gebelikte faydalanılabilecek kaynaklar

uzuntuylutekir

Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2018
57
48
merhaba arkadaşlar,

hamile kalmayı planlayan ve hamile olan arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm kaynakları sizlerle paylaşmak istedim. ben daha yeni hamileyim. ilk gebeliğim. bu konuda oldukça cahil olduğumu fark ettim. aslında 3 aylık olmadan kaynak almayı planlamıyordum; ama saçma sapan bir sürü şeyi kafama takmaya başladığımı görünce iyi bir kaynak aramaya başladım. kafama bir şey takıldığında, örneğin "karnımda gerginlik hissediyorum. normal mi acaba?" diye hayıflanırken, kitabı açıp haftama bakıyorum ve normal mi değil mi, hangi aşamada doktora danışmam gerekir gibi bilgileri okuyup rahatlıyorum. hem bilgi sahibi oluyorum hem de ufak tefek hatta olağan şeylere kafamı takıp strese girmiyorum. açılan konu başlıklarından, yazdığımız yorumlardan benimle aynı durumda olan çok kişi olduğunu gördüm. o yüzden bu konunun hepimize yararı olacağını düşündüm.

:KK5:

şimdilik 3 kitap aldım. Bunlar;

1. bebeğinizi beklerken sizi neler bekler / Heidi E. Murkoff , Sharon Mazel / epsilon yayınları : oldukça faydalı bir kitap. her konuda bilgi mevcut. ansiklopedi gibi. ayrıca herhangi bir konuda örneğin şu tarihlerde kanamanız olabilir yazdığında kanamalara ilişkin detaylı bilgilerin hangi sayfada olduğunu belirtiyor. kolaylıkla kitap içinde aradığınızı bulabiliyorsunuz bu sayede. çünkü kitap sizi yönlendiriyor.
  2. hamilelik, doğum ve bebek bakım kitabı / Ayşe Öner: Ayşe Öner baya meşhur bir hemşireymiş. ünlülerin gebelikleri ve doğum süreçlerinde danıştığı oldukça bilgili bir hemşire. kitabın adından anlaşıldığı gibi hem gebelik hem doğum hem de bebek bakımı ile ilgili bilgiler içeriyor. pratik, okuması yormayan, hap bilgiler var. renkli sayfalarının olması ve resimlerle anlatılması hoşuma gitti.
  3. doğmamış çocuğun gizli yaşamı / Dr. Thomas Verny , John Kelly: bu kitap biraz daha değişik. daha çok psikolojik açıdan yaklaşıyor. anne karnında bebeğin dış etkenlerden nasıl etkilendiği,anne ve babanın yaşamının bebeğin psikolojisine daha anne karnındayken nasıl etkilerde bulunduğunu anlatıyor. bilimsel araştırmalara dayandırarak örneklendiriyor.

üç kitabı da öneririm. ilk iki kitaba benzer kaynak çok var. en beğenilenlerini listeliyorum:

• 9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik / kağan kocatepe : bu kitapta babalara minik notlar var, eşinize çiçek alın bu ara duygusal falan gibi. çok sevimli bence
  • hafta hafta gebelik / kağan kocatepe: bu üsttekinin özet hali gibi. minik notlar bu kitapta da olabilir. malum gebelik kafa karışıklığı yapıyor. :)
  • sağlıklı gebelik rehberi / mayo clinic: epsilon yayınlarına denk olarak değerlendirilebilir.

bu arada anneysen.com diye bir site var. çoğunuz bulmuşsunuzdur zaten. bu sitedeki bilgiler de aldığım ilk iki kitap ve mayo clinicin kitaplarından faydalanıyor. makalelerinde kaynak kısmında görebilirsiniz. herhangi bir sebeple kitapları almak istemeyenler bu siteden de baya bilgi edinebilirler. özellikle haftalık gebelik takibini buradan yapıyorum. çünkü bu kitapların hepsindeki bilgileri derliyorlar. uzun uzun okuyunca daha çok rahatlıyorum. :)

umarım faydasını görürsünüz. bu vesileyle sizler de faydalandığınız diğer kaynakları paylaşırsanız güzel bir etkileşim olur diye düşünüyorum. örneğin ben babalara özel gebelik kitabı arıyorum. ama gönlüme göre bulamadım henüz. bilen, bulan varsa paylaşırsa sevinirim.

hepimize sağlıklı, mutlu ve huzurlu gebelikler ve bebekler dilerim.

:nazar::emir_bebek::nazar:

X