Evlilik ve Meslek

Merhabalar hanımlar
Ben kadrolu olarak çalışan bir lise öğretmeniyim..
Geçenlerde beni biri ile tanıştırmak istediler bu kişi oldukça iyi bir branşta uzman doktor.
Farklı gerekçelerle tanıştırma düşüncesi hayata geçmedi öylece kaldı şu an için ama benim aklıma şu konu takıldı ki bu kişi eğitim olarak benden daha fazla yol katetmiş, emek vermiş ve başarmış biri. (Ben umursamaz biraz tembel bir öğrenciydim belki de bu nedenle öyle hissediyorum.) Bu nedenle acaba uygun muyuz ? Onun bana bakış açısı ne olur gibi düşünceler geçti aklımdan. Kabul edersiniz ki toplumda da prestij olarak farklı görülüyor bu meslekler. Beni hafife alacak bir eşi istemem. Gereksiz bir kompleks mi yapıyorum acaba?
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

Benim pek çok arkadaşımın eşi doktor. Neden olmasın ki ben uyumsuz görmüyorum.
Bakış açısı dediğiniz de meslekle değil karakterle oluyor.

Canim olur mu öyle şey. Bende öğretmenim ama çalışmıyorum. Erkekler gebelde öğretmen eş arıyor çünkü bir öğretmenin çalışma şartları daha rahat. Eşine de evine de daha fazla zaman ayırabilir. Neden altta görüyorsun ki kendini? Söyle düşün onun hayalidir doktor olmak doktor olmuş. Senin hayalin öğretmen olmaktı öğretmen olmuşsun. İkiside üniversite mezunu sonuçta

Karakterlerle meslekleri karitirmamak lazım.
Esim zamaninda oss de ilk 3000 bindeymis ve gayet güzel bir meslegi var ve soyle soyleyeyim cevremizdeki uni arkadaslarinin hepsinin esi kendi meslektaşları. Sadece ben iclerinde issiz bir iibfliyim: )
Ne esimden kendi meslegini yuceltici/benim meslegimi yerici bir davranis gordum ne de ben kendim oyle duygulara kapildim.
Dedigim gibi bu tamamen karakter meselesi.
Akli basinda insan karakater ve kisileri ayristirir ama yok mu korktugunuz gibi insanlar? Var hemde cok..
En basitinden esimin bu uni arkadaslariyla aile içerisinde toplandigimizda esleri de hep meslektas oldugu icin kadinlar surekli meslekleri hakkinda konusuyorlar..sonra basliyorlar " ay aslinda tıpa da yetiyordu puanim keske okusaydim tusu da kazanirdim ben..." seklinde konusmaya.ister istemez ben o ortamda soyutlaniyorum çünkü mesleklerine cok yabanciyim ve sanki inadina yapar gibi beni sohbet disi birakacak sekilde israrla ayni seyler konusuluyor ortamda.
Ha ben napiyorum mesafe koyuyorum..en son gecen sene görüştüm. Bi de bol bol dua ediyorum Allahim bi mufettis olayim da sunlari gomdukce gomeyim :KK45:
Ya da bekar arkadaslarina kendi iibfli arkadaslarimi yapayim da dislama etkisi neymis görsünler :deli:

Size gelecek olursam mukemmel bir mesleginiz var bence boyle duygulara kapilmaniz cok gereksiz.

Bir tanıdığımız var.
Kadın dediğiniz gibi doktor, doçentliğini aldı.
Eşi ise lise mezunu, bir mesleği yok.
Kaç yıldır mutlu mesut yaşayıp gidiyorlar.
Yani onlar çözmüşse bu olayı, siz hiç düşünmeyin.
Ayrıca mesleğiniz çok güzel, her insanın yapamayacağı bir meslek aynı doktorluk gibi.
Ben hayatım boyunca sadece iki mesleği yapamam dedim, biri doktorluk biri öğretmenlik.
Çünkü ikisi de insan hayatını etkileyen mesleklerdir.

sen daha olaya baştan böyle yaklaşırsan karşındakine de o enerjiyi vermiş olursun. allaşkına doktor olunca ne oluyor? o bölümü okumuş doktor olmuş. kaldı ki sen de "atanmış" bir öğretmensin. atanmış bir öğretmen şimdilerde doktordan daha kıymetli bence:KK48::KK48: için rahatlayacaksa örnekler çok, tanıdığım çok zarif hoş genç bir uzman doktor, işletme mezunu ve çalışmayan kendi halinde bir kızla evli. eşine de çok düşkün. bu iş okula bakmıyor. karakter meselesi.

