Geçinebilir miyiz?

Bu evimizde çok ciddi küf sorunu var dış cephe kaynaklı. Ev sahibimiz yabancı bir şirket. Temsilcisi var burada ilgilenen ama asla bu sorunla ilgilenmediler. Bebeğimin odasında bile küf var yatıramıyorum orada. evin arka odalarına girmeye korkuyorum. Çözümsüz bir noktadayız. O sebeple doğru düzgün zam yapmıyorlar. Biz çıkarsak bu evi satacaklarmış. Kibarca gidin diyorlar yani.
Yani ufak ufak yol mu gösteriyorlar? Yoksa çıkmasanız oturmanıza izin verirler mi?
İzin veriyolarsa dış cepheyi siz yaptıramaz mısınız? En azından bir fiyat falan alsanız?

Şuanki kiramız 2500₺ evimiz bir şirkete ait. O sebeple yasa gereği ilerliyorlar. Ev sahibi yerine bir danışman ilgileniyor o da %25’ten fazla yapmadı artışları. Ama gelin görün ki evle ilgili hiçbir şeye karışmıyorlar. Duvarlar kabardı sorun dış cephe bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok ama ilgilenen yok. O yüzden bu kadar düşük kira ve bize hayli hayli geçiniyoruz.
Anladım canım. Ah ne desem bilemedim ki 😟 eskisi gibi olsa, 1 sene enazından idare et. Her ay kira ödüyormuşçasına kenara güzel bir toplu para at, enazından yetmese ordan ayarlarsın. Kafan rahat olur diyecektim…

Ay bence gene geçinirsiniz ya. Çıkana kadar şimdi çocuğun bezini, mamasını, ıslak mendilini falan stokla biraz. 1 ay bile olsa arada 22 bin fark var. Ondan en az 1 aylık çocuğun ihtiyaçlarını al. Sonrasında enazından çocuğu düşünmezsin… birkaç ay daha kalıp krediyi komple kapatıp geçseniz o bile sizi çok rahatlatır. 1 aylık kira parası cünkü kredi de. Onu kapatsanız, 4 bin lira gene cebinize kalır. O da size iyi olur..

Bence kafanda iyice planla ne istediğini. Sonra geçmek istiyorsan da önce o krediyi kapatın. Sonra geçin. Bir kira gideriniz olur. Kalan da hayli hayli yeter diye düşünüyorum. Banka borcunu idare edemezsin malum ama kendi yediğini içtiğini giydiğini vs gelirine giderine göre zamanla ayarlarsın. Daha kolay olur sana

Bu evimizde çok ciddi küf sorunu var dış cephe kaynaklı. Ev sahibimiz yabancı bir şirket. Temsilcisi var burada ilgilenen ama asla bu sorunla ilgilenmediler. Bebeğimin odasında bile küf var yatıramıyorum orada. evin arka odalarına girmeye korkuyorum. Çözümsüz bir noktadayız. O sebeple doğru düzgün zam yapmıyorlar. Biz çıkarsak bu evi satacaklarmış. Kibarca gidin diyorlar yani.
O zaman bence daha uygun kirası olan düzgün bir yer bulmaya çalışın. Bulamazsanız dediğiniz eve taşının. Küf çok pis bir şey, insan sağlığını bozar.

Şuan vazgeçtim gibi 😄
Elinize geçen maaşla, giderlerinizi hesaplayarak mantık yürütürseniz daha sağlıklı bir karar verirsiniz, şimdi evi tutsanız seneye 26.100 lira olarak kalmayacak aidatı da kirası da artacak, ki muhtemelen kirası %25 zam oranıyla olmaz daha fazlası istenir, araç yakıtı masrafları olan bir mülk, mutfak masrafınızın da aylık bir ortalaması vardır muhtemelen, örneğin ayda 20 bin mutfağa gidiyordur, cep telefonları, varsa evde adsl, su elektrik ve doğalgaz faturaları, ki doğalgaz ve elektrik kış mevsiminde daha yüksek fatura demektir, bebeğin bezi, maması, ek gıdaları, çabuk büyüdüğü için kıyafeti, doktor masrafı vs vs bebek giderlerinin ucu bucağı yok😵‍💫

