Fetal DNA testi negatif olup amniyosentez sonucu pozitif olanlar

mia wallace

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2016
113
48
37
Merhaba bugün hemen hemen aynı şeyleri duydum. Daha önceden hiçbir risk görülmemişken kendi kararımla 12. Haftada kapsamlı fetal dna testi yaptırdım şükür temiz çıktı. 23. Haftamda yani bugün detaylı usg yapılırken her şey normal tüm organlar her şey iyi yalnız kalpte vsd denen bir durumdan bahsetti dr. Genelde kapanır kendiliğinden ancak bu durum down sendromuna işaret edebilir dedi. Elimizdeki temiz çıkan fetal dna ya güvenmeli miyim bilemiyorum. Aonuçta bizde de ensedir burundur beyindir vs vs bu konuşarda bi risk görülmemişti. Kendi doktorum ile detaylı usg yapan dr farklı kişiler benm doktorum fetal dna ya güvenebileceğimizi tel başına vsd nin sown sendromu demek olmadığını fetal dna yaptırmamış olsa idim amnio sentez veya cvs önerebileceğini ama şuan için gerek olmadığını söylese de gözyaşlarım dinmiyor. Kafam allak bullak 🥺
Hiç üzülmeyin bence. Çünkü kalp delikleri genelde önemsiz diyorlar ve hakkaten benimki 0.74 mm ye kadar küçüldü. Bu kapanıp gider dedi doktor. Hatta başka bi doktor ben sana bu deliği söylemezdim bile. Gereksiz bi detay dedi. Fetal DNa testinin doğruluğu %99 un bile üzerinde. Dolayısıyla güvenilir. Ama sadece down sendromu değil başka genetik hastalıklar da var diye ben ne olur ne olmaz diye hem amniyosentez hem mikro array yaptırdım. Kafam rahat olsun diye. Bence gerçekten üzülmeyin. Stress ve üzüntü ile bebeği daha çok rahatsız etmeyin. Çünkü ben öyle yaptım ve şimdi diyorum ne gereksizmiş.

karam23

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Mart 2021
35
6
34
Annem kız kardeşime 16 haftalık hamileyken ense kalınlığından dolayı down sendromu teşkisi konuldu ve isterseniz aldırabilirsiniz denildi. 2003 te. Aldırmadı ve 4 ay işkence gibi geçmişti. Doğana kadar da down sendromu denildi. 8 aylıkken sezaryen ile doğum yaptı. Kardeşim şu an Hacettepe tıp fakültesi 1. sınıf öğrencisi 🥰 teşhis hatalıydı. Ense kalınlığı her zaman down sendromu olduğunu göstermez. Pek bir bilgim yok ama anlatmak istedim. 😊 Allah kimseyi böyle şeylerle sınamasın 🙏
Moral oldunuz çok teşekkür ederim. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın gerçeken çok zor

gokkusaginadusenbukalemun

Yanlış yaptıysam doğrusu hoşuma gitmemiştir. 😌
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2021
1.770
2.212

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının aldında.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 49 Kg. ile 66 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 163 cm. Başlangıç Kilom :54 Kg. Şimdiki Kilom :49 Kg.

Moanaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2021
65
92
32
Hiç üzülmeyin bence. Çünkü kalp delikleri genelde önemsiz diyorlar ve hakkaten benimki 0.74 mm ye kadar küçüldü. Bu kapanıp gider dedi doktor. Hatta başka bi doktor ben sana bu deliği söylemezdim bile. Gereksiz bi detay dedi. Fetal DNa testinin doğruluğu %99 un bile üzerinde. Dolayısıyla güvenilir. Ama sadece down sendromu değil başka genetik hastalıklar da var diye ben ne olur ne olmaz diye hem amniyosentez hem mikro array yaptırdım. Kafam rahat olsun diye. Bence gerçekten üzülmeyin. Stress ve üzüntü ile bebeği daha çok rahatsız etmeyin. Çünkü ben öyle yaptım ve şimdi diyorum ne gereksizmiş.
İnşallah her şey yolundadır Allahım tüm bebekleri sağlıkla annelerine kavuştursun 🙏

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 62 gün geçti.

Tembelkurabiye

Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2019
65
22
33
Konuyu açan kişi olarak sonuçları yazmak istedim. Amniyosentez ve array sonuçarım temiz çıktı çok şükür.
Çok sevindim temiz çıkmasına benim genetik sorunum var ilk defa kendiliğinden gebe kaldım fetal dna test i yaptırdım temiz çıktı ama hala aklımda soru işareti var siz amniyosentezi hangi şehirde yaptırdınız acaba