Merhabalar hanımlar
Geçenlerde beni biri ile tanıştırmak istediler bu kişi oldukça iyi bir branşta uzman doktor.
Farklı gerekçelerle tanıştırma düşüncesi hayata geçmedi öylece kaldı şu an için ama benim aklıma şu konu takıldı ki bu kişi eğitim olarak benden daha fazla yol katetmiş, emek vermiş ve başarmış biri. (Ben umursamaz biraz tembel bir öğrenciydim belki de bu nedenle öyle hissediyorum.) Bu nedenle acaba uygun muyuz ? Onun bana bakış açısı ne olur gibi düşünceler geçti aklımdan. Kabul edersiniz ki toplumda da prestij olarak farklı görülüyor bu meslekler. Beni hafife alacak bir eşi istemem. Gereksiz bir kompleks mi yapıyorum acaba?
senin yerinde ben olsam o kişiyi tüm meziyetlerimle ezerdim yeminle
niye kendini küçük göreceksin allh askına sen kadrolu saygın bir meslekle ugrasıyorsn lisede genclerin hayatına yön ve biligi veriyorsun.lütfen kendine gel

Esim zamaninda oss de ilk 3000 bindeymis ve gayet güzel bir meslegi var ve soyle soyleyeyim cevremizdeki uni arkadaslarinin hepsinin esi kendi meslektaşları. Sadece ben iclerinde issiz bir iibfliyim: )
Ne esimden kendi meslegini yuceltici/benim meslegimi yerici bir davranis gordum ne de ben kendim oyle duygulara kapildim.
Akli basinda insan karakater ve kisileri ayristirir ama yok mu korktugunuz gibi insanlar? Var hemde cok..
En basitinden esimin bu uni arkadaslariyla aile içerisinde toplandigimizda esleri de hep meslektas oldugu icin kadinlar surekli meslekleri hakkinda konusuyorlar..sonra basliyorlar " ay aslinda tıpa da yetiyordu puanim keske okusaydim tusu da kazanirdim ben..." seklinde konusmaya.ister istemez ben o ortamda soyutlaniyorum çünkü mesleklerine cok yabanciyim ve sanki inadina yapar gibi beni sohbet disi birakacak sekilde israrla ayni seyler konusuluyor ortamda.
Ha ben napiyorum mesafe koyuyorum..en son gecen sene görüştüm. Bi de bol bol dua ediyorum Allahim bi mufettis olayim da sunlari gomdukce gomeyim :KK45:
Ya da bekar arkadaslarina kendi iibfli arkadaslarimi yapayim da dislama etkisi neymis görsünler :deli:

Size gelecek olursam mukemmel bir mesleginiz var bence boyle duygulara kapilmaniz cok gereksiz.
Maalesef kazandugi parayla bizi gecindiriyomus gibi sabah aksam meslegini vs anlatanlar var yada kebdini yuceltip baskalarini kucumseyenler

Insallah tez zamsnda mesleginjzi yapnak nasip olur

Merhabalar hanımlar

fazla mantık beyni yakar. ! hayret ettım su cumleye.

Farklı gerekçelerle tanıştırma düşüncesi hayata geçmedi öylece kaldı şu an için

İlerde yeniden tanıştırılma ihtimaliniz var mı? Yoksa kendinizi bu düşüncelerle yormayın. Varsa da tüm önyargılarınızdan arınmış bir şekilde şans verin ona. Karşınızdaki insan harika biri de çıkabilir, egosu yüksek biri de. Ama bu onun karakteri ile ilgili olur mesleği ile değil. O yüzden meslekten bağımsız değerlendirmeye çalışın.

