Sebze Yemekleri Fırında Brokoli

çokoprens

iki prens annesi
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2007
2.766
15
44
Brokoli yi hiç böyle yemediniz!

1/2 kg brokoli
- 1 yemek kaşığı un (tepeleme)
- 3 yemek kaşığı zeytinyağı
- 2 su bardağı süt
- 1 yumurta (tercihe bağlı)
- 1 kahve fincanı haşlanmış mısır
- 3/4 su bardağı tulum / kaşar peyniri rendesi
- 1 tatlı kaşığı kekik
- Tuz, taze çekilmiş karabiber

1. Brokoliyi dallarına ayırın, buharda hafifçe haşlayın. Tuzu sebzenin içine işleyebilmesi için haşlama sırasında serpin. Sap kısımlarına çatalla dokunduğunuzda yumuşadıysa haşlama yeterlidir. Yağlanmış bir borcama brokolileri sıralayın.

2. Beşamel sos için zeytinyağında unu kavurun. Sütü azar azar ekleyin, sos kıvamına gelinceye dek tel çırpıcıyla sürekli karıştırın. Karabiber ekleyin. Yumurta tercihe bağlı, yani kullanmayabilirsiniz. Daha besleyici bir yemek olmasını isterseniz sosu ocaktan alıp bir süre ılımasını bekledikten sonra yumurtayı ekleyin (annem benim protein ihtiyacım için genelde yumurta ekliyor).

3. Sosu bir kez daha çırparak brokolilerin üzerine gezdirin. Üzerine haşlanmış mısırları serpiştirin. Üstünü tulum ya da kaşar peyniri rendesi ile kaplayın (peynir miktarını zevkinize göre artırabilirsiniz). En son kekiği serpin.

4. Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında peynirler iyice kızarana dek pişirin.

aaaah4.jpg

w400.png

Harika bir lezzet, mutlaka deneyin. Brokoliyi sadece çorba, salata olarka yemekten sıkılanlar için eşsiz bir tarif!

Of offfff şahane görünüyor tatlım
Ellerine sağlık,brokoliyi ben çok severim :içelim:
Çokta zahmetli görünmüyor enfes enfesssscokacimcoook

çok güzel görünüyor hemde pratik buna benzer yapıyordum ama haşlanmış mısır kısmı değişik geldi
ellerine sağlık..

kızlarr kesinlikle deneyim. çok güzel oluyor.
ben ilk defa brokoli yaptım ama çoookkk beğendim .bundan sonra yaparım. hatta tavuklusu,mantarlısı,etlisi vs. çeşitlileri manyak güzel olur yaaa

X