Çocuk Büyütürken Doğru Bilinen Yanlışlar

Sentinus17

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Temmuz 2018
743
741
28
1. Bebeği tuzlamak: Lütfen yapmayın. Bebeğiniz ölmedi ya da beyin hasarı almadı diye zararsız bir uygulama sanmayın. Çok kötü sonuçları olur. Olduktan sonra tüh vah etmeyin. Bir tanıdığımız sarılık olan bebeği tuzlamışlar. 1 hafta yoğun bakımda yatmış bebek.

2. 40ı çıkınca yapılan eylemlerin dinle alakası yok. Suya 40 taş atıp ya da gelen altınları atıp o suyla yıkanmak ya da bebeğini yıkamak. Ben yapmadım. Yapmayanların çocukları yaşıyor ve sağlıklı. Yapana saygı duyarım ama korkuyla vardır bir bildikleri mantığıyla ben yine de yapayım bari diyenlere bu sözüm. Yapma kardeşim. Hurafe bu. Yapmazsan sana da çocuğuna da bir şey olmaz.

3. Uçan kuşun kanadından bebek üşür. Sar sarmala dürümü hazırla hesabı. Yenidoğan bebek üşümez. Sıcak bebeği hasta eder. Farklı postlarda da açıkladım. Ben bebeği bi kara atmadım öyle söyliyim. Mayısta dışarı 10 dereceyken ev 25 dereceydi. Kombi yakıyorduk. Tek zıbınla yatırdım çocuğu. Gündüz sıcak olurdu. Cam açtığım halde öyle dururdu. Bebeğin terlememesi gerek. Giydirilen bebek terliyorsa bilin ki fazla kat var. Azaltın kıyafeti. Kıyafeti terliyse mümkün olduğu kadar değiştirin üstünü.Banyodan sonra sadece uzun kollu tulum ve şapka. Ayaklar çıplaksa çorap bir de.

4. Kucağa alıştırma sonra çok zorlanırsın diyen saçma teyzeleri duyuyorum. İlk 3 ay özellikle ilk 3 ay kucakta olmalı. Sürekli yeni bilgiler yeni sesler yeni görseller yüklenecek çocuğa. Empati kurun. Bilmediğiniz bir mekandasınız. İlk işiniz tanıdık yüz aramak olur. O da işte seni arıyor olacak. Anne kokusuna muhtaçlar. Özellikle atak haftalarında hep emmek ve kucağa gelmek isteyecekler. Çünkü atak haftası büyüdüğü hafta demek. Bu konuda sling tavsiye ederim. Kucakta uyuyor ama koyunca hemen uyanıyor. O yüzden slinge koyun orada uyusun dursun. İki büklüm falan diye üzülöeyin sakın. Onun zaten anne karnındaki pozisyonu buydu. Bir de beyaz gürültü açın telefondan ya da evde aspiratör süpürge çalıştırın miss. Ben o uyurken süpürge yapıyorum. Asla uyanmıyor.

5. Ağlasın sesi açılır. Evet ilk 2 hafta özellikle ağlayınca ciğerlerine iyi geliyormuş ama bu demek değil ki ağlasın 10 20 dakka. Tabiiki her bebek ağlıyor. Siz onun ihtiyacını ne kadar hızlı giderirseniz size güvenli bağlanır. İlk 12 ay temel güven için çok önemli. Eğer siz sürekli onu ağlayarak bırakırsanız çocukta şu algı oluşacak. Ben ağlasam da ihtiyacım giderilmeyecek diyecek. Bunlar önemli detaylar. Bir süre sonra size karşı tepkisiz olacak. Bu bahsettiğim şey 1 ayda 5 kere ihtiyacı giderilmezse değil. Sürekli tekrarlanan davranıştan bahsediyorum.

6. Eli ayağı buz gibi üşüyor kesin. Hayır arkadaşım bebeklerin elleri ve ayakları soğuk olur. Çünkü kan dolaşımının en son uğradığı noktalar oralar. Bir de sürekli uyudukları için hareketsizler. Ondan da soğuk oluyor. Ateşi olan bebeğe dikkat edin. Eli ayağı soğuk olur çünkü vücut ısısını dengelemeye çalışır. Eller ayaklar vücudun klimasıdır. Üşüyüp üşümediğine sırttan ve göğüsten bakılır. Elle oralara bakın. Sıcaksa sorun yok. Çok panikseniz ki ben öyleydim başlarda güzel bir kulaktan ölçüm cihazıyla sıcaklığına bakarsınız. min 36 max 37. 4 olmalı. 36dan düşükse üşüyordur. 37.4ten yüksekse ateşi çıkıyor demek. Ben saat başı bakardım psikopat gibiydim. Şimdi ateşölçerin yeri çekmece oldu. Öğrendim alıştım farkettim.

7. Çok osuruyor üşütmüşsün bebeği hemen çorap giydirelim. Bu genelde bebek 15 günlükken konuşulmaya başlar çünkü bebeğin bağırsak sindirim sistemi gelişiyordur. Popo kasları gelişiyordur. Sıkma gevşeme yapması gerekiyordur. Bebeğiniz 15. Günden sonra osurmayı öğrenecek. Uykusundan hatta ağlayarak ya da sızlanarak uyanacak. Sakın panik olup bebeği kucaklamayın. O uyanmadı hala uyuyor. Sadece yeni bir beceri kazanıyor. Bacaklarını karnına doğru çekip hafifçe bastırıp bekleyin. 1 dakika içinde rahatlamadıysa kucağa alınıp desteklenmesi gerekiyordur. Bebeği kendinizle beraber aşağı yukarı sallayın. Beraber sallanın yani. Bol bol tummy time yapın. Göbek üstü etkinlik yani. I love you masajı yapın. Bunlar hep internette var.

8. Bebek ağlarken aniden anneniz ya da kayınvalideniz bebeğinizin memelerini sıkıp ovuşturmaya başlar. 😂 Cicikler büyüyormuş. Yok öyle bir şeeey. Gazdır o bezdir o açlıktandır o ya da seni kokunu özlemiştir annesi. Uyma bu şeytanlara. 😂

9. En ufak bir hastalıkta sezeryan doğumunuza ya da mama ile beslemenize sebep bulurlar. Aslında alakası yoktur ama olsun işte. Hayat. Çünkü onlara göre mama zehir sezeryan doğumsa doğumdan bile sayılmaz. Hatta daha ileri gidip hadsizlik yapanlar da oluyor. Sezeryan doğumla anne olunmuyor diyorlar. Takmayın yok öyle bir şey. Normal doğumda doğum kanalından geçerken bebek için yararlı bakteriler oluyormuş bebek onlar sayesinde hasta olmuyormuş. SEZERYAN DOĞURDUM. SAPASAĞLAMIZ. MAMA İLE BESLİYORUM. HİÇBİR SAĞLIK SORUNUMUZ YOK.

