Gebelikte Bacak(FL) ve Kol Boyu Kısalığı

genelde 2-3 hafta gerilikler bazen de makina hatasi olabiliyor, keske o kadar olsaydi farkimiz....
bakalim Allahin dedigi olur.
Allah razi olsun, cok tesekkur ederim.
Daha doğuma var Allahın izniyle inşallah gerilik az olur bebeğinin

merhaba 35 +0 olduk. suan fl boyu 24 haftaya uyumlu, hl boyu 27 haftaya uyumlu... bacak boyda 11 hafta kop boyda 8 hafta gerilik mevcut.... karin cevresi 37 hafta. kafasi 39 haftaya uyumlu. 2447 gr. kilo alimi gayet iyi. kordonda kan akisi da cok iyi. ama hicbir olcu asil olmasi gereken haftayla uyumlu degil. suyum fazla. daha da olumsuzu sancilarim var. nidicard ve progestan kullaniyorum erken dogum olmasin diye. en azindan 37. haftayi gorsek diye ümit ediyoruz. dar toraks hala mevcut. bu yuzden dogumdan sonra cigerlerinden dolayi solunum sıkıntısı yasar mi kuvöze girer mi diye endiseliyiz. capa da yapilan pelger huet anomalisi testi sonuclari hala cikmadi. haber bekliyoruz. kafasi 1 ay onde gidiyor.sorun olmadigini hatta kafasinin degil beyninin buyuk oldugunu kivrimlarinin fazla oldugunu soyledi doktorumuz. eyvah bir sorun mu diye dusunurken aksina cok zeki bir cocuk olacagini soyledi. 15 gun sonra tekrar kontrol randevumuz var. gidisata gore dogum tarihi belirlenecek eger erken gelmezse. hayirlisiyla ve saglikla kucagima almayi nasip etsin rabbim, benim gibi olanlara da sifa versin insallah, sizlerde dua edin nolur.

bugun capadan sonuc cikti. pelger huet anomalisi testi temiz cikti. fakat daha agir bir hastaligi olabilir dediler ornek olarakta akondragenesiz olabilir dediler. çöktüm. dar toraks yuzunden yasamayabilir denildi. iyi degilim. cumartesi gunu 37 haftalik oluyoruz. sezeryan tarihi verilecek. allah büyüktür....

bugun capadan sonuc cikti. pelger huet anomalisi testi temiz cikti. fakat daha agir bir hastaligi olabilir dediler ornek olarakta akondragenesiz olabilir dediler. çöktüm. dar toraks yuzunden yasamayabilir denildi. iyi degilim. cumartesi gunu 37 haftalik oluyoruz. sezeryan tarihi verilecek. allah büyüktür....
Sağ salim kucağınıza alırsınız inşallah bebis doğunca da mutlaka yazın olurmu

merhaba 36+3 haftaligim. dun capadan sonra o kadar uzuldum ki gece 2:30 da sancilarim basladi sabaha kadar sabrettim dr umu aradim nst istedi ve sancilarim yuksek cikti, acilma hic yok. ilk dogumum da sezeryan. dogum sancilarim basladi ve acil sezeryana alindim. bebegim dogdu cok şükür. ama yanimda degil, emziremedim, kucagima alip koklayamadim. dar gogus kafesi sebebiyle ve erken dogmasi sebebiyle solunum sıkıntısı yaşıyor. suan yogun bakimda. cigerleri gelismemis. kol ve bacak boyu cok cok kisa degil. henuz kilo ve boyunu ogrenemedim. doktorun soyledigi tek kotu tarafimiz solunum sıkıntısı. bu gece kritik. rabbime dua ediyorum, yavruma kavusayim inşallah, oyle de tatli ki. herkes bebegini emziriyor, aglama sesleri koridorlarda. benim odam kucagim bos ve sessiz. belki de yasamayacak bunu dusunmek bile istemiyorum... rabbim bize ve bizim durumumuzda olanlara yardim etsin. cok zor.

