını biliyor ise gerisi teferruat canım ,sanmaki herkesin evinde kocaları elinde süpürge geziyor ,.çok çok istisnadır bu ..

ya tek çözümü haftada bir dip köşe temizleyecek bayan alman.zorla bir adama temizlik yaptıramıyorsun olmuyor kendimden biliyorum.bende 3 sene tahammül ettim aynı senin gibi şimdi oğlanın bakıcısı hem temizlik yapıyorr o kadar rahatım ki kavga yok gürültü yok.benden sana tavsiye 300 500 yine de ver o zaman restini çekmiş olursun

Kendini bu kadar cöküntüye ugratma derim. Senin zorlaman ile yapacaksa yapmasin zaten. Cok yorulabilirsin ama onu kardesiyle kiyaslama. Onlarin iyi buldugun yonlerine bakmaktansa esinin iyi yonlerini gör derim. Iki uc gun evi elleme bakalim. Elbet bisey diyecektir. Guzellikle terbiye et derim ben. Yoksa boyle cok uzulursun. Kendine yaparsin. Bi kadin isterse herseyi yapabilir emin ol.Iki secenek onerebilirim evi elleme. Kalsin. Ama bunun sonucunda tartisma dogacagi kesin. Ikinci biseyse tam tersi gülmeye calis cocuklar yatinca giyin suslen yanina gel suprizler yap. Belkide suyuna gidince utanir? Emin ol ise yarar..

Merhaba arkadaşlarım...herkese yorumları için tekrar çok teşekkür ederim...

Bu geçen süre içinde bebek için bakıcı buldum işe başladı...ev işlerinde de yardımcı oluyor derliyor topluyor toz alıyor falan ama ince detaylı temizliği gene ben yapıyorum aslında bu konuda tam beklentimi henüz karşılayamadı belki zamanla alışırsa daha iyi olucak ama çocuk bakımı konusunda içim rahat zaten uzaktan akraba oluyor güveniyorum aynı zamanda kayınvalde de arada kontrol ediyor bu nedenle aklım kalmıyor...
diğer problemlerde kısmen düzelme var ama hala tam istediğim gibi değil ara ara sinirlerim geriliyor gene...yüküm biraz hafifledi umarım daha iyi olur herşey...hala kırıldığım şeyler iyileşmedi kalbim hala kırık...esas bunları iyileştirmem gerekiyor ama bu çok ta kolay olmayacak...
geçmişte bi sürü yaşanmamışlıklar....hakettiğin değeri görememe duyguları....sürekli etrafında örneklerin olması ve burnunun ucuna sokarcasına kendi eksikliklerini görmen...eşin tam destek olamaması yada istenilen seviyede olmaması...hep haksız olmak...büyüklerin beklentileri ve hiçbirine yetememek bunları saldım açıkçası şuan sadece kendime derman olmaya çalışyorum...öle işte aslında yazılcak çookk şeyler varda işte çözüm olmuyor bazı şeyler için geç kaldığımı düşünüyorum...artık neyi düzeltebilirsem bazen çok yoruluyorum ruhen......

Bence kadın mümkün olduğu kadar çocukla ilgili işleri yapmalı. Mesela çamaşırlarını takip etmeli.makinaya atma ,asma katlama ütüleme gibi.bir de gün içinde yiyeceği yemeklere özen göstermeli , çorbası , meyvesi, çocuklar için poğaça , kek , köfte.Bunları çocuk uyurken yapabildiği kadar yapar. Mutfağı temiz tutmak ve çocuğun beslenmesi ile ilgilenmek bunları ancak yetiştirir. Diğer temizliği beklersen herşey yarım olur çocuğuna yazık.

Haftada bir yarım gün başka bir kadın bulursun , bir odayı halı koltuk perde cam halleder diğer odaları siler süpürür toz alır 4 saate yapabildiği kadar 30 tl verirsin .Ayda 120 eder çok değil.

Bir de kurutma makinası alırsan. her gün bir makina çamaşır yıkarsın. beyazlar penyeler sıcak sıcak katlanınca ütülü gibi oluyor. Bu gün penye elbisemi kurutucudan çıkardım dolaba astım. Sabah çıkardığımda ütüye hiç gerek duymadan giydim. Bazı şeyler ütü istiyor. Onları da eminel kolaylıkla halledersin. Çamaşır ve ütü işin böylelikle birikmeden hallolur. Ben çok çok memnunum kurutma makinemden.

