Farklı doktorla tedaviyi devam ettirsem daha mı iyi olur?

Araya girmiş olacağım ama bunlar hipertiroidin belirtileri. Ben bu şikayetlerle öğrenmiştim hipertiroid olduğumu. Buna ek olarak ellerde titreme de vardı.

Çok geçmiş olsun. Bende de var bu belirtiler ama farklı bi şikayetle dahiliyeye gittiğimde tsh hormonum normal seyirde çıkmış, hipertiroid teşhisinizi hangi tahlil, hangi doktorla almıştınız?

Çok geçmiş olsun. Bende de var bu belirtiler ama farklı bi şikayetle dahiliyeye gittiğimde tsh hormonum normal seyirde çıkmış, hipertiroid teşhisinizi hangi tahlil, hangi doktorla almıştınız?
Teşekkür ediyorum. Ben ilk olarak bahsettiğim şikayetler üzerine dahiliye bölümüne gittim. Onlar beni endokrinoloji bölümüne yönlendirdiler ve Tsh, T3 ve T4 hormonlarımda problem olduğu ortaya çıktı. Daha sonrasında ultrasonla kontrol ettiler modül var mı diye ama modül yoktu ben de. Bu sebeple tiroid ve çarpıntı için ilaç kullanıyorum. Ayda bir kontrole gidiyorum. Sizin de tsh hormonunuz normal çıktıysa, tiroid kaynaklı olmayabilir. Belki vitamin eksikliği vb bir sorun vardır. Çok geçmiş olsun.

Benim tsh değerlerim görselde eklediğim gibi. Zamanla arttı. Zamanla arttığı için, ilaçla zamanla düzelir sanmıştım. 😔 benim kilo alımı dışında bir yaşantıma dair sıkıntım yok şuan. Ama kan değerlerime göre sıkıntı var mıdır yok mudur onu bilmiyorum.

Eklentiler

• Screenshot_20230619-230400_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230619-230400_Samsung Internet.jpg
    43,2 KB · Görüntüleme: 60
Ben de hipotiroidim. Sabahları aynı saate aç olarak içiyorum ilacı. Ömür boyu kullanılıyor diye biliyorum. Babam doktor, en azından bana bu şekilde söyledi. Değerler normal mi diye yılda 2 kez ölçüm yaptırıyorum.

İlaç ömür boyu kullanılıyor diye üzülmeyin. Zaten bir süre sonra nefes almak gibi oluyor baş ucumda ve sabahları yataktan çıkmadan ilacı içmiş oluyorum o derece alışıyorsunuz.

İsterseniz Aile hekiminizden de destek alabilirsiniz bilgilendirme için.
Tekrar geçmiş olsun 🌸

Tiroit gibi hormonlarla ilgili tetkiklerin değerlendirmesi, dahiliye değil, endokronoloji yapıyormuş. Dahiliyede tanı koyulmamıştı. Beni şikayetlerim bitmeyince önce kadın hastalıklarına sonra endokronoliye yönlendirdiler.

Ben de hipotiroidim. Sabahları aynı saate aç olarak içiyorum ilacı. Ömür boyu kullanılıyor diye biliyorum. Babam doktor, en azından bana bu şekilde söyledi. Değerler normal mi diye yılda 2 kez ölçüm yaptırıyorum.

İlaç ömür boyu kullanılıyor diye üzülmeyin. Zaten bir süre sonra nefes almak gibi oluyor baş ucumda ve sabahları yataktan çıkmadan ilacı içmiş oluyorum o derece alışıyorsunuz.

İsterseniz Aile hekiminizden de destek alabilirsiniz bilgilendirme için.
Tekrar geçmiş olsun 🌸
Teşekkür ederim yanıtınız için. Çok sağolun size de geçmiş olsun. 💖💖💖

Tiroit yavaş çalışıyor diye demiş zaten size, bu anlama gelen hipotiroid dememesi mi sorun oldu yani sizin için?? Açıklamasından hipotiroid in tiroidin az çalışmasına verilen isim olduğunu anlayamıyor musunuz yani, sorununuz nedir?

Tam olarak nedir demişsiniz, " tirodin yavaş çalışması"

Hayatımda bu kadar net bir cümleyi bu kadar anlamamak için direnen başka birini görmemiştim. İyi ki bir de doktor linçlemek için açmadım demissiniz. Doktorun linçlenecek bir tarafı yok zaten, demek hastalar da asıl doktorları böyle çıldırtıyor onu görmüş olduk.
İyi de tiroid yavaş çalışıyor demek yeterli mi, kronik mi, akut mu bu durum, ömür boyu ilaç mı kullanacak, buna neden olan ne, genetik mi, uzun vadede başka sıkıntılara yol açar mı, kullanacağı ilacın yan etkisi var mı eğer ömür boyu kullanacaksa.
Pes yani doktor diye hiç soru sorma hakkımız olmasın. Yoksa çıldırırlar

Dahiliye gidiyorum ben,b12 de belirtileride olabilir,TSH,t3 ve T4 bakılıyor .

Begüm açlık kan şekeri, insulin, hba1c t3 T4 değerlerini paylaşabilir misin?

