Evlilik nedir sizce?

20 Ağustos'da açtığınız konuda bunlar yazılı. Ben sizin yazdığınızı söylüyorum.

mayısta doğum yapmış. eşi ağustosta bırakmış annesine lohusa iken değil yani lütfen dikkat edelim.. :KK53:

Getirdi beni anneme birakti gitti ne olacaksa olsun dedi.kucagimda cocukla kaldim. Cok kotuyum su an napicagimi bilmiyorum.

konu sahibesi eşin ve ailesi beş para etmez cidden çiçeğe böceğe mi takıldın. düzeldi diyorsun da düzelmez eşin. sana değer vermiyor çünkü.

mayısta doğum yapmış. eşi ağustosta bırakmış annesine lohusa iken değil yani lütfen dikkat edelim.. :KK53:

konu sahibesi eşin ve ailesi beş para etmez cidden çiçeğe böceğe mi takıldın. düzeldi diyorsun da düzelmez eşin. sana değer vermiyor çünkü.
Eşini savunmaya geçti birden. O yüzden "Özünde iyi biri "olan eşiyle mutluluklar diliyor konudan gidiyorum 🤷‍♀️

Baştan sona kadar okumaya dayanamadan şunu söylemek istiyorum. Adam devamlı sizi kandırmış sizde hep inanmayı seçmişsiniz. Gün gibi gerçek yüzü oradaymış hep evlenelim her şeyi yapıcam mutlu olucaz, Çocuk olsun mutlu olucaz vs diye diye kandırmış

E baksanıza aslında eşiniz ne kadar da iyiymiş, aslanlar gibi savunuyorsunuz. Gözünüzü açtı kk nın hatunları, kocanızın kıymetini bilin alın bir çiçek gidin sarılın, yanağına kondurun bir öpücük. Mutluluklar 🥰

Evlilik bence, takım arkadasi olmaktır...

Ama siz evlenmeden önce çok fazla sinyal zaten görmüşsünüz.

Yok artık, bunca şey içinde romantizme mi takmış. Pes!
Zaten bile bile lades demiş, hangi motivasyonla evlenmiş anlamadım. Adam hep böyleymiş. Ne diyim allah yardımcısı olsun.
Ne güzel degilmi ah vah ederek okumadan detay bilmeden eleştirmek. Allah sizinde yardımcınız olsun

E baksanıza aslında eşiniz ne kadar da iyiymiş, aslanlar gibi savunuyorsunuz. Gözünüzü açtı kk nın hatunları, kocanızın kıymetini bilin alın bir çiçek gidin sarılın, yanağına kondurun bir öpücük. Mutluluklar 🥰
Yahu ben adamı iyi kotu diye bir kalıba koymadim ki iyi özelliğide olur kötüde ne kadar sığ düşüncelisiniz. Kotu özelliğini değiştirince neden devam etmiyim. Tabi burdaki kadınların böyle konulara tek cevabı boşan net!

Yarım yamalak okudunuz yerlerden atarlı giderli yorum yapmak ne kadar hoşunuza gidiyor.
Evet annesi yüzünden çok şey yaşadık ama atlattık onları. Annesiyle aramıza sinir koydu herşey düzeldi ondan sonra bir kere kalbimi kırmadı. Bütün bunları tekrar burda neden yazayım. Sorsaydiniz özelden size özel yazar anlatırdım madem arkamdan yorumlara bakmayı biliyorsunuz.
Bu ne saldırgan bi tutum, yazdıklarınıza dikkat edin. Ben konu sahiplerinin geçmiş konularını okumam ama okuyan ya da hatırlayan yorum sahibeleri oluyor. Bazı yorumlarda sizin geçmişte verdiğiniz bilgileri tekrar gündeme getirilmiş ne var bunda? Geçmişteki konuları açan da sizsiniz neticede, arkanızdan gizli bi iş çevrildiği yok.

