Evlilik, mesafe ayarlamama, aile tam bir evli kadın sorunları ne yazık ki

Nişanda her şeyi ben ödedim sadece gelenlere yemek onlara kaldı.
Kına gecesinde kıyafet, mekan, çalgıcıları ben ödedim. Düğün içinde damatlık, eşime takılacak saat hatta bana alacakları bileziğin yarısının fiyatını, düğündeki çalgıcıları ben ödedim. Babam düğün için sadece yine yemek ve düğün salonu parasını verdi.
Ev eşyaları içinde beyaz eşyaları ödediler sadece. Onun da zaten 2 taksidini ödemiştim 7 taksidini ödediler.
Erkek tarafı da kendi tarafındaki düğünü tamamen kendisi yaptı. Gelinliğimi onlar aldılar.
Anladım, üzerlerine düşeni yapmış gibiler bazı şeyler dışında aslında. Gerçi konu bu değil sanırım, mutluluklar dilerim.

Mesajınızdaki üslubundan dolayı çok teşekkür ederim. Şu an zaten üzgün olduğum bir süreçteydim dikkatiniz için teşekkür ederim. Eşimle söylediğiniz gibi şimdi konuştum beni anladı diye düşünüyorum 😍
Rica ederim esinizle iyi olun siz mutlu olun yeter 🥰 insallah uzmanliginizi da alirsiniz sinavda basarilar dilerim

Siz gayet kendi ailenize de hayır demişsiniz . Bu arada eşiniz ailesine yalnız gidebilir isterse bu bir takım oyunu değil

Her zaman söylerim Türkiye şartlarında biz8m kültürümüzde yeni evlileri evliliklerini oturtana kadar aynı evde kalmayı beraber yaşamayı öğrenene kadar iki aileden de uzak durmalılar çocuklarının artık bir aile olduklarını öğrenmeliler hele aile apartmani zinharrrr
Kolaylıklar diliyorum eşiniz ile birbirinizi kırmayın ama bu her ay anne ziyaretleri kontrol ziyaretleri tat kaçırır dikkat sinir iki aileye de eşit çizilmeli

Bu süreçte o kadar çok hata yaptım ki anlatamam. Vicdanen hiç rahat değilim. Düğün zamanı masraflar çok gelince annem geleneklere göre yapılsın diye konuşalım dedi kadına düğün, gelinlik, mobilyaları aldırttı. Kınamı, nişanımı tamamen ben finanse ettim. Eşime takılacak takısına kadar ben aldım, damatlığı ben ödedim. Bir tek beyaz eşyaları alıp kenara çekildiler. Birkaç kez üstü kapalı söyledik hiç bilmiyor gibi davrandı. Annemler bana ödedi deyip geçiştirdim ama kendimi o kadar kötü hissediyorum ki anlatamam
Eşiniz bunları biliyor mu peki senin aldığını ve ödemediklerini. Bilmiyor ve ortaya çıkarsa eşinin annenlere karşı alacağı tavırı bir düşün.

Son düzenleme:
Para konusu bir şey değil ki bak hayatın evliliğin gidiyor boşver artık o parayı ödediler ya da ödemediler mevzusunu sen kendini ailenden kurtar
Eş bu durumu biliyorsa ailesi şu anda erkeğin gözünde ne durumdadır sizce. Yapıcaz diyip üstümüze yıktılar
durumundalar. Bilmiyorsa ve ortaya çıkarsa erkek annesi üstüne düşeni yapmışken o zaman ne duruma düşecekler.
Burada bununla ilgili bir sürü konu var aileler masrafları biz karşılarız diyip erkeğe yıktığı için gelinin aile ne durumda oluyor oradan pay biçelim. Ayrıca bu anne bu manipülasyonlarla sürekli maddi destek beklemez umarım.

Ben sizi haklı buldum zorlu bir sınava hazırlanıyorsunuz sonuçta hayır demeniz gayet normal

Tek problem; eşinizin ve kendi ailenize olan esnekliğin dozu bir değil. en basiti adam siz hayır deyince erteliyor ama siz kendi adınıza annenize hayır derken bile eşinize sormadan onu yem olarak ortaya atıyorsunuz o sizi gezdirir deyip kendi vicdanınızı ailenize karşi rahatlatmaya çalışiyorsunz bu kısım yanlış bana göre

Yerinizde olsam herkese peşin peşin söylerdim 5 ay 10 ay her ne ise süre.. bana nolur bulaşmayın sizlerden anlayış bekliyorum sınavdan sonra acısını çıkaririz ne gelebiliyorm ne ağırlayabiliyorum nolur kusuruma bakmayın deyin belki çok daha iyi olur bu şekilde

Yani ben de kendi ailem söz konusuyken çok objektif olamazdım sanırım. Ama sen aileni görmek istemekten öte mecbursun gibi hissediyorsun anladığım kadarıyla.