Haftalık temizliğin , çamaşırın , ve mutfağın düzenli olduğuna göre senin akşam gelince ilk işin yemeği koymak , pişerken çocuklarına sarılmak , gece yatmadan mutfağını temiz bırakmak.Belki lavabo ve banyona 15 dk ayırırsan tertemiz olur.

Giyimine bakımına da para ayır. Sarma ev böreği satan yerler oluyor, onları da parça parça buzdolabına atarsın. lazım oldukça kullanırsın. Köfte hazırlayıp buzluğa atmak ta çok iyi oluyor. mesela cumartesi kadın temizlik yaparken sen köfte hazırlarsın,börek yapıp dolaba atarsın.

Çocuklarınla parka gidersin.

Ben mesela çamaşır sıkıntımdan kurutma makinesiyle kurtuldum. 2 haftada bir yarım gün kadın geliyor temizliğe. Oğlum tam gün özel anaokuluna gidiyor.Buzluğumda tavuk ,köfte bezelye ,mantı , börek , kuru fasülye , haşlanmış nohut bulundurmaya çalışıyorum. İdare ediyorum. İki çocuğum olursa ne yaparım hiç bilemiyorum. O yüzden tahmin edebiliyorum sıkıntını.

O rahat kocanı da bankaya götür. Tüm faturaları , taksitleri maaş hesabından otomatik ödeme yaptır.Evin tüm giderini karşılasın. Sen de ev mi alacaksın ne yapmak istiyorsan kenara koy. Yo beyefendi kendi kafasına göre yaşayacaksa evliliği , eş ve baba olmanın sorumluluğunu tekrar tekrar gözden geçirsin. Emin ol kimse bizim gibi ezdirmiyor kendini. Zor bulur bir daha böyle rahatı. T

Tekrar okudum yazdıklarını da üstte yazdığım düzeni yaparsan emin ol rahat ediceksin.Adam faturalarını ödüyormuş. Hafta da bir de çıkın dışarı yemeğe götürsün sizi,gezdirsin. Çocukların üst başını alırsınız, kendine kıyafet aldırırsın.Bence sen harcayamadığın için sıkıntı yaşıyorsun. Hafta da bir föne ,ağdaya gidersin o da çocuklarıyla 1 saat ilgilenir. Böylece düzene girersiniz. Erkeklerin çoğu odun. En azından içkisi kumarı yok diye şükrediyoruz. Sana almasını istediğin hediyeleri seç aldır. Paranızı hesapla. Güzel bahçeli , çocuklarının oynayacağı bir ev için para biriktir. O da ailenizin huzuru için ne yapması gerektiğini düşünmek zorunda.Aşamayacağın şeyler değil. Sadece tüm yükü kabullenme.

keşke ikinci çocuk olmadan şöyle bir düşünseydin.bizdede sıkıntı var.ben de aynen çalışıyorum eşim evle ilgili asla yardım etmez çok savurgan anlık yaşayan bir adam.kendi için bir güzel harcıyor.sonra parasız pulsuz dolaşıyor ve bana yükleniyor.anlat anlat bitmez.bu ve buna benzer şeyler.bir de geçmiş karşıma ikinci çocuğu mutlaka istiyormuş da yalnız olmazmış.bebeğimi çok seviyorum varımı yoğumu ona harcıyorum geleceğini planlamaya çalışıyorum.kendim için bişey yapmıyorum.üç kuruşu ona saklıyorum.afedersiniz kıçım çıkıyor.büyük konuşmayayım ama ikinci çocuk demek mahkumiyet demek ve benim mahvoluşum demek.bu sebeple iyi gitmeyen evliliklerde Allah rıskını verir hadi kardeş yapalım düşüncesine karşıyım..

Canım "cemil tokpınar"ın "ömür boyu aşk -2" kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Kitapta yine faydalı olacağını düşündüğüm farklı bir kitap adından da bahsediyor. Sonra onu da okursunuz. Zevkle okunan bir kitap. Tecrübelerle yazılmış..
Her evli-nişanlı çifte öneririm

Konu, içeriği nedeniyle ilgili başlığa taşınmıştır.

X