Bi yorumda eşinizin annesinin size hakaret ettiği, buna rağmen eşinizin sizi annesinden özür dilemeye zorladıgı anlatılmış mı, anlatılmış. Hakaret ve duygusal şiddetin tanımı olacak bi olay bu. Tabi yorumu yapan kişi yalan söylüyorsa olmadı öyle bi şey, ben öyle bi konu açmadım deyin. Biz de yanlış anlamışız kusura bakmayın diyelim, yalan söyleyen üyeye yöneltelim tepkimizi. Ama yorumu yapan kişi yalan söylemiyorsa biz atarlı giderli yorum yapmıyoruz, siz gerçeklerden kaçmak için deve kuşu misali kafanızı kuma gömüyorsunuz.

Yani kusura bakmayın da bu kadar saf olmasanız mı artık...

Adam daha 1 aylık tanışma sonrasında yüzünü göstermiş...Nişanlılık boyunca hiç sizi özel hissettirmemiş. Evlenince herşey güzel olacak diye kandırmış, hadi inandınız bir şekil. Benden çocuk istedi, çocukla gezeriz tozarız diye inandırdı nedir Allah aşkına? Çocuk gerçekten iyi paylaşımı olan çiftleri bile sınar. Adam resmen, çocuk bunu oyalar bana sarmaz diye size anne yapmış.

Çiceği böceği, gezmeyi tozmayı geçtim, bu adamla iki çift sohbetiniz, aynı çatı altında bir paylaşımınız var? O kendi kendine yetiyor, sizi de evini çevirip idare etsin diye evlenmiş gibi.
Müthis yorum 👏

Bu ne saldırgan bi tutum, yazdıklarınıza dikkat edin. Ben konu sahiplerinin geçmiş konularını okumam ama okuyan ya da hatırlayan yorum sahibeleri oluyor. Bazı yorumlarda sizin geçmişte verdiğiniz bilgileri tekrar gündeme getirilmiş ne var bunda? Geçmişteki konuları açan da sizsiniz neticede, arkanızdan gizli bi iş çevrildiği yok.

Bi yorumda eşinizin annesinin size hakaret ettiği, buna rağmen eşinizin sizi annesinden özür dilemeye zorladıgı anlatılmış mı, anlatılmış. Hakaret ve duygusal şiddetin tanımı olacak bi olay bu. Tabi yorumu yapan kişi yalan söylüyorsa olmadı öyle bi şey, ben öyle bi konu açmadım deyin. Biz de yanlış anlamışız kusura bakmayın diyelim, yalan söyleyen üyeye yöneltelim tepkimizi. Ama yorumu yapan kişi yalan söylemiyorsa biz atarlı giderli yorum yapmıyoruz, siz gerçeklerden kaçmak için deve kuşu misali kafanızı kuma gömüyorsunuz.
Ben konusunda ne gördüysem onu yazdım. lohusa bir kadına ailecek yaptıklarına çok üzüldüm ve bunun için yazdım

Sorun bence cicek almasi degil. Sizin gibi ayni sekilde özel günlere önem vermek zorunda degil. Ama önemsemiyor ve siz önemsediginiz icin sizinle dalga geciyor. Orasi cok kirici. Üstelik siz her alanda özen gösterirken o özen göstermiyor. Bu adamin evlilik anlayisi galiba "eve bakiyorum", gerisi yok. Yani sizinle bir duygusal paylasim icinde degil. Bu onu kötü insan yapmaz, bir cok insan duygusal bag kuramiyor ve cogu da ailelerinde görmemis, ama bu evlilik icin zamanla büyük bir sorun olacak. Her insan önemsenmek ister. Yani cicegi gectim, önce genel olarak ilestisiminiz kurulup güclendirilmesi gerek. Yoksa bu durum hep böyle kalir

Ben konusunda ne gördüysem onu yazdım. lohusa bir kadına ailecek yaptıklarına çok üzüldüm ve bunun için yazdım
Konu sahibinin profili görüntülenemiyor, o nedenle geçmiş konusunu göremiyorum ama konu sahibinin tavrından anladığım kadarıyla bence de ne gördüyseniz onu yazmışsınız. Yalan soylediğinizi düsünmüyorum yani.

Hayır eski konularımda anlattığım sıkıntılar geçmişte kaldı ve tekrarlanmadı diye usulünce bi açıklama yapsa anlayacağım. Olabilir; insanlar değişir, dönüşür, atlatmışlardır, gerçekten düzelmiştir bazı şeyler. Şimdiki problem sadece bu ilgi ve sevgi göstermeme durumudur belki de gerçekten diyeceğim. Ama konu sahibinin tutumu o kadar savunmacı ve agresif ki geçmiş travmaların atlatıldığını pek düşünmüyorum.

