2024'e kendimizi hazırlayalım.

AngelicaPickles

Guru
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2012
6.204
8.811
Bugün 1 Aralık. 2024'e girmemize tam bir ay var. Bu konuda yeni bir yıla en iyi versiyonumuzla başlamak, kendimizi, bedenimizi, zihnimizi ve çevremizi yeni yıla hazırlamak için isteyen herkesin katılabileceği bir aylık challengelar paylaşacağım. Siz de yeni yılı tüm yarım işlerinizi tamamlamış, daha sağlıklı ve güçlü bir bedenle, tertemiz ve düzenli bir evle, 2024 dileklerinize biraz daha yaklaşmak için şimdiden adımlar atmış halde karşılamak istiyorsanız bana katılın. Hedefim aşağıdaki listelerin her birinden her gün birer adımı tamamlayarak ilerlemek ve her gün sonunda o gün neler yaptığımı burada güncellemek. Eğer katılmak isterseniz listelere birebir uymanıza gerek yok, kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Önemli olan bu bir ayı güzelce değerlendirip ilerlemeye istekli olmak.

DERİN EV DÜZENİ

1 – Fırın/Ocak/Aspiratör/Mikrodalga/Tost Makinesi/ iç/dış temizlendi

2 – Buzdolabı/Derin Dondurucu/Bulaşık Makinesi Temizlendi

3 – Küçük Mutfak Elektronikleri (Kettle, Mutfak Robotları, El blenderı, Kahve Makinaları) silindi temizlendi, kireçten arındırıldı, tamir ettirildi, fazlalıklar satılmak üzere ilgili platformlara yüklendi ya da bağışlandı. Mutfaktaki çöp kutuları yıkandı

4 – Tencereler, çatal bıçaklar ve tüm mutfak çelikleri parlatıldı, rafları ayıklanıp düzenlendi.

5 – Erzak dolabı, bakliyatlar, kuru gıdalar, baharatlar gözden geçirildi, tarihi geçen, bozulan ürünler ayrıldı.

6 – Tabak çanak bardak ve saklama kaplarının durduğu diğer tüm dolaplar ve raflar silindi/düzenlendi/fazlalıklar ayrıldı.

7 – Mutfak fayansları/derzleri temizlendi.

8 – Antre dolabı, rafları evdeki tüm ayakkabılıklar ve mont dolapları temizlendi, düzenlendi. Ayakkabılar, ev terlikleri ve montlar ayrıldı, temizlendi, gerekli tamir ve kuru temizleme işlemleri yaptırıldı. Verilecekler/satılacaklar uygun platformlara yüklendi.

9 – Tüm banyo dolapları temizlendi, ayıklandı, tarihi geçmiş, kullanılmayan ürünler atıldı.

10 – Tüm lavabolar, tuvaletler ve çöp kutuları temizlendi. Gerekli tamirler ve aksesuar değişimleri yapıldı. (Damlatan musluklar, paslanan kısımlar, tuvalet fırçası başlıklarının değişimi). Her lavaboda sabun, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kolonya olduğundan emin olundu.

11 – Banyoların fayansları, derzleri temizlendi.

12 – Çamaşır makinesi, Kurutucu, Çamaşır sepetleri ve Çamaşır askıları temizlendi.

13 – Varsa gümüşler parlatıldı, salon dolapları, çekmeceleri ayıklandı, düzenlendi silindi.

14 – Halılar temizlemeye verildi

15 – Evdeki tüm koltuklar temizlendi

16 – Evdeki tüm hassas elektronikler, (televizyonlar, bilgisayarlar, laptoplar, kameralar, telefonlar, tabletler, projektörler, diğer lensli aletler vs.) uygun şekilde silindi, verilecekler ve tamirler halledildi. Evdeki tüm çerçevelerin tozları alındı.

17 – Varsa evdeki tüm çiçeklerin bakımı yapıldı, gerekli saksı değişimleri, yaprakların temizlenmesi, bitki besini vs.

18 – Camlar silindi, perdeler yıkandı.

19 – Evdeki tüm kapılar silindi.

20 – Aksesuar ve kozmetik dolapları ayrılıp temizlendi.

21 – İlaç dolapları, rafları ve kitaplıklar ayrılıp temizlendi.

22 – Balkon fayans ve derzleri temizlendi.

23 – Tüm kıyafet dolapları Marie Kondo yöntemiyle ayrıştırılıp temizlendi.

24 – Araba iç dış temizlendi

25 – Bahçe ile ilgili bakım temizlik biçme budama işlerinin halledilmesi

26 – Garaj ve Tamir odası bakım temizlik ayrıştırma

KİŞİSEL ORGANİZASYON

1 – Cep telefonu fotoğraflar düzenlenip silindi

2 – Kullanmadığım appler düzenlendi ve silindi. Abonelikler kontrol edildi, düzenli kullanmadığım applerin aboneliğinden çıkıldı.