10. Mama ile beslenen bebeklerde zeka geriliği olur. Bağışıklığı düşük olur. Hep başarısız olur. Koca bir safsata. Anne karnınds zeka geriliği olmamışsa doğan çocuğu sen nasıl durduk yere o hale getirebilirsin? Ayrıca pirinç lapasıyla büyüdüm ben. Çoğu kişiden de daha hızlı öğreniyorum. Yemek de seçemiyorum. Bağışıklığım da 2 yaşına kadar emen arkadaşlarımdan iyi. Onlar hemen rüzgar gördü mü hasta olurlar. 6 ay çocuğun yediği içtiğiyle bütün ömrü belirlenmez. Bunun ek gıda süreci var. Senin çocukla iletişimin sonucunda çocuğun bilgi haznesinin genişlemesi var. Bir çocuk ne kadar çok öğrenirse beyindeki bağlantılar artar. Bunun mamayla falan alakası yok yani. Anne sütünde bile kalite diye bir olay var. Memeler şelale diye kimse üstünlük taslamasın bir başkasına. ARTIK BU HURAFEYİ DUYMAK İSTEMİYORUZ. Yıl olmuş 2023. Hala mama zeka geriliği yapar diyen cahiller geziyor.

11. Bez pişik yapmaz. Sık değişmeyen bez pişik yapar. Yazın kalın bez kullanırsan pişik yapar. Her alt değiştirmede krem sürersen pişik yapar çünkü gözenekleri tıkıyorsun. Günde 2 kez sürmen yeterli. Eğer pişik olmuşsa ıslak mendil pişik yapmıştır. Pamuğu suyla ıslatıp kullan. En güzeli odur. Hala varsa o zaman kremi değiştir. En güzel krem hametan pomaddır. Tavsiye ederim sağlık ocağına yazdırın. 12 liraya geliyor.

12. Bebeğin altını kocana değiştirtme. Bu zihniyet iğrenç bir zihniyet. Öncelikle güvenilmez bir adamla evlenip çocuk yapılmaz. Güveniyorsan da böyle bir şey sorgulanmaz. O onun babası yahu. Kocan sapıksa şüphen varsa at onu evden ya da al çocuğunu kaç. İleride başka şeylerde yapabilir yani. Yeri geliyor banyo yaptırıyorsun yani nasıl bir saçmalıktır bu. Allah razı olsun eşimden. Gayet de güzel alt değiştiriyor yani. Çok rezilce bir düşünce. İnsanları zan altında bırakıyorlar.

13. 6 aydan sonra bebeğimi odasına yatırıp uyku eğitimi vereceğim diyenler var. Valla çocuğu ağlata ağlata yalnız bırakıp uyku eğitimi verdiğini sananlar var. Bir de bunu destekleyen uzmanlar var ki olmaz olsunlar. Sonra agresif olunca çocuk neden oldu diyorlar. Çocuk sakinleşince aa bak ne güzel büyümüş artık ağlamıyor diyor. Ablacım çocuğunun psikolojisini alt üst ettin. Çocuk travmatik çocuk oldu. Artık ağladığında annesinin ya da babasının ona gelmeyeceğini öğrendi ve içine kapandı. Çünkü sesini duyursa da duyan yok. Bebek 2 yaşa kadar anne babayla aynı ortamda uyumalı. Uzmanlar bunu söylüyor yani.

14. Aşı karşıtı olup aşıların zararlı olduğunu savunanlar var. Sizlerin yüzünden okullarda salgınlar bitmek bilmiyor. Bir öğretmen olarak bu konudan aşırı derecede rahatsızım yani. Hepimiz aşı olduk bu zamana kadar. Nasıl bu kadar kolay çocuğunuzun hayatıyla oynarsınız? Aşı çocuğun hasta olmasını engellemiyor ki. Bağışıklık sistemine o virüsü tanıtıyor. Güçlendiriyor. Sokaktan geçen aşı karşıtıyım diyorken bunun kitabını yalayıp yutmuş mesleğini yapan doktorlarımız çocuklarına aşı yaptırıyor. Asıl aşının içeriğini en iyi bilenler onlar. Kötü olsa kendileri yaptırmazlar. İnternette aşı karşıtlarının tezlerini çürüten bir çok kaynak var. Doktorların sunumları var. Buyrun araştırın.

15. Kedili evde bebek büyümez ciğerine tüy kaçar. Mikrop bulaşır. Vallahi evimizde kedimiz var. Hamileliğimde de vardı. O zaman test yapılmıştı sorun yok dedi doktorum. Şimdi de sordum bebek için. Sorun yok dedi. Yeri geliyor bebeğime sürtüyor. Daha bir sorun yaşamadık şükür. Aşılarını düzenli yaptırıyoruz. Tuvaletini de temizliyoruz. Mamadan başka da yiyecek vermiyoruz çünkü parazit yapıyor. Daha nolsun?

16. Lohusalıkta kırmızı tülbent tak. Bebeğin üstüne sarı örtü ört. İkisini de yapmadım. Çılgınlık bu. 😂 Albasması dediğimiz şey hijyenik olmayan ya da olamayan lohusa kadının enfeksiyon sonucu ateşlenmesi ve müdahale edilmezse ölümle sonuçlanması. Eskiler tabii bilmediği için birşeylerin gelip kadını alacağına inanıyor. Bu inanca göreyse kırmızı tülbentin koruyuculuğunu savunuyor. Arkadaşlar üzgünüm ama bu şirk koşmaktır. Ben açıklamış olayım. Nazar bonzuğuna inanmak da şirk koşmaktır. Bu düşünce Allah'ı yok sayıp dünyevi bir eşyadan medet ummaktır. Yani gelenek ya da örf adet diye yapılan şeyleri biraz düşünmek gerek.

17. Bebeğin ortamı ne kadar steril olursa bebeğin bağışıklığı o kadar güçlü olur. Titiz arkadaşlara kötü haber var. Doktorlar temizliği abartmayın diyor. Bebeğin belli bir yerden sonra mikroba da ihtiyacı var. Bebeğin eşyalarını sürekli doğal içerikli çamaşır suyuyla yıkayıp ütüleyenler var. Lütfen yapmayın. Ütüye sözüm yok ama çamaşır suyuyla yıkanacak kadar ortada mikrop yok.