Bir dert mi bilmiyorum ama içimi dökmek istiyorum yoksa patlıcam artık.
Evlilik nedir artık bu tanım üstünde düşünüyorum. Sadece eksiklerin giderildiği barinilan yer mi.
Sorun şu ki kocam bana göre aşırı ilgisiz ve duygusuz.
İki senelik evliyiz bir çocuğum var ikimizde çalışıyoruz çocuğa annem bakiyor esim bazen gündüz bazen gece çalışıyor gece çalıştımi annemde kalıyorum. Yani haftada belki iki üç gün görüşmüyoruz. Görüştüğümüz de de illaki evde sorun tartışma çıkıyor hiç mutlu olmuyorum. Yani şu eve girince beni sıkıntı basıyor çünkü beni kayle almıyor beni umursamıyor.
Baştan alırsam eğer aslında nisanliyken başladı. Görücü usulü tanıştık anlaştık ikimizde de heycan vardı birbirmizi görünce. İlk bir ay diyelim canım cicim geçti.sonrasi başladı artık kendi yüzünü çıkarmaya. Hiç bı özel gün bilmez bu günleri kutlamaya değer bulmaz ona göre saçmadır dalga geçer benimle ergenmisin der ona göre aşırı saçma şeylerdir. Nişanlandık bir gün olsun elinde çiçekle gelmedi. Zaten yoğun çalıştı yüzünü görsem şükrettim. Gerisi de zaten ev kurma telaşı eşya altın almak ve bunlar için hep para peşinde gezdi durdu. Her sohbeti para. Parayı nereye yatirsam nerden alsam. Borsa oynar gram alır dolar alır sanal para alır. Araba al sat yapar. Kâr eder o kârla yeniden alır ve bu döngü devam eder.adam için herşey paradir.
İlk zamanlar hak verdim ailesi yardım etmedi.ben duygusallık istediğimi bana zaman ayırmasını beni onemsemesini ve beklentilerimi söyledim. Tmm haklısın evlenelim herşey güzel olcak herşeyi yapicam dedi.
Evlendik hala bir çiçek göremedim. Burda çiçekten kastım bir romantiklik bir duygusallik yok. İse gider gelir yemek TV telefon yatış.
İlk sene ben uğraştım başbaşa yemekler hediyeler aldım. Dalga geçti güldü. Bunlara mi ozeniyorsun dedi. Hevesim bitti. Gel birlikte çıkalım gezelim bak iki kişiyiz yeni evliyiz lütfen tadını çıkaralım dedim yok yapmadı boşa para harcayamazdi cunku. ciksakta benim zorumla çıktık hiç bir zevki olmadı kavga gürültü tartışma sürdü gitti. Ha kendisi üniversite okumuş kültürlü gezmiş dolaşmış yemekler kahvaltılar konserler kayak yapmalar. Bütün sosyalligi eğlenceyi yaşamış sanki benimle emekliliğe çekilmiş gibi. Kendimi 60 yaşında evliler gibi hissediyorum.
Sonra çocuk istedi benden bir çocuğumuz olsun bak çok mutlu olucaz birlikte gezicez herşey çok güzel.olcak evde bir bebeğimiz olsun dedi bende zaten evet çok severim çocuk sevilmezmi. Bir sürede olmadı sırf bunun için uğraştık tek odak noktamız bu oldu tek sohbetimiz çocuk.
Çocukta oldu. Hani gezicektik? Hani birlikte vakit geçircektik? Yine olmadı. Çocuk küçüktü buyucekti sonra olucakti..
Yani kısaca bana para harcamak benim için bir şey almak onun için çöpe para atmak gibi.
Bu konuyla ilgili ne düşündüğümü evlilikten ne beklediğimi ona güzel güzel anlatıyorum bak bu yıllar geçer güzel anılar biriktirelim geriye bakınca diyorum dinliyor evet diyor ama gerisi yok. Ben seni seviyorum değer veriyorum iyiki varsın bu ev senle güzel diyor e ozamn davranışlarda göster diyorum tmm diyor ama gerisi yok. Bu seferde tartışma çıkınca bağırır elindekini fırlatır anı öfkelenir saman alevi gibi yanar söner. Pişman olur gelir özür diler. Bunu sürekli yaşamak artık beni boğuyor.
Bir tartışma üzerine zaten sende bana bir gün olsun isteyerek bir çiçek bile almadin dedim hemen çiçek göndermiş. Ya ben bunu istemiyorum ki düzgün bir zamanda sakin bir zaman da güzel bir günde göndersende mutlu olsak be adam.diyorum göndericem ama sen susmuyorsun diyor. Bir beklentim yok senden dedim konuyu kapattım oh be diyor.
Bekliyorum doğum günü evlilik günü gelip geçiyor ama adam hala aynı hala aynı odun.
Sözle ifade eder seni seviyorum der geçer. Bende evet benimde yazligim yatim katım var keşke söylemekle olsa diyorum gülüp geçiyor dikkate bile almıyor.
Soylenme bende içimden gelerek yapıyım diyor. Soylenmiyorum yine yapmıyor.. Yakın zamanda doğum günüm vardı hiç bir şey söylemedim. Bir hafta öncesi bana borsada düşüşe geçti çok kotu oldu dedi ( burda bana doğum gününde birşey bekleme demeye getirdi bence. Bir hafta önceden mazeret sundu.) param değer kaybetti dedi hmmdedim geçtim sinirimden hiç bir şey demedim. Do.gununden iki gün önceydi işten erken çıktım birikmisim vardı kuyumcya gidelim de kendime birşey alicam dedim gittik yüzük beğendim aldım. Bunu ne zamandır istiyordum anca para biriktirmiştim. Bari kendime hediyem olsun diye aldım. Kuyumcudan çıktık bana doğum günün kutlu olsun dedi. Guldu. nasi yani dedim bunu ben aldım sen almadjn ayrıca bugün de değil dedim iki gün var. Para kaybettim param yok dedi. Eğer birşey almayı düşünsen zaten ayirirdin o parayı dedim hepsini yatirmissin borsaya. Evet kazanıp öyle alacaktım ama olmadı dedi. Tmm dedim duruldum sinirlerim bozuldu ama sustum. O gülmeye sakalasmaya beni güldürmeye çalıştı.o günde öyle geçti doğum günüm geldi uyduruk bir hediyeyle geçti ve çok güzel yapmış gibi gösterdi.ama bunca yaşanandan snra neye yarar söylediklerinden sonra. Bana bu muhabbeti yapmayıp hediyeni alip gecseydin bunlar yasanmasaydi diyorum haklısın bidaha olmaz diyor ama aynı şeyleri ve daha kötüsünü hep yaşıyorum.
