Gebelik ve Börek Taşı

kedileriseviyorumm

Üye
Pro Üye
2 Ekim 2023
437
979
27
Herkese merhaba. tüp bebek ile 12+1 haftalık hamileyim. bir kaç gün önce başlayan böbrek ağrım yüzünden bugün doktora gittim ve iki böbreğimde de hatırı sayılır şekilde taş olduğunu, kanala girenler olduğunu, düşecek boyutlarda olmayıp kırılması gereken taşlar olduğunu öğrendim. Doktor bebek küçükken taş kırmanın hamilelere de uygulandığını söyledi ama ben hiç böyle bir şey duymadım. Eğer bebek büyüdükten sonra boyutu büyük olan taşlar düşmeye karar verirlerse erken doğum riskinin olabileceğini de söyledi ve bu beni biraz korkuttu. Allah kimseye yaşatmasın ama bu durumu yaşayan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Ağrı hiç geçmiyor. Geceleri uyuyamıyorum, gündüzleri yürümek zulüm gibi geliyor :110:

Geçmiş olsun öncelikle, ve bebişiniz de hayırlı olsun 🌸
Ben de her iki böreğinde taş olan ve hatta geçen sene 20 gün hastanede yatmak zorunda olan biriyim. Bir böbreğimi operasyon ile temizlediler.
Toparlayınca diğerini temizleyeceklerdi fakat "taşlar uykuda" yani şu an sorun yok diğer böbrek toplasın diye müdahele edilmemişti. Gebe kaldım. Benim durumumdan ötürü de böbreğimi de kontrol ettiler. Günde 2-3 litre su içtim sürekli. Şu an 40. Haftadayım doğuma günler var. Böbrekten yana sorun yaşamadım çok şükür.

Burda önemli olan kanala giren taşların boyutu sizin düşüreceğiniz büyüklükte mi?
Eğer düşecek gibi ise ce kanalı tıkama ihtimali veya orada takılı kalma ihtimali yoksa sorun olmaz ama ağrın olur illa..

Eğer taş büyük ise sıkıntı milim olarak..
Kadın doğum uzmanınız ile üroloji uzmanınız eş güdümlü gitmeli, bende öyle yaptılar. Bir sıkıntı yaşamadım. Siz de inşallah hayırla atlatırsınız, sağlıkla bebişe kavuşursunuz 🌸

Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için🙏 geçmiş olsun size de inşallah bir daha karşınıza çıkmak bu durum 🙏🥰 maalesef ben şanslı olamadım o kadar. Yaklaşık 3 saattir ayaktayım. Ağrı dayanılmaz boyutta. İki adet taş 9 mm ölçüldü. Onlar sıkıntı yaratabilir dediler ama cuma belli olacak kesin sonuç. Size hiç hamile iken taş kırmadan bahsettiler mi acaba?

X