Geçici Kemik Erimesi, kemik iliği ödemi

Ağır kaldirmamak için. 1 kg bile taşıma dedi. Ağırlık binince kalcada baskı artıyor ya o yüzden
Ayağa kalktığın için yasakladı yani ben oturuyorum koltuk değnekleriyle yürüyorum otururken bebeği alıyorum ztn ayağa kalkamadığım için birde kemik güçlenmesi için vitamin fln kullanıyormusun

Bitkisel bi ilac ve d vitamini kullaniyorum. Ilik suları iciyorum felan. Iyi bari yatabiliyorsun ben yatamiyorum geziyorum öyle

Uzun masafelerde evet aliyorum evde kullanmiyorum ama. Yarinda baston alcam o daha kolay
Banada dr d vitamini magnezyum omega 3 çinko ve kalsiyum verdi onları kullanıyorum ilaç vermedi emziriyorum diye ara ara kasık bölgemde ağrı oluyor senin ağrı tam olarak nerde

Uzun masafelerde evet aliyorum evde kullanmiyorum ama. Yarinda baston alcam o daha kolay
Banada dr d vitamini magnezyum omega 3 çinko ve kalsiyum verdi onları kullanıyorum ilaç vermedi emziriyorum diye ara ara kasık bölgemde ağrı oluyor senin ağrı tam
Benimde kasık bölgemde
ozaman ya benimki de avn ya seninki değil şikayetlerimiz herşey aynı hayırlısı artık

Merhaba. Bende hamileliğimden bir ay önce kalça ağrısı oldu. Sonra yürüyemez hale geldim. Doğumdan sonra Mr çekindim. Önce avasküler femur başı nekrozu dediler ameliyat dediler. Sonra direk kabul etmedim doktor doktor gezdim. Sonra bir doktor hamilelik osteoporozu yani geçici kemik iliği ödemi dedi. İstirahat dedi. Kendiliğinden geçicek dedi. 2 ay sonra mr çekindim herşey normal çıktı. Ödem gitmiş dedi. Tek koltuk değneğine düş sonra da bırak 2 hafta sonra dedi ama ayağımın üstüne bastıkça yine ağrı oldu kalçamda. Sonra sol ayak bileğimde. Bileğimden mr çekindim orada da ödem çıktı. Şimdi de belimden kalçalarıma doğru inen ağrı ve yanma var yani bu şekilde gezen. Varmı arkadaşlar. Sizde de yanma oluyor muydu. Gitmediğim doktor kalmadı. Herkes farklı bişey diyor. Kimisi Gezmez bu hastalık diyor. Kimisi geçmiş artık kalçan ağrımaması lazım diyor ama ağrıyor. Yani Bi çözüme kavuşturamadım. 5 aydır çekiyorum hala koltuk değneğiyleyim. Fizik tedaviye de gitmedim. Yani basmayı deniyorum sanki kemiklerim kırılacak. Gibi bacaklarım vücudumu taşımıyor. Sol kalçam benden ayrı gibi sanki. Benimle aynı şeyleri yaşayan vamrı acaba. Çok çaresizim napacağımı şaşırdom☹️
Merhaba son durumunuz ne oldu bende aynı sorunları yaşıyorum şuan merak ediyorum cevap verirseniz çok sevinirim

Doğum sonrası iltihaplı romatizma , sakroileit tanısı konulup kalça bel bacak ağrısı çekenler ✌️💋

Öncelikle merhabalar ; bana ulaşmak isteyenler olur diye tekrar tekrar yazıyorum arkadaşlar sürecimi sizinle paylaşmak istedim olurda başına gelen olursa okuyup bu süreci iyi yönetebilmek adına ; doğumdan sonra başına sakroiliak eklemde ödem (kemik iliği ödemi) sakroileit tanısı alanlar için yazıyorum genelde femur başı ödemi var kimse sakroiliak eklem için yazmamış o sebeble yardımcı olmak adına yazıyorum bir doktor eşi ve hemşire biri olarak

başıma geldiği için ;

