Farklılaşmak ve farkında olmak

Yaparsın hemde hemen şimdi başla
Yapacağın ilk şey düşüncenden keşkeleri hayırları kaldırmak
Bunu yaptığın anda başladın zaten

Patronlar hep böyledir her şeyi sonuna kadar senden ister
Sadece lütfen vazgeçme
Bu bir meditasyon yöntemidir
Gün içinde dilediğin kadar bunu yapabilirsin
21 gün boyunca bunu yaptığın taktirde patron yani beynin seni mümkün olduğunca rahat bırakacak
S

Patronlar hep böyledir her şeyi sonuna kadar senden ister
Sadece lütfen vazgeçme
Bu bir meditasyon yöntemidir
Gün içinde dilediğin kadar bunu yapabilirsin
21 gün boyunca bunu yaptığın taktirde patron yani beynin seni mümkün olduğunca rahat bırakacak
cevap söyleminizin içinde saklı
Haklı olduğunuz konu şu
Psikoloji ve psikiyatrinin yaptığını batı toplumlarında guru yani meditasyon eğitmenleri de aynı şeyi yapmaktalar
Her ikisi de ajandalarında sürekli olarak hastaları olsun istiyor
Google da kangren olmuş rahibin kendisini tedavi edişini okuyacak olursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız
Teşekkür ederim

Bu reklam metnini sakıncalı ve etiğe aykırı buluyorum.
Öncelikle beden sağlığı gibi akıl ve ruh sağlığı önemlidir.
Tanı koymak, kişinin kendini tanıması, tetikleyicilerini bulması vs bir süreçtir ve bir profesyonel tarafından izlenmelidir.
kötü bir doktora denk gelmiş, doktorunuzla enerjiniz tutmamış yada iletişim problemi yaşamış olabilirsiniz, ancak yine yapacak olduğunuz başka bir doktorla yola devam etmek olur.
bazı hastalıkların işaretleri vardır.
Hatta halüsinasyon gören birinin ne gördüğünden bile sonuca varılır bazen.
bunu da hayat tecrübesini aktarmaya hazır çok kitap okumuş bir felsefeci yada kurslardan sertifika almış yaşam koçu çözemez.
hastanın ilaca ihtiyaç duyup duymaması doktor kararıdır.
gereksiz antidepresan kullanımı ne kadar tehlikeli ise, gerektiğinde kullanmamak o kadar tehlikelidir.
ve gerekli olduğu halde kullanan biri şuraya inanıp bıraktığında, kim nasıl sorumluluk alacak merak ediyorum?
işin içinden çıkılması kolay diye bu şekilde insanların sağlığını riske atamazsınız.
Modern tıbbı reddeden, kurar hastanesini, merkezini, adı her neyse,
alır ruhsatını, olası bir ters giden durumda (kişinin kendine yada başkasına zarar vermesi, intihar etmesi vs) alır sorumluluğunu.
buna varım.
kişinin tüm sorumluluğunu kendinde, antidepresanı atın diyen felsefecinin tüm sorumluluğu yine kendinde.
Ama modern tıbbı reddedip işler ters gittiğinde hastaneye koşacaksanız, boyunuzdan büyük işlere kalkışmayın.

Merhaba. Eşim adına yazıyorum. Eşim sürekli düşünmek istemediği halde düşünüyor yani gerekli gereksiz herşeyi. 2 yıllık evliyiz sürekli çocukluğundaki aşağılanma çalışma zorunluluğu ve hep korkutulmayla yetişmiş. Şuan bana karşı mükemmel bir eş fakat olur olmaz herşeyi kafaya takması beni yıpratıyor. Yolda gidiyoruz o bana mı baktı vs. Alkol aldığında kötü olan herkesi öldürmenin cezası olmasa öldüreceğinden bahsediyor. Ama normalde asla kimseye saygısızlığı vs olmaz. Çok panik oluyor. Bazen nefes alamıyorum diyo ölcekmiş gibi başını suya sokuyo balkona taşıyorum ve çok korkuyorum. Hep birşey olcakmış gibi ne kadar gülerse gülsün içi mutlu değil gibi 10 yıllık ilişkimiz var beni sevdiğine eminim böyle olması benim hiçbir duygumu yaşayamama sebep oluyor. Sürekli aman o üzülmesin kafaya takar diye ben değişiyorum. Bunun neden olduğunu merak ediyorum çözümü ne olabilir yardımcı olur musunuz 🙏☹️
Eşinizin sorunu şu andaki kalabalık toplumlar daki pek çok insanın sorunu eşinize tek yöntemle terapi yada meditasyonla ulaşmak mümkün değil çözüm benim geliştirdiğim mefi-terapi yöntemidir
Tam açılımı ise meditasyon altında psikoterapi dir
En az 10 en çok 21 gün içinde eşiniz de bunu isterse onun içselleştirmesi ve yaşam boyu sürdürebilmesi mümkündür
Eğer ilgilenecek olursanız size yardımcı olabiliriz

