Evlilik korkusu nasıl yenilir?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı, her geçen gün daha fazla tüketim çılgınlığını aşılıyor. Bundan dolayı hem maddi hem de manevi kaynakları hızlıca tüketiyor ve bir başka şeyi tüketmek için yolumuza devam ediyoruz. Ne yazık ki tüketim çılgınlığından yaşadığımız ilişkiler de payını alıyor…

10676180_834167953297602_5113335132878942382_n.jpg

Artık anne ve babalarımızın yaşadığı gibi uzun süreli evliliklerle karşılaşmamız oldukça zor. Kısa süren flörtler, daha birinci ayda biten evlilikler, evliliğe bir gün kala vazgeçilen düğün törenleri… Benzer haberleri bazen yakın çevremizden duyuyoruz bazen de birebir tecrübe etmek zorunda kalıyoruz.
Büyük aşkların çabucak bitmesi, sonsuz mutlulukların bir dava ile sona ermesi evlenmeyi düşünen kişilerin de bu özel ve saygı duyulması gereken kuruma karşı mesafeli olmasına neden oluyor. Peki, her geçen gün artan evlilik korkusunu yenmek için neler yapılabilir? Gelin bu korkuyu kalplerinde hisseden kişilere yardımcı olabilecek ipuçlarını birlikte inceleyelim…

* Korkularınızın yüzleşmeye çalışın

Aileniz kötü bir evlilik yaptı ve yıllar boyu sağlıksız bir ilişkiyi yürütmeye çalıştı diye, sizin evliliğinizin de benzer olacağını düşünmeyin. Eğer evliliklerin sonunda hep mutsuz sonların olduğunu düşünüyorsanız, evliliğinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yürümesini sağlayacak durumların listesini oluşturmaya çalışın. Bir kağıt ve kalem alarak korkularınıza neden olan tüm senaryoları yazın ve bu kötü durumları nasıl düzeltebileceğinizi belirlemeye çalışın.

* Doğru kişiyi seçip seçmediğinizden emin olun

Hayatınızın geri kalanını bir arada geçireceğiniz kişi hakkında neler biliyorsunuz? Uzun bir flört dönemi mi yaşadınız yoksa her şey bir anda mı oluverdi? Evlilik konusunda partneriniz size baskı mı yapıyor? Bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde düşünmenizde fayda var. Eğer istemediğiniz bir yolda, doğru olmadığını düşündüğünüz bir kişiyle ilerliyorsanız mutsuz olmanız oldukça yüksek. Yanında olmaktan bir an bile sıkılmayacağınız, kendinizi onsuz eksik hissettiğiniz kişiyle yapacağınız evlilikle mutlu ve huzurlu yıllar geçirebilirsiniz.

* Evliliğiniz süresince iniş ve çıkışlar yaşayabileceğinizi unutmayın

Her ilişkide olduğu gibi evlendikten sonra da mutlu ve mutsuz zamanlar yaşamanız olası. Hem kendinizin hem de partnerinizin mükemmel olmadığını aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Birlikte geçireceğiniz neşeli ve huzur dolu günlerin yanı sıra göğüs germeniz gereken zor zamanlarında olacağını unutmayın. Dolayısıyla partnerinizin ve yaşadığınız ilişkinin farkına vararak birlikte yürüyeceğiniz bu yolda karşılaşabileceğiniz zorluklara hazırlıklı olmanız oldukça önemli.

* Geleceğinizi birlikte planlamaya çalışın

Evlenmeden önce partnerinizle açıkça konuşarak geleceğe dair planlarınızı birlikte yapmaya özen gösterin. Çocuk sahibi olma fikrinden tutun da çiftlerin evlilikteki çalışma hayatına kadar aklınıza gelen her konu hakkında soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışın. Mutlaka bazı soruların cevabı evlilik boyunca şekillenecektir ama en azından bir ön konuşma yapıyor olmak bile her iki tarafında aklında geçenleri anlamasın ve tarafların yakınlaşmasına neden olabilir.

vallah kızlar rahatlıkmı desem korkaklıkmı desem yada beyaz atlı prensmi karsıma cıkmadı desem yada kandıramadılar benimi desem bir türlü evlenmek istemiyorum dusuncesine girirnce acaba nasıl olacak diyorum 3dakaya kalamdan kendi içimden ben zor evlenirirm diyorum :KK70:

Kesinlikle doğru insanı bulduğunuzda bu tarz korkulara kapılmayacaksınızdır. En azından benim açımdan öyle.. 3 senedir hep onunla evleneceğim günü bekledim ve nihayetinde evlenme kararı aldık şimdi büyük günü bekliyorum. Korkularım yok aksine mutluluktan ölebilirim tek isteğim onunla yaşlanmak... Zaten herkese tavsiyemde sonuna kadar emin olmadığınız insanla evlilik yoluna girmeyin, bu adamla mutlu olunur dediğiniz kişiyle evlenin. O kişiyle herşey çok ama çok güzel oluyor zaten... İniş çıkışlar her ilişkide olur, mutlu gün kadar acı günlerde olacaktır zaten olmalıdır da yoksa mutlu günlerin bir kıymeti kalmaz bunu bilerek bu yola çıkın... Ve kimsenin kusursuz olmadığını bilin sevdiğinizin kusurlarınıda sevin.. Herşeyin güzel olacağına inanınki herşey güzel olsun :) Rabbim hepimize aşk ve mutluluk dolu günler nasip etsin :KK68:

İlk evliliğimi bundan 2,5 yıl önce gerçekleştirdim ve sadece 2 ay sürdü...Dile kolay 8 yıllık flört ve bu dönemde inişili çıkışlı süren nişanlılık süreci...O kişiyle yapacağım evlilikte o kadar çok soru işaretim vardı ki kafamda..Gerek kendisi olsun gerekse ailesinden kaynaklanan sıkıntılar olsun hep acabalarla doluydu kafam ve tabiki sonuç evliğin 15. gününde patlak verdi..Aldatıldığımı öğrendim..Ahhhhh geçmişi çok deşmek istemiyorum neticeye gelsem iyi olacak sanırım..Sonuçta sizin iteklemenizle giden bir ilişkiniz ve herhangi bir konuda güvenmediğiniz bir eş adayınız varsa asla diretmeyin..Evlenince düzelir mantığını asla gütmeyin çünkü sonunda üzülen siz olursunuz canlarım..Tecrübeyle sabit!...
Şimdi mi ne yapıyorum 2 aylık çok güzel bir ilişkim var en yakın zamanda ciddiyete bağlamayı düşünüyoruz..Neden mi bu kadar kısa; çünkü karşında sorgusuz sualsiz güvenebileceğim ve her koşulda inandığın bir insan var.ayrıldığımda çok korkuyordum başkasına nasıl güvenirim diye ama doğru insan olduğuna inandığınız birisi çıkınca en ufak şüpheniz kalmıyor...Rabbim yanıltmasın ama ben doğru insanı bulduğuma inanıyorum..Umarım bu kararı veren herkes içinde aynı durum geçerli olur...
Sevgiyle ve aşkla kalın :KK66:

Korkuyu yenmeyin.evlenmemeyi seçin.keşke demezsiniz.önce burdaki laylaylom bölümlere kınam nişanım düğünüm kısımlarına yazarsınız sonra yavaş yavaş sorunların paylaşıldığı forumlara kayarsınız.boşverin :)

ben evlenmeden önce çok korkuyorum eşimle nasıl olcak vs. çevredekiler kötü bişeyler diyorlar bi sürü bişey... kafami karıştırıyordu... evlendim. 10 aylık evli 29 haftalık hamileyim. çok mutluyum çok şükür:)

Vala kizlar eger gercekten severseniz korkunuzda olmaz.7 sene ciktik ve her gun evlenecegimiz gunle yatip kalktim ve eger gercekten seviyorsaniz onun olmak icin gun sayiyorsunuz cogu seyi dert etmiyorsunuz aman koltugum soyle olsun aman evim boyle olsum hic onemli olmuyor.sadece o olsun yanimda yeter diyorsunuz.6 aydir evliyiz hala ruya gibi bazen inanamiyorum evli olduguma:KK48: cok guzel bence her kadin bu duyguyu yasamali birde beklentinizi cok ust seviyede tutmayin iste ozaman hayal kirikligi yasarsiniz.:KK51:

1.5 yıllık evliyim ve hala evlilikten korkuyorum.:rolleyes:
Sevdiğiniz insanla beraber yaşadığınızı, her kararda baş başa olduğunuzu düşünürseniz, korkulacak bir yanı yok.
Ama işin içine sorumlulukları, düzenin değişmesini, eski hayatınızın bitişini, prenses günlerinin son bulmasını katıyorsanız gayet korkulacak bir şey.
Her gün evli olmadığımı düşünerek güne başlıyorum, rahat ediyorum.:KK70:

Vala kizlar eger gercekten severseniz korkunuzda olmaz.7 sene ciktik ve her gun evlenecegimiz gunle yatip kalktim ve eger gercekten seviyorsaniz onun olmak icin gun sayiyorsunuz cogu seyi dert etmiyorsunuz aman koltugum soyle olsun aman evim boyle olsum hic onemli olmuyor.sadece o olsun yanimda yeter diyorsunuz.6 aydir evliyiz hala ruya gibi bazen inanamiyorum evli olduguma:KK48: cok guzel bence her kadin bu duyguyu yasamali birde beklentinizi cok ust seviyede tutmayin iste ozaman hayal kirikligi yasarsiniz.:KK51:
Bizde 6 yıl 8 aydır birlikteyiz, 2 ay önce nişanlandık 6 ay sonra evleneceğiz
Her gün evleneceğimiz günün hayalini kuruyoruz
Hiç bir şekilde korku ve endişe yok içimde
Evleneceğim adamdan emin olduğum için sanırım.

bnde o korkuyu yaşayanlardanım.. birçok arkadaşımın evlilik hazırlığı sürecinde yanındaydım sancılı bir süreç olduğunu biliyorum.. daha biriyle tanışacağım, tanıyacağım derken kendimi nişanlı buldum ama ç0ok fazla acabalarım var.. ve çok kırıcı oluyor, kalabalıktan hoşlanmıyor bn ne kadar sosyalsem, ailem ve arkadaşlarımla olmak istiyorsam o evde olmayı yalnız kalmayı tercih edenlerden.. çabuk da sinirleniyor.. kafam çook karışık.. :KK43:

X