18. Benim bebeğim şunu yaptı. Seninki hala yapmadı mı diye kıyasa girenler var. Her bebek özeldir. Bebeğinizi kıyaslayıp moralinizi bozmayın. Doktorunuz kontrollerde problem görmediği sürece rahat olun.

19. Emzik diş yapısını bozmaz. Emziğin bırakılması gereken belli bir ay vardır. Eğer hala bıraktırmadıysanız işte o zaman dişinin yapısını bozar. Çoğu konuda Osman Gönülalın videolarını izleyin mutlaka.
 
1. Bebeği tuzlamak: Lütfen yapmayın. Bebeğiniz ölmedi ya da beyin hasarı almadı diye zararsız bir uygulama sanmayın. Çok kötü sonuçları olur. Olduktan sonra tüh vah etmeyin. Bir tanıdığımız sarılık olan bebeği tuzlamışlar. 1 hafta yoğun bakımda yatmış bebek.

2. 40ı çıkınca yapılan eylemlerin dinle alakası yok. Suya 40 taş atıp ya da gelen altınları atıp o suyla yıkanmak ya da bebeğini yıkamak. Ben yapmadım. Yapmayanların çocukları yaşıyor ve sağlıklı. Yapana saygı duyarım ama korkuyla vardır bir bildikleri mantığıyla ben yine de yapayım bari diyenlere bu sözüm. Yapma kardeşim. Hurafe bu. Yapmazsan sana da çocuğuna da bir şey olmaz.

3. Uçan kuşun kanadından bebek üşür. Sar sarmala dürümü hazırla hesabı. Yenidoğan bebek üşümez. Sıcak bebeği hasta eder. Farklı postlarda da açıkladım. Ben bebeği bi kara atmadım öyle söyliyim. Mayısta dışarı 10 dereceyken ev 25 dereceydi. Kombi yakıyorduk. Tek zıbınla yatırdım çocuğu. Gündüz sıcak olurdu. Cam açtığım halde öyle dururdu. Bebeğin terlememesi gerek. Giydirilen bebek terliyorsa bilin ki fazla kat var. Azaltın kıyafeti. Kıyafeti terliyse mümkün olduğu kadar değiştirin üstünü.Banyodan sonra sadece uzun kollu tulum ve şapka. Ayaklar çıplaksa çorap bir de.

4. Kucağa alıştırma sonra çok zorlanırsın diyen saçma teyzeleri duyuyorum. İlk 3 ay özellikle ilk 3 ay kucakta olmalı. Sürekli yeni bilgiler yeni sesler yeni görseller yüklenecek çocuğa. Empati kurun. Bilmediğiniz bir mekandasınız. İlk işiniz tanıdık yüz aramak olur. O da işte seni arıyor olacak. Anne kokusuna muhtaçlar. Özellikle atak haftalarında hep emmek ve kucağa gelmek isteyecekler. Çünkü atak haftası büyüdüğü hafta demek. Bu konuda sling tavsiye ederim. Kucakta uyuyor ama koyunca hemen uyanıyor. O yüzden slinge koyun orada uyusun dursun. İki büklüm falan diye üzülöeyin sakın. Onun zaten anne karnındaki pozisyonu buydu. Bir de beyaz gürültü açın telefondan ya da evde aspiratör süpürge çalıştırın miss. Ben o uyurken süpürge yapıyorum. Asla uyanmıyor.

5. Ağlasın sesi açılır. Evet ilk 2 hafta özellikle ağlayınca ciğerlerine iyi geliyormuş ama bu demek değil ki ağlasın 10 20 dakka. Tabiiki her bebek ağlıyor. Siz onun ihtiyacını ne kadar hızlı giderirseniz size güvenli bağlanır. İlk 12 ay temel güven için çok önemli. Eğer siz sürekli onu ağlayarak bırakırsanız çocukta şu algı oluşacak. Ben ağlasam da ihtiyacım giderilmeyecek diyecek. Bunlar önemli detaylar. Bir süre sonra size karşı tepkisiz olacak. Bu bahsettiğim şey 1 ayda 5 kere ihtiyacı giderilmezse değil. Sürekli tekrarlanan davranıştan bahsediyorum.

6. Eli ayağı buz gibi üşüyor kesin. Hayır arkadaşım bebeklerin elleri ve ayakları soğuk olur. Çünkü kan dolaşımının en son uğradığı noktalar oralar. Bir de sürekli uyudukları için hareketsizler. Ondan da soğuk oluyor. Ateşi olan bebeğe dikkat edin. Eli ayağı soğuk olur çünkü vücut ısısını dengelemeye çalışır. Eller ayaklar vücudun klimasıdır. Üşüyüp üşümediğine sırttan ve göğüsten bakılır. Elle oralara bakın. Sıcaksa sorun yok. Çok panikseniz ki ben öyleydim başlarda güzel bir kulaktan ölçüm cihazıyla sıcaklığına bakarsınız. min 36 max 37. 4 olmalı. 36dan düşükse üşüyordur. 37.4ten yüksekse ateşi çıkıyor demek. Ben saat başı bakardım psikopat gibiydim. Şimdi ateşölçerin yeri çekmece oldu. Öğrendim alıştım farkettim.

7. Çok osuruyor üşütmüşsün bebeği hemen çorap giydirelim. Bu genelde bebek 15 günlükken konuşulmaya başlar çünkü bebeğin bağırsak sindirim sistemi gelişiyordur. Popo kasları gelişiyordur. Sıkma gevşeme yapması gerekiyordur. Bebeğiniz 15. Günden sonra osurmayı öğrenecek. Uykusundan hatta ağlayarak ya da sızlanarak uyanacak. Sakın panik olup bebeği kucaklamayın. O uyanmadı hala uyuyor. Sadece yeni bir beceri kazanıyor. Bacaklarını karnına doğru çekip hafifçe bastırıp bekleyin. 1 dakika içinde rahatlamadıysa kucağa alınıp desteklenmesi gerekiyordur. Bebeği kendinizle beraber aşağı yukarı sallayın. Beraber sallanın yani. Bol bol tummy time yapın. Göbek üstü etkinlik yani. I love you masajı yapın. Bunlar hep internette var.