Eşinizin maaşına kira zamları, mutfak ürünlerine gelen zamlardan daha yüksek zam yapılıyorsa bilemem ama kabataslak hesap yapınca 65 bin bile şu an kıtı kıtına yeter gibi görünüyor😬

Nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama Çanakkale seçeneğiniz varmış bunu en kısa zamanda değerlendirin kiralar uygun organik tarım deniz kum güneş göç çok az cennet ya Çanakkale emeklilikte hayalim imkan varsa hemen gidin rahatlıkla ev alırsınız çok güzel bir yerden

Şuanki kiramız 2500₺ evimiz bir şirkete ait. O sebeple yasa gereği ilerliyorlar. Ev sahibi yerine bir danışman ilgileniyor o da %25’ten fazla yapmadı artışları. Ama gelin görün ki evle ilgili hiçbir şeye karışmıyorlar. Duvarlar kabardı sorun dış cephe bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok ama ilgilenen yok. O yüzden bu kadar düşük kira ve bize hayli hayli geçiniyoruz.
2500 lira kira versem hayatta o evden cikmam .bence ilgilenmeleri icin yasal yollar varsa ona basvurun .veya apartmandaki lerle konusup masraflari bolusun en fazla cebinizden ciksin ciksin 30 binlira para ciksin .kiraniz cok dusuk oldugu icin para biriktirmek için inanilmaz bir sansiniz var .bence boyle degerlendirin.

geçen sene biz cati yaptırdık 20 bin tuttu tum apartmana pay ettik.suan 50 veya 30 tutsa tum apartmana bolusmeyip hepsini cebinizden verseniz bile inanilmaz uyguna geliyor .ben olsam boyle yapardim ama hayat sizin

Sizin aile bütçenizi siz daha net biliyorsunuz. Harcama dinamiğiniz nasıl ?
Örneğin şu an ne kadar kira ödüyorsunuz ? Aylık mutfak masrafınız ortalama nedir ? 3+1 i ısıtmakla 2+1 i ısıtmak arasında fark var, faturalar artacak. İstediğiniz bir şeyi şak diye alamamak sizi yıpratır mı ? Tüm bunlar seçim yaparken önemli sorular.
Mesela biz haftada bir-iki kesin alkollü mekandayız. Gitti mi iki kişiye haftalık 8-10 bin. Boğazımıza düşkünüz mutfağı ona göre doldururuz. Misafir severiz, gezmeyi severiz. Yani 65 bin gelirle söylediğiniz kira bizi aşardı. Ama sizin için durum böyle değildir belki. Bunu minik bir hesapla netleştirin, sonra üzülmeyin. Bebişide yerime kocaman öpün 💙

2500 lira kira versem hayatta o evden cikmam .bence ilgilenmeleri icin yasal yollar varsa ona basvurun .veya apartmandaki lerle konusup masraflari bolusun en fazla cebinizden ciksin ciksin 30 binlira para ciksin .kiraniz cok dusuk oldugu icin para biriktirmek için inanilmaz bir sansiniz var .bence boyle degerlendirin.

geçen sene biz cati yaptırdık 20 bin tuttu tum apartmana pay ettik.suan 50 veya 30 tutsa tum apartmana bolusmeyip hepsini cebinizden verseniz bile inanilmaz uyguna geliyor .ben olsam boyle yapardim ama hayat sizin
Bencede… yasal yolla kışkırtma yapmanıza gerek dahi yok. Yaşanılır bi alan haline getirmek asla bahsettiğiniz kira kadar zorlamaz sizi. Hadi 2 kira çıksın cebinizden. Sakın çıkmayın evden.

ben olsam daha makul yerden bakarım öyle de yapıyorum:KK43: yaza evleniyorum istanbulda oturucaz, ben yeniden üni okuyacağım yani para kazanamayacağım. erkek arkadaşım eşinizden bir tık fazla kazanıyor ama biz de hep hesap yapıyoruz sarı siteye bakıyoruz. güvenlikli siteler malesef aidat da eklenince uçup gidiyor. bizim baktığımız yer iyi bi semt de değil resmen kocaeline daha yakın olucaz🥲 bebek ihtiyaçları günden güne artar, ilerleyen zamanda evdeki hesap çarşıya uymayabilir. zaten arabanız varmış bir yere giderken zorlanmazsınız, fazla kötü tip çevre barındırmayan ortalama bi mahallede butik siteler daha iyi olur sanki. yine de siz bilirsiniz, sağlıkla huzurla büyütün bebişinizi