Geçmiş dönemde antidepresan kullandım.
Bağımlılık yapma gibi bir durum olmadı ve şuan ihtiyaç duymuyorum.
Bir süre sonra kendi kendimi iyileştirdim gibi bir durum yaşadım fakat o dönem o ilaçları kullanmasaydım bunu yapabilecek gücü de bulamayacaktım.
Evet beyin ve inanç çok değerli çok kıymetli ama bunu da herkes yapamıyor malesef.
Herkesi bir tutmak çok yanlış.

Antidepresan son çare olmalı ama olması gerekiyorsa da olmalı...

Bu reklam metnini sakıncalı ve etiğe aykırı buluyorum.
Öncelikle beden sağlığı gibi akıl ve ruh sağlığı önemlidir.
Tanı koymak, kişinin kendini tanıması, tetikleyicilerini bulması vs bir süreçtir ve bir profesyonel tarafından izlenmelidir.
kötü bir doktora denk gelmiş, doktorunuzla enerjiniz tutmamış yada iletişim problemi yaşamış olabilirsiniz, ancak yine yapacak olduğunuz başka bir doktorla yola devam etmek olur.
bazı hastalıkların işaretleri vardır.
Hatta halüsinasyon gören birinin ne gördüğünden bile sonuca varılır bazen.
bunu da hayat tecrübesini aktarmaya hazır çok kitap okumuş bir felsefeci yada kurslardan sertifika almış yaşam koçu çözemez.
hastanın ilaca ihtiyaç duyup duymaması doktor kararıdır.
gereksiz antidepresan kullanımı ne kadar tehlikeli ise, gerektiğinde kullanmamak o kadar tehlikelidir.
ve gerekli olduğu halde kullanan biri şuraya inanıp bıraktığında, kim nasıl sorumluluk alacak merak ediyorum?
işin içinden çıkılması kolay diye bu şekilde insanların sağlığını riske atamazsınız.
Modern tıbbı reddeden, kurar hastanesini, merkezini, adı her neyse,
alır ruhsatını, olası bir ters giden durumda (kişinin kendine yada başkasına zarar vermesi, intihar etmesi vs) alır sorumluluğunu.
buna varım.
kişinin tüm sorumluluğunu kendinde, antidepresanı atın diyen felsefecinin tüm sorumluluğu yine kendinde.
Ama modern tıbbı reddedip işler ters gittiğinde hastaneye koşacaksanız, boyunuzdan büyük işlere kalkışmayın.
Sizinle tanışmayı konuşmayı gerçekten çok isterdim.O bir tanıtım sayfası.antidepresanlara ve psikologlara modern tıbba inancınıza saygılıyım.anlatmaya çalışacağım her şey batı psikolojisinin uydurduğu ruhsal hastalık adını verdiği şeyleri düzeltmek ya da tedavi etmek değil benim insanlara anlatmaya çalışacağım şey batının öğretileri dışında bambaşka yaşam çeşitleri olduğu ve batının insanların üstüne giydirdiği tüm elbiselerin ağırlığını taşıyamaz hale geldiğini ve bu elbiselerden bir kısmından kurtulmak gerektiğini anlatmaktır
Son fasıla da şunu hatırlatmak isterim
19.yy sonuna kadar tüm bilimler felsefe disiplini altında toplanmışlardı
En son ayrılan disiplin ise psikolojidir
Dediğim gibi sohbet etmek imkanı olursa hatta Çandarlı ya yolunuz düşerse size pek çok şeyi anlatmak isterim(ilaç sektörü)dahil
Teşekkür ederim