Öncelikle çok aşırı aktif bir yaşantı sonrası başlayan ağrılarıma değinmek istiyorum ben 112 personeliyim hayatımda bel ağrısı nasıl bişey yaşamış değilim 🥲 her şey gebelik ile başladı doğumun son üç ayında hatta öncelerindeki aylarda bile vardı yürüme zorluğu yaşamaya başladım takip eden doktoruma söylediğim de bu ağrıların normal olduğunu söyledi ben bu süreci yorulmadan geçirmeye çalıştım ancak ağrılarım çok şiddetliydi bir yere gidip gelmek benim için ızdırap gibiydi . Benimle aynı haftada olan arkadaşlarım yazın plaj deniz , havuz gezerken ben mutfaktan suyumu zorla alıyordum ordan anlamıştım bir terslik olduğunu da neyse 😅 preeklemsi gebelik zehirlenmesi sebebiyle 8. Ayda doğum yaptım . Dedim aha kurtuldum doğumda bitti artık ağrılarım olmaz doğumdan 10 gün sonra banyo yapmak için banyoya girip saçımı tararken kaldım bir anda bir daha da doğrulamadım benim hikayem bu şekilde başladı 🥺 Önce bir bel ağrısı başladı sonra bir ay sonra bu ağrı kalçaya yayıldı bir ay sonra bacağa derken ağrılar ayaklarıma kadar vurmaya başladı MR çektirdiğim de MR masasına çıkamadığım o günü hiç unutmicam bir sağından tutuyorum şurdan mı çıksam bir solundan tutuyorum buradan mı çıksam en son sağolsun hemşireler beni çıkardı da şükür çıktım . Derken bel MR temiz çıktı fıtık falan değil ancak sakroiliak MR çift taraflı full kemiği iliği ödemi ile kaplıydı . Daha sonra doktor fizik tedaviye yönlendirdi önce ortopediye gitmiştim Fizik Tedavinin yaptığı hiç bir teste dayanamadım çığlık çığlığa bağırıyordum. Benden kan tahlili ve genetik tahlilleri istedi . Romatizmal bir durum mu ? Diye kan tahlillerinde crp sedim dedikleri enfeksiyon durumunda yükselen değer negatif geldi genetik testim de negatif çıktı . Ancak ağrılarım emzirdiğim için de brufen türevi bir ağrı kesici verip eve gönderildim . Ancak ağrılarım bitmiyordu belim de kuyruk sokumunun tam üst noktasında oluşan sağlı sollu ezik gibi bir yere çarpmış gibi olan ağrıları ölsem unutamıcam galiba , nasıl bir çaresizlik ise yeni doğum yapmış kim varsa arayıp kalçanda ezik ağrısı var mı diye sorarak günlerimi geçiriyordum . Kalça da ki o ezik ağrısını bel ağrısı daha sonra bacak ağrısı takip etti en son Topallamaya başladım ve kesinlikle eğilemiyordum sırtımdan bişey eğilmeden için beni tutuyordu resmen . Bu böyle olmaz dedim çünkü yok yürüyemiyorum topallayarak yürüyorum bebeğimi alamıyorum sürekli garip tarz da ağrılar giriyor (iğnelenme karıncalanma sırt üstü yatınca keçeleşme ahahah keçeleşme ne diyeceksiniz tuhaf işte sırt üstü yatınca garip bir ağrı sızlama gibi diken batması gibi ) uzun süre oturamıyorum oturduğum anda da ağrım çok oluyordu . Bir türlü tanı konulamadı . Ağrılar her yerimi kapladı ayakta bir dk fazla duramaz hale geldim ayakta durunca vücudum beni taşıyamaz gibi bir hissiyat oluyordu vücudumu ayaklarım taşımıyor gibi hissediyordum yatağa yatsam kalçanın her iki yanı ezik gibi ağrıyor sırt üstü yatsam belim de ki o yer ağrıyor hep yüzükoyun yatardım yani ölüm gibiydi ama kimse ölmedi 🙏🏻 o acılı günlerimde yaşadıklarım gerçekten benim için çok büyük travma oldu . Bu ağrı öyle bir ağrı ki her yere yansıyan ağrı yapıyor ve siz sorun tek bir yerden kaynaklı gibi hissediyor olabilirsiniz 🔶örneğin : sakroileit ağrısı böbreklerime vuruyordu sabahları böbrek yanlarım da ağrı ile uyanıyordum ürolojiye gidip kan tahlili ve böbrek ultrason baktırdım temiz çıktı

🔶Bacaklarım karıncalanıyor sızlıyor kemik sızlaması gibi diz kapağıma kadar bişeyler indi bunun için kalp damar cerrahına gittim acaba doğum sonrası dvt falan mı gelişti emboli mi attı dedim yine oda venöz ultrason baktı oda hafif varisler dışında normal çıktı .

