evlilik birikimi

bayan-suslu

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2018
421
497
Merhabalar
seneye nişan yani 2019 da 2020 de evlenmeyi düşünüyoruz erkek arkadaşımla ama ben bir türlü evilik için birikim yapamadım. Okurken bireysel emeklilik hesabı açmıştım. kyk kredimin bi kısmını yatırıyordum. 10.000 tl ye yakın param var ama o paraya dokunmak istemiyodum. yani biriktirebilceğim kadar biriktireyim diyodum kaç sene olursa olsun. hatta şuan durumum çok iyi olmadığı için en düşük rakamı ödüyorum aylık.
bi de ben birikimim olsun kenarda param olsun kafasındayım kenarda param olmayınca kendimi huzurlu hissedemiyorum kendimi garantiye alıyorum böyle. yani bu bireysel emeklilik kendim için yaptığım bişeydi evlilik için değil onu belirteyim.
şimdi düşününce birikim yapamadığım için evlilik için bu paradan mı kullansam diyorum. hep attım kenara para vadesiz mevduata ama bi süre sonra harcadım. bireysel emeklilikte parayı çekemiyosun öyle kafana göre daha güvenli yani. bütün birikimi oraya yapayım diyorum aylık miktarı artırabilceğim kadarıyla arttırayım yoksa ben vadesiz hesapta para biriktiremicem gibi görünüyor. sonra çeyizimi alcağım zaman bu paranın bir kısmını ayırıp yine bireysel emekliliğe yatırırım kalanı çeyize kullanırım öyle mi yapsam çok kararsızım.
bu arada euro dolar da biriktirmeyi düşünüyorum ayrıyeten tl yi bu şekilde biriktireyim diyorum yani. yoksa vadesiz mevduatta para birikmeyecek.

Bence bireysel emekliligi bozmayin, yaşlanıp calışamayìnca o para simdiden daha cok ihtiyaciniz olacak. Aileniz veya nişanliniz çeyiz konusunda size destek olamazmi?

cnm valla çeyiz de birikim inan ben nişanlanmak üzereyim sadece mutfak (hamur mak-robotlar-çatal bıçak-pasta tabağı-saklama kabı) aklına ne geliyorsa hepsi dahil ama,,,
3 4 nevresim 3 4 parça süs eşyası şamdan biblo falan 13.000₺ para harcadım.

Bence bireysel emekliligi bozmayin, yaşlanıp calışamayìnca o para simdiden daha cok ihtiyaciniz olacak. Aileniz veya nişanliniz çeyiz konusunda size destek olamazmi?

tabiki olurlar ailem ama kendim de almak istiyorum en azından tabak takımı çatal bıçak ıvır zıvırları ben alayım beyaz eşya filan hep birlikte yaparız zaten aileme yardımcı olmak istiyorum zamanı gelince zorlanmaktansa şimdiden birikim olsun elimde hazır para bulunsun fikrindeyim ama bozdurmamaya karar verdim daha sonra lazım olur dünya hali ne olacağı belli olmaz :)
cnm valla çeyiz de birikim inan ben nişanlanmak üzereyim sadece mutfak (hamur mak-robotlar-çatal bıçak-pasta tabağı-saklama kabı) aklına ne geliyorsa hepsi dahil ama,,,
3 4 nevresim 3 4 parça süs eşyası şamdan biblo falan 13.000₺ para harcadım.

doğrudur her şey ateş pahası bende o yüzden şimdiden başlayım dedim en geç yaza gelcekler istemeye elimde para bulunsun nakit alırım rahat olurum diye düşündüm :)

Çeyiz nedir. Bana hep saçma gelir , elbise bile duea dura eskir yırtılır rengi solar
Beyaz eşya keza öyle.

Birikim ile iş yapmak zor.
Borçla herşey yapılıyor ama şuan faizler çok yüksek.

Ailelerin yardımı gerek bana göre.
Yanlış anlamayın çeyiz işi bana göre fakir konusu.

Para cebinde varsa gidersin alırsın evlenmeden.

bireysel emekliliğinde 10 yıldan önce çıkarsan elde ettiğin kazancın ve devlet katkısının çok ciddi bir bölümü kesiliyor, biliyorsun değil mi? hayır bence bilmiyor gibisin de :KK31:

o yüzden o kenara koyduğun parayı çekersen zarardasın.

X