Fiziksel Aktivite

S

set_me_free

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi set_me_free
  • #1
Fiziksel AktiviteKilo vermek için hareket edin! Kilo kontrolünde en önemli faktör fiziksel aktivitedir. Fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı, kalp sağlığından dayanıklı kemiklere ve stresten korunmaya kadar bir çok olumlu sonuçlar verir. Ne yazık ki bu etkiyi çoğu kişi hala keşfedememiştir.
Teknolojiyi sonuna kadar kullanan toplumumuz hayatı daha kolay ve üretken bir şekilde sürdürmektedir. Fakat sedanter yaşam tarzı kilo problemlerine neden olmaktadır. Bundan yüz yıl –hatta 25 yıl- önce yapılan günlük aktivitelerin çoğu günümüze kıyasla çok daha ağırdı. Ve sonuçta insanlar daha fazla kalori harcıyorlardı. Günümüzde daha çok oturuyoruz, daha az enerji harcıyoruz ve sonuçta kilo kazanıyoruz.
Kişisel bilgisayarların bu olumsuz duruma katkısını düşünün. Daktilo kullanan bir yazar, bilgisayar kullanana göre bir saatte 15 kalori daha fazla harcıyordu. Normal işi bu şekilde yazmak olan bir kişi, günlük dört saat çalıştığında fazladan 60 kalori veya haftada 300 kalori fazladan almış olacaktır. Diğer enerji harcatmayan işleri –yürüyen merdiven, elektrikli ev aletleri, elektronik garaj kapısı gibi- de hesaba kattığınız zaman, aktivitesiz bir yaşam tarzının neden bu kadar yaygın olduğunu ve kilo kontrolünün bu kadar zorunluluk haline geldiğini anlayabilirsiniz.


Egzersiz SınırıÇalışmalar, fiziksel olarak aktif olan kişilerin kilo vermede-ve bunu korumada- daha başarılı olduklarını göstermiştir. Gerçekte de, sağlıklı kiloya sahip olmada fiziksel aktivite oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
Vücut görüntünüzün artırılmasında ve kilonuzun korunmasında egzersizin önemini anlamak için aşağıdaki açıklamaları göz önünde bulundurun:
Fiziksel aktivite enerji yakar. Yaktığınız enerji miktarı, yaptığınız egzersizin süresine, sıklığına ve sürekliliğine bağlıdır. Aldığınız enerjiden daha fazlasını harcıyorsanız, vücudunuzdaki enerji depoları kullanılmaya başlanır ve kilo kaybedersiniz. Günlük rutin yaşamınıza eklenen 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşü düşünün. 60 kilogramlık bir kişiyseniz, günlük 110 kalori, 85 kilogramsanız da 155 kalori harcarsınız. Bu da dört beş haftada 3500 kaloriye veya yarım kilogram vücut yağına eşittir.
Fiziksel aktivite, kas yapmanıza ve vücut yağından kaybetmenize yardımcı olur. Kilo vermek için uyguladığınız bir diyet programında egzersiz yapmadığınız zaman, vücut yağıyla beraber yağsız vücut dokusundan da kaybedersiniz.
Fiziksel olarak aktif olan kişiler daha fazla yağsız vücut dokusuna sahiplerdir. Hareket etmeseniz bile, yağsız vücut dokusunun korunabilmesi için yağlı vücut dokusuna oranla daha fazla enerjiye gereksiniminiz olur. Böylece, vücut yağı sizden daha fazla olan aynı kilodaki birisine kıyasla biraz daha fazla kalori harcarsınız.
Egzersiz, bazal metabolik hızınızı dursanız bile 12 saat süreyle hızlandırır. Dinlenme sırasında bile daha fazla enerji harcarsınız.Orta düzeyde aktif bir yaşam tarzına geçmeniz, iştahınızda artışlara neden olamayacaktır. Gerçekte, düzenli egzersiz yapanlar yapmayanlara kıyasla daha az besin tüketirler. Düzenli ve orta düzeyde yapılan egzersiz iştahınızı bir miktar baskılayabilir.
Egzersiz, stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Unutmayın: Stres, vücudunuzun ihtiyacı olmayan atıştırmaları ve kalorileri daha fazla almanıza neden olabilir.
Aktif olmak, zihin açıklığı da sağlar. Bazıları aktif oldukça, daha az kalori ve daha çok kompleks karbonhidratlı besinleri tercih etmektedirler. Neden? Çünkü daha “iyi hissetme” anlamına gelmektedir.