🔶 Hala ben sorunun nerden kaynaklandığını bulamıyorum tmm sakroiliak da (kalça ekleminde yani ) sorun var ama sakroiliak her yere yansır mı ? Bunun cevabını sağlıkçı olmama rağmen bulamıyorum her neyse bu sefer deli gibi kuyruk sokumu üst tarafında ağrım başladı doktorun bir tanesi dedi gel anestezi verip çekelim kuyruk sokumunu ağrı geçecek ya hemen kabul ettim belden aşağı uyuşturuldu işlem yapıldı eve geldim değişen bişey yok bende her seferinde seviniyorum iyileşeceğim diye 😅 ne aptalım

🔶En son bu ağrılar ayaklarıma ve sırtıma vurmaya başlayınca tekrar ortopedinin yolunu tuttum biri de demiyor ki bu ağrı vücudun arkasında tüm her yere vurur 🤦🏼‍♀️ orda da sırtıma ve ayağıma mr çekildim onlarda temiz çıktı ben hala sorunu bulamıyorum uğraşıyorum sebebini bulacağım diye 🙏🏻 ağrılar ızdırap vermese bu kadar inanın gezmezdim bu yazıyı sadece benim yaşadığımın aynısını çekenler tamamen okuyup anlarlar geri kalan zaten anlamayacak 🥺 artık gecenin bir yarıları kan ter içinde uyanmaya başladım yine arkadaşlara sorduğumda hepsi normal deyip geçiştirdi ben öyle bir terlemeden bahsetmiyorum saçıma kadar sırılsıklam uyanıyordum sabah ezanına yakın her gece aynısı oldu her gece sırılsıklam saçla sabaha karşı uyanırken buldum kendimi buna da psikolojik dediler tabi 😅 artık ben iyice tükenmeye başladım dediler kuyruk sokumu ağrısında hemoroid ve kıl dönmesi de yapar kalktım üç kez genel cerrahın kapısında yattım kalktım belki ağrılarım hemoroid ve kuyruk sokumundandır diye bana cerrahi bir alet ile makattan girip orayı görüntüledi oda doğum sonrası hemoroidler ve çatlak dışında bişey görmedi kıl dönmesi için var gibi ama başlangıç dedi . Zaten bu ağrı çok farklı dayanamayacak bir diş ağrısı gibi düşünün çok şiddetli ve 7/24 sürüyor hiç bişekilde de geçmiyor . İnanmayıp üç kez başka genel cerrahlara gittim geçmiyor ki zıkkım.

Maceram burada da bitmedi maalesef ; artık oturmak ızdırap gibiydi ayakta duramaz oturamaz hale gelmiştim tek yaptığım şey yatmak onu da ağrılardan yine duramayacak gibi olduğum için yapamıyordum psikolojim bozulduğu için sebebini bulamadığımdan ötürü anti depresan başladım bu süreçte 😔 daha sonra ben hala kuyruk solunumdan şüphelendiğim için İstanbul da çok meşhur bir kuyruk sokumuna bakan doktor buldum Elif Gürkan ona iğne yaptırdım (bir iğne 7.5 milyar tuttu ) çok sempatik tatlı bir bayan benle de çok ilgilendi sağolsun bence o anladı benim sorunum kuyruk sokumu değildi sakroiliak eklemde olduğunu eve geldim bir aya ağrılar geçer dedi ağrılar geçmedi arkadaşlar tek kuyruk sokumu değil kalça bel bacak hatta ayaklarım dahi geçmedi . Ben bu süreci yaşayan herkesin saygıyla önünde eğilirim bu öyle hamilelik de iki kusmaya benzemiyor maalesef neyse artık tüm ümitlerim tükendi en son romotologun kapısını çaldım bana ankilozan spondilit olduğumu söyledi yada doğum sonrası görülen geçici ödem olabilir takip lazım deyip eve Yolladı ağrı kesiciler ile idare etmeye çalış dedi ama ne mümkün ağrı kesici hiç bir ağrımı kesmedi en son sosyal medyadan bir doktora yazdım hayatımın dönüm noktası o doktor oldu gerçekten çünkü benim gibi bir hastası olmuş ve hastaya ankilozan spondilit tanısı konmuş hasta artık biyolojik iğneler kullanmış onlar bile hastanın ağrısını geçiremeyince bu doktor beye başvurmuş hastalığın adı SAKROİLİAK EKLEM DİSFONKSİYONU = Sakroiliet arkadaşlar doğum sonrası sakroiliak eklem disfonksiyonu inanın çok görülüyor mr da çıkarsa ödem ne ala en azından sorun sakroiliak eklem de onu anlıyoruz çıkmazsa fıtık sanılıp ameliyat olan mı yıllarca hastalığını bulamayan mı diye sürüp gidiyor bu olay o doktor bana bir doktor yada fizyoterapist den manuel terapi almamı önerdi arkadaşlar benim her iki tarafımdaydı eğilemiyordum oturamıyordum ayakta duramıyordum yani iğrenç bişeydi manuel terapiyi yaptırınca sol düzeldi şaka gibi dimi kütletme dedikleri olay yani eve geldim bu sefer sağa uğraştım sağ kolay kolay düzelmedi onu da kendi imkanlarım dahilinde uğraşarak kalça güçlendirme egzersizleri ile düzelttim şimdi aşağıda güzelce hangi tedavileri uyguladım onları yazacağım yaparsınız yapmazsınız sizin tercihiniz zaten hepsi doğal yöntemler 🙏🏻numaramı da yazacağım ordan da ulaşabilirsiniz