8. Bebek ağlarken aniden anneniz ya da kayınvalideniz bebeğinizin memelerini sıkıp ovuşturmaya başlar. 😂 Cicikler büyüyormuş. Yok öyle bir şeeey. Gazdır o bezdir o açlıktandır o ya da seni kokunu özlemiştir annesi. Uyma bu şeytanlara. 😂

9. En ufak bir hastalıkta sezeryan doğumunuza ya da mama ile beslemenize sebep bulurlar. Aslında alakası yoktur ama olsun işte. Hayat. Çünkü onlara göre mama zehir sezeryan doğumsa doğumdan bile sayılmaz. Hatta daha ileri gidip hadsizlik yapanlar da oluyor. Sezeryan doğumla anne olunmuyor diyorlar. Takmayın yok öyle bir şey. Normal doğumda doğum kanalından geçerken bebek için yararlı bakteriler oluyormuş bebek onlar sayesinde hasta olmuyormuş. SEZERYAN DOĞURDUM. SAPASAĞLAMIZ. MAMA İLE BESLİYORUM. HİÇBİR SAĞLIK SORUNUMUZ YOK.

10. Mama ile beslenen bebeklerde zeka geriliği olur. Bağışıklığı düşük olur. Hep başarısız olur. Koca bir safsata. Anne karnınds zeka geriliği olmamışsa doğan çocuğu sen nasıl durduk yere o hale getirebilirsin? Ayrıca pirinç lapasıyla büyüdüm ben. Çoğu kişiden de daha hızlı öğreniyorum. Yemek de seçemiyorum. Bağışıklığım da 2 yaşına kadar emen arkadaşlarımdan iyi. Onlar hemen rüzgar gördü mü hasta olurlar. 6 ay çocuğun yediği içtiğiyle bütün ömrü belirlenmez. Bunun ek gıda süreci var. Senin çocukla iletişimin sonucunda çocuğun bilgi haznesinin genişlemesi var. Bir çocuk ne kadar çok öğrenirse beyindeki bağlantılar artar. Bunun mamayla falan alakası yok yani. Anne sütünde bile kalite diye bir olay var. Memeler şelale diye kimse üstünlük taslamasın bir başkasına. ARTIK BU HURAFEYİ DUYMAK İSTEMİYORUZ. Yıl olmuş 2023. Hala mama zeka geriliği yapar diyen cahiller geziyor.

11. Bez pişik yapmaz. Sık değişmeyen bez pişik yapar. Yazın kalın bez kullanırsan pişik yapar. Her alt değiştirmede krem sürersen pişik yapar çünkü gözenekleri tıkıyorsun. Günde 2 kez sürmen yeterli. Eğer pişik olmuşsa ıslak mendil pişik yapmıştır. Pamuğu suyla ıslatıp kullan. En güzeli odur. Hala varsa o zaman kremi değiştir. En güzel krem hametan pomaddır. Tavsiye ederim sağlık ocağına yazdırın. 12 liraya geliyor.

12. Bebeğin altını kocana değiştirtme. Bu zihniyet iğrenç bir zihniyet. Öncelikle güvenilmez bir adamla evlenip çocuk yapılmaz. Güveniyorsan da böyle bir şey sorgulanmaz. O onun babası yahu. Kocan sapıksa şüphen varsa at onu evden ya da al çocuğunu kaç. İleride başka şeylerde yapabilir yani. Yeri geliyor banyo yaptırıyorsun yani nasıl bir saçmalıktır bu. Allah razı olsun eşimden. Gayet de güzel alt değiştiriyor yani. Çok rezilce bir düşünce. İnsanları zan altında bırakıyorlar.

13. 6 aydan sonra bebeğimi odasına yatırıp uyku eğitimi vereceğim diyenler var. Valla çocuğu ağlata ağlata yalnız bırakıp uyku eğitimi verdiğini sananlar var. Bir de bunu destekleyen uzmanlar var ki olmaz olsunlar. Sonra agresif olunca çocuk neden oldu diyorlar. Çocuk sakinleşince aa bak ne güzel büyümüş artık ağlamıyor diyor. Ablacım çocuğunun psikolojisini alt üst ettin. Çocuk travmatik çocuk oldu. Artık ağladığında annesinin ya da babasının ona gelmeyeceğini öğrendi ve içine kapandı. Çünkü sesini duyursa da duyan yok. Bebek 2 yaşa kadar anne babayla aynı ortamda uyumalı. Uzmanlar bunu söylüyor yani.

14. Aşı karşıtı olup aşıların zararlı olduğunu savunanlar var. Sizlerin yüzünden okullarda salgınlar bitmek bilmiyor. Bir öğretmen olarak bu konudan aşırı derecede rahatsızım yani. Hepimiz aşı olduk bu zamana kadar. Nasıl bu kadar kolay çocuğunuzun hayatıyla oynarsınız? Aşı çocuğun hasta olmasını engellemiyor ki. Bağışıklık sistemine o virüsü tanıtıyor. Güçlendiriyor. Sokaktan geçen aşı karşıtıyım diyorken bunun kitabını yalayıp yutmuş mesleğini yapan doktorlarımız çocuklarına aşı yaptırıyor. Asıl aşının içeriğini en iyi bilenler onlar. Kötü olsa kendileri yaptırmazlar. İnternette aşı karşıtlarının tezlerini çürüten bir çok kaynak var. Doktorların sunumları var. Buyrun araştırın.

15. Kedili evde bebek büyümez ciğerine tüy kaçar. Mikrop bulaşır. Vallahi evimizde kedimiz var. Hamileliğimde de vardı. O zaman test yapılmıştı sorun yok dedi doktorum. Şimdi de sordum bebek için. Sorun yok dedi. Yeri geliyor bebeğime sürtüyor. Daha bir sorun yaşamadık şükür. Aşılarını düzenli yaptırıyoruz. Tuvaletini de temizliyoruz. Mamadan başka da yiyecek vermiyoruz çünkü parazit yapıyor. Daha nolsun?

16. Lohusalıkta kırmızı tülbent tak. Bebeğin üstüne sarı örtü ört. İkisini de yapmadım. Çılgınlık bu. 😂 Albasması dediğimiz şey hijyenik olmayan ya da olamayan lohusa kadının enfeksiyon sonucu ateşlenmesi ve müdahale edilmezse ölümle sonuçlanması. Eskiler tabii bilmediği için birşeylerin gelip kadını alacağına inanıyor. Bu inanca göreyse kırmızı tülbentin koruyuculuğunu savunuyor. Arkadaşlar üzgünüm ama bu şirk koşmaktır. Ben açıklamış olayım. Nazar bonzuğuna inanmak da şirk koşmaktır. Bu düşünce Allah'ı yok sayıp dünyevi bir eşyadan medet ummaktır. Yani gelenek ya da örf adet diye yapılan şeyleri biraz düşünmek gerek.