Doğum yaptım kardeşlerim çiçek göndermişti eve bende onu görünce esimden sandım birlikte evdeydik açtım baktım ondan değil suratım düştü ne oldu dedi senden sandım dedim zaten olmicagini anlamaliydim sen asla böyle birşey almazsn dedim ertesi gün çiçek gönderdi bana. Ve sonrasında napiyim moralin bozuldu smdi bana tavır yaparsın diye gonderdim diyor yani sus payı veriyor bana.ve bunları yaşadıkça kahroluyorum.
Ona göre karısına çiçek hediye alan adam karısını aldatmistir oyuzden almıştır. Bak kuzenin ne yapmış yaa ne güzel filan diyorum o karısını aldatıyor sen bilmiyorsun sen bana dua et ben sana sadakatla bağlıyım diyor. Bu kadar iste evlilik ona göre sadakatle bağlı olmak para kazanmak seks çocuk ve bitti bu kadar.
Bu saatten sonra zaten bak çocuğumuz var artık hala daha mı bunları yasicaz ergenmiyiz liselimiyiz flortmu edelim diyor tüm yaşama sevincimi aldı götürdü :KK43: ilk başta sonra yapcam diye diye erteledi şimdi bize yakışmaz artık diyor ,:KK43: eve gidiyoruz yemek çay TV telefon yatıyor . TV kapat sohbet edelim diyorum kapatıp susuyor. Ama dışarda hiç öyle değildir sohbeti konuşmayı sever içine kapalı bir insan degil. ben konu açıyorum is yerinden bişe anlatıyorum isi eve getirme diyor başka bişe diyorum yarısını dinlemiyor hı neydi diyor tekrar etmek zorunda kaliyorum.
Duygusal boşluğum gittikçe artıyor.
Bosanalim ben gidiyorum dedim çıktım bu sefer kararlı davranıp ciddiyetle anlasin istedim. Pişman olduğunu özür diledi durdu tüm gün yanıma geldi ozurler sözler ama inanmadım. Çünkü yine elini kolunu sallayarak gelmiş. Sadece bir ozurle bu işi kapatırım diye gelmiş. Bende sen hep aynisin bu kız ne düşünür ne ister neye mutlu olur bilmiyorsun bak yine elin kolun boş bir çiçek alsaydın benim buna ne kadar sevinicegimi bildiğin halde yapmıyorsun iste dedim ertesi gün çiçek almış gelmiş ama ne önemi var şimdi deliriyorum ben söyledikten sonra ne anlamı var kabul etmedim sinirlendi fırlattı çiçeği gitti.
Artık hiç bir şekilde umrumda değil sanki gittikçe soğuyorum. Aynı evde iki yabancı gibiyiz.
Evet çok iyi bir insan iyi bir baba ama iyi bir koca değil ona göre kendisi içkisi sigarası yok bana bağlı aldatmaz ve bunlar yeter daha ne istiyorsun diyor.
Ne yapacağımı nasıl davranicagimi bilmiyorum. Kararlı olduğumu görmesi beni ciddiye alması için nasi davranmalıyım ?
Eski olanları unutamıyorum bana yaptıklarını unutamıyorum hatırladıkça ona karşı iyce doluyorum bu sefer iyce uzaklasiyorum. Bir kere mutlu etmiyor ki unutayım gecmisi
Evliliğe dair bakış açılarınız çok farklı. Eşinize göre evlilik aynı evde yaşamak, çocuk yapmak vs ama size göre bu kadar sıradan değil. Duygusal olarak tatmin etmiyor bu birliktelik sizi. Aslında eşiniz nişan sürecinde evliliğinizin nasıl olacağına dair sinyalleri vermiş. Siz de o sinyalleri yakalamışsınız; ama klasik olan "evlenince daha güzel olur" fikrine inanmayı tercih etmişsiniz. Sonrasında, bunun böyle olmadığın da yaşayarak görmüşsünüz.
Eşinizden beklentileriniz uçuk şeyler değil. Ama eşiniz bunları karşılayacak potansiyele sahip değil. Sizin duygusal ihtiyaçlarınızı önemsemiyor, bunları "ergence" diye değersiz kılıyor. Kendinizi değersiz ve sevilmiyor hissediyorsunuz. Bu ilişkiden kopmak istemiyorsunuz da aynı zamanda. Evladınız var, yıllarınızı geçirdiğiniz bir insan var. Bir kalemde silip atamıyorusunuz. Bir yandan da eşinizin düzeleceği ihtimaline sarılmak istiyorsunuz. Eşinizi seviyor, sevildiğinizden de eminseniz lütfen aile danışmanlığı alın. Eşiniz bu fikre yanaşmıyor dahi olsa ikna edin. Çünkü direkt boşanma fikri sizi sonradan üzer diye düşünüyorum. Ya da hiçbir şey yapmadan devam edeceğiniz bu ilişki,zaman geçtikçe sizi psikolojik olarak göçertir. Güzelce düşünüp eşinizle ciddi bir konuşma yapın. Açık ve net ifadelerle ilişkinizin bu halinin sizi mutlu etmediğini, çift olarak destek almanız gerekli olduğunu düşündüğünüzü belirtin. Bunları ifade ederken onu suçlar tarzda ifadelerden kaçının ki savunmaya geçip talebinizi reddetmesin. Bunları ifade ederken çiçek, böceği işin içine katmayın. 😊İşbirlikçi bir tutum içinde olun.

