Genetiğe gitmeyen embriyo

Umudunyolu24

Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2023
616
347
25
Merhaba kızlar. Benim ocak ayında 5aa 5. Gün embriyo transferi, mart ayında 2 tane 4aa 5. Gün transferi oldu tutmadı. Doktor olmaması için şu şu nedenden dolayı olmadı diyebileceğimiz hiçbir sorun yok diyor. Sonrakinde embriyoları transfer etmeden genetiğe gönderir baktırırız dedi. 1 tane 5aa embriyom kaldı orada ama transfer ettirmeyi düşünmüyorum merkez değiştirmeyi düşünüyorum. Bu neden başta yapılmadı saçma değil mi sizce de? Veya böyle mi oluyor prosedür? Aynı durumu yaşayıp 3.de veya genetiğe gönderip pozitif sonuç alan var mı?

Merhaba kızlar. Benim ocak ayında 5aa 5. Gün embriyo transferi, mart ayında 2 tane 4aa 5. Gün transferi oldu tutmadı. Doktor olmaması için şu şu nedenden dolayı olmadı diyebileceğimiz hiçbir sorun yok diyor. Sonrakinde embriyoları transfer etmeden genetiğe gönderir baktırırız dedi. 1 tane 5aa embriyom kaldı orada ama transfer ettirmeyi düşünmüyorum merkez değiştirmeyi düşünüyorum. Bu neden başta yapılmadı saçma değil mi sizce de? Veya böyle mi oluyor prosedür? Aynı durumu yaşayıp 3.de veya genetiğe gönderip pozitif sonuç alan var mı?
Eger spermden kaynaklı bir durum yoksa ve yaşınız gencse genetige gitme durumu olmayabilir. Benimde genetige gitmedi embriyolar. Tutmasaydi belki doktor ikinciye yollardı. Genelde 35 yaş üstü için genetige gidiyor veya spermden kaynaklı bir durum varsa diye biliyorum. Tabi doktor nasıl uygun görürse

Eger spermden kaynaklı bir durum yoksa ve yaşınız gencse genetige gitme durumu olmayabilir. Benimde genetige gitmedi embriyolar. Tutmasaydi belki doktor ikinciye yollardı. Genelde 35 yaş üstü için genetige gidiyor veya spermden kaynaklı bir durum varsa diye biliyorum. Tabi doktor nasıl uygun görürse
Eşimde sorun yok benim tüpümün birinde kalınlaşma vardı o yüzden yapmıştık. O da şuanda yok yani tedavi süresince rahime müdahale edildi o sürede geçti :KK43:

Moralinizi bozmayin. Neden niye diye cok sorgulamyin. Yani olmayinca olmuyor. Sebebi yok. Benim 9. Tüp bebek denemem oldu. Simdi 4 bucuk yasinda elhamdülillah. Hepsinde ayni islem ayni kaliteydi.
Ve 2 yil önceden tedavisiz bir tane daha oldu.
Allah ol deyince oluyor. Siz tedavinize devam edin. Moralinizi bozmayin, pes etmeyin, dua edin bol bol

Moralinizi bozmayin. Neden niye diye cok sorgulamyin. Yani olmayinca olmuyor. Sebebi yok. Benim 9. Tüp bebek denemem oldu. Simdi 4 bucuk yasinda elhamdülillah. Hepsinde ayni islem ayni kaliteydi.
Ve 2 yil önceden tedavisiz bir tane daha oldu.
Allah ol deyince oluyor. Siz tedavinize devam edin. Moralinizi bozmayin, pes etmeyin, dua edin bol bol
İnşallah olur ve son olur canım teşekkür ederim 🙏🏻

