Evlilikte kültür farklılığı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Pskpsikolog

Üye
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2017
167
53
Mesela kızın ailesi batılı izmirli-denizli diyelim
Erkeğin doğulu d. bakır-urfa diyelim

Kızın ailesi kendi rahat giyimi dini hassasiyetleri yok
erkeğin ailesi dindar dini hassasiyetleri olan tesettürlü bir aile

kız ve ailesi alkol kullanıp sıcak bakıyor
erkeğin ailesinde söz konusu bile olamaz

(Bu arada soru arkadaşım için anlatıyoruz ama dinlemiyor aileler istemedi sonra onlarda anlaşamadı ve ayrıldılar. 1,5 2 yıl sonra geri döndüler ama oluru nedir ne yaparlar bilmiyoruz, evlilik sevgililiğe benzemez ki)

Son düzenleme:
Eğer ailelerden uzakta yaşayacaksanız belki sorun olmayabilir ama ailelerle yakın iç içe olursanız sorun olur. Biz eşimle aynı şehirde doğduk büyüdük evlerimiz bile 10 dk uzaklıktaydı ama o halde farklılıklar var yani.

Eğer ailelerden uzakta yaşayacaksanız belki sorun olmayabilir ama ailelerle yakın iç içe olursanız sorun olur. Biz eşimle aynı şehirde doğduk büyüdük evlerimiz bile 10 dk uzaklıktaydı ama o halde farklılıklar var yani.

Yok arkadaşım çocuğun şehrinde yaşayacak çünkü esnaf çocuk

Sevdiği insanda biter.. koruyup, kollayacaksa laf söyletmezse ailesine.. ben onu olduğu gibi kabul ediyorum derse.. destek çıkarsa bi sorun olmaz...

Sevdiği insanda biter.. koruyup, kollayacaksa laf söyletmezse ailesine.. ben onu olduğu gibi kabul ediyorum derse.. destek çıkarsa bi sorun olmaz...

Öyle ama nereye kadar kollayabilir ki.
Ben de böyle bir durum yaşamıştım ilerletmeden bitirdik hatta başlamadan şimdi düşünüyorum da hem mümkün değil de hem de olsa bile sürmezdi

(Bu arada soru arkadaşım için anlatıyoruz ama dinlemiyor aileler istemedi sonra onlarda anlaşamadı ve ayrıldılar. 2 yıl sonra geri döndüler ama oluru nedir ne yaparlar bilmiyoruz, evlilik sevgililiğe benzemez ki)
Aynen evlilik sevgililige benzemez...anlasamazlar..yalniz erkek ve kiz evlenmiyor ailelerde evleniyor onlarla...her zaman aileler aralarinda olacak birbirlerini yasam tarzlarindan dolayi yadirgayacaklar..bu da kari kocaya yansiyacak sonunda the and olacak

Aynen evlilik sevgililige benzemez...anlasamazlar..yalniz erkek ve kiz evlenmiyor ailelerde evleniyor onlarla...her zaman aileler aralarinda olacak birbirlerini yasam tarzlarindan dolayi yadirgayacaklar..bu da kari kocaya yansiyacak sonunda the and olacak

1,5 2 yıl sonra adamın aklına nerden esti olsaydı o zaman olurdu pes etmezdi. Şimdi amaç ne. Gerçi kim dönmüş kim tekrar istiyor bilmiyoruz.

Hırs mıdır ,alışkanlık mıdır nedir anlamadık

burada iş tamamen kıza ve çocuğa düşer. yapılanları kafalarına çok takmamalılar ve eğer ailelerle ilgili sıkıntı olacaksa da birbirlerini korumaları gerekir sonuçta bütün zorlukları göze alıp evleniyorlar. ama iş eninde sonunda senin ailen benim aileme döner ve çok yıpranırlar. bizimde eşimle aramızda kültür farkı var ve neredeyse her konuda bu farklılık çatışmasını yaşıyoruz ama eninde sonunda orta bir yolu buluyoruz. ama gerçekten çok yıpratıcı oluyor.

burada iş tamamen kıza ve çocuğa düşer. yapılanları kafalarına çok takmamalılar ve eğer ailelerle ilgili sıkıntı olacaksa da birbirlerini korumaları gerekir sonuçta bütün zorlukları göze alıp evleniyorlar. ama iş eninde sonunda senin ailen benim aileme döner ve çok yıpranırlar. bizimde eşimle aramızda kültür farkı var ve neredeyse her konuda bu farklılık çatışmasını yaşıyoruz ama eninde sonunda orta bir yolu buluyoruz. ama gerçekten çok yıpratıcı oluyor.

