Gardenya

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
3.292
185
gardenya.jpg

Gardenya çiçeği ismini İskoçyalı botanikçi Garden’ in adından almıştır. Eski dünyanın tropikal ve yarı tropikal bölgelerinde yetişen ve kokulu beyaz çiçekler açan ağaç türündendir. Gardenia ( gardenya ) jasminoides çok gösterişli bir bitkidir. Gardenyanın 60 kadar türü vardır. Bu türler kök boyasıgiller familyasından oluşur.

Gardenya bakımı nasıl yapılır? Nasıl Yetiştirilir?
İklim İstekleri: Bitki gelişme döneminde 16-18 C , kışın aylarında ise ortalama 12 C sıcaklığa gereksinim gösterir. Yüksek orantılı nem ister.

Toprak İsteği
• John İnnes saksı kompostu No:2 de iyi gelişir. Yani daha yüksek düzeyde besin maddesi istendiğinde boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat artırılır.
• Ayrıca, hacim olarak 2 kısım kum, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım turba, 1 kısım yaprak çürüntüsü ve ½ kısım yanmış ahır gübresinin karışımıyla elde edilen harç da kullanılır.

Üretim Tekniği
• Gardenya’nın üretimi çelik ile Kasım-Mart ayları arasında yapılır. 7.5-12.5 cm uzunluğundaki tepe çelikleri, çiçek taşımayan yan sürgünlerin uçlarından alınarak kum, turba veya her ikisinin hacim olarak eşit miktarlarda karışımından oluşan harçta köklendirilir.
• Köklendirme süresince ortam sıcaklığı 21-24C dolayında olmalı, üzeri cam veya plastik örtü ile kapatılmalıdır. Orantılı yem yüksek tutulmalıdır. Köklendirme 4-6 haftada gerçekleşir.
• Gardenya’lar ilkbahar ve yazın yüksek orantılı yemin yanısıra bol miktarda suya gereksinim duyarlar.

Gübreleme
• Genç bitkilerde her yıl, yaşlı bitkilerde ise 3-4 yılda bir Nisan ayında yapılır. Mayıs-Ekim ayları arası 2 haftada bir kez 1g/l kompoze gübre verilir.

Sulama
• Sulama kireçsiz su – en iyi yağmur suyu- ile yapılmalı ve sıcak havalarda yapraklarla sık sık su püskürtülmelidir. Ancak çiçekli iken yapraklara su püskürtülmez. Sulama suyunun fazla kireçli olması halinde yapraklarda sararmalar görülür.
• Dinlenme süresince verilen su azaltılmalıdır. Kış aylarında serin yerlerde bulundurulan bitkilerle gereğinden fazla su verilirse yine yapraklar sararır.

Budama
• Yetişkin bitkilerin tüm sürgünleri çiçeklenme bittikten sonra yarı yarıya veya 2/3 oranında kısaltılır. Genç bitkiler ise çalı formunda bitki elde etmek için sürgünler yaklaşık 15 cm’ye ulaştığında Ağustos ayına kadar uç alma yapılır.[/CENTER]
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Kaguya Hime

Guru
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2007
180
2
Tesekkürler Canavar.Keske bakim i da olsaydi.Yazdan beri bir Gardenyam var,ilk aldigim da cicekleri vardi.Naptiysam hala baska cicek actiramadim.Su an üzerinde bir kac tomurcuk var ama inat ediyor acmiyor bi-kac haftadir.Kokusu da harika bir cicek....
 