S

cevap söyleminizin içinde saklı
Haklı olduğunuz konu şu
Psikoloji ve psikiyatrinin yaptığını batı toplumlarında guru yani meditasyon eğitmenleri de aynı şeyi yapmaktalar
Her ikisi de ajandalarında sürekli olarak hastaları olsun istiyor
Google da kangren olmuş rahibin kendisini tedavi edişini okuyacak olursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız
Teşekkür ederim

"Meditasyon destekleyicidir", "Farkındalık meditasyonudur, öğreteyim" dersiniz, anlarım ki önerilir bazı hastalara (Hepsine de değil, siz de psikoz ve depresyon tetikleyici-arttırıcı etkisini bir okuyun isterseniz meditasyonun madem istisna örnekleri seviyorsunuz) ama ilaçların-psikoterapinin yerine koymak, bunu söyleyebilmek çok büyük vebaldir.

Hadi ben 13 yıllık tecrübe sahibiyim bu hastalıkta, ancak yeni teşhis almış bir genç okusa, ilaçlarını bıraksa, evden kaçsa arabaların önüne kendini atsa ya da çevresine zarar vermeye kalkınca gelip siz mi durduracaksınız?
"İlaçsız da olur, hallederim" bakışı yüzünden zaten senelerce geri kalıyor, zorlanıyor bu hastalar; yapmayın.

Eşinizin sorunu şu andaki kalabalık toplumlar daki pek çok insanın sorunu eşinize tek yöntemle terapi yada meditasyonla ulaşmak mümkün değil çözüm benim geliştirdiğim mefi-terapi yöntemidir
Tam açılımı ise meditasyon altında psikoterapi dir
En az 10 en çok 21 gün içinde eşiniz de bunu isterse onun içselleştirmesi ve yaşam boyu sürdürebilmesi mümkündür
Eğer ilgilenecek olursanız size yardımcı olabiliriz

Geçmiş dönemde antidepresan kullandım.
Bağımlılık yapma gibi bir durum olmadı ve şuan ihtiyaç duymuyorum.
Bir süre sonra kendi kendimi iyileştirdim gibi bir durum yaşadım fakat o dönem o ilaçları kullanmasaydım bunu yapabilecek gücü de bulamayacaktım.
Evet beyin ve inanç çok değerli çok kıymetli ama bunu da herkes yapamıyor malesef.
Herkesi bir tutmak çok yanlış.

Antidepresan son çare olmalı ama olması gerekiyorsa da olmalı...
Söylediklerinizin hepsinde haklısınız antidepresan size çözüm vermiş bırakmışsınız.bundan sonrası için yaşantınıza biraz daha hobilerinizi katarsanız dilerim sağlıkla yaşarsınız
Teşekkür ederim
"Meditasyon destekleyicidir", "Farkındalık meditasyonudur, öğreteyim" dersiniz, anlarım ki önerilir bazı hastalara (Hepsine de değil, siz de psikoz ve depresyon tetikleyici-arttırıcı etkisini bir okuyun isterseniz meditasyonun madem istisna örnekleri seviyorsunuz) ama ilaçların-psikoterapinin yerine koymak, bunu söyleyebilmek çok büyük vebaldir.

Hadi ben 13 yıllık tecrübe sahibiyim bu hastalıkta, ancak yeni teşhis almış bir genç okusa, ilaçlarını bıraksa, evden kaçsa arabaların önüne kendini atsa ya da çevresine zarar vermeye kalkınca gelip siz mi durduracaksınız?
"İlaçsız da olur, hallederim" bakışı yüzünden zaten senelerce geri kalıyor, zorlanıyor bu hastalar; yapmayın.
Merhaba,kaygılarınızı hissediyor ve anlıyorum.tam 25 yıl boyunca hergün norodol içmiş birisi olarak son 6 sene kademeli olarak medi-terapi dediğim ve geliştirdiğim yöntemle hiç bir ilaç kullanmamaktayım.inancınız bu ciyetteyse ben buna saygılıyım
Eğer bakacak olursanız ben kimseye antidepresanı bırakın demiyorum.
Anlatmaya çalıştığım onsuz da bir yaşamın mümkün olabileceği
Böyle bir yaşama geçebilmek için medi-terapi ile kişinin kendisinin karar verebileceği bir şekilde dr kontrolünde antidepresanı bırakması
son olarak derdim şapkadan tavşan çıkarmak değil sadece bildiklerimi aktarmak