3 – Sosyal medya + youtube faydasız bulduğum, bana bir şey katmayan ya da keyif vermeyen tüm hesaplar takip listesinden temizlendi.

4 – Kitaplık kontrol edilip yıl sonuna kadar bitirmem gereken kitapların listesi çıkarıldı, okundu. Yıl sonuna kadar en azından bu yıl aldığım 5 kitap bitmiş olacak

5 – Yıl sonuna kadar 5 iyi etkinliğe katılınacak. Bunun için etkinlik sitelerine göz atıp biletleri aldım.

6 – Bu yıl yarım bırakılan işlerimin listesi çıkarılıp yıl sonuna kadar tamamlanacak.

7 - Kariyer siteleri, Linkedin tüm hesaplar gözden geçirilip güncellendi.

8 - Yıl sonuna kadar hergün bir arkadaş ya da akraba aranacak, hal hatır sorulacak.

9 – Bütün banka hesapları gözden geçirilicek. Gereksiz kartlar ve abonelikler iptal edilecek. Birikim hesapları en verimli versiyonlarına getirilecek.

10- Yıl sonuna kadar kullanılması gereken bonuslar, yapılması gereken iadeler vs. tamamlanacak.

11- 30 gün boyunca tekrarlamak üzere bir sabah uyanma ve gece uyuma düzeni oluşturuldu.

12 – Gerekli tahliller yaptırılıp vücut için gerekli takviyeler alındı ve düzenli kullanılmaya başlandı.

13 – Kişisel çantalar ve cüzdanların içleri düzenlenecek

1 Aralık güncellemesi;

Aralıktan aşırı ümitliyken, tam böyle minnoş minnoş planlarımı uygulamaya başlayacakken iki yıllık sevgilim benden ayrılmaya karar verdi. Kişisel gelişimim birkaç saatliğine sekteye uğradı doğal olarak :KK48: Neyse ki ben Bihter Ziyagilim ve kendime geleyim dedim. Güzel sıcak bir küvet, üzerine kese ve peelingle kendime geldim. Günlük içmem gereken 3 ltlik suyun 2ltsini bitirdim. Bu dönem kendime odaklanmak bana her anlamda iyi gelecek. Bu geceyi önümüzdeki 30 gün için yapacaklarımı iyice netleştirerek ve bugünden itibaren yılbaşına kadar uygulamak için birer sabah ve akşam rutini belirleyerek geçireceğim.

1 Aralık güncellemesi;

Aralıktan aşırı ümitliyken, tam böyle minnoş minnoş planlarımı uygulamaya başlayacakken iki yıllık sevgilim benden ayrılmaya karar verdi. Kişisel gelişimim birkaç saatliğine sekteye uğradı doğal olarak :KK48: Neyse ki ben Bihter Ziyagilim ve kendime geleyim dedim. Güzel sıcak bir küvet, üzerine kese ve peelingle kendime geldim. Günlük içmem gereken 3 ltlik suyun 2ltsini bitirdim. Bu dönem kendime odaklanmak bana her anlamda iyi gelecek. Bu geceyi önümüzdeki 30 gün için yapacaklarımı iyice netleştirerek ve bugünden itibaren yılbaşına kadar uygulamak için birer sabah ve akşam rutini belirleyerek geçireceğim.
merhaba
şunu okuyunca içim acıdı umarım gercekten bihtersindir peelingle filan halledersin.Eskiden çok ağlamışligim aylarca surunmuslugum var onlar geldi aklıma... tam da böyle bir grup bulsamda yeni yilda yeni bir ben yaratma projesinde ekip arkadaşlarım olsa diye araniyordum ☺️

1 Aralık güncellemesi;

Nasıl gidiyorrrr ? Okuyunca listeye bayıldım, keşke daha erken görseydim, 10 günde bunların yarısını bile yapamam muhtemelen :rolleyes: Umarım sizin için güzel gidiyordur :KK200:

Yaa kızlar çok tatlısınız hepiniz😍 Merak etmişsiniz beni. Kadın dayanışmasına bayılıyorum.❤️ Erkek arkadaşımla ayrıldık dememizden 2 gün sonra filan barıştık. İki tarafta yengeç olunca biraz drama queeniz karşılıklı.

