Genel Yetenek- Genel Kültür Soru çözümleri...

Emin değilim ama cevap d bence

benim bir matematik sorum var yeni başladım çalışmaya kesir problemleri çok basit bir soru belki ama çözemedim:KK50:

Hangi sayının üçte biri ile dörtte üçünün toplamı aynı sayının yarısından 14 fazladır ?

(X/3) + (3X/4) = (X/2) + 14

X=24 olur cevap arkadaşım yukarıdaki denklemi çözünce..

aslında sonradan farkettim canım sen mesajı yazalı epey olmuş sanırım artık çalışmıyorsun kpss...

evet çok önceydi ama olsun bu kadar zaman sonra düşünüp cevap vermen büyük incelik
hazırlanıyorum hala dershaneye gidiyorum
:KK34:

evet çok önceydi ama olsun bu kadar zaman sonra düşünüp cevap vermen büyük incelik
hazırlanıyorum hala dershaneye gidiyorum
:KK34:

kolay gelsin sana o zaman :)) topiğimize bekleriz bizde 2014 kpss evde hazırlananlar kulübü olarak :)))

kolay gelsin sana o zaman :)) topiğimize bekleriz bizde 2014 kpss evde hazırlananlar kulübü olarak :)))

Teşekkür ederim uğrarım fırsat bulunca sizlere de kolay gelsin Allah emeklerinizi karşılıksız bırakmasın inşallah :)

Şu topiği bir hortlatsam diyorum :)
Türkçeden sorularım var da ilgilenen olur mu acep ?
Şuraya da ilgi gösterelim de evde çalışanların soruları karşılık bulsun yardımlaşalım.
Hadi!
Ben başlıyorum.:KK52:

DSC_0227[1].JPG
DSC_0226[1].JPG

Son soruda "başarı kazanmanın yoludur" yüklemdir. Bu bir isim cümlesi, aslında yoludur yüklemdir ama cümlenin öğelerinde bir kelime tamlama ise tamlamayı bütün olarak alırsın her zaman ayrılamaz birbirinden. Başarı kazanmanın yolu zincirleme isim tamlaması olduğu için ayrılmaz. Geri kalanların hepsi de özne. Başarı kazanmanın yolu nedir? diye sorarsan özne bulunur.

İlk sorunun cevabı da E. iş yapamaz haldeydi yüklem. Zaten sıfat tamlaması olması için içinde isim olacak. Diğer cümlelerin yüklemi hep fiil isim olan sadece E şıkkı var.

Son soruda "başarı kazanmanın yoludur" yüklemdir. Bu bir isim cümlesi, aslında yoludur yüklemdir ama cümlenin öğelerinde bir kelime tamlama ise tamlamayı bütün olarak alırsın her zaman ayrılamaz birbirinden. Başarı kazanmanın yolu zincirleme isim tamlaması olduğu için ayrılmaz. Geri kalanların hepsi de özne. Başarı kazanmanın yolu nedir? diye sorarsan özne bulunur.

İlk sorunun cevabı da E. iş yapamaz haldeydi yüklem. Zaten sıfat tamlaması olması için içinde isim olacak. Diğer cümlelerin yüklemi hep fiil isim olan sadece E şıkkı var.

Teşekkür ederim
2. soruda cevap olarak c şıkkı verilmiş o yüzden kafam karıştı yoksa ben de sizin dediğiniz cevabı işaretlemiştim
sanırım şık yanlış yazılmış

Kızlar prizma konusu ben bi sonuç buldum fakat cevapta başka bir şey diyor bi çözen anlatabilir mi o_O

Eklentiler

• P_20160405_125255_1_p.jpg
    P_20160405_125255_1_p.jpg
    25,6 KB · Görüntüleme: 182
cevap 16 kök 5 mi? kafadan çözdüm işlem hatası yapmış olabilirim ama değilse kağıt kalemle çözeyim tekrar.
Su soruya çok düşündüm uğraştım ama soruyu bile tam anlamadım bi bakabilirmisiniz acaba

Eklentiler

• P_20160405_171706_1_p.jpg
    P_20160405_171706_1_p.jpg
    47,1 KB · Görüntüleme: 176
Su soruya çok düşündüm uğraştım ama soruyu bile tam anlamadım bi bakabilirmisiniz acaba
Cevap 64 mü?

Şimdi içerde kalan hiç bir kenarı büyük küpün üzerinde olmayan küplerin sayısını bulman lazım. en üstten bakarsan içerde kalan 16 küp ve önden bakarsak 4 kat haline 16 lık küp olur 16x4 = 64 olur

s-l1600.jpg

bu resme bakarsan üstteki boyalı küpleri söktüğünü hayal et. Üstteki her küpü söküp çıkarırsan geriye 4X4 lük küp kalır üzerinde boya olmayan. Onda da 64 küp mevcuttur.

s-l1600.jpg

bu resme bakarsan üstteki boyalı küpleri söktüğünü hayal et. Üstteki her küpü söküp çıkarırsan geriye 4X4 lük küp kalır üzerinde boya olmayan. Onda da 64 küp mevcuttur.

Hımm anladım soruyu çok tesekkur ederim 64 evet :)

X