O
Sizinle tanışmayı konuşmayı gerçekten çok isterdim.O bir tanıtım sayfası.antidepresanlara ve psikologlara modern tıbba inancınıza saygılıyım.anlatmaya çalışacağım her şey batı psikolojisinin uydurduğu ruhsal hastalık adını verdiği şeyleri düzeltmek ya da tedavi etmek değil benim insanlara anlatmaya çalışacağım şey batının öğretileri dışında bambaşka yaşam çeşitleri olduğu ve batının insanların üstüne giydirdiği tüm elbiselerin ağırlığını taşıyamaz hale geldiğini ve bu elbiselerden bir kısmından kurtulmak gerektiğini anlatmaktır
Dediğim gibi sohbet etmek imkanı olursa hatta Çandarlı ya yolunuz düşerse size pek çok şeyi anlatmak isterim(ilaç sektörü)dahil
Teşekkür ederim
Ben konuyu bayağı farklı anladığımı sanmıştım meğer değilmiş.
Siz bayağı çark içindeki robotik kodlamalarda kendini sıkışmış hisseden insanların dürtüleri ile yaşamları arasındaki bocalamalarından söz ediyorsunuz.

Aklıma ilk gelen içerik, eklemesem olmazdı😂

Söyleminizde haklılıklarınız mevcut ama yine tek bir öğretiye gidiyorsak, savunduğunuz şey başka bir çarktır.
Herkes dişlisini ancak kendi kırarsa özgür kılabilir kendini.

Eşimle bir konuşayım. Peki bu durum genetik olabilir mi kaynanam teyzesi anneanneside psikolojik ilaçlar kullanıyorlar. Kardeşleri de farklı yani normal değiller gibi. Korktuğum durum bebeğimiz olursa onda da bu durum olur mu yani. ben bile değişiyorum artık hissedebiliyorum. K bakmayın bu konularda hiç bilgi sahibi değilim bu şekilde soruyorum.

Ben bunu anlamadım:)
Çalışma ve ekonomi meselesini ayrı tutuyorum ama hayatta sorumluluklar hariç zaten böyle yaşanılması gerekmiyor mu?
Ne düşünülür ya da ne için endişe edilebilir ki bu kadar ayrıca düşünmek çare midir?
Engel olamayacağın şeyler hakkında kafa patlatmak, sadece bağ ağrısı ile sonlanır.
İstediğim gibi yaşamadıktan sonra yaşamış sayamam mı ki kendimi, çok enteresan geldi bana konu, algılayamıyorum:)
Doğa toprak vs, bunlardan beslenmek için illa ki içinde olmak gerekmiyor.
Eğer ki yaşadığınız yerden dışınızdaki tüm doğayı algılayıp içselleştire biliyor sanız sorunu zaten çözmüşsünüz bu sizin için bir sorunsa.Derdim ferrarisini satan bilge olmak değil .derdim ferrariye binen bilge olmak.bilge olabilmek için her şeyden vazgeçmek gerekmiyor.batı toplumundaki bilge sizin gibi günlük yaşamda çalışan evine geldiğinde mutlu olan insanlardır

O

Ben konuyu bayağı farklı anladığımı sanmıştım meğer değilmiş.
Siz bayağı çark içindeki robotik kodlamalarda kendini sıkışmış hisseden insanların dürtüleri ile yaşamları arasındaki bocalamalarından söz ediyorsunuz.

Aklıma ilk gelen içerik, eklemesem olmazdı😂

Söyleminizde haklılıklarınız mevcut ama yine tek bir öğretiye gidiyorsak, savunduğunuz şey başka bir çarktır.
Herkes dişlisini ancak kendi kırarsa özgür kılabilir kendini.

Yazılarınızdan anladığım kadarı ile pek çok konuya vakıfsınız.
O nedenle detaya girmeden bilinçli olarak yanlızlaştırılmış bu nedenle güven sorunu yaşayan(ekonomik siyasi ve ruhsal) pek çok insan kaybetme korkusu ile dediğiniz gibi sistemin ayrılamaz bir parçası olmuştur.bu konuda eminim ki söyleyecek çok şeyiniz var dinlemeyi isterim
Teşekkür ederim

Teşekkür ederim
Sağlık profesyoneliyim, sektörün bir kısmı hakkında fikrim var.