Çiçek çiçek çiçek... O kadar çiçek isteyip durmussunuz ki meseleyi hediyeleşme olarak algilatiyosunuz karşı tarafa. Çiçek almadı diye ettiğiniz kavgalarz sohbet edemiyoruz diye ettiğiniz kavgalardan çok sanırsam. Beklentiye girmeyin direkt talep edin. Bu adamları bosamiycaksiniz belli ki. Boşan desek çocuk var dayağı kumarı yok diyceksiniz. O halde talep edin. Özel günler yaklastiginda bu ay tüm paranı borsaya koyma bana hediye için ayır senden özel bisiy bekliyorum diye belirtin. Derdiniz gezmek tozmak ise o tatil için o parayı biriktirmek istediğinizi falanca ay aşk tazelemek istediğinizi söyleyin. Gerekirse yeri de siz organize edin. Beklemekle olmaz bu işler. Eylem gerek. Bisiy anlatırken sizi dinlemesini istiyosaniz sana bisiy danışmak istiyorum senin fikrine çok güveniyorum diyebilirsiniz. Çocuk bu adam milleti. Çocuk eğitir gibi davranicaksiniz mecburen

Adam çok uyanık çıktı Rıza baba
Baktı kadın hayat dolu, gezmek eğlenmek istiyor, düşündü ne yapsam da bunun hareketini kısıtlasam, çocuk istiyorum dedi, kadın çocuk doğurdu, aaa ama çocuk büyüsün öyle gezeriz dedi, ki çocuk büyüse de gezmeyecek, çünkü karısını buna layık görmüyor, işine gelmeyen durumları da amaaan ergen miyiz amaaan çiçek alan aldatıyor bak ben sana bağlıyım otur şükret diyerek geçiştiriyor, bu hayat dolu kadının tüm enerjisini yeyip bitiyor, bir evde daha evin içine sığmayan evliliği sorgulayan mutsuzluğa sürüklenmiş bir kadın gözyaşı döküyor güzel ülkemde, değişmiyor...