merhaba 36+3 haftaligim. dun capadan sonra o kadar uzuldum ki gece 2:30 da sancilarim basladi sabaha kadar sabrettim dr umu aradim nst istedi ve sancilarim yuksek cikti, acilma hic yok. ilk dogumum da sezeryan. dogum sancilarim basladi ve acil sezeryana alindim. bebegim dogdu cok şükür. ama yanimda degil, emziremedim, kucagima alip koklayamadim. dar gogus kafesi sebebiyle ve erken dogmasi sebebiyle solunum sıkıntısı yaşıyor. suan yogun bakimda. cigerleri gelismemis. kol ve bacak boyu cok cok kisa degil. henuz kilo ve boyunu ogrenemedim. doktorun soyledigi tek kotu tarafimiz solunum sıkıntısı. bu gece kritik. rabbime dua ediyorum, yavruma kavusayim inşallah, oyle de tatli ki. herkes bebegini emziriyor, aglama sesleri koridorlarda. benim odam kucagim bos ve sessiz. belki de yasamayacak bunu dusunmek bile istemiyorum... rabbim bize ve bizim durumumuzda olanlara yardim etsin. cok zor.
Allah korktuklarinizdan emin etsin. Yasamayacak diye dusunmeyin rabbim dermansiz dert vermesin. Birazcik yogunbakimda dinlenip kucaginiza gelecek miniginiz. Hayirli ugurlu saglikli evlat olsun. Bu gunler goz acip kapayana kadar gecsin insallah

bebegimi kaybettim. sadece 10 saat dayanabildi. anne kokusu alamadi anne sutu alamadan ucup gitti burdan. icim yaniyor. gomduk bugun o minik bedenini.topragina kurban olayim yavrum, cigerlerimi yaktin...

bebegimi kaybettim. sadece 10 saat dayanabildi. anne kokusu alamadi anne sutu alamadan ucup gitti burdan. icim yaniyor. gomduk bugun o minik bedenini.topragina kurban olayim yavrum, cigerlerimi yaktin...
Rabbım sabırlar versin.. Ben hamileyken kaybettim 18 haftalıkti çok zordu benim için, Rabbım yardımcın olsun..

bebegimle kan uyusmazligi vardi aramizda bu yuzden. kani alınmıştı. elimizde kalan tek sey bir miktar kan... onu ve kendi kanlarimizi istanbul da premed gen tani merkezine verdik. benim esimin ve bebegimizin dna sindan hangi hastaligi varmis bakilacak. 1 ay sonra sonuc cikacak insallh. bebegin rontgeni ve resimlerini genetik uzmanina gosterdik, bir sendrom veya hastalik saptayamadik wes testini bekleyelim dediler.
kisalik kisalik diye diye zehir oldu hamilelik . dogdugunda hemen hemen bacaklar 12 hafta gerilik, kollar 11 hafta gerilik vardi basi 4 hafta ileriydi. fakat dar toraks yuzunden cigerler gelismemisti karni bombeliydi. boyu 42 cm kafa capi 36 cm. ilk cocugum 49 cm di kafa capi 35 cm mis. bebegime baktigimda oyle cok belirgin kisa kol bacak yoktu zaten. gerci bebegimi bizd en koparan dar gogus kafesi oldu. yogun bakimda 11 saat makinenin en yuksek ayarinda solunum yapabilmis. haberi verdiklerine hala inanamiyorum. esim bebegi odaya getirdi kefenlemisti. sis hali inmis. oyle guzeldi ki melek ti adeta. yuzu gozu kalemle cizilmis sanki. canim yavrum. cok ozluyorum... bana kalan kokusu olan bir kiyafeti bile yok. ne giysi giyebildi ne anne sutu alabildi ne anne kokusu anne sefkati. oylece ucup gitti burdan. bunlar aklima geldikce daha da cok cigerim yaniyor. ciger deseler verirdim. goguz kafesi yapicaz, kaburga deseler verirdim... butun bu sureci dusundugumde bunlari bize soylemislerdi ama ben yine de en fazla 1 ay kuvozde kalir cigerleri gelisir sonra alir eve gideriz diyodum. hastaneden eve geldiğimde daha da kotu oldum bombos geldim cantalarla gittigim gibi dondum.. bebegime ait ne varsa kaldirdik... cok ozluyorum ama cok sukur kutugumuze kaydettirdik Yusuf Mete'mi. hemen hemen hergun mezarina gidiyorum konusuyorum agliyorum. insallah sefaatci olacak bebegim bize. kusursuz melegim. seni coook ama cok seviyorum . her an aklimda. unutmam mumkun degil. onun yerini dolduracak hicbirsey yok... cok şükür diyorum çekmedi. melek bile 11 saat guclukle nefes alip can verdiyse bizler nasil can vericez allah bilir.