örneğin kapıdan giren hastayı 2 dakikada muayene etmek varken, MR yazıp eline tutuşturan doktorlardan fazlası ile şikayetçiyim.
Doktorların durumunu da anlıyorum.
Özel hastanelerde bir çok doktorun kendisine verilen tetkik kotasını doldurmaya çalıştığını da biliyorum.
yada doktorun gözünden kaçan bir şey olduğunda dava edilmekten korktuğunu da biliyorum.
basit hastalıklar için bile Doktor doktor gezen yada MR yazdıysa bu doktor iyidir, istediği ilacı vermedi diye kötüdür diyen hastaların da olduğunu biliyorum.

zaten sistemin kötülüğü ve sistemde bulunan açıklar size bu işi yapma olanağı veriyor.
tabi sadece size degil :)
Diyetisyen yerine, sertifikalarla beslenme uzmanı olanlar, hatta sertifikaya gerek görmeyip, ben böyle yaptım sen de yap diyenler, psikolog yerine yaşam koçları, kişisel gelişim uzmanları, motivasyon guruları, doktor yerine kimyagerler, bitkisel bilmem ne uzmanları, aromaterapistler, homepatlar...
bunlar yapılabilir, araştırılabilir.
kişi kendisine ne iyi geliyorsa, neye inanıyorsa, kimi istiyorsa onu seçebilir. Ama bunu yapma bunu yap iddiası ile yola çıkan sorumluluk almak zorunda. Alabiliyor musunuz?
Modern tıp en iyi seçenek mi? Kesinlikle hayır.
ama güvenli seçenek.
Aksi durum ufurukcuden tutun, kırık çıkıkcıya, doktorculuk oynayan kimyagerden, tütsü yakan ruh sağlığı terapistine kadar herkesin yolu açılıyor.

Nezaletinizden ötürü teşekkür ederim
Yolunuz açık olsun

Sağlık profesyoneliyim, sektörün bir kısmı hakkında fikrim var.

örneğin kapıdan giren hastayı 2 dakikada muayene etmek varken, MR yazıp eline tutuşturan doktorlardan fazlası ile şikayetçiyim.
Doktorların durumunu da anlıyorum.
Özel hastanelerde bir çok doktorun kendisine verilen tetkik kotasını doldurmaya çalıştığını da biliyorum.
yada doktorun gözünden kaçan bir şey olduğunda dava edilmekten korktuğunu da biliyorum.
basit hastalıklar için bile Doktor doktor gezen yada MR yazdıysa bu doktor iyidir, istediği ilacı vermedi diye kötüdür diyen hastaların da olduğunu biliyorum.

zaten sistemin kötülüğü ve sistemde bulunan açıklar size bu işi yapma olanağı veriyor.
tabi sadece size degil :)
Diyetisyen yerine, sertifikalarla beslenme uzmanı olanlar, hatta sertifikaya gerek görmeyip, ben böyle yaptım sen de yap diyenler, psikolog yerine yaşam koçları, kişisel gelişim uzmanları, motivasyon guruları, doktor yerine kimyagerler, bitkisel bilmem ne uzmanları, aromaterapistler, homepatlar...
bunlar yapılabilir, araştırılabilir.
kişi kendisine ne iyi geliyorsa, neye inanıyorsa, kimi istiyorsa onu seçebilir. Ama bunu yapma bunu yap iddiası ile yola çıkan sorumluluk almak zorunda. Alabiliyor musunuz?
Modern tıp en iyi seçenek mi? Kesinlikle hayır.
ama güvenli seçenek.
Aksi durum ufurukcuden tutun, kırık çıkıkcıya, doktorculuk oynayan kimyagerden, tütsü yakan ruh sağlığı terapistine kadar herkesin yolu açılıyor.

