Farklılaşmak ve farkında olmak

Estf, aksine çok ilgilendiğim bir konu değil çünkü hiçbir zaman diğer mesajınızda bahsettiğiniz ‘bilge’ kavramını benimsemedim.
Kendimi koskoca evrende, önemli bir misyona sahip görmüyorum ya da oluşumun sırrını çözmekle alakalı gayem olduğunu da düşünmüyorum.
Geldik, gidiyoruz ve bunun arası hayat.
Günlük rutinlerin arasına sıkışmışlık hissinin sadece insanların kendilerine çizdiği bir duvar olduğunu düşünüyorum.
Çarkın hepimiz mecburen bir parçasıyız, öyle ya da böyle.
Bilgelik ya da farkındalık misyonunda olsak dahi bir şeyleri bireysel olarak değiştirme gücümüz maalesef yok.
Kendimi ben zaten biliyorum, neyim ve ne değilim, bununla başkasının alakadar olması benim sınırım.
Kendi dişlimi kırdığım yer burası, daha ötesi de yok bende.
Bilge dediğimiz kavrama göre yaşamak beni en saçma tecrübelerden uzak tutar mesela.
Dolayısıyla ne iddialı cümlelerim olur ne de büyük hayal kırıklarım, küçük anlar özgürlüktür.
Özgürlük ise bedende değil, ruh ve beyindedir.
Bunun bir öğreti ile olabileceğini zannetmiyorum, herkesin duygu durum yönetimi ve hissiyatı başkadır.
Satır aralarınızda açık açık anlattığınız şeyler zaten bilgelik
Bilgelikten kasıt hint rahiplerinin giydiği elbiseleri giyip onlar gibi yaşamak değildir.çağımızın bilgeleri ferrari ye binip kalbiyle yaşayabilenlerdir
Saygılarımla

"Patron ben bugün izinliyim" diyebilmem için, ilaç kullanmam gerekiyor.
Bipolar hastasıyım; benim patron hiç durmaz, bir sn bile durmaz ilaçsız, öyle ki uyumayı-yemek yemeyi bile unutur hale gelene kadar durmaz.

Sizler uykuda dinlenirsiniz, kapatırsınız kafayı, biz ise ilaçsız kolay kolay uyuyamayız.
"İlaçsız uyurum" deyip de uğraştığım bir 6 gün-gece var uykusuz, sonu mani kriziyle hastaneye kaldırıldığım.
Benim ve benim gibilerin patronları üzerine de kitaplar yazılmış, adı bile şu:
0000000056427-1.jpg

Tecrübesiz bipo arkadaşlar, sakın gaza gelip ilaç bırakayım filan demeyin.
Size ilacı bırakın demiyorum ki zaten
Eğer telefon edip ararsınız tlf da ilk aşamada uyku sorununuzla ilgili yardımcı olmak isterim
Bir kaç akşam denedikten sonra sonucu bu sayfada paylaşırsınız

Bu reklam metnini sakıncalı ve etiğe aykırı buluyorum.
Öncelikle beden sağlığı gibi akıl ve ruh sağlığı önemlidir.
Tanı koymak, kişinin kendini tanıması, tetikleyicilerini bulması vs bir süreçtir ve bir profesyonel tarafından izlenmelidir.
kötü bir doktora denk gelmiş, doktorunuzla enerjiniz tutmamış yada iletişim problemi yaşamış olabilirsiniz, ancak yine yapacak olduğunuz başka bir doktorla yola devam etmek olur.
bazı hastalıkların işaretleri vardır.
Hatta halüsinasyon gören birinin ne gördüğünden bile sonuca varılır bazen.
bunu da hayat tecrübesini aktarmaya hazır çok kitap okumuş bir felsefeci yada kurslardan sertifika almış yaşam koçu çözemez.
hastanın ilaca ihtiyaç duyup duymaması doktor kararıdır.
gereksiz antidepresan kullanımı ne kadar tehlikeli ise, gerektiğinde kullanmamak o kadar tehlikelidir.
ve gerekli olduğu halde kullanan biri şuraya inanıp bıraktığında, kim nasıl sorumluluk alacak merak ediyorum?
işin içinden çıkılması kolay diye bu şekilde insanların sağlığını riske atamazsınız.
Modern tıbbı reddeden, kurar hastanesini, merkezini, adı her neyse,
alır ruhsatını, olası bir ters giden durumda (kişinin kendine yada başkasına zarar vermesi, intihar etmesi vs) alır sorumluluğunu.
buna varım.
kişinin tüm sorumluluğunu kendinde, antidepresanı atın diyen felsefecinin tüm sorumluluğu yine kendinde.
Ama modern tıbbı reddedip işler ters gittiğinde hastaneye koşacaksanız, boyunuzdan büyük işlere kalkışmayın.
Tebrik ederim ne güzel açıklamışsınız ben de bu paylaşımın çok yanlış olduğunu düşünüyorum bunu işin uzmanları yapmalı öyle arayın konuşalım hallolur denecek mevzular değildir psikoloji ben 10 yıldır yaşadığım panikataklarımı 1 yıldır uzmanından terapi alarak değişmeye başladım değiştim değil değişmeye başladım böylesine yönlendirme ne kadar yanlış