Belirtilerini de yazayım sizde biri olur diğeri olmaz hepsi olur o ödemin yoğunluğu ile alakalı arkadaşlar herkesde genel olarak bir ayakta duramamaktan topallayarak yürüme kalça da ezik ağrısı var diğerleri kişiden kişiye değişir hepsi sizde olacak diye bişey yok bir kaç tanesinin var olması da yeterli bende çoğu vardı çünkü ödem çok fazlaydı o sebeble beni böyle derinden etkiledi diye düşünüyorum 🥺

Belirtiler

1-Uzun süre ayakta durmak, yatmak ve oturmakla artan ağrı

• Bacaklarda güçsüzlük,
  • Oturma güçlüğü
  • Yürümede zorluk
  • Aksayarak yürüme
  • İstirahatte artan ve hareketle azalan ağrı
  • Oturma pozisyonundan ayağa kalkarken oluşan ağrı
  • Kalça ve kuyruk sokumunda ağrı
  • Bacağın arkasına doğru yayılan ağrı ayak parmaklarına inen (inmeyedebilir Ayaağa) uyuşma ve karıncalanma
  • İlerleyen olgularda bacak kaslarında güçsüzlük ve gece ağrısı şeklinde
  • Genital bölge ağrısı
  • Ayak topuk ağrısı
  • Kalçanın yan kemiklerinde içten ele gelen şişlik (kendim harici kimse de görmedim çok kişiyle yazıştım sakroiliak eklem ile ilgili doğumdan sonra başına gelenleri söylüyorum ) 😅ama canımı çok yakıyordu sanki yan kalça kemiklerimi sopayla ezmişler gibiydi ve buz uyguladım sürekli o ödem dağılıp parça parça minik ödemlere dönüştü ne tuhaf 😅 bel de aynı şekilde ezik ağrısı
  • Bu arada bu ağrı her yere yansıyor böbreğiniz ağrıyor gibi hissedersiniz kolunuz tüm vücudunuz güçsüz hissedersiniz biri vursa düşecek gibi kendinizi hissedebilirsiniz korkmayın
  • Sabah ezan okunurken saat 04:00-05:00 gibi terli bir şekilde saçınız vücudunuz ıslak uyanırsanız korkmayınız 😅😅😅
  • Vücudunuzu kaskatı hissedebilirsiniz tüm eklemleriniz özellikle eğilip kalkarken merdiven çıkarken yaşlanmış gibi tutukluk yapabilir dizleriniz bacaklarınız 🥺
  • Banyo yaparken üstünüzü değişirken tuvalete giderken yemek yaparken sürekli bir yavaşlama duraksama hali içinde olabilirsiniz
  • Yürüyüş yapmak istediğinizde bir kaç adım sonra zorlanabilirsiniz
  • Sabah kalktığınızda ilk adım da aksayıp dengesizlik olabilir ayak tabanı yada topuk ağrısı olabilir

Ama iyi haber bu saydıklarımın hepsi 6 ay - 1 yıl içinde geçecek korkmayın

aşağıda yazacağım tedavileri ben kendim yaptım yapıp yapmamak size kalmış öncelikle güzel bir kan tahlili yaptırın hangi vitaminler eksik ise derhal tamamlayın :

💊B12 eksik ise gün aşırı olacak şekilde bir hafta Dodex yapılacak bir hafta sonra hafta da bir olacak şekilde 4 doz yapılabilir hekiminize danışın o neyi uygun görürse zaten söyler .