Nezaletinizden ötürü teşekkür ederim
Yolunuz açık olsun
Aldığınız eğitime rağmen konuya dürüstçe yaklaşımınız muhteşem
Şunu belirtmek isterim benimki si bir yol değil vaktiniz varsa YouTube a yüklemiş olduğum video yu dinlemenizi ve fikrinizi söylemenizi çok isterim
Teşekkür ederim

Yazılarınızdan anladığım kadarı ile pek çok konuya vakıfsınız.
O nedenle detaya girmeden bilinçli olarak yanlızlaştırılmış bu nedenle güven sorunu yaşayan(ekonomik siyasi ve ruhsal) pek çok insan kaybetme korkusu ile dediğiniz gibi sistemin ayrılamaz bir parçası olmuştur.bu konuda eminim ki söyleyecek çok şeyiniz var dinlemeyi isterim
Teşekkür ederim
Estf, aksine çok ilgilendiğim bir konu değil çünkü hiçbir zaman diğer mesajınızda bahsettiğiniz ‘bilge’ kavramını benimsemedim.
Kendimi koskoca evrende, önemli bir misyona sahip görmüyorum ya da oluşumun sırrını çözmekle alakalı gayem olduğunu da düşünmüyorum.
Geldik, gidiyoruz ve bunun arası hayat.
Günlük rutinlerin arasına sıkışmışlık hissinin sadece insanların kendilerine çizdiği bir duvar olduğunu düşünüyorum.
Çarkın hepimiz mecburen bir parçasıyız, öyle ya da böyle.
Bilgelik ya da farkındalık misyonunda olsak dahi bir şeyleri bireysel olarak değiştirme gücümüz maalesef yok.
Kendimi ben zaten biliyorum, neyim ve ne değilim, bununla başkasının alakadar olması benim sınırım.
Kendi dişlimi kırdığım yer burası, daha ötesi de yok bende.
Bilge dediğimiz kavrama göre yaşamak beni en saçma tecrübelerden uzak tutar mesela.
Dolayısıyla ne iddialı cümlelerim olur ne de büyük hayal kırıklarım, küçük anlar özgürlüktür.
Özgürlük ise bedende değil, ruh ve beyindedir.
Bunun bir öğreti ile olabileceğini zannetmiyorum, herkesin duygu durum yönetimi ve hissiyatı başkadır.

Keske yapabilsem😪
Modern psikoterapi ve antidepresanlar sorun çözmez zaten, sorunu ayıklayarak tespit etmenize bir itenek, bir yardımcı olur.
Evet, önüne gelen her enerjisizlik, bıkkınlık hali için, mevcut durumu tanıyarak değiştirmek adına hiçbir girişimde bulunulmadan doğrudan ilaç yazılıp gönderilen, ne olduğunu anlayamadan geçmiş yahut gelecekte bir yerde sıkışmış çok insan var ve anda kalamayıp çoğu kez geçmişi deşmek ya da gelecek için kaygı çekmek haline girip bugün ciğerlerine aldıkları nefesten bihaber, sıkıntı içinde yaşayıp gidiyor. Kabullenme, affetme, akışına bırakma halini tanıyamıyor.

Ancak "Asla çözüm değildir" gibi bir genelleme, aynı zamanda "Asla işe yaramaz" demek de oluyor, bu da ilaç kullanması gereken ve psikolojik destek alma ihtiyacında olan çoğu hasta için çok tehlikeli bir söylem. Her şey keşke "Doğada yaşayın, şöyle de mükemmel olmayın, aman da hayatı şöyle içinize çekin" demekle hallolsa.
Merhaba
Gerçekten konuya çok vakıfsınız
Tamamen sizin gibi düşünüyorum
YouTube da erhan kutlu adı altında yayınlanan videoyu izleyecek olursanız ne demek istediğim daha anlaşılır olur.
Teşekkür ederim

Eşimle bir konuşayım. Peki bu durum genetik olabilir mi kaynanam teyzesi anneanneside psikolojik ilaçlar kullanıyorlar. Kardeşleri de farklı yani normal değiller gibi. Korktuğum durum bebeğimiz olursa onda da bu durum olur mu yani. ben bile değişiyorum artık hissedebiliyorum. K bakmayın bu konularda hiç bilgi sahibi değilim bu şekilde soruyorum.
Hiç bir ruhsal hastalık denilen şey genetik değildir
Şöyle düşünün saydığınız insanların hepsi aynı evde ve çevrede yetiştiler
Etkileşimmin de aynı olması beklenen bir durumdur
Bebeğiniz ile ilgili genetik bir kaygı taşımayın
Kaygınız yetiştireceğiniz çevre konusunda olmalıdır

X