17. Bebeğin ortamı ne kadar steril olursa bebeğin bağışıklığı o kadar güçlü olur. Titiz arkadaşlara kötü haber var. Doktorlar temizliği abartmayın diyor. Bebeğin belli bir yerden sonra mikroba da ihtiyacı var. Bebeğin eşyalarını sürekli doğal içerikli çamaşır suyuyla yıkayıp ütüleyenler var. Lütfen yapmayın. Ütüye sözüm yok ama çamaşır suyuyla yıkanacak kadar ortada mikrop yok.

18. Benim bebeğim şunu yaptı. Seninki hala yapmadı mı diye kıyasa girenler var. Her bebek özeldir. Bebeğinizi kıyaslayıp moralinizi bozmayın. Doktorunuz kontrollerde problem görmediği sürece rahat olun.

19. Emzik diş yapısını bozmaz. Emziğin bırakılması gereken belli bir ay vardır. Eğer hala bıraktırmadıysanız işte o zaman dişinin yapısını bozar. Çoğu konuda Osman Gönülalın videolarını izleyin mutlaka.
Neyse ki hiç birini yapmadan sağ salim birisi ergenlik yaşına diğeri 2 yaşına geldiler.
Bebek tuzlamak ne arkadaşlar Allah aşkına yapmayın böyle şeyler 🙄
 
Neyse ki hiç birini yapmadan sağ salim birisi ergenlik yaşına diğeri 2 yaşına geldiler.
Bebek tuzlamak ne arkadaşlar Allah aşkına yapmayın böyle şeyler 🙄
Doktora bilimsel açıklaması var mı diye sordum. Dedi ki eskiden etleri saklamak için tuzlarlarmış. Ne yani kurban eti mi bu çocuk deyip cahil cühelayla uğraşmayın dedi. 😂
 
Doktora bilimsel açıklaması var mı diye sordum. Dedi ki eskiden etleri saklamak için tuzlarlarmış. Ne yani kurban eti mi bu çocuk deyip cahil cühelayla uğraşmayın dedi. 😂
Sözde ter kokmaması için tuzluyorlarmiş 🙄 Bir de kara sürmek var...bildiğimiz kömürü alıp kulağının arkasına ya da yüzüne falan sürüyorlar nazar değmemesi içinmiş o da 😒
Peki ya bebeğin kaşına gözüne sürme çekenlere ne demeli? Kaşı gözü güzel olsun diyeymiş🤨
Banyodan sonra ayaklarından tutup sarkitmayı saymıyorum bile. Bunu niye yapiyolar bilmiyorum ama... 🤗
 
Sözde ter kokmaması için tuzluyorlarmiş 🙄 Bir de kara sürmek var...bildiğimiz kömürü alıp kulağının arkasına ya da yüzüne falan sürüyorlar nazar değmemesi içinmiş o da 😒
Peki ya bebeğin kaşına gözüne sürme çekenlere ne demeli? Kaşı gözü güzel olsun diyeymiş🤨
Banyodan sonra ayaklarından sarkitmayi saymıyorum bile 🤗
Ben bir şey daha duydum. Bunu eskiler ciddi ciddi yapmışlar. Tüy çıkmasın diye ölü fareyi ya da külü bebeğin vücuduna sürmüşler.
 
Ay iğrenç... Hâlâ yapan vardir bir yerlerde eminim.Çünkü bu tür safsatalara körü körüne bağlı bir milletiz malesef 🙂
Bir de doğuda bir şey çok yaygınmış. Doğan bebeği ilk ezana kadar beslememek. Sabırlı ahlaklı olmayı öğrensin diyeymiş. Ölen bebek için de sağlıksızmış deyip üstünü kapatıyorlarmış. Çok zalimce. Bir diğeriyse anneden gelen ilk sarı kolostrumu zehir diye sıkıp sütü temizlediklerini düşünüyorlarmış.
 
bebeğimi tuzlamadım ama ilk banyo suyuna annem bir çay kaşığı tuz atmıştı. Ter kokmaz demişti. Zararsız geldi at kız dedim.
Ama orasına burasına tuz sürseydi izin vermezdim.
40 ritüelini de denizde deniz suyu ve çakıl taşlarıyla yaptık gayet keyifliydi. Hurafe murafe ben böyle şeyleri zararı olmayacaksa seviyorum.

Diğer gıcık olduğum konu bebeğim kolikti. 3 ay kucağımdan indirmedim. Çocuk durmuyor. Arkadaşlarım ziyaretimize geldi. Yaş ortalaması 30. İçlerinden biri hamile diyor ki kucağa alıştırmışsın ondan böyle olmuşsun. Dedim doğur öyle konuşalım. Doğurdu bir sakin bebek. Yaaa ne güzel çok şanslısın çok tatlı bir yenidoğan dönemi geçiriyorsun kıymetini bil dedim görmeye gittiğimde. Kucağa alıştırmadım çünkü dedi. Kafasını duvara vuracaktım kızın. Kimseye beddua etmem ama Allahım kolik ağlamasını o da yaşası 2. Çocuğunda lütfen. 😂😂😂😂
 
bebeğimi tuzlamadım ama ilk banyo suyuna annem bir çay kaşığı tuz atmıştı. Ter kokmaz demişti. Zararsız geldi at kız dedim.
Ama orasına burasına tuz sürseydi izin vermezdim.
40 ritüelini de denizde deniz suyu ve çakıl taşlarıyla yaptık gayet keyifliydi. Hurafe murafe ben böyle şeyleri zararı olmayacaksa seviyorum.

Diğer gıcık olduğum konu bebeğim kolikti. 3 ay kucağımdan indirmedim. Çocuk durmuyor. Arkadaşlarım ziyaretimize geldi. Yaş ortalaması 30. İçlerinden biri hamile diyor ki kucağa alıştırmışsın ondan böyle olmuşsun. Dedim doğur öyle konuşalım. Doğurdu bir sakin bebek. Yaaa ne güzel çok şanslısın çok tatlı bir yenidoğan dönemi geçiriyorsun kıymetini bil dedim görmeye gittiğimde. Kucağa alıştırmadım çünkü dedi. Kafasını duvara vuracaktım kızın. Kimseye beddua etmem ama Allahım kolik ağlamasını o da yaşası 2. Çocuğunda lütfen. 😂😂😂😂
Kucaga alıştırma konusuna da ayrı ayar oluyorum ya zaten ne kadar durabilir ki kucağında yürümeye falan başlayınca durmak istemeyecek sarıl doya doya
 
1. Bebeği tuzlamak: Lütfen yapmayın. Bebeğiniz ölmedi ya da beyin hasarı almadı diye zararsız bir uygulama sanmayın. Çok kötü sonuçları olur. Olduktan sonra tüh vah etmeyin. Bir tanıdığımız sarılık olan bebeği tuzlamışlar. 1 hafta yoğun bakımda yatmış bebek.