Ne kadar kesin konuşmuşsunuz öyle modern psikoterapiler sorunumuzu asla çözmeyecek diye siz ne anlatacaksınız merak ettim açıkçası
Bu tanıtım yaxısından sonra düşündüklerimi ifade eden videolar da yayınlandı.Bunları incelerseniz ana fikri anlayacaksınız ilerleyen günlerde detaylarda ne anlatmak istediğimi ifade edeceğim
Olumlu ya da olumsuz eleştirilerinizi lütfen yazın çünkü her düşüncenin bu çorbada tuzu olacaktır
Saygılarımla

Tebrik ederim ne güzel açıklamışsınız ben de bu paylaşımın çok yanlış olduğunu düşünüyorum bunu işin uzmanları yapmalı öyle arayın konuşalım hallolur denecek mevzular değildir psikoloji ben 10 yıldır yaşadığım panikataklarımı 1 yıldır uzmanından terapi alarak değişmeye başladım değiştim değil değişmeye başladım böylesine yönlendirme ne kadar yanlış
Amacım sizi yada sizin durumunuzda olan diğer insanları ikna yoluyla değiştirmeye çalışmak değil.Eğer 10 yıldır süren tedavi yönteminizden memnun iseniz bu zaten tamamdır.Benim dinlemek isteyenlere anlatmak istediğim başka bir yolun da olduğu.O yol da kendini ya da varoluşunu tanımanın ve bu tanıma ile farklılaşmanın farkında olmanın mümkün olabileceğidir.
Saygılarımla

Merhaba,kaygılarınızı hissediyor ve anlıyorum.tam 25 yıl boyunca hergün norodol içmiş birisi olarak son 6 sene kademeli olarak medi-terapi dediğim ve geliştirdiğim yöntemle hiç bir ilaç kullanmamaktayım.inancınız bu ciyetteyse ben buna saygılıyım
Eğer bakacak olursanız ben kimseye antidepresanı bırakın demiyorum.
Anlatmaya çalıştığım onsuz da bir yaşamın mümkün olabileceği
Böyle bir yaşama geçebilmek için medi-terapi ile kişinin kendisinin karar verebileceği bir şekilde dr kontrolünde antidepresanı bırakması
son olarak derdim şapkadan tavşan çıkarmak değil sadece bildiklerimi aktarmak

Merhaba
Gerçekten konuya çok vakıfsınız
Tamamen sizin gibi düşünüyorum
YouTube da erhan kutlu adı altında yayınlanan videoyu izleyecek olursanız ne demek istediğim daha anlaşılır olur.
Teşekkür ederim

Size ilacı bırakın demiyorum ki zaten
Eğer telefon edip ararsınız tlf da ilk aşamada uyku sorununuzla ilgili yardımcı olmak isterim
Bir kaç akşam denedikten sonra sonucu bu sayfada paylaşırsınız

"İlaçsız da bir yaşam mümkün" ve "Psikoterapi-ilaçlar asla çözüm değildir" derken insanlarda nasıl bir bakış uyandırmayı umdunuz? Bunlar dolaylı olarak "İlaçların hiçbir faydası yok, sizi bağımlı yapmaktan başka bir işe yaramazlar, farkındalığınızı arttırın ilaçlardan kurtulun" demek ve ilk yorumumda söylediğim gibi "Bu, ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için tehlikeli bir söylem", hiç lafı çevirmeye gerek yok; ilacı bırakın diyecek kişi 13 senedir beni ve hastalığın bendeki seyrini takip eden doktorumdur zaten, siz değil ve bu bir çeşit inanç meselesi de değil, bu bilim, bu biyokimya.
İlaç pazarı olayına girmiyorum, "Selling Sickness" tadında açıklama yapmanıza gerek yok yani şimdiden söyleyeyim, işin o kısmına da ayığım, ilk yorumum üstü kapalı bunu içeriyor zaten.