Bir de evde ve iş yerinde kullandığınız suyun niteliği nedir? Su arıtıcı mı damecana su mu kullanıyorsunuz?

Evet doktorunuz ilgisiz kalmış doğru düzgün bilgilendirme yapmamış. Ben dahiliyeye gitmiştim 15 dakikaya yakın sadece hastalıkla ilgili bilgi vermişti doktor sonra da ilaçla ilgili konuşmuştu. Ömür boyu ilaç dedi kontrol eşliğinde. Bu zamana kadar verdiğiniz tahlillerde çıkmamış olması konusunda bende öyleydim. 3 yılda 4-5 kez bakılmıştı ve normaldi sonra geçen yıl baktırdım ve birden yüksek çıktı bende de sizde olduğu gibi kilo artışı vardı lakin o süreçte tsh gayet normaldi. Başka bir şey de olabilir tekrar gidin başka bir doktor ile görüşün kesinlikle

Begüm açlık kan şekeri, insulin, hba1c t3 T4 değerlerini paylaşabilir misin?

Bir de evde ve iş yerinde kullandığınız suyun niteliği nedir? Su arıtıcı mı damecana su mu kullanıyorsunuz?

Damacana su içiyorum.

Eklentiler

• Screenshot_20230619-232127_Drive.jpg
    Screenshot_20230619-232127_Drive.jpg
    103,4 KB · Görüntüleme: 56
Tiroid hormonlarınız anormal çıktıysa (ki doktorunuzun yandal uzmanlığı da var) ilaç başlatması normal değil mi? Hemen ameliyat deseydi şüpheye düşün derdim.

Kuzenimin doğum sonrasında tiroid hormonlarında sıkıntı olmuştu. Bir ay ilaç kullanınca normale döndü. Halamda da sıkıntı vardı bir ara. Yataklık olmuştu. Şu anda iyi. Sanırım ilaç da kullanmıyor.

Bir ay sonra kontrolünüze gidin. Ona göre daha detaylı muayene edilir ve sorularınızı da sorarsınız.

Sebepsiz kilo alma hipotroidi göstergelerinden bir tanesi. Tanınız anlattığınız klinikle uyumlu geldi. Doktor seçme hakkınız var. İstediğiniz doktora gidebilirsiniz.

Bugün resmen paracıklarımla rezil olmuşum. :cry: keşke o paracıklarla sizlere çay,tatlı ısmarlayabilseydim. Sizler daha çok uğraştınız. Hepinize çok teşekkür ederim.
İlk hamileliğimin ilk aylarında hep devlet hastanesine gittim. Zaten çok sık gitmiyordum doktora testler yapıldıktan sonra seyrek gittim ki 12 sene öncesi bunlar. Doğuma 1 ay kala adı sani bilinen bir özel hastaneye gitmiştim. Herşey normal dediler kilosu 3.100 gr falan. Sevindim herseyi normal dedim daha da gitmem diye düşünüyordum. İki hafta sonra sancım tuttu ilk defa üni hastanesine gittim hem de yakındi evimize. Adam baktı ultrasonla ilk en son ne zaman gittiniz doktora dedi ben de anlattım tabii. Adam bebeğiniz gelişmemiş 38 haftalık hamilesiniz ama 35 haftalık bir bebegin gelişimi kadar size bunu soylemediler mi deyince sanki kafamdan aşağı kaynar sular döküldü. Birde normal zamandan iki hafta erken oldu.burada su hastane iyidir bu hastane iyidir demiyorum tabii ki ama özele gittiğimizde doğal olarak daha çok ilgi bilgi bekliyoruz. İçinize sinmediyse başka doktora da gidebilirsiniz belki daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Benim bir yakınımın da tiroitlerinde sıkıntı var kendini bildi bileli rejim yapar ve hep kiloludur kız veremiyor öyle çokta yemez.

Konuyu hiçbir şekilde doktor linçlemek için açmadım, bunu en başta belirtmek istiyorum. Koyduğu tanıyla ilgili de sorunum yok. Sonuçta kan sonuçlarına göre tanı koymuş.

Ben devlet hastanesinde randevu bulamadığım için ve daha fazla hastaya zaman ayrılıyor diye özel hastaneden randevu aldım. İlk randevuda doktor kan testleri istedi, 10 dakika bile sürmedi görüşme. İkinci randevu aynı şekilde 10 dakika bile sürmedi.

Doktor, kan sonuçlarıma baktıktan sonra " tiroit yavaş çalışıyor, ilaç yazıyorum, ilaç bitince test yaptırın yine gel" dedi. Doktora soru sormaya kalktım, sorumu bitirmeme müsade etmeden geçiştirerek yarım yamalak cevap verdi. Tanı olarak hipotiroid yazmış bilgilere :KK43: bana bunu yanındayken söylemedi. Eczaneye ilacı almaya gittiğimde öğrendimbu tanıyı koyduğunu. Tam olarak nedir, bana etkisi nedir bilmiyorum.

