Gelinlik Modelleri Gelinlik Fiyatları Araştırması

selennn

Evli mutlu ve çocuklu
Pro Üye
Anneler Kulübü
3 Ocak 2011
6.172
15.691
39
Merhabalar kızlar ben 2011 de evlendim ama halen gelinliklere bakıyorum biraz araştırma yaptım sizlere fikir olsun diye..

Gelinliğin fiyatı, marka değerini hariç tutsak bile, kumaş miktarı, kullanılan kumaş cinsi, dikiş, üzerindeki ekstra süsler, aksesuarlar, kullanılan dantelin menşei (hint, fransız vb.), taş, boncuk vs gibi faktörlere göre belli oluyor. Ucuzdan pahalıya göre kumaşlar tül ile başlayıp sırasıyla organze, tafta, ipek tül, ipek şantuk, ipek tafta, ipek ziberlin şeklinde sıralanıyor ve buna görede gelinliklerde fiyat farkları olabiliyor. Bir de sadece kumaşla yetinmez, güpürdü, danteldi, taştı hele ki illa swarovskiydi derseniz maliyetler doğal olarak artıyor.
Kabaca gelinlik satan firmaları fiyatlarına göre sıralamaya çalıştım, baktığınızda aslında tek bir yerde farklı fiyat aralıklarında gelinlikler bulmak mümkün. Bir de sadece gelinlik fiyatı sizin için yeterli olmayacak, duvak ve kese’de bir diğer kalem ve tutarınızı artıracak. Örneğin bazı yerler bunları ücretsiz verirken, bazı yerlerde ekstra ücretler isteyebiliyor. Dantel duvakların fiyatı bazı yerlerde 2000 TL’leri buluyor ki bu bazıları için gelinliğe bile vermek istedikleri tutarın üzerinde.
0 – 1000 TL arası
1000 TL altında bir gelinlik arıyor ve İstanbulda yaşıyorsanız açıkçası işiniz biraz zor. Eğer 2010 senesinde evlenecekseniz, mutlaka indirimleri takip edin (Ekim – Aralık arası sezon açılmadan önce %50 indirimler oluyor) Gelinlik kiralamak bir çözüm olabileceği gibi, yine düğününüz seneye gerçekleşecekse Amerikan malı bir gelinliği yurtdışından istetebilirsiniz. 150 – 500 dolar civarlarına sizin ölçünüze göre gelinlik yapıp gönderiyorlar. Fakat görmeden alma riskine sahip.
Bir diğer seçenek ise, Fatih, Mahmutpaşa, Kadıköy’deki küçük gelinlikçilere giderek şansınızı denemek, büyük moda evlerinde fiyatlar epey pahalı.
1000 – 1999 TL arası
Bu aralığa çıktığınızda seçenekleriniz nispeten artıyor. Özellikle pazarlık yapabileceğiniz yerlerde, ve bazı yerlerdeki nispeten sade modellerde şansınız var. Aysira, Geleceğin Gelini bu tutarlarda seçenek bulabileceğiniz yerler olarak sayılabilir. Bunun haricinde Kadıköy ve Fatih’teki gelinlikçilerde seçenekleriniz artmakta, ve dikim sizin için bir başka opsiyon haline gelmektedir. Aysira’da kese fiyatın içine dahil olmakla beraber, duvak için 100 – 250 TL arasında bir tutar istiyorlar.
2000 – 2999 TL arası
İşte bu benim tüm araştırmalarım, girip çıktığım mağazalar ve konuştuğum kıdemli gelinlerin (yani çoktan evlenmiş arkadaşların) fikirlerinden sonra “ideal” olarak nitelendirmeye karar verdiğim aralık. Daha yukarı çıkıldığında düğün sonrası ya keşke daha az verseydim gibi bir his gelebiliyormuş insana