2. 40ı çıkınca yapılan eylemlerin dinle alakası yok. Suya 40 taş atıp ya da gelen altınları atıp o suyla yıkanmak ya da bebeğini yıkamak. Ben yapmadım. Yapmayanların çocukları yaşıyor ve sağlıklı. Yapana saygı duyarım ama korkuyla vardır bir bildikleri mantığıyla ben yine de yapayım bari diyenlere bu sözüm. Yapma kardeşim. Hurafe bu. Yapmazsan sana da çocuğuna da bir şey olmaz.

3. Uçan kuşun kanadından bebek üşür. Sar sarmala dürümü hazırla hesabı. Yenidoğan bebek üşümez. Sıcak bebeği hasta eder. Farklı postlarda da açıkladım. Ben bebeği bi kara atmadım öyle söyliyim. Mayısta dışarı 10 dereceyken ev 25 dereceydi. Kombi yakıyorduk. Tek zıbınla yatırdım çocuğu. Gündüz sıcak olurdu. Cam açtığım halde öyle dururdu. Bebeğin terlememesi gerek. Giydirilen bebek terliyorsa bilin ki fazla kat var. Azaltın kıyafeti. Kıyafeti terliyse mümkün olduğu kadar değiştirin üstünü.Banyodan sonra sadece uzun kollu tulum ve şapka. Ayaklar çıplaksa çorap bir de.

4. Kucağa alıştırma sonra çok zorlanırsın diyen saçma teyzeleri duyuyorum. İlk 3 ay özellikle ilk 3 ay kucakta olmalı. Sürekli yeni bilgiler yeni sesler yeni görseller yüklenecek çocuğa. Empati kurun. Bilmediğiniz bir mekandasınız. İlk işiniz tanıdık yüz aramak olur. O da işte seni arıyor olacak. Anne kokusuna muhtaçlar. Özellikle atak haftalarında hep emmek ve kucağa gelmek isteyecekler. Çünkü atak haftası büyüdüğü hafta demek. Bu konuda sling tavsiye ederim. Kucakta uyuyor ama koyunca hemen uyanıyor. O yüzden slinge koyun orada uyusun dursun. İki büklüm falan diye üzülöeyin sakın. Onun zaten anne karnındaki pozisyonu buydu. Bir de beyaz gürültü açın telefondan ya da evde aspiratör süpürge çalıştırın miss. Ben o uyurken süpürge yapıyorum. Asla uyanmıyor.

5. Ağlasın sesi açılır. Evet ilk 2 hafta özellikle ağlayınca ciğerlerine iyi geliyormuş ama bu demek değil ki ağlasın 10 20 dakka. Tabiiki her bebek ağlıyor. Siz onun ihtiyacını ne kadar hızlı giderirseniz size güvenli bağlanır. İlk 12 ay temel güven için çok önemli. Eğer siz sürekli onu ağlayarak bırakırsanız çocukta şu algı oluşacak. Ben ağlasam da ihtiyacım giderilmeyecek diyecek. Bunlar önemli detaylar. Bir süre sonra size karşı tepkisiz olacak. Bu bahsettiğim şey 1 ayda 5 kere ihtiyacı giderilmezse değil. Sürekli tekrarlanan davranıştan bahsediyorum.

6. Eli ayağı buz gibi üşüyor kesin. Hayır arkadaşım bebeklerin elleri ve ayakları soğuk olur. Çünkü kan dolaşımının en son uğradığı noktalar oralar. Bir de sürekli uyudukları için hareketsizler. Ondan da soğuk oluyor. Ateşi olan bebeğe dikkat edin. Eli ayağı soğuk olur çünkü vücut ısısını dengelemeye çalışır. Eller ayaklar vücudun klimasıdır. Üşüyüp üşümediğine sırttan ve göğüsten bakılır. Elle oralara bakın. Sıcaksa sorun yok. Çok panikseniz ki ben öyleydim başlarda güzel bir kulaktan ölçüm cihazıyla sıcaklığına bakarsınız. min 36 max 37. 4 olmalı. 36dan düşükse üşüyordur. 37.4ten yüksekse ateşi çıkıyor demek. Ben saat başı bakardım psikopat gibiydim. Şimdi ateşölçerin yeri çekmece oldu. Öğrendim alıştım farkettim.

7. Çok osuruyor üşütmüşsün bebeği hemen çorap giydirelim. Bu genelde bebek 15 günlükken konuşulmaya başlar çünkü bebeğin bağırsak sindirim sistemi gelişiyordur. Popo kasları gelişiyordur. Sıkma gevşeme yapması gerekiyordur. Bebeğiniz 15. Günden sonra osurmayı öğrenecek. Uykusundan hatta ağlayarak ya da sızlanarak uyanacak. Sakın panik olup bebeği kucaklamayın. O uyanmadı hala uyuyor. Sadece yeni bir beceri kazanıyor. Bacaklarını karnına doğru çekip hafifçe bastırıp bekleyin. 1 dakika içinde rahatlamadıysa kucağa alınıp desteklenmesi gerekiyordur. Bebeği kendinizle beraber aşağı yukarı sallayın. Beraber sallanın yani. Bol bol tummy time yapın. Göbek üstü etkinlik yani. I love you masajı yapın. Bunlar hep internette var.

8. Bebek ağlarken aniden anneniz ya da kayınvalideniz bebeğinizin memelerini sıkıp ovuşturmaya başlar. 😂 Cicikler büyüyormuş. Yok öyle bir şeeey. Gazdır o bezdir o açlıktandır o ya da seni kokunu özlemiştir annesi. Uyma bu şeytanlara. 😂

9. En ufak bir hastalıkta sezeryan doğumunuza ya da mama ile beslemenize sebep bulurlar. Aslında alakası yoktur ama olsun işte. Hayat. Çünkü onlara göre mama zehir sezeryan doğumsa doğumdan bile sayılmaz. Hatta daha ileri gidip hadsizlik yapanlar da oluyor. Sezeryan doğumla anne olunmuyor diyorlar. Takmayın yok öyle bir şey. Normal doğumda doğum kanalından geçerken bebek için yararlı bakteriler oluyormuş bebek onlar sayesinde hasta olmuyormuş. SEZERYAN DOĞURDUM. SAPASAĞLAMIZ. MAMA İLE BESLİYORUM. HİÇBİR SAĞLIK SORUNUMUZ YOK.