Hadi görgü kültür bir yere kadar tolere edilir. Ama yaşayış biçimi zorlaştırır özellikle muhafazakarlık ve yaşam tarzları, şehirlerin farklılığı, örnepin bir ankara ile eskişehir değil. Ya da bir antalya ile izmir değil. Ya da rize ile konya değil. İzmir-urfa muğla-antep farkı.

İster istemez hayatın ona göre şekilleniyor. Sen açık giyinmeyi normal karşılarsın,bikini giymek alkol kullanmak çok doğaldır.
Ama diğer taraftan karasal kesimde yaşayan insana bu doğru gelmez.Şehirler insanın yaşantısını etkiliyor

Ya da aynı şehirde yaşasan bile muhafazakar aile ile rahat yaşayan alkol ve giyimi konusunda kısıtlaması bulunmayan bir aile kombinasyonuda zordur mesela.

Bence o ciftin bakis acisina bagli.
Belki ailesi öyle ola bilir ama kendisi degil.
Bence nerden geldigin degil dünyaya hangi gözle baktigin önemli.

Y

(Bu arada soru arkadaşım için anlatıyoruz ama dinlemiyor aileler istemedi sonra onlarda anlaşamadı ve ayrıldılar. 1,5 2 yıl sonra geri döndüler ama oluru nedir ne yaparlar bilmiyoruz, evlilik sevgililiğe benzemez ki)
YÜRÜMEZ NET! VE BEN 6 AYDİR EVLIYIM AYNI MEMLEKETTEN OLMAMIZA RAĞMEN DÜŞÜNCE TARZIMIZ FARKLI OLDUGU ICIN COK ZORLANIYORUM VE PISMANIM. ILK BASTA DIYECEKLER AYNI EVE GIRINCE ANLASIRIZ SEVGIMIZ YETER VS. AMA ERKEK EVLENDIKTEN SONRA KADINI KENDISINE VE AILESINE UYDURMAYA CALISIYOR.VE CATISMALAR CIKIYOR..YAZIK OLUR ETMESIN...

Hadi görgü kültür bir yere kadar tolere edilir. Ama yaşayış biçimi zorlaştırır özellikle muhafazakarlık ve yaşam tarzları, şehirlerin farklılığı, örnepin bir ankara ile eskişehir değil. Ya da bir antalya ile izmir değil. Ya da rize ile konya değil. İzmir-urfa muğla-antep farkı.

İster istemez hayatın ona göre şekilleniyor. Sen açık giyinmeyi normal karşılarsın,bikini giymek alkol kullanmak çok doğaldır.
Ama diğer taraftan karasal kesimde yaşayan insana bu doğru gelmez.Şehirler insanın yaşantısını etkiliyor

Ya da aynı şehirde yaşasan bile muhafazakar aile ile rahat yaşayan alkol ve giyimi konusunda kısıtlaması bulunmayan bir aile kombinasyonuda zordur mesela.
işte dediğim gibi tamamen iş evlenecek kişilere kalıyor. burada aile faktörü daha sonra gelir. eğer ikisi bu farklılıkları görmezden gelebilecelerse anlaşmaları daha kolay olur. ama yinede farklılıklar kendisini gösteriyor. herşey daha zor olur. bir anda birken iki oluyor bütün dertler sıkıntılar. yürütmesi imkansız değil ama gerçekten zor.

Ya bu olay aslında benimde başımda vardı. Bende bir esnafla sevgiliydim. Askerdeydi o ailesi üstümde çok baskı yaptı. Yani kardeşi kuzenleri filan. Bende yanımda destekçim yok ben yapamam diye ayrıldım askerden geldi başkası oldu onun hayatında benim hayatım dada başkası oldu 2 yıl kadar küstük. Şimdi tekrar konuşuyorduk. İnsan ister istemez düşünüyor. Benim ailem açık yani annemler kapalı sadece içki vs. Durumlarına çok karışılmaz. sevgilimde içki kullanıyor ama ailesinden bir kişi bile bilmiyor. Şu an başka bir sebepten dolayı ayrıyız ama yani konuştuğum çocuk hep ben varım ben varken sana kimse bir şey söylemeyemez diyor ama ister istemez herkesin kapalı olduğu bir yerde benim açık olmam sıkıntı yaratırdı diye düşünüyorum.

X