Tavuk Yemekleri Fırında Mantarlı Beşamel Soslu Tavuk - Torku Sponsorluğunda

Emira SY

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
11.972
28.984
Uzun bir aradan sonra herkese yeniden merhaba.:KK74:
Sizlere çok sevdiğim bir tarif paylaşmak istiyorum umarım sizler de beğenirsiniz. :kk77:

Malzemeler
-1 Adet tavuk göğsü
-1 Kaşık tereyağ
-1 Paket mantar (400 gr)
-1 Adet kırmızı kapya biber
-1 Adet yeşil biber
-1 Adet domates
-Tuz

(Eşim soğan sevmediği için koyamadım ama arzu ederseniz soğan da koyabilirsiniz.)

Beşamel Sos İçin
-2 Kaşık tereyağ
-2 Kaşık un
-3 Bardak süt
-1 Tabak rendelenmiş kaşar

Hazırlanışı

Kuşbaşı şeklinde küp küp doğradığımız tavukları tereyağında kısık ateşte pişiriyoruz.
Yıkayıp ayıkladığımız mantarları da küp küp doğrayıp rengi değişmeye başlayan tavuklara ekliyoruz.
Son olarak kabuğunu soyduğumuz domatesi ve biberlerimizi de küp küp doğrayıp tavukların yanına ekliyoruz. Arzu ettiğimiz kadar tuz katıyoruz. Fırında çok fazla tutmayacağımız için tabağa konulursa yiyebileceğimiz kadar iç harcımızı pişiriyoruz.

the year-long journey.jpg

Diğer yandan derin bir tencerede erittiğimiz tereyağına unu katıp kavuruyoruz. çok fazla koyulaşmasını beklemeden hoş kokular gelmeye başlayınca üzerine topaklanmaması için sütü yavaş yavaş ekleyip çırpma teliyle devamlı karıştırıyoruz. Topak olursa da üzülmeyin blender ile çırparak muhallebi kıvamı elde edebilirsiniz. Beşamel sosumuzu un kokusu gidene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Piştikten sonra altını kapatıp kaşar peynirini ekliyoruz. Peynirin az bir kısmını güveçlerin üzerine koymak için ayırıyoruz.

the year-long journey (1).jpg

Pişen tavuk ve sebzelerimizi beşamel sosun olduğu tencereye boşaltıp iyice karıştırıyoruz. Güveçlerimize eşit olarak harcımızı paylaştırıyoruz. Üzerlerine ayırdığımız kaşarları koyuyoruz. Yarısına gelecek kadar su koyduğumuz fırın tepsimize güveçleri yerleştirip 200 derece fırında üstü kızarana kadar pişiriyoruz.

the year-long journey (2).jpg

Afiyet olsun.:kk77::KK200::kk77:

7e60b96e-87bb-4064-9ed0-cf54618f35cf.jpg
9e8ac9f4-d701-42c6-895b-7307bb1fade8.jpg
79eb2a97-c679-40ab-a3ac-e75d95840bcd.jpg
323c815f-ada4-479b-918e-d80664dcb085.jpg
51554b75-0171-4272-ae16-95309f2c4393.jpg

Ellerine emeğine sağlık canım harika görünüyor:kk77:Yarışmada bol şans diliyorum:KK200:

Çok teşekkür ederim ablacığım begenmenize çok sevindim :KK68:

Tatlı anne hamiş hamiş tavuk mu yapmış ellerine sağlık canım :KK36:

Teşekkür ederim canım çok şükür bu sefer yapabildim :p

Çok lezzetli görünüyor cnm ellerine sağlık. Yarışmada başarılar.

Çok teşekkürler canım :)

Ellerine sağlık canım, yarışma da başarılar diliyorum:KK200:

Çok teşekkür ederim canım :)

Uzun bir aradan sonra herkese yeniden merhaba.:KK74:
Sizlere çok sevdiğim bir tarif paylaşmak istiyorum umarım sizler de beğenirsiniz. :kk77:

Malzemeler
-1 Adet tavuk göğsü
-1 Kaşık tereyağ
-1 Paket mantar (400 gr)
-1 Adet kırmızı kapya biber
-1 Adet yeşil biber
-1 Adet domates
-Tuz

(Eşim soğan sevmediği için koyamadım ama arzu ederseniz soğan da koyabilirsiniz.)

