Geçici Kemik Erimesi, kemik iliği ödemi

biricik_tuana

uniQuee
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2009
48
11
Merhaba,

doğum sonrası kalçada geçici kemik erimesi (geçici osteoporoz) veya diğer adıyla kemik iliği ödemi olanınız var mı? Gerçi çok ender görülen bir hastalıkmış ama bende çıktı, piyango gibi üstelik iki kalçada da ağrı var. Yaklaşık 6 ay ile 12 ay arasında iyileşilebiliyormuş. Doğum yapalı henüz iki ay oldu ancak kalçalarımda yürümemi etkileyen ağrılarımda hiç azalma olmadı.

Cumartesi günü ikinci mr'ımla birlikte tekrar doktora gideceğiz bakalım.

geçmiş olsun canım. ilk defa duyuyorum neyseki geçiciymiş. sanırım gebelikte yeterli kalsıyum alamamışsın.

geçmiş olsun canım. ilk defa duyuyorum neyseki geçiciymiş. sanırım gebelikte yeterli kalsıyum alamamışsın.

çok teşekkürler. çok bilinen bir hastalık değilmiş. gittiğim ikinci doktorun söylediklerinden anladığım kadarıyla kalsiyumla pek ilgili değil gibi gözüküyor. sanıyorum kalça kemiğinin bacakla birleştiği yerde sıvı birikmiş ve ödem oluşmuş bu da ağrı yapıyor, o sıvı boşalınca (kendiliğinden oluyormuş bu da) ağrım bitecekmiş deniyor. geçici kemik erimesi denmesinin sebebi olarak da heralde kemik erimesi ağrısına benziyor ağrısı o yüzden olsa gerek. çünkü kemik kaybı kemik ölçümüyle anlaşılır ama ben kemik ölçümü yaptırmadım. sadece mr çektirdim.

yani kalsiyum eksikliğiyle ilgili olsaydı dünya kadar maddi durum yetersizliğinden yeterli beslenemeyen, vitamin alamayan hamile kadın var onlarda da olurdu, diye düşünüyorum, ki Allah'a şükür vitaminlerimi aksatmadan aldım. midemin elverdiğince süt olmasa da yoğurt ve peynir tükettim.

neyse cumartesi günü kendi doktoruma yeni mr sonucumu götürüp aklımdaki diğer soruları da soracağım. inşallah iyileşme vardır.

inş canım şimdiden gçmiş olsun.

dediğinde haklısın ama kemik erimesi denince insanın aklına ilkolarak kalsiyum geliyor. gecici olması sevindirici.ama bu süre zarfında ağrısı nasıl olur . benımde doğumdan sonra dizlerimde feci ağrım olmuştu. halada ara ara var.

inş canım şimdiden gçmiş olsun.

dediğinde haklısın ama kemik erimesi denince insanın aklına ilkolarak kalsiyum geliyor. gecici olması sevindirici.ama bu süre zarfında ağrısı nasıl olur . benımde doğumdan sonra dizlerimde feci ağrım olmuştu. halada ara ara var.

:) dizlerimde de ağrım var tabi ama doktor öncelikle şu kalça olayına bakalım kalçanın ağrısı dizlerine vuruyor olabilir demişti. dizleri unuttum yani kalçamın ağrısından.

ya millet 7-8 çocuk nasıl yapıyormuş ya. aklım almıyor ya da ben biraz geciktim anne olmakta belki de. ama çocuktan önceki yaşadıklarımı, gezdiklerimi de kar sayıyorum şimdilerde. çünkü yapacak başka bir şey yok. Allah'tan çocuktan önce çok gezmişiz :) hani şuraya da gitseydik, şunu da yapsaydık diye aklımda bir şey yok. ama yine de insan evde sıkılıyor tek başına.

gebeliğimde çok kiilo aldım canım ben dizlerimdeki ağrıyı ben bu kiloların ağrısına bağlıyordum ama geçmek bilmiyor bazen cok feci oluyor dayanılmaz bazend ehiç hissedilmiyor.

