Fransız stili minder dikimi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-1-530x353.jpg

Çok para verip almaya gerek yok dediklerime eklemek istediğim, bugüne kadar hep dikmek isteyip de ertelediğim, dekorasyon bloglarında ve H&M, Mudo gibi mağazalarda bakışmalarımızın artık mutlu sona erdiği minderimle tanıştırmak istiyorum sizi. Bakmayın öyle söylediğime, ahım şahım süslü püslü de değil işte sıradan bir minder benimkisi ama bana çok havalı geliyor. Siz şimdi kumaşı solmuş gibi, rengi atmış bile diyebilirsiniz içinizden, doğrudur. Bu arada renk karışımı olması benim hatam oldu, makinenin sadece durulama programına atsam da kumaşımın güzelliğini yok etmiş diyebilirim. Rengi karışsa da solsa da benim için harika ötesi bir kumaş. Bir zamanlar Sümerbank’ın 50 yıl önce ürettiği pamuklu kumaş…
Eğer siz de böyle bir mindere sahip olmak isterseniz kesinlikle yapabilirsiniz. Benim gibi ertelemeyin derim. Sorularınızla takıldığınız yerde yardıma hazır olduğumu şimdiden belirtmek isterim, haydi başlayalım o zaman…
Öncelikle kumaşım kıymetli, fazla kumaş gitmesin, yapamasam da az bir kumaş atılsın diye oğlumun yemek sandalyesine bir minder dikmekle başladım. Gazete kağıdına kalıbımı çıkarıdm.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-3-530x353.jpg

sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-2-530x353.jpg

Minderimin kalınlığını oluşturacak parçayı 10 cm kalınlıkta uzunca bir şerit kestim. Şeritin uzunluğu sandalyenizin ebadına göre değişebilir.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-4-530x353.jpg

Kumaşımın üzerine kalıbımı koyarak 1 cm dikiş payı bırakarak kestim.

sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-5-530x353.jpg

Mindere orjinallik katan en güzel ksımı bence tutacak kısmı. Onun için 10 x 15 ebadında bir parça kestim.

sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-7-530x353.jpg

Mindere orjinallik katan en güzel ksımı bence tutacak kısmı. Onun için 10 x 15 ebadında bir parça kestim.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-8-530x353.jpg

Tutma kısmını sandalyemin arka bölümüne diktim.

sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-9-530x353.jpg

Ön yüzünü çevirdim.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-11-530x353.jpg

Heyecanla içine elyafımı doldurdum. Aslında bu aşamada astar da dikmem gerekiyordu ama sabırsız kişiliğime yenik düştüm ve bu kısmı es geçtim. Minderim kirlendiğinde o zamana kadar dikeceğim astarın içerisine elyafı doldurmayı düşünüyorum.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-12-530x353.jpg

Doldurduktan sonra iğneyle açık olan kısmı görünmemesi için gizli dikiş tekniği ile diktim.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-13-530x353.jpg

Şimdi gelelim birazcık zor, daha doğrusu oyalayıcı kısma. Çünkü bayağı bir zamanımı aldı. Dikiş yerinden ortalama bir parmak kalınlığındaki yerden yorganlama yapıyoruz. Babaanneciğim söyledi bunu da. Çünkü kendisinin bütün yatakları bu teknikle yapılmış. O kadar muntazam ki hala kalıp gibi duruyor yatak diyebilirim. Artık mirasçısı benim ve yayla evimde kullanıyorum. Bu da benim için ayrı bir mutluluk.
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-15-530x353.jpg

Emeğimle ulaştığım noktada yaşadığım multuluk, başarmanın sevinci, bir de karşısına geçip saatlerce seyretmek, karelemek, oğlumun çanta diye alıp gezmelerdeki sevincini görmek paha biçilemez diyorum. Sevgilerle
sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-17-530x353.jpg

Resimler ve tarif
10marifet.org

Eklentiler

• sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-17-530x353.jpg
    sandalyeler-icin-fransiz-stili-minder-dikimi-17-530x353.jpg
    34,8 KB · Görüntüleme: 357
X