Evliliğe dair bakış açılarınız çok farklı. Eşinize göre evlilik aynı evde yaşamak, çocuk yapmak vs ama size göre bu kadar sıradan değil. Duygusal olarak tatmin etmiyor bu birliktelik sizi. Aslında eşiniz nişan sürecinde evliliğinizin nasıl olacağına dair sinyalleri vermiş. Siz de o sinyalleri yakalamışsınız; ama klasik olan "evlenince daha güzel olur" fikrine inanmayı tercih etmişsiniz. Sonrasında, bunun böyle olmadığın da yaşayarak görmüşsünüz.
Eşinizden beklentileriniz uçuk şeyler değil. Ama eşiniz bunları karşılayacak potansiyele sahip değil. Sizin duygusal ihtiyaçlarınızı önemsemiyor, bunları "ergence" diye değersiz kılıyor. Kendinizi değersiz ve sevilmiyor hissediyorsunuz. Bu ilişkiden kopmak istemiyorsunuz da aynı zamanda. Evladınız var, yıllarınızı geçirdiğiniz bir insan var. Bir kalemde silip atamıyorusunuz. Bir yandan da eşinizin düzeleceği ihtimaline sarılmak istiyorsunuz. Eşinizi seviyor, sevildiğinizden de eminseniz lütfen aile danışmanlığı alın. Eşiniz bu fikre yanaşmıyor dahi olsa ikna edin. Çünkü direkt boşanma fikri sizi sonradan üzer diye düşünüyorum. Ya da hiçbir şey yapmadan devam edeceğiniz bu ilişki,zaman geçtikçe sizi psikolojik olarak göçertir. Güzelce düşünüp eşinizle ciddi bir konuşma yapın. Açık ve net ifadelerle ilişkinizin bu halinin sizi mutlu etmediğini, çift olarak destek almanız gerekli olduğunu düşündüğünüzü belirtin. Bunları ifade ederken onu suçlar tarzda ifadelerden kaçının ki savunmaya geçip talebinizi reddetmesin. Bunları ifade ederken çiçek, böceği işin içine katmayın. 😊İşbirlikçi bir tutum içinde olun.
Çok teşekkür ederim güzel güzel yorumladiginiz için. Tamda yazdığınız gibi. İki ayrı dusuncedeydi bu yüzden sürekli catisiyoruz. Aile danışmanlığı iyi fikir teşekkür ederim dikkate alicam

X