gexmeler tozmalar geçmişte kaldı artık şimdide bebek rahatzı olucak hasta olucak diye cesaret edemiyorum. bende çok genç bi anne sayılmam

annelerimize sasıyorum harbiden nasıl bakmış büyütmüşler bizi o yoklukta elelrinde camasır yıkayarak . şimdi bizim herseyimiz var sağlığımız yok.

gebeliğimde çok kiilo aldım canım ben dizlerimdeki ağrıyı ben bu kiloların ağrısına bağlıyordum ama geçmek bilmiyor bazen cok feci oluyor dayanılmaz bazend ehiç hissedilmiyor.

gexmeler tozmalar geçmişte kaldı artık şimdide bebek rahatzı olucak hasta olucak diye cesaret edemiyorum. bende çok genç bi anne sayılmam

annelerimize sasıyorum harbiden nasıl bakmış büyütmüşler bizi o yoklukta elelrinde camasır yıkayarak . şimdi bizim herseyimiz var sağlığımız yok.

ya ağrıların umarım en kısa sürede geçer ve önemli bir şey değildir. yani yeni anne olmanın yanında bir de bu ağrılar çok feci :KK43: gerçi bir gülüşüyle her şeyi unutturuyorlar :)) ama olsun yine de can da tatlı ya. biz dün devlet hastanesindeki mr sonucumuzu aldık özeldeki doktorumuza gittik. radyolog kemik ölümü diye çok ciddi bir teşhis koymuş kendince, beynimden kaynar sular döküldü raporu okuyunca. benim doktorum da sağolsun, devlet hastanelerinin radyologları genellikle böyle yanlış teşhisler koyabiliyorlar dedi. başka radyologa yönlendirdi sonuçları tahlil için, o da büyük ihtimal geçici kemik iliği ödemi ama bir ay sonraki mrg sonucuna göre çok daha net bir şey söylenebilir dedi.

annelerimiz evet kesinlikle maşallah onlara, benim annem şimdi bile benden daha iyi bakıyor ya. bir de eskiden bez yıkanıyormuş sürekli, düşün artık biz günde kaç bez değiştiriyoruz onları yıkadığımızı, ay bir de kışın kurutması var. Allah'a şükürler olsun şu halimize yine. Eskilerde yaşasaydık napıcaktık, hiç bilmiyorum.

Canım senin yaşadıklarının aynısını ben de yaşadım hamileliğimin 7. ayında başladı doğumdan 4 ay sonra geçti. O günlerimi unutamıyorum ben son bir ay yürüyemedim parmağımı kazara oynatsam aclar içinde kalıyordum bebeğime bakamamak da beni çok üzüyordu hep ağlıyordum hem acıdan hem de bebeğime bakamamaktan çok zor günlerdi Allah benim durumuma gelmeden şifasını versin sana. Bunu ancak yaşayan anlar ben de seni çok iyi anlıyorum Allah yardımcın olsun

Ayrıca ilaç kullanmanı tavsiye etmem sütüne geçer zaten ilacın fazla etkisi yokmuş canım ben izmirde ortapedi profuna göründüm istirahat dedi gerçektende 10 kalkmadım (tuvalet dışında o da kucakta götürülüyodum acıdan) geçti

Canım senin yaşadıklarının aynısını ben de yaşadım hamileliğimin 7. ayında başladı doğumdan 4 ay sonra geçti. O günlerimi unutamıyorum ben son bir ay yürüyemedim parmağımı kazara oynatsam aclar içinde kalıyordum bebeğime bakamamak da beni çok üzüyordu hep ağlıyordum hem acıdan hem de bebeğime bakamamaktan çok zor günlerdi Allah benim durumuma gelmeden şifasını versin sana. Bunu ancak yaşayan anlar ben de seni çok iyi anlıyorum Allah yardımcın olsun

benim kadın doğumcumun bir hastası bu hastalıktan dolayı, hamileliğinin 6. ayında tekerlekli sandalye kullanmaya başlamış, ki halime şükrediyorum aslında. Yani dediğin gibi en kötüsü bebeğe yeterince bakamamak.. kanguru aldık, doktor kanguruyla bile alt tarafı 5 kiloluk bebeği taşıma dedi. ağır kaldırmak kesinlikle yasak. merdivenden çok zor çıkıyorum.