O kadar iddialı bir girişten sonra, aldığınız tepkiler üzerine (Ki şükür tepki verenler-uyaranlar oldu) söylemlerinizi yumuşatmanız-açmanız, baştaki yazdıklarınızın alt metnini değiştirmiyor. Kaygılarımı anlayabilmeniz için, norodol'dan çok daha fazlasını kullanmak zorunda kaldığınız günler yaşamış, tabiri caizse deliliği, deliliğe gidişi, dönüşü defalarca tecrübe etmiş olmanız gerekiyor.

Teşekkürler, fayda göreceğimi zannetmiyorum. 13 sene, pek çok şeyi biçare denemek, okumak, sorup soruşturup öğrenmek, anlamak/anlamlandırmak, çeşitli insanları çeşitli fikirleri/öğretileri dinlemek için çok uzun bir süre ve benim için neyin işe yarar, neyin vakit kaybı olduğunu artık biliyorum.
Size iyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:
"İlaçsız da bir yaşam mümkün" ve "Psikoterapi-ilaçlar asla çözüm değildir" derken insanlarda nasıl bir bakış uyandırmayı umdunuz? Bunlar dolaylı olarak "İlaçların hiçbir faydası yok, sizi bağımlı yapmaktan başka bir işe yaramazlar, farkındalığınızı arttırın ilaçlardan kurtulun" demek ve ilk yorumumda söylediğim gibi "Bu, ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için tehlikeli bir söylem", hiç lafı çevirmeye gerek yok; ilacı bırakın diyecek kişi 13 senedir beni ve hastalığın bendeki seyrini takip eden doktorumdur zaten, siz değil ve bu bir çeşit inanç meselesi de değil, bu bilim, bu biyokimya.
İlaç pazarı olayına girmiyorum, "Selling Sickness" tadında açıklama yapmanıza gerek yok yani şimdiden söyleyeyim, işin o kısmına da ayığım, ilk yorumum üstü kapalı bunu içeriyor zaten.

O kadar iddialı bir girişten sonra, aldığınız tepkiler üzerine (Ki şükür tepki verenler-uyaranlar oldu) söylemlerinizi yumuşatmanız-açmanız, baştaki yazdıklarınızın alt metnini değiştirmiyor. Kaygılarımı anlayabilmeniz için, norodol'dan çok daha fazlasını kullanmak zorunda kaldığınız günler yaşamış, tabiri caizse deliliği, deliliğe gidişi, dönüşü defalarca tecrübe etmiş olmanız gerekiyor.

Teşekkürler, fayda göreceğimi zannetmiyorum. 13 sene, pek çok şeyi biçare denemek, okumak, sorup soruşturup öğrenmek, anlamak/anlamlandırmak, çeşitli insanları çeşitli fikirleri/öğretileri dinlemek için çok uzun bir süre ve benim için neyin işe yarar, neyin vakit kaybı olduğunu artık biliyorum.
Size iyi çalışmalar dilerim.
Almış olduğunuz 13 yıllık tedavi ve aldığınız ilaçlar sonrası aldığınız fayda ya da zararı en iyi bilen sizsiniz
Bunları içselleştirip çözümlerinizi diğer insanlarla paylaşabilir ve onlara yardım edebilirsiniz
Tepkilerden sonra yumuşadığımı söylüyorsunuz
Benim sert yada yumuşak olmak gibi herhangi bir kaygım yok
Hele hele ego parlatmak asla aklımdan geçmez
Bu bir düşünce katılan katılmayan çok olacaktır
Siz 13 yılınızı vermişsiniz ben 1980 den beri birikmiş tecrübelerimle bir sonuçtayım
Sadece beni anlamaya çalışmanızı çok isterdim
Saygılarımla

X