10. Mama ile beslenen bebeklerde zeka geriliği olur. Bağışıklığı düşük olur. Hep başarısız olur. Koca bir safsata. Anne karnınds zeka geriliği olmamışsa doğan çocuğu sen nasıl durduk yere o hale getirebilirsin? Ayrıca pirinç lapasıyla büyüdüm ben. Çoğu kişiden de daha hızlı öğreniyorum. Yemek de seçemiyorum. Bağışıklığım da 2 yaşına kadar emen arkadaşlarımdan iyi. Onlar hemen rüzgar gördü mü hasta olurlar. 6 ay çocuğun yediği içtiğiyle bütün ömrü belirlenmez. Bunun ek gıda süreci var. Senin çocukla iletişimin sonucunda çocuğun bilgi haznesinin genişlemesi var. Bir çocuk ne kadar çok öğrenirse beyindeki bağlantılar artar. Bunun mamayla falan alakası yok yani. Anne sütünde bile kalite diye bir olay var. Memeler şelale diye kimse üstünlük taslamasın bir başkasına. ARTIK BU HURAFEYİ DUYMAK İSTEMİYORUZ. Yıl olmuş 2023. Hala mama zeka geriliği yapar diyen cahiller geziyor.

11. Bez pişik yapmaz. Sık değişmeyen bez pişik yapar. Yazın kalın bez kullanırsan pişik yapar. Her alt değiştirmede krem sürersen pişik yapar çünkü gözenekleri tıkıyorsun. Günde 2 kez sürmen yeterli. Eğer pişik olmuşsa ıslak mendil pişik yapmıştır. Pamuğu suyla ıslatıp kullan. En güzeli odur. Hala varsa o zaman kremi değiştir. En güzel krem hametan pomaddır. Tavsiye ederim sağlık ocağına yazdırın. 12 liraya geliyor.

12. Bebeğin altını kocana değiştirtme. Bu zihniyet iğrenç bir zihniyet. Öncelikle güvenilmez bir adamla evlenip çocuk yapılmaz. Güveniyorsan da böyle bir şey sorgulanmaz. O onun babası yahu. Kocan sapıksa şüphen varsa at onu evden ya da al çocuğunu kaç. İleride başka şeylerde yapabilir yani. Yeri geliyor banyo yaptırıyorsun yani nasıl bir saçmalıktır bu. Allah razı olsun eşimden. Gayet de güzel alt değiştiriyor yani. Çok rezilce bir düşünce. İnsanları zan altında bırakıyorlar.

13. 6 aydan sonra bebeğimi odasına yatırıp uyku eğitimi vereceğim diyenler var. Valla çocuğu ağlata ağlata yalnız bırakıp uyku eğitimi verdiğini sananlar var. Bir de bunu destekleyen uzmanlar var ki olmaz olsunlar. Sonra agresif olunca çocuk neden oldu diyorlar. Çocuk sakinleşince aa bak ne güzel büyümüş artık ağlamıyor diyor. Ablacım çocuğunun psikolojisini alt üst ettin. Çocuk travmatik çocuk oldu. Artık ağladığında annesinin ya da babasının ona gelmeyeceğini öğrendi ve içine kapandı. Çünkü sesini duyursa da duyan yok. Bebek 2 yaşa kadar anne babayla aynı ortamda uyumalı. Uzmanlar bunu söylüyor yani.

14. Aşı karşıtı olup aşıların zararlı olduğunu savunanlar var. Sizlerin yüzünden okullarda salgınlar bitmek bilmiyor. Bir öğretmen olarak bu konudan aşırı derecede rahatsızım yani. Hepimiz aşı olduk bu zamana kadar. Nasıl bu kadar kolay çocuğunuzun hayatıyla oynarsınız? Aşı çocuğun hasta olmasını engellemiyor ki. Bağışıklık sistemine o virüsü tanıtıyor. Güçlendiriyor. Sokaktan geçen aşı karşıtıyım diyorken bunun kitabını yalayıp yutmuş mesleğini yapan doktorlarımız çocuklarına aşı yaptırıyor. Asıl aşının içeriğini en iyi bilenler onlar. Kötü olsa kendileri yaptırmazlar. İnternette aşı karşıtlarının tezlerini çürüten bir çok kaynak var. Doktorların sunumları var. Buyrun araştırın.

15. Kedili evde bebek büyümez ciğerine tüy kaçar. Mikrop bulaşır. Vallahi evimizde kedimiz var. Hamileliğimde de vardı. O zaman test yapılmıştı sorun yok dedi doktorum. Şimdi de sordum bebek için. Sorun yok dedi. Yeri geliyor bebeğime sürtüyor. Daha bir sorun yaşamadık şükür. Aşılarını düzenli yaptırıyoruz. Tuvaletini de temizliyoruz. Mamadan başka da yiyecek vermiyoruz çünkü parazit yapıyor. Daha nolsun?

16. Lohusalıkta kırmızı tülbent tak. Bebeğin üstüne sarı örtü ört. İkisini de yapmadım. Çılgınlık bu. 😂 Albasması dediğimiz şey hijyenik olmayan ya da olamayan lohusa kadının enfeksiyon sonucu ateşlenmesi ve müdahale edilmezse ölümle sonuçlanması. Eskiler tabii bilmediği için birşeylerin gelip kadını alacağına inanıyor. Bu inanca göreyse kırmızı tülbentin koruyuculuğunu savunuyor. Arkadaşlar üzgünüm ama bu şirk koşmaktır. Ben açıklamış olayım. Nazar bonzuğuna inanmak da şirk koşmaktır. Bu düşünce Allah'ı yok sayıp dünyevi bir eşyadan medet ummaktır. Yani gelenek ya da örf adet diye yapılan şeyleri biraz düşünmek gerek.

17. Bebeğin ortamı ne kadar steril olursa bebeğin bağışıklığı o kadar güçlü olur. Titiz arkadaşlara kötü haber var. Doktorlar temizliği abartmayın diyor. Bebeğin belli bir yerden sonra mikroba da ihtiyacı var. Bebeğin eşyalarını sürekli doğal içerikli çamaşır suyuyla yıkayıp ütüleyenler var. Lütfen yapmayın. Ütüye sözüm yok ama çamaşır suyuyla yıkanacak kadar ortada mikrop yok.