Bir de doktorlar öğretmen tercih ediyor denilmiş ama sırf mesleğimden ötürü de tercih edilmek istemezdim sanırım. Yani ordaki tercih sebebi daha fazla vakti olsun da işte ev işine de çocuğa da vakti kalsın gibi bir mantelite ise uzak olsun benden. Evlilik aşk için aşkla yapılmalı, mantık iyi hoş da bu kadar ince düşünce hoşuma gitmiyor.

Maalesef kazandugi parayla bizi gecindiriyomus gibi sabah aksam meslegini vs anlatanlar var yada kebdini yuceltip baskalarini kucumseyenler

Insallah tez zamsnda mesleginjzi yapnak nasip olur

amin....
gerçekten zor böyle insanlarla yaşamak zorunda kalmak.
anlattığım arkadaş çevresi olunca uzaklaştırmak çok kolay.
ama söz konusu hayat arkadaşıysa kesinlikle çok ama çok zor.
bu yüzden karakteri iyi çözmek lazım...

amin....
gerçekten zor böyle insanlarla yaşamak zorunda kalmak.
anlattığım arkadaş çevresi olunca uzaklaştırmak çok kolay.
ama söz konusu hayat arkadaşıysa kesinlikle çok ama çok zor.
bu yüzden karakteri iyi çözmek lazım...
Haklisiniz insanin bi omru paylasacagi insan sonucta iyi tanimak lazim

Merhabalar hanımlar
Doktor-doktor ilişkileri oldukça yıpratıcı olabiliyor, o yüzden tıp dışı eş tercih edilebiliyor bu konuda avantajlı bile olabilirsiniz, eşlerin en azından birinin kafasının biraz daha rahat olması bence çok iyi bir şey. Önemli olan aranızdaki uyum.

kastettiğim toplum baskısından nasibinizi almışsınız siz de ama hiç aldırış etmemişsiniz tebrik ederim. Allah gönlünüze göre versin inşallah hedefinize ulaşırsınız.
çok teşekkür ederim :)

sen daha olaya baştan böyle yaklaşırsan karşındakine de o enerjiyi vermiş olursun. allaşkına doktor olunca ne oluyor? o bölümü okumuş doktor olmuş. kaldı ki sen de "atanmış" bir öğretmensin. atanmış bir öğretmen şimdilerde doktordan daha kıymetli bence:KK48::KK48: için rahatlayacaksa örnekler çok, tanıdığım çok zarif hoş genç bir uzman doktor, işletme mezunu ve çalışmayan kendi halinde bir kızla evli. eşine de çok düşkün. bu iş okula bakmıyor. karakter meselesi.
güldürdün beni :)
teşekkür ederim, haksız da değilsin hani :)

İlerde yeniden tanıştırılma ihtimaliniz var mı? Yoksa kendinizi bu düşüncelerle yormayın. Varsa da tüm önyargılarınızdan arınmış bir şekilde şans verin ona. Karşınızdaki insan harika biri de çıkabilir, egosu yüksek biri de. Ama bu onun karakteri ile ilgili olur mesleği ile değil. O yüzden meslekten bağımsız değerlendirmeye çalışın.

Bir de doktorlar öğretmen tercih ediyor denilmiş ama sırf mesleğimden ötürü de tercih edilmek istemezdim sanırım. Yani ordaki tercih sebebi daha fazla vakti olsun da işte ev işine de çocuğa da vakti kalsın gibi bir mantelite ise uzak olsun benden. Evlilik aşk için aşkla yapılmalı, mantık iyi hoş da bu kadar ince düşünce hoşuma gitmiyor.
evet tanışma ihtimalimiz var.
hatta madem konuyu açtınız belirteyim. şu an instagramda birbirimizi takip ediyoruz. ama o benim bir tanıdığı tarafından kendisine yakıştırılmış bir kız olduğumu bilmiyor. onu tanıdığımı da düşünmüyor çünkü şehirlerimiz de farklı. herkese açık ve kendi çektiğim sanatsal fotoğrafları paylaştığım bir hesabım olduğu için bir anlam aramadı bile sanırım. tutup ben de sizi şu vasıtayla tanıyorum diyemezdim.. öylece duruyorum yani sadece..

X