Para puldan çok rutubet çok önemli. Kardeşim de rutubetli evde doğdu, ergenliğine kadar annem çok çekti. Çift kılıflı yastıkla gezerdi, boya duman kolonya parfüm vs saatlerce tıkanırdı. Tatile misafirliğe vs giderken annem önce evi odayı gezerdi çünkü en ufak küf rutubet olsa nefes alamazdı kardeşim. Bence taşının.

Geçinmek ise mevzu geçirirsiniz. Ama çok sıkışırsınız. Beklenmedik harcamalarin çıkacağını hiçbir zaman unutmayın. Onun dışında çocuk buyudukce kreşe göndermek isteyebilirsiniz ortalama kreş fiyatlari 15 18 bin lira. Şimdi bebeğin masrafı büyüdükçe masrafı ihtiyaçları daha da artıyor. Şuan mevcut durumunuzu korumanız ve elinizde kalan her parayı dövize çevirmeni daha anlamlı bana göre

Sitede oturmak iyi oluyor ama bence tokilere falan bakın. O ev sonra o fiyatta kalmayacak. Seneye daha çok zam isteyecekler

Kiraniz ne kadar. Evinizden memnunsaniz yalıtımı belki siz de yaptırabilirsiniz. Şirketten olunca çünkü yasal zamlar oluyor. Büyük ihtimalle kiraniz baya düşük kalmıştır. Öyle tahmin ediyorum. Bu durumda eve masraf yapılabilir gibi. Çünkü taşınınca da baya masraf olacak. Ama genel olarak memnun değilseniz çıkın tabi

Kiranizin düşük olması evin sorunlu olmasindan değil. Bodrum katlara bile ne zam yapıyorlar..bizim işten biri de bir bankanın evinde kiralık ödüyor. Yasal zammın üstüne çıkmıyorlar o iyi diyordu. İlk kez duymuştum. Denk gelse ben de böyle şirket yada bankadan ev tutmak isterdim.
Bizim bir arkadaş karavan aldı. Karavan kampa koydu. Yıllık bir kira verdi. Atıyorum 40 bin gibi. Bir yıl karavan orda duruyor. Her boşluklarında gidiyorlar.. ucuza yazlık gibi. Çocuk da rahatça oyun oynuyor. Normal bir ev artı böyle bir şey de düşünebilirsiniz belki.

KÜf ve rutubet için özel boyalsr satılıyor. Temizlik malzemesi sürmeden sadece limon ve kabonatla temizliceksiniz üstüne rutubet boyası sürüp onun üstüne de duvar kağıdı yapın. Benimde çocuk odasında cam olan duvarda vardı. Camın kenarlara ekstra slikon çekmiştim ama yinede aynıydı. Ben böyle yaptım. Rutubet boyası biraz pahalı ama çocuğun odayı ilk yapıp diğer odalara 2 rutubet boyası ile normal i karıştırıp boyatabilirsiniz. Bu zamanda taşınmak saçma geliyor çünkü bizim sitede 18 den fazla kira veren yokken ayni ev için sahibinden de 27 binler yazılıyor. Çok fenalar cidden. Adam bakıyor başka site için 30 yazilmis bende arttiriyim diyor. Ayni evlerin değeri nekadar kiracilara soriyim yok.