O yüzden hayır demek ve sınırlar üzerine çalış.

Üzüntüden psikolojik olarak bayılıyor. Karşımdaki insan kim olursa olsun benim söylediğim bir şey için bu hale düşmüş olması beni üzer. İnsan kendi ailesine diğer hastalar gibi bakamıyor maalesef ki. Keşke o kadar profesyonel olabilsem ama başaramıyorum öyle bir karaktere sahip değilim sanırım
Annenizin bununla ilgili psikolojik destek alması gerekiyor. Psikiyatriye yönlendirdiniz mi?

Merhaba hanımlar,
4 aylık bir evliliğin ardından sorunlarım başladı. Artık kendimde problem görmeye başladım çünkü insan ilişkilerinde normal birisi bu kadar fazla sorun yaşayamaz heralde. En başından başlıyorum okuyacakların Allah yardımcısı olsun.
Bundan birkaç ay önce pratisyen olarak çalışırken tusa girdim. Eşime yakın olmak, aynı zamanda o dönem çalışma şartlarım çok kötüydü ondan da kurtulmak için aile hekimliği asistanlığına başladım. İçime sinmezse tusa hazırlanırım hem de eşimle aynı şehirde olurum diye düşündüm. Eylül ayında asistanlığa başladım. Ekimde düğünüm oldu. 29 ekimde balayından döndüm. Sınava hazırlanmaya anca aralık gibi başlayabildim. Bu süreçte annem bana 2 kere, ben annemlere bir kere gittim. Geçen hafta eşimin teyzesi yaşadığımız şehire doktor randevusuna geldi. Kayınvalidem onun çocuğu yok diğer teyzende kalacak, hafta sonu beraber abinlere şileye geçer onu ordan bindirirsiniz dedi. Eşime sınava hazırlandığımı, 2 ayın kaldığını haftasonumu harcayamayacağımı söyledim. Kırılmışlar biraz. Sonraki haftasonu için abileri tekrar bizi evlerine çağırdılar bu sefer eşime de kızarak sınava hazırlanıyorum bilmiyor musun diye çıkıştım. Bu hafta sonunu böyle geçirirken az önce annemler yine aradı. Kuzeninin nişanı için geleceğiz hafta sonu bizi gezdirir misin dedi? Anne sınava hazırlanıyorum gezdiremem eşim istediğiniz yere götürür ama dedim. Annem yok biz günübirlik geliriz dedi telefonu kapattı tripli tripli. Annemin geleceğini eşime söyledim eşim de haklı olarak sınavın bir tek benim ailem söz konusu olunca oluyor dedi.

Annemlerin bu gelişi zorunlu olarak olacak farkındayım, eşimin yaptığı sitemde de haklı olduğunu biliyorum ama ben iki ara bir derede sıkıştım kaldım. Ne o tarafı mutlu edebiliyorum ne bu tarafı. Ben daha evleneni 4 ay oldu her ay annem cidden bize bir şekilde geliyor. Gelme benim dediğim zaman da ben hayırsız evlat oluyorum. Beni en çok anlaması gereken insanlara bile ben kendimi açıklayamıyorum 😢
Daha kendi annene hayır diyemiyorsun, eşin haklı

Bu süreçte o kadar çok hata yaptım ki anlatamam. Vicdanen hiç rahat değilim. Düğün zamanı masraflar çok gelince annem geleneklere göre yapılsın diye konuşalım dedi kadına düğün, gelinlik, mobilyaları aldırttı. Kınamı, nişanımı tamamen ben finanse ettim. Eşime takılacak takısına kadar ben aldım, damatlığı ben ödedim. Bir tek beyaz eşyaları alıp kenara çekildiler. Birkaç kez üstü kapalı söyledik hiç bilmiyor gibi davrandı. Annemler bana ödedi deyip geçiştirdim ama kendimi o kadar kötü hissediyorum ki anlatamam
Owww ailen çok fena, acilen sınır çizmen gerek.. aslında çözülmeyecek şeyler değil ama tecrübeli birinin yönlendirmesi lazım