pxixtxixrcxixk85

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2008
9.074
0
36
ya annemde bunu duymuş tv de bana kardelya diilp duruo meğer adını yanlş biliomuş ondada var bende de bakalım büyüo ama daha tomurcuk fln yok
 

gnydn64

serapgnydn.blogspot
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2007
4.884
6
bu çiçek çok güzel gerçekten mis gibide kokuyor
fakat benimde ilk aldığımda çiçekleri vardı
daha sonra hiç çiçek vermedi arkadaşında dediği gibi
tomurcuktan öteye gidemedim
maalesef
 

oddk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2011
354
50
bende ikeadan aldım. açmış olanları vardı ama ben tomurcuklu olanı satın almıştım. o kadar çok tomurcuğu vardı ki açınca süper olucak diye düşündüm. ama bir hafta sonra yaprak ve tomurcuklarının çoğu kararmış gibi oldu. dokunduğum anda hepsi dökülüyordu. bende kurumuş olanların hepsini kestim. sıvı besin verdim. balkona güneşlenmeye çıkardım. yapraklarına su fısfısladım. sonrada mutfakta tutucam nem seviyormuş. ne olur ölmesin :KK43: önerisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.
 

Frizya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2011
335
0
bende ikeadan aldım. açmış olanları vardı ama ben tomurcuklu olanı satın almıştım. o kadar çok tomurcuğu vardı ki açınca süper olucak diye düşündüm. ama bir hafta sonra yaprak ve tomurcuklarının çoğu kararmış gibi oldu. dokunduğum anda hepsi dökülüyordu. bende kurumuş olanların hepsini kestim. sıvı besin verdim. balkona güneşlenmeye çıkardım. yapraklarına su fısfısladım. sonrada mutfakta tutucam nem seviyormuş. ne olur ölmesin :KK43: önerisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

siyahlaşma olması suyunun fazla geldiği ve bitkinizin çürümeye başladığının göstergesidir. hergün sulamayın. ideal sulama toprak kontrolü ile yapılırsa daha sağlıklı olur. toprağın aşırı kuru yada aşırı ıslak kalmamasına dikkat edin.
yerini zaten değiştirmişsiniz eski yapraklarını da temizlemişsiniz. muhtemelen eski yerinde üşümüş olabilir. direk güneş altında kalmamasına da dikkat ederseniz Gardenya kendini toparlayacaktır :)
 

oddk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2011
354
50
frizya cevabın için çok teşekkürler,suyunu fazla vermiş olabilirim umarım düzelir :)
 

marjinalfaydali

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2009
2.538
66
Ah gardenya ahhhh, 2 yıl önce almıştım, mis kokusuna aldanıp. Sonra birkaç ayda bir tomurcuklandı, sonra açmadan dökülüverdi o tomurcuklar. Sonra geçen hafta baktım yine tomurcuk basmış dalları, yine umutsuzca dökülmelerini bekledim.Son çare 1'de erkan şamcı'dan birşey duydum, bir de onu uygulayım dedim. Yapraklarına fısfısla su sıktım aklıma geldikçe, bir de saksıya limon tuzu döktüm bir kaç tutam.Asitli toprakları severmiş.Direkt güneş görmeyen ama aydınlık bir yere koydum. sONUÇ MU? 2 YILDIR açmayan gıcık gardenyamla barıştık, tüm tomurcuklar açtı. :KK52: Balkondan içeriye aldım, evi güzel kokutsun diye.Salonum şimdi oda spreyi sıkmış gibi güzel kokuyor.( Oda spreyinden iğrenirim, hiç kullanmam). Spreyle su sıkmak ve limontuzunu deneyin :KK9:
 

Madamiks

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2009
7.331
55
Benim gardenyam kendine geldi sonunda,bu sene coştu

fotoraf0161.jpg


Gardenyayı çiçekçiden alıp eve getirdiğinizde mutlaka tomurcukları dökülecektir.Ortam ve yeri değiştiğinde anında küsüyor ve beklemeye,alışmaya çalışıyor.Çok hassas ve çok istekleri olan bir bitki.Havasına,suyuna dikkat etmek gerekiyor,saksı altı tabağında asla su biriksin istemiyor,ne çok ıslak ne çok kuru olmak istiyor,istiyorda istiyor.Ama uygun şartları sağlayıp sabırla beklediğinizde size inanılmaz güzellikler sunuyor.O mis gibi kokusuyla evinizin havasını değiştiriyor,insana yaşama sevinci ve huzur veriyor.