İlaca bugün başladım ama yarın devam etmeyip, farklı bir doktorla bu tedaviye devam etsem daha mı doğru olur? Doktorun tanısından, verdiği ilaçtan şüphem ve eleştirim yok. Ama bu şekilde beni konuşturmaması, tanı ve ilaçla ilgili bir şey dememesi beni rahatsız etti. Birde anladığım öyle bir kutuyla bu tedaviyi bitmeyecek. Devlet hastanelerinde gittiğim doktorlar sağolsunlar 10 dakikada ellerinden geldikçe hastayla iyice ilgilenmeye çalışıyorlar. Özelde bunu göremeyince şaşırdım. Kulak burun boğaz doktoru bile hep var olan alerjim için sağolsun daha fazla bilgi vermişti.

Acaba tedavinin başındayken başka bir doktorla mı devam etsem?

Gelen saçma tepki üzerine şunu eklemek istiyorum.
Ben en az 1.5 yıldır nerdeyse 2 senedir nedensiz kilo alıyorum. 1.5 yıldır doktor doktor gezip, kan sonucu veriyorum neyim olduğunu öğrenmek için. Bu sürecin başında bir tiroit sorunum yoktu. Gittiğim doktor bunu sürecimi biliyor. 1 sene önce verdiğim kan testi sonucuma göre tsh değerim normal aralıktaydı. Bu nedenle daha ayrıntılı takip bekliyorum.
Sizi anladım doktor kısa kesmiş ama tiroitlerin az çalışması hipotroidi anlamına geliyor. Siz başka bir doktordan randevu alın, o zaman kadar da ilaçları kullanın bence.

Konuyu hiçbir şekilde doktor linçlemek için açmadım, bunu en başta belirtmek istiyorum. Koyduğu tanıyla ilgili de sorunum yok. Sonuçta kan sonuçlarına göre tanı koymuş.

Ben devlet hastanesinde randevu bulamadığım için ve daha fazla hastaya zaman ayrılıyor diye özel hastaneden randevu aldım. İlk randevuda doktor kan testleri istedi, 10 dakika bile sürmedi görüşme. İkinci randevu aynı şekilde 10 dakika bile sürmedi.

Doktor, kan sonuçlarıma baktıktan sonra " tiroit yavaş çalışıyor, ilaç yazıyorum, ilaç bitince test yaptırın yine gel" dedi. Doktora soru sormaya kalktım, sorumu bitirmeme müsade etmeden geçiştirerek yarım yamalak cevap verdi. Tanı olarak hipotiroid yazmış bilgilere :KK43: bana bunu yanındayken söylemedi. Eczaneye ilacı almaya gittiğimde öğrendimbu tanıyı koyduğunu. Tam olarak nedir, bana etkisi nedir bilmiyorum.

İlaca bugün başladım ama yarın devam etmeyip, farklı bir doktorla bu tedaviye devam etsem daha mı doğru olur? Doktorun tanısından, verdiği ilaçtan şüphem ve eleştirim yok. Ama bu şekilde beni konuşturmaması, tanı ve ilaçla ilgili bir şey dememesi beni rahatsız etti. Birde anladığım öyle bir kutuyla bu tedaviyi bitmeyecek. Devlet hastanelerinde gittiğim doktorlar sağolsunlar 10 dakikada ellerinden geldikçe hastayla iyice ilgilenmeye çalışıyorlar. Özelde bunu göremeyince şaşırdım. Kulak burun boğaz doktoru bile hep var olan alerjim için sağolsun daha fazla bilgi vermişti.

Ben en az 1.5 yıldır nerdeyse 2 senedir nedensiz kilo alıyorum. 1.5 yıldır doktor doktor gezip, kan sonucu veriyorum neyim olduğunu öğrenmek için. Bu sürecin başında bir tiroit sorunum yoktu. Gittiğim doktor bunu sürecimi biliyor. 1 sene önce verdiğim kan testi sonucuma göre tsh değerim normal aralıktaydı. Bu nedenle daha ayrıntılı takip bekliyorum.
Masesef bazı doktorlar geçiştiriyor senin sorunu bile dinlemeden bence başka doktorlarda gidin derim çünkü hepsi farklı farklı şeyler söylüyorlar belki konuyla alakası yoktur ama örnek vermek isterim mesela bende devlet hastanesine gittim çocuk için devletteki doktor benim polikistik över olduğumu bunun engelin olmayacağını belirtti şimdi özele gittim bana kitlem olduğunu söyledi insanın kafası karışıyor hangisi doğru diye mesela bir akrabamız var oda gitmiş ona öleceğini söylemişler adam sapasağlam biseyi yok yani anlayacağın başka doktorlarıda dene

Nedensiz kilo dediğiniz insülin direnciniz olabilir bundan dolayı alabilirsiniz kilo. Bende de yüksek artış çıktı ilacını kullanmaya başladım iştahım kesildi sürekli tatlı yeme isteği azaldı.Bazı drlar mesleğini severek yapmıyor yılgınlık bıkkınlık oluyor insanlarla sürekli diyaloga olmaktan. Keşke böyle hiç olmasa emeğinize zamanınızda paranızla yazık ama olmuş olan. Geçmiş olsun çok. Başka bir Dr arayışına girip tekrar görüşün içiniz rahat olsun.

X