ben sizi haklı buldum çünkü teyzeyi uğurlamak zorunda değilsiniz, bunun için haftasonunu harcamak olmaz sizin yerinize başkası bunu halledebilir.
abisigile oturmaya gitmekte zoraki ve acil bir durum değil oda ertelenebilir, ama annenizin bulunduğunuz bölgeye kuzeninizin nişanın geldiğinde size uğramak istemesi normal bir durum, gezdirmemek istememekte de haklısınız yapamayacağınızı söylemişsiniz zaten asıl gezdirmede bir sorun görmeseniz eşinize ayıp olurdu ama zaten yapamayacağınızı söylemişsiniz. zaten annenin oraya kadar gelip size uğramaması garip olurdu.
sapla samanı birbirine karıştırmışsınız üç durumun gerekliliği bir değil bence. ama olay senin ailen-benim ailem krizine döndüğü için eşinizin gönlü olması adına hafta içi bir akşamınızı abisiyle geçirebilirsiniz diye düşündüm hem haftasonunu harcamamış olursunuz.
Ben katılmıyorum buna, doktor kızı annesi anlamayacak da kim anlayacak. Benim uzmanlık sınavıma 6 ay kala hem annem hem kayınvalidem etrafımda pervane oldu, tek bir ev işi bile yapmamıştım.

Konu sahibi eğer sınır koymak zor geliyorsa o zaman terapi desteği alın, bence annenizin davranışları normal değil

Merhaba hanımlar,
4 aylık bir evliliğin ardından sorunlarım başladı. Artık kendimde problem görmeye başladım çünkü insan ilişkilerinde normal birisi bu kadar fazla sorun yaşayamaz heralde. En başından başlıyorum okuyacakların Allah yardımcısı olsun.
Bundan birkaç ay önce pratisyen olarak çalışırken tusa girdim. Eşime yakın olmak, aynı zamanda o dönem çalışma şartlarım çok kötüydü ondan da kurtulmak için aile hekimliği asistanlığına başladım. İçime sinmezse tusa hazırlanırım hem de eşimle aynı şehirde olurum diye düşündüm. Eylül ayında asistanlığa başladım. Ekimde düğünüm oldu. 29 ekimde balayından döndüm. Sınava hazırlanmaya anca aralık gibi başlayabildim. Bu süreçte annem bana 2 kere, ben annemlere bir kere gittim. Geçen hafta eşimin teyzesi yaşadığımız şehire doktor randevusuna geldi. Kayınvalidem onun çocuğu yok diğer teyzende kalacak, hafta sonu beraber abinlere şileye geçer onu ordan bindirirsiniz dedi. Eşime sınava hazırlandığımı, 2 ayın kaldığını haftasonumu harcayamayacağımı söyledim. Kırılmışlar biraz. Sonraki haftasonu için abileri tekrar bizi evlerine çağırdılar bu sefer eşime de kızarak sınava hazırlanıyorum bilmiyor musun diye çıkıştım. Bu hafta sonunu böyle geçirirken az önce annemler yine aradı. Kuzeninin nişanı için geleceğiz hafta sonu bizi gezdirir misin dedi? Anne sınava hazırlanıyorum gezdiremem eşim istediğiniz yere götürür ama dedim. Annem yok biz günübirlik geliriz dedi telefonu kapattı tripli tripli. Annemin geleceğini eşime söyledim eşim de haklı olarak sınavın bir tek benim ailem söz konusu olunca oluyor dedi.

Annemlerin bu gelişi zorunlu olarak olacak farkındayım, eşimin yaptığı sitemde de haklı olduğunu biliyorum ama ben iki ara bir derede sıkıştım kaldım. Ne o tarafı mutlu edebiliyorum ne bu tarafı. Ben daha evleneni 4 ay oldu her ay annem cidden bize bir şekilde geliyor. Gelme benim dediğim zaman da ben hayırsız evlat oluyorum. Beni en çok anlaması gereken insanlara bile ben kendimi açıklayamıyorum 😢
Senin annenin gelişi zorunlu da adamın teyzesi niye size battı sırtınıza alıp siz mi götürecektiniz annenizi parladığınız eşiniz yapacaktı adam haklı suç sizde , mümkünse annenize de söyleyin yeni çiftin evine öyle ayda bir gidilmez

Sınavınız söz konusuyken kimseyi önemsemeyin öncelikle. Eşim sınava çalıştığı zaman odadan çıkmıyor. Bi yere gitmiş olsak dahi çıkmaz yani, benim annem gelirse beni görmeye gelir bi yere çıkılacaksa ben çıkarırım, onun ailesi alıştı artık arada laf ediyorlar ama eşim sınavım var çok yoğunum ona odaklanmam lazım diyor kestirip atıyor, alıştı herkes. .