💊Kemik erimesi için mutlaka kemik tarama yaptırın

💊Kiraz sapı Mısır püskülü 21 gün boyunca (ödem çözüyor )

💊D vit değeri maksimum 100 olacak

💊calsimax 3 kutu bitirdim

💊magnezyum kollajen (solgar ocean marka özellikle tavsiyedir )

💊Kelle paça curcumin (zerdeçal)

zencefil dişi ısırgan çayı biberiye kekik çayı içebilirsiniz aralıklı zamanlar da içtim

Hacamat

Sülük (emziren yaptıramaz)

Ozon tedavisi

Proloterapi (bağ doku güçlenmesi için)

Nöral terapi

Kinezyolojik bantlama

Kupa

Kuru iğneleme

Antiinflamatuar ilaçlar içilecek (romotoloji yada fizik tedavi uzmanı yönlendirir) inflamasyon ödem çözülsün diye veriliyor

Kalça güçlendirme egzersizleri ( en önemlisi bu en önemlisi YouTube yazın çalışın )

Priformis germe , sakroiliak egzersizleri internette hepsi var önce bende egzersizle olur mu dedim gerçekten egzersizmiş ilacı diğer yaptıgım tüm tedaviler boştu belki de ama en azından doğal yöntemlerdi

Reformer pilates başlayınca daha 2-3 derste bile etkisini gördüm %30 bir ağrım kaldı ne diyim buna da şükür tamamen geçecek eminim ( en etkilisi manuel terapi , kalça güçlendirme ve Reformer pilatesdi bu kadar tedavi içinde ) Yazdıklarımın hiç birini yapmazsanız bile kalça güçlendirme egzersizleri yapın özellikle köprü kurma egzersizini

Sakroiliak eklem manipülasyonu

Manuel terapi (fizyoterapistler yapar doktorların çoğu bilmiyor çünkü ) doktor da bulursanız ne ala tabi oda olur iki meslek grubu da profesyoneller bu konuda 🙏🏻

3 doz diprospan iğne yapıldı.(bu da oradaki ödemi çözmeye yönelik ) (kemik erimesi çok yüksek ise diprospan asla yaptırılmaz kortizon dediğimiz ilaç çünkü 🙏🏻 ezik ağrımı direk o geçirdi en çok bana o acı veriyordu çünkü sürekli kalçalarım ezilmiş gibi ağrıyordu oturamıyor yatamıyor hale gelmiştim

ben bu tedavileri yaptırın asla demiyorum doktorunuza muayene olun mutlaka ne der ise o şekilde ilerleyin bunlar benim yaptırdıklarım . Olurda forumdan çıkarsam yazılı kalsın 🙏🏻

Numaram aşağı da yazılı başına gelen olursa yazsın arasın önemli değil bu kadar bilgiyi neye dayanarak yazdım tecrübelerime ve hemşirelik mesleğime iyi ki benim gibi birinin başına gelmiş en azından bulmaya çalıştım .

Psikolojik boyutuna asla gelmek istemiyorum çok zor günlerdi bebeğime 6 ayına gelene kadar bakamadım baktım ama yarım yamalak her gün acı çekerek ağlayarak bir bakma yeri geldi tuvaletimi yapamadım banyomu yapamadım rabbim hiç bir anneyi bu acılar ile sınamasın ben yazıyorum ki belki bir anneye umut olurum yüreğinizden öpüyorum güzel annelerim 🌸
Tel :05436360112

Kızlar bende de var. Hamileyleliğin son aylarında vardı ama doğumla geçti. Ancak doğumdan 6-7 ay sonra hafif ağrılarla başladı. Şuan 11 aylık kızım. Doktor MR çekti. 3 ay kadar basma dedi. Bazıları hiç basmadım, yattım diyor. Ben koltuk değnekleri ile evde geziyorum. Oturuyorum, eğiliyorum. Tabii hiç basmadan. Henüz avasküler nekroz mu yoksa geçici osteoporoz mu bilmiyorlar. Oturuyor olmamda sakınca var mı? Yatmalı mıyım?

arkadaşlar merhaba bu konu açılalı çok olmuş ama ben 2017'de bir hamilelik geçirdim onda yaşadım aynı sorunları 6 yıl oldu ara ara ağrıyordu ama bir hafta on günden beri bel ağrısı çekiyorum önemsemedim geçer diye şimdi kalçama vurdu yine ağrı acaba kemik erimesinden dolayı mı eski rahatsızlık mı yoksa bel fıtığımı doktora gideceğim ama yani benim size söylemek istediğim bu hastalık tamamen geçiyor mu zamanla yoksa kalıyor mu

X