Öyle ki hemen hemen her yerde bu tutar aralığına göre bir model bulma şansınız olduğu için seçenekleriniz artıyor, dolayısıyla daha rahat karar veriyorsunuz (benim gibi huysuzlukta yapabilirsiniz tabi) Ayrıca dikim istediğinizde sade modeller genelde 2500 – 3000 civarlarına mal oluyor.
Pronovias; 2800 TL’den başlayıp, 5000 lerin üzerine çıkıyor (Manuel Mota, Elie Saab) Geçen seneden kalanlara %30, Peşin ödemelere %10 indirim yapıyorlar. Sade duvak ve kese hediyeleri, dantel duvaklar 300 TL den başlıyor.
Lamedore, Amerika’dan gelen Mon Cheri, Sophia Tolli ve Eden Bridal’ın satıldığı mağazada fiyatlar 2000 TL’den başlıyor ve 5000 lere gidiyor,düz duvak, tarlatan ve kese fiyata dahil, nakit ödemede %30 indirim, kredi kartına 6 taksit yapıyorlar.
Weddies - en sevdiğim – Sincerity, Novia D’art, Justin Alexander satılıyor. 3000 – 5000 arası fiyatlara %30 – 40 indirim var. Tarlatan, kese ve düz duvak fiyata dahil.
Akay; 2000 – 5000 arası gelinlikler bulmak mümkün, biraz ticari bir işletme, pazarlık yapabiliyorsunuz. Fiyata herşey dahil, mağazada gördüğünüz modeller üzerinize göre tekrar dikiliyor.
Privenuptia Fiyatları 2500 TL civarlarından başlıyor. 5000 üzeri modeller de bulmak mümkün
3000 – 4999 TL
Buraya biraz az talep gelmiş. Yukarıda bahsettiğim çoğu markanın bu aralığa giren modelleri yanı sıra aşağıdaki mağazalarda seçenekler bulunabilir.
* Vakko Wedding La Sposa ve St Patrick koleksiyonu 3000 TL’lerden başlıyor. Gelinlik fiyatında kesinlikle indirim yapmıyorlar (sezon sonu hariç) ve her aksesuarınız ekstra.
Duvaklar 2500 TL civarına kadar çıkabiliyor. Sade düz kese için 150 TL istiyorlar. Gelinlikler yurtdışından geldiği için 3 aya kadar zaman gerekiyor.
Artisan İstediğiniz kumaşla size çizdikleri modeli dikiyorlar. 3 – 4 bin dolar seviyelerinde bir fiyatlama yapıyorlar.
Songül Sarpaş Hazır modelleri olduğu gibi, dikimde yapabiliyorlar. 3500 TL ortalama fiyatları.
Figen Bağzıbağlı Genelde modelleri 5000 üzeri olmakla beraber, 3000 – 5000 aralığında modeller bulmak mümkün.
Beyaz Butik Fiyatları 3000 TL civarlarından başlıyor. 5000 üzeri modeller de bulmak mümkün. Gittiğiniz zaman size öncelikle fiyat aralığını soruyor ve buna göre yönlendiriyorlar. Dün Cosmopolitan Bride’da baktığım Cymbeline gelinliklerin fiyatları 9000 civarındaydı.
5000 TL üzeri;
5000 TL üzeri olabilir dediğiniz zaman sizin için önerim Vakko Wedding’de bulabileceğiniz Oscar de la Renta, Reem Acra, Vera Wang gibi modeller olacaktır. Para vermişken iyi bir designer’dan alıp 20 sene sonra kızınızı ya da gelininizi gelinlik parasından kurtarmış ve gelinliğin parasını misliyle çıkarmış olabilirsiniz. Ayrıca Caddede ve Kadıköy’de bulunan Özgül Moda Evinde de 7500 – 9000 TL civarı modeller mevcut ama ordan kim ve neden bu paralar verip de gelinlik alır bilmiyorum, bileniniz varsa memnuniyetle beklerim farkını öğrenmeyi.
Ve bu tamamen duygusal bir alım diyen sevgili %9′a sevgilerimi gönderiyorum, umarım gönlünüze göre güzel bir şeyler bulursunuz. Hani şu gelinlik üzerinizdeyken gözlerinizin içi gülecek şekilde.