Merhaba. Genetik test yurtdışında neredeyse hiç yapılmayan bir uygulama fakat Türkiye’de tüp bebek bir pazar haline geldiği için önüne gelen genetik test yapıyor. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ve 40 yaş üstünde tercih ediliyor genetik test. Bu arada genetikten iyi gelip tutmaması da bir olasılık, sitede çok fazla örnek var mutlaka bakın bence. İhtimali %10 - %15 artırıyor yalnızca kesin tutacak diye bir şey yok. Ve çok çok pahalı bir uygulama, ben pgt yaptırsaydım tüp bebeğin 1.5 katını verecektim, doktorum bunun yerine transfer yapmayı tercih etti. Benim de 3AA iyi kalite embriyom tutmadı, bu kez 3AA ve 3AB iki embriyo transfer olacağım, diğerleri 2BB ve 2AB, altıncı gün embriyolarım da 3AB. Doktorum 3 kez üst üste negatif sonuç alırsak genetik test yapacağız dedi. Bu arada benim de çok kafama takılıyordu bu konu, çok araştırdım. Alle Tüp Bebek Instagram hesabında Furkan Kayabaşoğlu’nun bu konuyla ilgili bir canlı yayını var, her sorunuza cevap alabilirsiniz.

1-troidler normal mi?
2.insülin direncine bakıldı mı?
3.Transfer öncesi progesteron değerine bakıldı mı?(bu gerçekten önemli)
4.Endometrium 3çizgimiydi?
5.transfer günü endometrium kontolü yapıldı mi?normalde bakmazlar ama istisnai durumlarda bakılıyor(sıvı toplama gibi bir durum olabilir)
transfer de çok ilaç kullanımı bazı kişilerde endometriumda incelme ve sıvı birikimi yapabiliyor
Bunlar başlıca sevepler olabiliyor.Bunlar kusursuzca dikkate alındıysa ozamn pgt düşünülebilir

1-troidler normal mi?
2.insülin direncine bakıldı mı?
3.Transfer öncesi progesteron değerine bakıldı mı?(bu gerçekten önemli)
4.Endometrium 3çizgimiydi?
5.transfer günü endometrium kontolü yapıldı mi?normalde bakmazlar ama istisnai durumlarda bakılıyor(sıvı toplama gibi bir durum olabilir)
transfer de çok ilaç kullanımı bazı kişilerde endometriumda incelme ve sıvı birikimi yapabiliyor
Bunlar başlıca sevepler olabiliyor.Bunlar kusursuzca dikkate alındıysa ozamn pgt düşünülebilir
Hepsi normal, bakıldı. Transfer öncesi kalınlığa bakıldı hazırmışım ama transfer günü bakılmadı direkt transfer oldum. Sıvı birikimi yoktu ikinci transferim doğal siklus oldu

5 gün kala da bakılıyor progesteron 1 üzerindeyse bebeğin tutunma şansı azalıyor.1,5 üstü zaten transfer iptal ediliyor ondan sordum
Progesteron kontrolde 23 şubatta 0,2 , 24 şubatta 1,2 , transfer günü 1 martta >40 doğal siklus ile transfer oldum transfer öncesi progesteron iğne ve fitil başlamıştım

Doktorlar genel de progesterona başlamadan 1 altı istiyor.0 la başlayan değerler görmeyince iptal ediyorlar.Çok nadir 1 üstü tutunma olabiliyor.Bu konuyu konuşun doktorunuzla

Genetik test uygun olan bir inceleme değil. Yurt dışında nerede ise hiç yapılmayan bir uygulama hatta. Ama bizim ülkemizde çocuk doğurma, düşük yapma gibi şeyler çok önemli sayıldığı için toplumsal olarak 3. gebelik sonrası bakılsın olarak karar verilmiş.

Doktorlar genel de progesterona başlamadan 1 altı istiyor.0 la başlayan değerler görmeyince iptal ediyorlar.Çok nadir 1 üstü tutunma olabiliyor.Bu konuyu konuşun doktorunuzla
Transfer öncesi progesteron bilerek yükseltildi ama iğne ve fitil ile yani bu yanlış bişey mi dondurulmuş embriyolarda 10 üstü olması lazım diye biliyorum

X