Beşamel Sos İçin
-2 Kaşık tereyağ
-2 Kaşık un
-3 Bardak süt
-1 Tabak rendelenmiş kaşar

Hazırlanışı

Kuşbaşı şeklinde küp küp doğradığımız tavukları tereyağında kısık ateşte pişiriyoruz.
Yıkayıp ayıkladığımız mantarları da küp küp doğrayıp rengi değişmeye başlayan tavuklara ekliyoruz.
Son olarak kabuğunu soyduğumuz domatesi ve biberlerimizi de küp küp doğrayıp tavukların yanına ekliyoruz. Arzu ettiğimiz kadar tuz katıyoruz. Fırında çok fazla tutmayacağımız için tabağa konulursa yiyebileceğimiz kadar iç harcımızı pişiriyoruz.

Eki Görüntüle 2170966

Diğer yandan derin bir tencerede erittiğimiz tereyağına unu katıp kavuruyoruz. çok fazla koyulaşmasını beklemeden hoş kokular gelmeye başlayınca üzerine topaklanmaması için sütü yavaş yavaş ekleyip çırpma teliyle devamlı karıştırıyoruz. Topak olursa da üzülmeyin blender ile çırparak muhallebi kıvamı elde edebilirsiniz. Beşamel sosumuzu un kokusu gidene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Piştikten sonra altını kapatıp kaşar peynirini ekliyoruz. Peynirin az bir kısmını güveçlerin üzerine koymak için ayırıyoruz.

Eki Görüntüle 2170964

Pişen tavuk ve sebzelerimizi beşamel sosun olduğu tencereye boşaltıp iyice karıştırıyoruz. Güveçlerimize eşit olarak harcımızı paylaştırıyoruz. Üzerlerine ayırdığımız kaşarları koyuyoruz. Yarısına gelecek kadar su koyduğumuz fırın tepsimize güveçleri yerleştirip 200 derece fırında üstü kızarana kadar pişiriyoruz.

Eki Görüntüle 2170965

Afiyet olsun.:kk77::KK200::kk77:

Eki Görüntüle 2170959 Eki Görüntüle 2170960 Eki Görüntüle 2170961 Eki Görüntüle 2170962 Eki Görüntüle 2170963
Bunu bekliyordum sabahtan beri :)) ellerine sağlık cnm..

Bunu bekliyordum sabahtan beri :)) ellerine sağlık cnm..

Teşekkür ederim canım peki beklediğine değdi mi:KK17:

Heyecanla bekliyorum canım :KK36:
Nasıl canım çekti anlatamam :-)

Oyyy kuzum kıyamammm hemen yapayım inşallah :KK60:

Vay anasını son dakika golü olmuş :KK53:
Ellerine sağlık canım :KK200:

Teşekkür ederim taze şampiyon :sampiyon:

Ellerine, emeğine sağlık canım benim. Müthiş bir lezzet.:kk77:

Yarışmada başarılar diliyorum.❤️:KK60:

Teşekkür ederim Canımm birinci olamasa bile mutlaka deneyin derim, ben yaptım diye demiyorum ama çok lezzetli bi tarif :KK53:

Teşekkür ederim Canımm birinci olamasa bile mutlaka deneyin derim, ben yaptım diye demiyorum ama çok lezzetli bi tarif :KK53:
Bi düşünim :)) değdi değdi ellerine sağlık ♡♡♡

Bi düşünim :)) değdi değdi ellerine sağlık ♡♡♡

O ev deniz mi görüyorrr kıskandımm hemen evini bana satttt, bir tane de bu güveçten bırak ehehe.

Şaka bir yana, ellerine sağlık, her zamanki gibi şahane yemek yapmışsın. :KK200:

O ev deniz mi görüyorrr kıskandımm hemen evini bana satttt, bir tane de bu güveçten bırak ehehe.

Şaka bir yana, ellerine sağlık, her zamanki gibi şahane yemek yapmışsın. :KK200:

Tesekkur ederim canım :KK68: evi satamam ama misafir edebilirim buyur gel hem de istediğin kadar güveç yaparımmmm :p

X