merhaba tekrar heyete girdik, maalesef gerilik 6 haftaya cikmis. hic beklemiyordum bu sonucu cok uzuldum agladim tutamadım kendimi. son 1 ay da kolu bacagi gelismemis 26 haftadayim ama 20 hafta da kalmis .. kafasi beyni ve diger organlarında bisey yok. dar toraks hala mevcut ama cok sukur ki hayati fonksiyonlarini engelleyecek duzeyde degil. yani ilk zamanlarda soylenen dogduktan sonra yasamaz nefes alamaz demiyorlar simdi. anne baba dan kan testi ile bakilan bir test soylediler. pelger-huet anomalisi sendromundan suphelendi genetik doktoru. onu yaptirdik 1 saat sonra sonuc cikti. baba bu sendrom icin temiz cikti ama bende bu sendroma ait ipuclari bulundu. bu yuzden sirf bu anomali icin var mi yok mu diye ayrintili test yapicaz dediler 400 tl verdik. 2 hafta sonra sonuc icin arayacaklarını soylediler. bu anomali var ise cok sukur ki bir hastalik degilmis dogduktan sonra fark kapaniyormus sadece eriskin boyu 150cm oluyormus. dediklerine gore. benim baba tarafimda boyle kisiler var abim , babam mesela.
bir yandan birsey yakaladigimiza seviniyoruz bir yandan da belki degildir diyoruz allah bilir. haftaya 27.haftamin bitisi olacak. kendi doktoruma randevu alicam birde orada bakalim. hayirli

wes testi sonucumuz cikti, bende ve esimde genetik bir hastalik yok. tasiyici degiliz. ama bebegimizde "spondilometafizyer displazisi, Strudwick tip" hastalik teshisi konuldu. col2a1 genindeki mutasyondan kaynakli. nnedenmutasyon olduguna dair bir aciklama yapılamıyor. hastalik olumcul degil fakat zaman ilerledikce zorluklari cikmaya basliyor. riskli ameliyatlari mevcut. belirgin bir boy kisaligi oluyor ama butun bunlara nazaran zeki oldukları soyleniyor. instagram uzerinden bu hastaliga sahip hayatta olan birkac cocuk buldum. turkiye de bulamadim genelde yurtdisi. bir sure takip ettim sanki bebeğim yanimda da bilgi ediniyorum... tasiyici olmadigimiz icin dogal yolla bebek sahibi olabilecegimiz bir daha bu durumun tekrarlanmayacagi yazıyor raporda. ama cok korkuyorum bir daha baska bir hastalik olur mu bu aciyi yasar miyiz. bebegimi cok ozluyorum...
bu aralar bu tarz gebelikte gerceklesen mutasyonlar duyuyorum covid asilarindan ilaclarindan kaynaklandigini dusunuyorum artik. olmadik seyler. o zamanlar asi karsiti uzmanlar bu asilarin sonuclari 2 3 sene sonra cikacak demislerdi. dogruymus... allaha havale ediyorum bu acilari bana ve baskalarina yasatanlari ...

Özlem hanım yazdıklarınızı okudum ve çok ağladım Allah yardımcınız olsun acılarınızı hatırlatmak istemezdim ama ben de şuan bu yollardan geçiyorum 14. Haftadan beri gelişim geriliği başladı şuan 20. Haftadayım bebek 16-17 hafta arası görünüyor bağırsağında da parlaklık görüldü son muayenede. Benim damarlarımda çentik ve kordonda bir damarım eksik doktorlar hiç umutlu değil bir aya kalmaz kalbi durur dendi, kendimi Allah a teslim ettim elimden dua etmekten başka birşey de gelmiyor… Siz şimdi tekrar hamilesiniz galiba gebeliğiniz nasıl geçiyor, inşallah bu gebeliğiniz çok iyi ve sağlıklı geçer yavrunuzu sağ salim kucağınıza alirsiniz, tekrar hatirlattigim icin çok özür dilerim

ah ne guzel darisi basimiza... allah bagislasin. ya bizde ilk duyduk onemsemedik ama 30. haftalardan sonra dediginiz gibi cok ta onemli olmuyor. ama bizim ki erken basladi 15. hafta da baslamasi acaba kemik iskelet hastalığı mi var genetik hastalığı mi vs bir cok sey denildi. ama gelişim var cok şükür insallah devam da eder
Bende 30 haftalığım kol be bacaklarda kısalık var 2-3 hafta geri dedi ama kafası haftanla uyumlu denildi perinatoloji doktoru da kemik hastalığı cücelik riski var dedi renkli ultrasonda yada bu zamana kadar söylenmedi bugün 30 haftalıkken söylendi

Bende 30 haftalığım kol be bacaklarda kısalık var 2-3 hafta geri dedi ama kafası haftanla uyumlu denildi perinatoloji doktoru da kemik hastalığı cücelik riski var dedi renkli ultrasonda yada bu zamana kadar söylenmedi bugün 30 haftalıkken söylendi
Merhaba, durumunuz nedir acaba? Size üzmek istemem ama bilgi verebilirseniz sevinirim. Benim de bebeğimde gelişim geriliği tespit edildi. Merak ediyorum açıkçası. Umarım her şey iyidir sizin için

Sonucunuz noldu acaba bebeginiz saglikli dogmustur umarim cevap yaxarsaniz cok sevinirim

X