Gebelik şekeri ve karbonhidrat kısıtlaması

Villanelle

devil in disguise
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2021
2.677
6.417
Merhabalar herkese. 20+6 İkiz gebeyim 😊

3 hafta önce yapılan rutin kan tahlilimde açlık kan şekerim normal (84), 1. saat tokluk kan şekerim ise yüksek (186) çıkmıştı. Dahiliyeye başvurdum. 75 gr ogtt (yükleme deniyor) yaptırdım ve onlar da yüksek çıktı.

Doktor diyet ve yürüyüş ile devam edelim, günde 6 kez ölçüm yapıp takip edelim demişti. Bunun üzerine bir diyetisyene başvurdum ve mecburen karbonhidratı neredeyse tamamen kısıtladık. Sadece meyve yiyebiliyorum ve o da glisemik indeksi en düşük olanlardan. Elma ve mandalina gibi.

Sorum şu, acaba bu kadar az karbonhidrat bebeklerin gelişimini olumsuz etkiler mi? Araştırdığım tüm sitelerde ağırlıklı olarak proteine yer verilir ama karbonhidratlar da çok önemlidir yazıyor. Gebelikte bu şekilde diyet yapan var mı? Bebekleri ne durumda?

Yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim.

benim ikiz degil tek ama konuyu takipte olucam. gebelik şekerim var. diyete uymaya çalışıyorum fakat bazı günler toklugum 140 da çıkıyor. canımın çektipi hiçbirşeyi yemememe ragmen bu yukseklik beni sıkıyor.

Benim kizimda vardi. Doktor günde dört defa ölctürüyordu. Sabah kalkar kalkmaz, kahvalti ve yemekten bir saat sonra, ve yatmadan önce.
Karbonhidrat yiyordum, ama bir iki kasik pilav veya bir patates seklinde.

ikizlere hamileyken benim de gebelik sekerim vardi .bir problem olmadi kabak yemekten falan bikmistim cok ama .zayif dogdular ama beklenen bir durumdu ikiz gebelikten dolayi .Allah kolaylik versin

Ben de bu konuyu ariyordum.Nasil bi diyet listeniz var kalorisi kac mesela gunluk? ara ogunleri falan var mi

Ben de bu konuyu ariyordum.Nasil bi diyet listeniz var kalorisi kac mesela gunluk? ara ogunleri falan var mi
Evet 3 ana 2 ara öğün şeklinde besleniyorum. Eğer gece çok acikirsam 3.ara öğünü yapabiliyorum. Süt veya Kefir gibi. Kilo başına 30 kalori şu an kullandığımız liste ama 25e düşürme ihtimali de var şekerim düzelmezse

3 hafta önce yapılan rutin kan tahlilimde açlık kan şekerim normal (84), 1. saat tokluk kan şekerim ise yüksek (186) çıkmıştı. Dahiliyeye başvurdum. 75 gr ogtt (yükleme deniyor) yaptırdım ve onlar da yüksek çıktı.

Doktor diyet ve yürüyüş ile devam edelim, günde 6 kez ölçüm yapıp takip edelim demişti. Bunun üzerine bir diyetisyene başvurdum ve mecburen karbonhidratı neredeyse tamamen kısıtladık. Sadece meyve yiyebiliyorum ve o da glisemik indeksi en düşük olanlardan. Elma ve mandalina gibi.

Sorum şu, acaba bu kadar az karbonhidrat bebeklerin gelişimini olumsuz etkiler mi? Araştırdığım tüm sitelerde ağırlıklı olarak proteine yer verilir ama karbonhidratlar da çok önemlidir yazıyor. Gebelikte bu şekilde diyet yapan var mı? Bebekleri ne durumda?

Ben yaptim, bebisle gayet saglikli ve iri dogdu. Su anda da sagliklilar cok sukur 🙏🏻☺️

Benim de sınırda çıktı şekerim. Bana da diyet verdi doktor. Karbonhidrat mümkün mertebe azalttı. Bir bildikleri olmasa sanmıyorum yapacaklarını. 5 günlük ölçümüm çok iyi çıktı. Şimdi 10 gün ara verdik. Günde 6 defa olcuyorum. 3 ara 3 ana ogunum var.
Günlük 1900 kalori yazdı bana.

Çok teşekkürler inşallah benim bebişler de sağlıklı olurlar ya, iri olmasalar da olur 😊
Ben proteine agirlik vermistim ve canim surekli karbonhidrat istemesine ragmen olabildigince az yemistim. Sabah kahvaltisinda 1 dilim cavdar ekmegi, az peynir ve maks 4 tane zeytin. Ogleden once kuruyemis ve bazen meyve veya yogurt. Oglen sebze yemegi ve corba vb seklindeydi ogunlerim. Bebekler buyudukce seker de yukselmisti normal olarak, endise etmeyin ☺️

Karbonhidrat enerji için çok çok önemli ancak diyabet durumunda sınırlamamız gereken ilk şey karbonhidrat olacaktır. Diyetisyeniniz illa ki uygun örüntüyü ayarlamıştır diye tahmin ediyorum. İlk önce şekeri regüle edip daha sonra diyete karbonhidrat ekleyedebilir bilemiyorum ama sistemli bir diyet listesi olduğunu düşünüyorum bu açıdan endişe etmenize gerek yok.

Merhaba canım benim 50 gr yüklemede 250 çıktı seninki gene iyiymiş karbonhidrat tamamen kesmiştim ama idrarda keton çıktı yüksek miktarda vücudun ihtiyacı oluyormus karbonhidrata tamamen kesmemek gerekiyormuş kesinlikle 3 ana öğünde mutlaka yarım dilim de olsa tam buğday ekmeği ye dedi diyetisyen

X