Sıkı ve yağsız bir vücuda sahip olmak- fiziksel aktivite sonucu-, gevşek ve çelimsiz bir vücuda sahip olmaktan çok daha iyidir. Vücudunuzu yağsız ve yağlı dokudan oluşmuş bir “paket” gibi düşündüğünüzde, kaslarınız vücut yağınızdan daha az yer kaplayacaktır. Fiziksel olarak aktif olmak sadece görünüşün iyi olması ile sonuçlanmaz, bunun yanında çok büyük bir kazançtır.


Kilo kazanmaya çalışan kişiler için fiziksel aktivitenin rolü nedir? Fiziksel aktivitenin yararları kilo kontrolünün daha da fazlası olduğu için, herkesin egzersize gereksinimi vardır. Bir kişinin fiziksel aktivitesinin fazla olması veya bir uzman tarafından biraz daha azaltılması önerilmiş olsa bile fiziksel aktivite tarzını değiştirmesine gerek yoktur.


Fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı, sadece kilo kontrolüne yönelik bir amaçla kısıtlı sohbet etmekten hoşlanıyorsanız, portatif bir telefon alarak gezerek konuşma yapabilirsiniz.

Aktif Bir Yaşam Tarzı

Kilo kontrolü için, her gün çok fazla egzersiz yapan bir fanatik olmanız gerekmiyor. Bir jimnastik salonunda aerobik yapmak veya her gün 30 dakika egzersiz bisikletini kullanmak size göre olmayabilir. Bu durumda olumsuz bir taraf yok, çünkü orta düzeyde sürekli yapılan aktivite de aynı işi görür. Aslında, yapmaktan büyük zevk aldığınız herhangi bir aktivite de size yarayışlı olacaktır. Egzersizi keyifli bir şekilde yaparsanız, o oranda da düzenli bir hale getirirsiniz.


Belirgin sağlık yararları için, uzmanlar her gün veya haftanın çoğu gününde ³30 dakika orta düzeyde aktivite yapılmasını önermektedirler. Bu tarzdaki bir yaklaşım hiç aktivite yapılmamasından daha iyidir. Bu 30 dakikalık aktiviteyi günlük yaşantınızdaki aktivitelerle yerine de getirebilirsiniz: örneğin, öğle tatilinde 10 dakika tempolu yürüyüş, 15 dakika bisiklete binmek ve 5 dakika evinizin önünü süpürmek gibi.


Fiziksel olarak aktif değilseniz, yavaş yavaş hareketinizi artırmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın: Fiziksel aktivitenizdeki ufak bir artış bile fark yaratacaktır. Hep ya da hiç gibi bir zihniyete ihtiyacınız yok!


Kilo vermede enerjiyle ilgili dengede daha fazla kalori yakmak isteyebilirsiniz. Aktivite süresi uzadıkça, sıklığı ve şiddeti arttıkça vücudunuzdaki fazla olan yağlardan enerji harcaması olur. Bunların yanı sıra, siz yine de yapabileceğiniz ve yaparken keyif alacağınız aktivite türlerini seçin.


Bazı diyetler “bölgesel” zayıflamaya yönelik sözler verseler de vücudunuzun sadece sorunlu bölgelerden zayıflayamayacağını unutmayın. Egzersiz yaptıkça ve aldığınızdan daha fazla enerji harcamaya başladıkça, vücudunuzun tüm bölgelerinde bulunan yağ depoları harcanmaya başlar. Harekete devam ettiğiniz sürece, gerekli olan bölgelerden yağ kullanımı artacaktır.
 
X