Bir tarafta hayatınıza 25 sene sonra giren bi aile var, bi tarafta 25 sene sizi manipüle etmiş bir aile. Tabii ki kendi ailenizin sözlerini kabul etmeye daha yatkın olacaksınız, bunca senelik alışkanlık çat diye silinmiyor. Böyle bir karar söz konusu olduğunda "aynısı kayınvalidemlere olsa ne cevap verirdim" diye düşünün, eğer onu reddedecekseniz aynı tepkiyi kendi ailenize de verin. Öncelik kendiniz, eşiniz bu saatten sonra. Ha ayılır bayılır diyorsanız tamamen reddetmeyin ileri bi tarihe atın, sınav bitince yoğunluk geçince ıvır zıvır

1. Anneniz manipüle ediyor sizi. Sınır koymaya basladiginizda bayilmakla kalmayacagina yemin edebilirim ama ispatlayamam. Analık hakkindan girip, acil servislerden çıkar.
2. Siz esinizin ailesine gidemiyosaniz esiniz tek gidebilir. Şileden teyzesini tek birakabilir ya da abisine yemege gecebilir bence 2 ay boyunca planları ayri yapabilirsiniz.
3. Annenizi arayip esinizin agir hasta oldugunu, gezdiremeyecegini, salgina yakalandigini falan soyleyerek şimdilik konuyu kapatabilirsiniz. Tabi kuzeninin nisanina gitmeyecekseniz...

Benim annem de sizin anneniz gibi.
Gerçekten zor insanlar.
Muhakkak mesafe koyun
Ayilsa da bayılsa da yaomak zorundasınız

Benim annem de zordu ama ben rahat ders çalışayım diye hafta sonları yanıma bile gelmezdi.isterdi ki yemek yapsın ,işlerimi görsün ben rahat çalışayım.yime de yalnız olmak ister sonra gelin derdim.sizin anneniz de öyle yapmalı.sinava calismak zor evliyken anlaşılan katbekat zor. Demek istediğim şey siz hayırsız yada vefasız degilsiniz haklisiniz.
Kimseyi kırmadan üzmeden yaşamak istiyor insan ama bu mümkün değil
Bizim toplumun derdi bir, bireysellesmeme. Bireysellige saygısızlık.

Senin annenin gelişi zorunlu da adamın teyzesi niye size battı sırtınıza alıp siz mi götürecektiniz annenizi parladığınız eşiniz yapacaktı adam haklı suç sizde , mümkünse annenize de söyleyin yeni çiftin evine öyle ayda bir gidilmez
Kendi annem geldiği zaman kapımı kapatıp ders çalışabilirim ama karşı tarafın yanında bunu yapamam. Bu gelişin nasıl söyleyebilirim bilmiyorum ama anneme bizi biraz kendimize bırakmasını söyleyeceğim. Bu durumdan kendim de rahatsızım. Sürekli eşim bir şey söyleyecek diye diken üstünde durmak istemiyorum annem yüzünden. Ayrıca anneme daha öncesinde de gelmemesini söyledim ama annem benim size zararım yok faydam var gözüyle bakıyor olaya. Daha ne yapabilirim ne söyleyebilirim bilmiyorum

1. Anneniz manipüle ediyor sizi. Sınır koymaya basladiginizda bayilmakla kalmayacagina yemin edebilirim ama ispatlayamam. Analık hakkindan girip, acil servislerden çıkar.
2. Siz esinizin ailesine gidemiyosaniz esiniz tek gidebilir. Şileden teyzesini tek birakabilir ya da abisine yemege gecebilir bence 2 ay boyunca planları ayri yapabilirsiniz.
3. Annenizi arayip esinizin agir hasta oldugunu, gezdiremeyecegini, salgina yakalandigini falan soyleyerek şimdilik konuyu kapatabilirsiniz. Tabi kuzeninin nisanina gitmeyecekseniz...
Annem hayatı boyunca halamlar tarafından sürekli bastırılmış bir kadın. Yeni yeni kendine gelip onlara laf söylemeye başlıyor. Bunun verdiği bir alınganlık hali var sanırım. Annemle beraber yaşadığımız süreçte psikoloji üzerine seminerleri izlemeye giderdik. Ordaki psikologlar yeni evlenenlere 6 ayda hiç gidilmez, 1 sene yatılı kalınmaz diyordu. Annem de onaylıyordu. Teyzeme de defalarca kez gitme daha yeni evliler onlar dedi kuzenim için. Sanırım benim evliliğimi diğerleri gibi görmüyor. Geldiği zaman 2 günden fazla evet kalmıyor, ev işimi de yapıyor beni rahatlatıyor ama benim düzenimi karıştırıyor. Kıırlmasın o gidince düzeltirim diye düşündüm sürekli. Ama ev işlerimi yapmasından dolayı sanırım kendini benim evimde demirbaş gibi görmeye başladı benim sana zararım yok faydam var diyip diyip duruyor. Onun gelişi yüzünden ben şu an mecburen alperenin abilerine gideceğim. Yazın zaten kayınvalidem gelecek. Benim uzmanlığım da hayal olacak

X