18. Benim bebeğim şunu yaptı. Seninki hala yapmadı mı diye kıyasa girenler var. Her bebek özeldir. Bebeğinizi kıyaslayıp moralinizi bozmayın. Doktorunuz kontrollerde problem görmediği sürece rahat olun.

19. Emzik diş yapısını bozmaz. Emziğin bırakılması gereken belli bir ay vardır. Eğer hala bıraktırmadıysanız işte o zaman dişinin yapısını bozar. Çoğu konuda Osman Gönülalın videolarını izleyin mutlaka.
Bunları yeni annelerim çogu öğrendi de bunları asıl annelere kaynanalara büyüklere okutmak lazım🫢
 
bebeğimi tuzlamadım ama ilk banyo suyuna annem bir çay kaşığı tuz atmıştı. Ter kokmaz demişti. Zararsız geldi at kız dedim.
Ama orasına burasına tuz sürseydi izin vermezdim.
40 ritüelini de denizde deniz suyu ve çakıl taşlarıyla yaptık gayet keyifliydi. Hurafe murafe ben böyle şeyleri zararı olmayacaksa seviyorum.

Diğer gıcık olduğum konu bebeğim kolikti. 3 ay kucağımdan indirmedim. Çocuk durmuyor. Arkadaşlarım ziyaretimize geldi. Yaş ortalaması 30. İçlerinden biri hamile diyor ki kucağa alıştırmışsın ondan böyle olmuşsun. Dedim doğur öyle konuşalım. Doğurdu bir sakin bebek. Yaaa ne güzel çok şanslısın çok tatlı bir yenidoğan dönemi geçiriyorsun kıymetini bil dedim görmeye gittiğimde. Kucağa alıştırmadım çünkü dedi. Kafasını duvara vuracaktım kızın. Kimseye beddua etmem ama Allahım kolik ağlamasını o da yaşası 2. Çocuğunda lütfen. 😂😂😂😂
Canım arkadaşın aşırı cahil. Bebek sadece gaz vs için kucağa alınmıyor ki. Benimkinde gaz sorunu yok ama temel güven için bilerek alıyorum. Bize ihtiyacı var miniklerin. ❤️ Benim hamile tanıdığım da bunu söyledi bna. Kucağa alıştırma dedi. Doğurduktan sonra kendisi bırakacak mı bakalım. Bekliyorum o günü
 
bebeğimi tuzlamadım ama ilk banyo suyuna annem bir çay kaşığı tuz atmıştı. Ter kokmaz demişti. Zararsız geldi at kız dedim.
Ama orasına burasına tuz sürseydi izin vermezdim.
40 ritüelini de denizde deniz suyu ve çakıl taşlarıyla yaptık gayet keyifliydi. Hurafe murafe ben böyle şeyleri zararı olmayacaksa seviyorum.

Diğer gıcık olduğum konu bebeğim kolikti. 3 ay kucağımdan indirmedim. Çocuk durmuyor. Arkadaşlarım ziyaretimize geldi. Yaş ortalaması 30. İçlerinden biri hamile diyor ki kucağa alıştırmışsın ondan böyle olmuşsun. Dedim doğur öyle konuşalım. Doğurdu bir sakin bebek. Yaaa ne güzel çok şanslısın çok tatlı bir yenidoğan dönemi geçiriyorsun kıymetini bil dedim görmeye gittiğimde. Kucağa alıştırmadım çünkü dedi. Kafasını duvara vuracaktım kızın. Kimseye beddua etmem ama Allahım kolik ağlamasını o da yaşası 2. Çocuğunda lütfen. 😂😂😂😂
Bu tür konularda beddua eden tek ben olmadığıma sevindim 😂
Kuzenim bi taraftan ayaklarını uzatıp kahvesini yudumlarken daha 2 aylik bebegim için "ay ne kadar huysuz ,ay kucağa alistirmissin, ay saatli emzirsene diye ağzını yaya yaya konuşunca aynen doğur sonra görüşelim demiştim "ayyy nalakası vaarrr nası alıştirirsan öyle gideeerr sonuçtaaaa " demişti.kendisi o zamanlar bekardi bu arada...
Hiç kilo almadan gebelik geçireceğini çocuğunu assslaaa kucağa alistirmayacagini anlatıyordu.Sonuç 110 kilo ile doğuma gidip sabaha kadar arabada bebek gezdiriyo şimdi.ne yalan soyliyim çok üzülüyorum haline 😃 Ben de napiyim işte bebe biraz büyüdü ben de eski kiloma döndüm plajda güneşlenirken soğuk icecegimi yudumlayıp bana telefonda ağlarken teselli ediyorum 🤣
 
Bu tür konularda beddua eden tek ben olmadığıma sevindim 😂
Kuzenim bi taraftan ayaklarını uzatıp kahvesini yudumlarken daha 2 aylik bebegim için "ay ne kadar huysuz ,ay kucağa alistirmissin, ay saatli emzirsene diye ağzını yaya yaya konuşunca aynen doğur sonra görüşelim demiştim "ayyy nalakası vaarrr nası alıştirirsan öyle gideeerr sonuçtaaaa " demişti.kendisi o zamanlar bekardi bu arada...
Hiç kilo almadan gebelik geçireceğini çocuğunu assslaaa kucağa alistirmayacagini anlatıyordu.Sonuç 110 kilo ile doğuma gidip sabaha kadar arabada bebek gezdiriyo şimdi.ne yalan soyliyim çok üzülüyorum haline 😃 Ben de napiyim işte bebe biraz büyüdü ben de eski kiloma döndüm plajda güneşlenirken soğuk icecegimi yudumlayıp bana telefonda ağlarken teselli ediyorum 🤣
Hayat büyük konuşmak için çok kısa ya 😂 ne cesurlar konuşurken 😂😂
 
Ciddi olamazsın 😂😂😂😂
Yazdım valla memlekete gittim garip garip seyler bebek gece yıkanmaz yıkarsan da suyunu dökme tuzlu su sür öyle çok tuz koyma az koysan yeter
Bebeği topraga yatırılır yatır güçlü mü oluyormuş kemikleri mi güçleniyormuş ne bişeyler 40 gün lohusanın mezarı açık olur neler neler gittim kafamı bulandırıp geldim 😐😀
 
X