KÜf ve rutubet için özel boyalsr satılıyor. Temizlik malzemesi sürmeden sadece limon ve kabonatla temizliceksiniz üstüne rutubet boyası sürüp onun üstüne de duvar kağıdı yapın. Benimde çocuk odasında cam olan duvarda vardı. Camın kenarlara ekstra slikon çekmiştim ama yinede aynıydı. Ben böyle yaptım. Rutubet boyası biraz pahalı ama çocuğun odayı ilk yapıp diğer odalara 2 rutubet boyası ile normal i karıştırıp boyatabilirsiniz. Bu zamanda taşınmak saçma geliyor çünkü bizim sitede 18 den fazla kira veren yokken ayni ev için sahibinden de 27 binler yazılıyor. Çok fenalar cidden. Adam bakıyor başka site için 30 yazilmis bende arttiriyim diyor. Ayni evlerin değeri nekadar kiracilara soriyim yok.
En pahalı küf boyasını aldık inanın duvar köpürdü. Denemediğimiz şey kalmadı. Bir de şöyle bir durum var o boyalar evet küfü çıkarmıyor dışarı bir çok yerde ama içinde biriken küf hasta ediyor yine de.
Bir de zaten sokak arasında oturuyoruz inanılmaz bir gürültü var. İlk taşındığımızda çok sessiz sakin bir yerdi. Giderek ev doldu her yer ve dolup taşmaya başladı. Her türlü insan gelip geçiyor. Çocuğumu uyutuyorum bir yerden gürültü kopuyor uyanıyor falan beni çok rahatsız ediyor. En azından sitede sokak gürültüsü olmaz diye düşünüyorum. Bekarken hep sitede oturuyordum gerçekten konforluydu.

Hanımlar hayırlı akşamlar

Şuan oturduğumuz evden ve semtten hiç memnun değiliz. Çatı dubleksindeyiz ve rutubet sorunu yaşıyoruz. Eşimin işine de uzak kalıyor evimiz. Bebekten önce çok sorun olmuyordu ama şimdi acil durumlarda eve gelmesi uzun sürüyor. Başka bir semtte güvenlikli sitede bir eve geçmek istiyoruz. 7 aylık oğlum var bu sebeple site istiyoruz. Eşimin maaşı 55-60bin civarı. Maaş sabit değil çünkü mesai vs olunca değişiyor. Benim de başka bir şehirde evim var 6bin kira alıyorum. Ev alabilecek kadar peşinatımız yok. Arabamız var onu da satmak istemiyorum çünkü çocukla çok zor olur diye düşünüyorum. 25bin kadar kredi kartı borcumuz var onun haricinde borcumuz yok. Aylık ödemesi 4 bin.

Sorum şu; totalde ayda cebimize 65-66bin kadar para giriyor. (Üç aşağı beş yukarı) beğendiğim ev tüm sosyal olanaklara sahip sıfır 2+1 24bin+2100 aidat. Yani 26100. Bebekle maaşın 3’te 1’ini kiraya vererek geçinebilir miyiz? Yoksa daha makul bir ev mi bakmalıyız? Makul evler de ya eski ya da açık konseptte binalar. Yani site gibi güvenlik vs yok ama yine toplu konutlar. Düşündüren tek şey bu beni.

Not: Lükse düşkün insanlar değiliz. Her ay kıyafet tarzı alışverişler yapmam. Mevsim geçişlerinde ihtiyaca binaen alışveriş yaparım. Şuan en büyük kalem bebek ihtiyaçları.
Lüks harcalariniz yoksa ve ihtiyaç dışı harcama yapmıyorsanız geçinirsiniz gibi. Bebeğim için güvenlikli site benim de ilk tercihim olurdu, parka inecek oynayacak vs. Maaşınızla geçinirsiniz geçinmesine de kira biraz fazla gibi, şunu düşünebilirsiniz birikim yapabilecek misiniz? Bebeğiniz de var az da olsa birikim yapmanız sağlıklı olur, bence tabi.

Arkadaşlar nerede yaşıyorsunuz da 24 bin kira site içinde eve çok geldi? İyi semtlerde site içinde daireler 25-35 bin aralığında zaten büyük şehirlerde.

Kıt kanaat, ekstra harcama çıkmazsa veya kenarda ekstralar için bir kötü gün paranız varsa geçinirsiniz. Yoksa biraz zor. Ama çekeceğiniz sıkıntı maksimum 1 sene sürer sonra 24 bin bugünün 12 bini olur zaten bu enflasyon seviyesiyle.

Günümüzde kiranın aylık gelirin 3'te 1'i olması kabul edilir birsey. Elinizde de 1 ev 1 araba varmış zaten ben olsam küflü evde oturmaktansa taşınırdım.

X