Bu yazıyı sahibinin blogunda ben de okumuştum... Pronovias'lar hele de Elie Saablar ne kadar ucuzmuş öyle, şimdi tasarımcı serilerinde 10.000'den aşağı bulmak mümkün değil gibi. Yine de oldukça fazla bilgisi halen geçerli. Paylaşım için teşekkürler...

Son düzenleme:
biraz zaman asimina ugramis olsa da faydali bir yazi oldugunu dusunuyorum. fakat bir noktayi duzeltmeden gecemeyecegim:
amerikan mali diye bahsedilen olcunuze gore dikilen gelinlikler amerikan mali degil, cin malidir ve evet her ingilizce site icin amerikadan gonderim yapacakmis gibi dusunulmemelidir :)
amerikada 150 dolara birakin gelinliklik diktirmeyi bi elbisenin boyunu kisalttiramazsiniz. burda icinde el emegi olan her is ucuk fiyatlar talep ederler sizden.. eger online satis yapan amerikan siteleri cok Sıkı takip ederseniz, ortalama fiyattan satilan amerikan marka gelinliklerin onceki sezonlarini (iddiali modeller degilse) 700-800$ a bulabilirsniz..

arkadaşlar fikir olur diye yazıyım dedim ben de.ben geçen hafta akaya gittim.zaten kafamda bi gelinlik vardı.onun dışında beğenemedim.giydim yakıştı da.4100 dediler gelinliğe.peşin de baya indirim var bilginiz olsun.bi de 20.yılları mı neymiş.kredi kartı fiyatı ama tek çekim mi taksit mi hatırlamıyorum 3400.peşin ödicez dedim 2800 dedi.duvağını aksesuarlarını da ben hediye edicem dedi.onu gelinlik bitince bakar dener seçeriz dedi.acaba 2500e inerler miydi diye de kafama takılmıyor değil.annemle beraberdik o baya pazarlık yaptı ama daha sıkı yapılsa belki inerlerdi gibime geliyo.yani çok da uçuk değil bence fiyatlar akayda.daha uyguna da baya gelinlikler var.bilginiz olsun.3 prova yapıolarmış en az 3 ay önce gitmek lazım.kadın kasımın gelinliklerini dikiyoruz şu an dedi.hepinize kolay gelsin.

Akay kadar sevmediğim başka bir marka da yok, oradan almanızı önermem. Çok kötü kumaş, vasat işçilik. Başka bir gelinlikçide yarı fiyatına daha iyi kumaşla diktirilebilecek gelinlikleri inanılmaz fiyata satıyorlar. Yahu 4000-5000 fiyat veren bir gelinlikçi fransız danteli kullanmaz, tülü de kristal tül olabilir mi Allah aşkına? Akaysa oluyor....O fiyatı düşürmeleri de ondandır...

fiyatı düşürmeleri peşin ödediğimden sanırım.ben tekstilci değilim kumaşın iyisinden kötüsünden anlamam zaten.belki de dediğiniz gibidir ama ben içinde kendimi mutlu hissettiğim gelinliği almak istedim ve bana yakışanı tabi.diğer gelinlikçilerde denediğim gelinlikler beni asla ifade etmiyordu.çalışanları da çok samimiyetsizdi.gelinliklerin çoğu gelin adaylarının üstünde ağlıyordu resmen:)ben de akayı seçtim.kazıklansak da artık bi kere oluyor sağlık olsun...

tunaliz moda tasarım 1300 tl den başlayan gelinlik fiyatlarıyla aynı zamanda gelin duvağı,takı kesesi,eldiven,el çiçeği ve saç aksesuarı hediye..

tunaliz moda tasarım 1300 tl den başlayan gelinlik fiyatlarıyla aynı zamanda gelin duvağı,takı kesesi,eldiven,el çiçeği ve saç aksesuarı hediye..

bursa da var mı şubesi? kapalı şık bi gelinlik 1-1200 civarlarında düşünüyorum inş.bulurum yaa :KK50:

Merhaba, sitede yeniyim ve gelinlik fiyatlarını araştırırken bu başlığı gördüm. Acaba güncel fiyatlar hakkında bilgisi olan var mı? Dün Akay'a gittim ve fiyatlar 5000'den başlıyor gibiydi. Sanırım bir tane 4700lerde vardı ama genel olarak 5.500 civarındaydı. Pronovias, Vakko ve Beyaz Butik'te fiyatlar ne civarda bilginiz var mı?

istanbul da gelinlik alimi veya kiralamasi hakinda güncel fiyat bilgisi olan varmi ??
Nisanda Istanbula gidiyorum gelinlik almak icin cok pahali olmasini istemiyorum 1500-2000 arasi en fazla nerde güzel gelinlik bula bilirim yardimci olun lütfen :KK25:

istanbul da gelinlik alimi veya kiralamasi hakinda güncel fiyat bilgisi olan varmi ??
Nisanda Istanbula gidiyorum gelinlik almak icin cok pahali olmasini istemiyorum 1500-2000 arasi en fazla nerde güzel gelinlik bula bilirim yardimci olun lütfen :KK25:

Bütçe belirlemek için modelin belli olması lazım. Söylediğiniz miktarla üstü dantel eteği tül veya tamamen tül bir gelinlik güzelinden alınabilirken misal komple dantel bir gelinliğin güzelini almak pek mümkün değil.

X