doğumdan 4 ay sonra geçiyorsa yine iyi. işin diğer kötü tarafı niye olduğu da tam bilinmiyor. tedavisi sadece istirahat ve zaman.

benimde hamilleliğimin 7.ayında başladı ve tekerleklı sandalyeye mahkum oldum doğumdan sonra 1.ayımda düzelmeye başladım 4.ayda tamamen normale dondum fakat kızım 7 aylık iken tekrar başladı sürekli doktora gıdıyorum biricik tuana hanım sizinle irtibata geçmek istiyorum

benimde hamilleliğimin 7.ayında başladı ve tekerleklı sandalyeye mahkum oldum doğumdan sonra 1.ayımda düzelmeye başladım 4.ayda tamamen normale dondum fakat kızım 7 aylık iken tekrar başladı sürekli doktora gıdıyorum biricik tuana hanım sizinle irtibata geçmek istiyorum telefonum 505 6843141

Son düzenleme:
benimde hamilleliğimin 7.ayında başladı ve tekerleklı sandalyeye mahkum oldum doğumdan sonra 1.ayımda düzelmeye başladım 4.ayda tamamen normale dondum fakat kızım 7 aylık iken tekrar başladı sürekli doktora gıdıyorum izmirdeki doktorun adı nedir hangı hastahanede görev yapıyor

Son düzenleme:
arkadaşlar aynı sorunu ben yaşadım ve hala yaşıyorum.benimde hamileliğimin son ayında kalçamda ve bacakta inanılmaz ağrılar vardı.pek önemsemedik doğumdan sonra geçer diye düşündük fakat doğumdan sonra hiç yürüyemez hale geldim.iki kişinin yardımıyla tuvalete gidebiliyordum.ancak gittiğim bir çok doktor teşhis koyamadılar.bir doktor avasküler nekroz teşhisini koydu ameliyat olmam gerektiğini söyledi ama ben inanmadım ve araştırdım.doktorumu değiştirdim sürekli mr zektirdim ve şu anki teşhis transient osteoporoz yani geçici kemik erimesi.bu çok nadir görülen bir durummuş.doğum yapalı 5 ay oldu hergün gittikçe düzeliyorum sanki ama hala var bacağımda aksamalar ve bazen dizlerim kilitleniyor gibi sanki yürümeyi unutmuşum.ama geçecek buna inanıyorum herkese çok geçmiş olsun banada tabikiii:))):KK1:

arkadaşlar lütfen hastalığımızın seyrini burada paylaşalım.sizlerden haber bekliyorum lütfennnnnnnn:KK52:

Öncelikle çok geçmiş olsun aynı sorunu bende yaşadım ve hala yaşıyorum sibel hanıma buranın vasıtasıyla ulaşıp görüşmüştük Allah razı olsun çok yardımcı oldular bana .Benim gebeliğimin 5.ayında kasık ğrılarıyla başladı bırakın yürümeyi annem çorabımı giydirirken ben bacağımı bir cm kaldıramazdım ağrıdan yatakta sağdan sola dönemezdim.Hamileliğimin son 4 ayı böyle yatakta put gibi yatarak geçti sadace wc için koltuk değnekleriyle kalkardım acılar içinde doğuma kadar sabret dedi doktorum neyse 8 aylık doğdu bebeğim yoğun bakım falan neyse oda ayrı bir travma. Doğumdan sonra kan tahlillerifalan doktorların yanlkş teşhisi emar çekmeden romatizma ilaçları verdiler ben daha kötü oldum malasef çok rastlanmadığı için gittiğim her doktor şaşkınlıkla kitaplardan araştırıp konuşuyolardı bu arada bebek 1 aylık ben koltuk değnekliyim. En son bi doktor emarı akıl etti sonuçta avuskuler nekroz ve kemik iliği ödemi çıktı dünya başıma yıkıldı yani kemik çürümesi günlerce ağladım .Doktor 6 ay üzerine basma geçer 6 ay sonra emarla bakarız dedi calsiyum verdi gönderdi ama düşenin dostu olmaz herkez iyigün dostu nitekim kimse bakmadı bana kaldım oğlumla eşimle başbaşa.O dönemde sibel hanımı buldum telefonla konuştuk inanırmısın bu hastalığı yaşayıp iyileşen birinin olması beni mutlu etmişti. Şimdi doğum yapalı tam 1 yıl oldu ben doktorun dediklerini malasef kimsesizlikten yapamadım ama en azından ağrılıda olsa yürüyebiliyorum buna şükürler olsun 10 gün önce emar çekildi doktor sende avusküler nekroz geçmiş ama ödem devam ediyor dedi kilo ver çok üstüne basma dedi ama bu imkansız bizim oğlumuz çok hareketli .Ben artık eski halime gelirmiyim bilmiyorum ama sen şanslısın annen yanında galiba sakın moralini bozma bak ben 1 yılda devamlı ayaktayım bebeğim için buna rağmen şükür iyileşiyorum .Sana tavsiyem inan iyileşeceğine ve kontrollerini aksatma ben yapamadım ama sen fazla üstüne basmaki iyileşme sürecin kısalsın. Elimden geleni yapmak isterim senin için çünkü duyduğun endişeyi be çektiğin acıyı anlayabiliyorum kafana takılan bir şey olursa arayabilirsin tel 0539 978 81 27 umutsuz olma sakın