Listeye gelirsek full focus olamadım maalesef ama bazı adımları tamamladım tamamladıklarıma tik atıcam şimdi. Halılar temizlemeye verildi ve kıyafet dolabı ayrıştırıldı mesela. Hatta giymediğim kıyafetler bağışlandı bile. Bi de çok övülen bir fitoterapist buldum geçen hafta annemin önerisiyle. Aynı zamanda tıp lisansı da var. Tahliller sonrası bayağı detaylı bir takviye listesi reçeteledi. Onları kullanmaya başladım.

Etkinlik konusunda verimsiz ilerliyorum. Sadece bugün çok uzun süredir hayal ettiğim bir eğitime katılabildim. Geriye 4 tane iyi etkinlik kaldı yetişebilir miyim sanmıyorum😂

Saatten anlaşılacağı gibi uyku düzenimi de yoluna sokamadım. Benzer vakitlice uykuya dalamama problemleri olanlarınız varsa üst paragraflarda bahsettiğim doktor bana melatonin tamamen pazarlama numarası diyip Melisa papatya karışık bitki çayı içmemi ve yatmadan önce biraz egzersiz yapmamı önerdi ama faydasını görebilmiş değilim henüz. Önerilere açığım bu konuda. Siz de durumlar nasıl? Yeni yıl hazırlıklarınız nasıl gidiyor? İnşallah daha aktif tutmayı başarırım bu topiği bundan sonra.

Yaa kızlar çok tatlısınız hepiniz😍 Merak etmişsiniz beni. Kadın dayanışmasına bayılıyorum.❤️ Erkek arkadaşımla ayrıldık dememizden 2 gün sonra filan barıştık. İki tarafta yengeç olunca biraz drama queeniz karşılıklı.

Listeye gelirsek full focus olamadım maalesef ama bazı adımları tamamladım tamamladıklarıma tik atıcam şimdi. Halılar temizlemeye verildi ve kıyafet dolabı ayrıştırıldı mesela. Hatta giymediğim kıyafetler bağışlandı bile. Bi de çok övülen bir fitoterapist buldum geçen hafta annemin önerisiyle. Aynı zamanda tıp lisansı da var. Tahliller sonrası bayağı detaylı bir takviye listesi reçeteledi. Onları kullanmaya başladım.

Etkinlik konusunda verimsiz ilerliyorum. Sadece bugün çok uzun süredir hayal ettiğim bir eğitime katılabildim. Geriye 4 tane iyi etkinlik kaldı yetişebilir miyim sanmıyorum😂

Saatten anlaşılacağı gibi uyku düzenimi de yoluna sokamadım. Benzer vakitlice uykuya dalamama problemleri olanlarınız varsa üst paragraflarda bahsettiğim doktor bana melatonin tamamen pazarlama numarası diyip Melisa papatya karışık bitki çayı içmemi ve yatmadan önce biraz egzersiz yapmamı önerdi ama faydasını görebilmiş değilim henüz. Önerilere açığım bu konuda. Siz de durumlar nasıl? Yeni yıl hazırlıklarınız nasıl gidiyor? İnşallah daha aktif tutmayı başarırım bu topiği bundan sonra.
Günaydın fitoterapist le ne amaçlı görüştünüz bize de bahsettiklerinden anlatır mısınız sonra ? Güzel sağlıklı kürleri varsa bizimle de paylaşır mısınız ?ben de bu ara böyle şeylerle ilgileniyorum. 😀Melatonini de tam bugün spariş vercektim üstelik Uyku kalitem çok kötü benim de çok yüzeysel uyuyorum,sürekli uyanıyorum o yüzden.
Evde de mutfakla anca başlayabildim tarihi geçen ve emin olmadığım her şeyi attım falan 😀

Valla açıkçası ben yeni yıl için pek bir şey yapamadım. Yıl sonu programlar biraz sıkışıyor hem iş hayatında hem sosyal hayatta o yüzden eve ve kendime pek zaman ayıramıyorum maalesef. Ama bebek beklediğim için bu listeyi bebek gelene kadarki süreçte tamamlayabilirim diye düşündüm :halay:
Umarım başarırım...

Bu arada uyku için uyku rutinleri oluşturmanızı, uyumayı planladığınız saatten minimum 1 ama mümkünse 2 saat önce ekrana bakmayı bırakmanızı öneriyorum. Sizi rahatlatan seslerden oluşan ses kayıtları bulabilirsiniz Youtube'da ben kullanıyorum. Örneğin ateş çıtırtısı arkasında yağmur sesi gibi... Bende tüm bunlar uyku halini müthiş bir düzene soktu, önceden saatlerce uyuyamayan ben şimdi yatağa yatınca max. 10 dakikada bayılmış oluyorum :nazar::KK66:

Selamlar fitoterapistin adini ögrenebilirmiyim kardesim hasta benim alternatif tipi arastiriyorum bende

X