arkadaşlar lütfen hastalığımızın seyrini burada paylaşalım.sizlerden haber bekliyorum lütfennnnnnnn:KK52:

Öncelikle çok geçmiş olsun aynı sorunu bende yaşadım ve hala yaşıyorum sibel hanıma buranın vasıtasıyla ulaşıp görüşmüştük Allah razı olsun çok yardımcı oldular bana .Benim gebeliğimin 5.ayında kasık ğrılarıyla başladı bırakın yürümeyi annem çorabımı giydirirken ben bacağımı bir cm kaldıramazdım ağrıdan yatakta sağdan sola dönemezdim.Hamileliğimin son 4 ayı böyle yatakta put gibi yatarak geçti sadace wc için koltuk değnekleriyle kalkardım acılar içinde doğuma kadar sabret dedi doktorum neyse 8 aylık doğdu bebeğim yoğun bakım falan neyse oda ayrı bir travma. Doğumdan sonra kan tahlillerifalan doktorların yanlkş teşhisi emar çekmeden romatizma ilaçları verdiler ben daha kötü oldum malasef çok rastlanmadığı için gittiğim her doktor şaşkınlıkla kitaplardan araştırıp konuşuyolardı bu arada bebek 1 aylık ben koltuk değnekliyim. En son bi doktor emarı akıl etti sonuçta avuskuler nekroz ve kemik iliği ödemi çıktı dünya başıma yıkıldı yani kemik çürümesi günlerce ağladım .Doktor 6 ay üzerine basma geçer 6 ay sonra emarla bakarız dedi calsiyum verdi gönderdi ama düşenin dostu olmaz herkez iyigün dostu nitekim kimse bakmadı bana kaldım oğlumla eşimle başbaşa.O dönemde sibel hanımı buldum telefonla konuştuk inanırmısın bu hastalığı yaşayıp iyileşen birinin olması beni mutlu etmişti. Şimdi doğum yapalı tam 1 yıl oldu ben doktorun dediklerini malasef kimsesizlikten yapamadım ama en azından ağrılıda olsa yürüyebiliyorum buna şükürler olsun 10 gün önce emar çekildi doktor sende avusküler nekroz geçmiş ama ödem devam ediyor dedi kilo ver çok üstüne basma dedi ama bu imkansız bizim oğlumuz çok hareketli .Ben artık eski halime gelirmiyim bilmiyorum ama sen şanslısın annen yanında galiba sakın moralini bozma bak ben 1 yılda devamlı ayaktayım bebeğim için buna rağmen şükür iyileşiyorum .Sana tavsiyem inan iyileşeceğine ve kontrollerini aksatma ben yapamadım ama sen fazla üstüne basmaki iyileşme sürecin kısalsın. Elimden geleni yapmak isterim senin için çünkü duyduğun endişeyi be çektiğin acıyı anlayabiliyorum kafana takılan bir şey olursa arayabilirsin tel 0539 978 81 27 umutsuz olma sakın

arkadaşlar lütfen hastalığımızın seyrini burdangörüşelim.belki birbirimize yardımcı olabiliriz.:KK14:

X