K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Geniz eti (adenoid) tedavi şekli?

mujdeci

Sevgi Neydi? Sevgi EMEKTİ
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2008
1.095
4
38
Merhaba kızlar;
sürekli tekrarlayan enfeksiyonlarımdan dolayı bugün KBB uzmanına gittim geniz eti büyümesi olduğunu söyledi. ve bunun tedavisi için sprey verdi 2 ay kullanmam gerekiyormuş. eğer 2 ay sonra geçmezse ameliyat gerekebileceğini söyledi.
ben spreyle geniz etinin küçüleceğine pek ihtimal veremedim nedense (tabiki dr un vardır bi bildiği muhalefet olsun diye söylemiyorum) ama ne biliyim pek içim rahat etmedi varmı aranızda bu şekilde spreyle geniz etini küçülten? eğer gerçekten çözümü bi spreyse şimdiye kadar çoook geç kalmışım bilmiyorumkismile
yaşayan bilir faranjit ve boğaz enfeksiyonunu gerçekten insanı bıktıran ve yaşam kalitesini düşüren bi rahatsızlık.. deneyimlerimzi burada paylaşalım. bitkisel kürler deneyip fayda gören varsa ya da geniz etini amleiyatla aldırıp rahat eden varsa paylaşsın..

çok geçmiş olsun canım ,benim 4,5 yaşındaki kızım içinde doktor alınsa iyi olur büyük baya dedi.basit bir operasyon 10 dakikada alırız dedi ama ben narkoz alacağı için korkuyorum.büyüdüğünde geçtiğini söylüyorlar ama dr ozaman bir anlamının olmadığını çocukken yapılmasının iyi olduğunu, gelişimini gerilettiğini söyledi.bir iki doktora daha danışıp ona göre karar vereceğiz.herkese acil şifalar

evet vücut gelişimini engelliyormuş zaten ben kendimi bildim bileli zayıfım iştahsızım diş yapım bozuldu ya sayamam sayısız zararı var bende küçükken doktor söylemişti ama ilerde geçer ümidiyle aldırmadık sonuç olarakta hastalık kronikleşerek faranjite çevirdi. doktorunuza güveniyosanız yaptırın derim ben geç kaldım. başka doktora danıştığınızda spreyle küçülürmü diye de sorun belki o zamana kadar ben ameliyat bile olmuş olurum ama en azından kızınıza faydası olabilir küçülür en azından et :)) sanırım bu sprey belirli bi süre küçültüyo yani geçici iyileşme.. nettede hiç bi bilgi bulamadım bakalım ne yapıcaz..

arkadaşlar yokmu başka yardım edebilecek biriii bilmiyorumkismile

Merhaba kızlar;
sürekli tekrarlayan enfeksiyonlarımdan dolayı bugün KBB uzmanına gittim geniz eti büyümesi olduğunu söyledi. ve bunun tedavisi için sprey verdi 2 ay kullanmam gerekiyormuş. eğer 2 ay sonra geçmezse ameliyat gerekebileceğini söyledi.
ben spreyle geniz etinin küçüleceğine pek ihtimal veremedim nedense (tabiki dr un vardır bi bildiği muhalefet olsun diye söylemiyorum) ama ne biliyim pek içim rahat etmedi varmı aranızda bu şekilde spreyle geniz etini küçülten? eğer gerçekten çözümü bi spreyse şimdiye kadar çoook geç kalmışım bilmiyorumkismile
yaşayan bilir faranjit ve boğaz enfeksiyonunu gerçekten insanı bıktıran ve yaşam kalitesini düşüren bi rahatsızlık.. deneyimlerimzi burada paylaşalım. bitkisel kürler deneyip fayda gören varsa ya da geniz etini amleiyatla aldırıp rahat eden varsa paylaşsın..

genizeti spreyle asla ve asla küçülmez. ancak alınması lazım ki rahat nefes alabilesiniz.orda bence doktorunla bir yanlış anlaşılma olabilir.başka bir kbb gitmenizi tavsiye ederim..

siz doktormusunuz?
ya benimde içim hiç rahat etmedi ama gittiğim dr da doçentti yani illaki vardır heralde bi bildiği diye düşünsemde ne yalan söliim benim de pek inanasım gelmedi :))) siz aldırdınızmı geniz etini?
yok yanlış anlamadığıma eminim tekrar takrar sordum bununla küçülecek küçülmezse lokal anesteziyle ameliyat ederiz dedi

Merhaba,
Sırf size cevap vermek için kaydoldum bugün:) Ben doktor değilim ama iki oğlumda da aynı sıkıntılar olduğu için bazı tecrübeler edindim. Geçmiş olsun önce. Evet, spreyle kısmî de olsa küçülme olur ama geçici. Kortizonlu olduklarını söylemişti doktorumuz ve tavsiye etmemişti. Doktorunuza güveniyorsanız kullanın. Zira, bize de tavsiye eden bir doçent, lüzumsuz ve çözümsüz bulansa bir prof. oldu. Lokalle ilgili bir yaşanmışlık benim için söz konusu, kendi adıma bir daha asla diyorum. 25'li yaşlarda lokalle burnuma müdahale oldu ama hatırlamak bile istemiyorum:) ıkincisini ise dinledim. Anesteziden çok korkan bir ailenin oğulları için bu yöntemi kullandıklarını ama delikanlının, o zaman 7 yaşlarındaymış sanırım, pek de memnun olmadığını biliyorum. Kafanız karışmasın ne olur... Acil şifalar. Gelişmelerden haberdar edin lütfen.

öncelikle KK'ya hoş geldiniz :)) emin olun bu sitede çoğu sorunuza cevap bulabilirsiniz. cevabınız için de teşekkür ederim. esasında doktoruma güveniyorum ameliyatları da çok başarılı ancak yine de lokal anesteziyle küçültürüz demesi beni tedirgin ediyor çünkü net üzerinden araştırma yaptım lokal anesteziyle yapılan ameliyatların başarı oranının düşük olduğu söyleniyor ki siz de bir örneksiniz sizin de oğullarınızın da umarım sıkıntıları geçer geçmiş olsun diyorum.. ben spreyi 2 hafta kadar kullandım ama psikolojik olsa gerek hiç bi faydası yok istemeye istemeye kullandım çünkü mantıken de düşünülecek olursa serum fizyolojik sonuçta içeriği yani deniz suyu ne kadar küçültebilir ha ama şu var dediğiniz gibi geçici iyileşme sağlar çünkü deniz suyu genizdeki alarjen kızarıklığa iyi geliyor.. açıkçası ben de çok kararsız kaldım bu kışta böyle hastalıkla geçti bidahaki kışa bırakmayı düşünüyorum ameliyatı nasılolsa yeterince antibiyotik kullandım malesef..
siz çocuklarınızı ameliyat ettirdiniz mi? yaptırdıysanız özelden doktor ismi alabilir miyim?

öncelikle KK'ya hoş geldiniz :)) emin olun bu sitede çoğu sorunuza cevap bulabilirsiniz. cevabınız için de teşekkür ederim. esasında doktoruma güveniyorum ameliyatları da çok başarılı ancak yine de lokal anesteziyle küçültürüz demesi beni tedirgin ediyor çünkü net üzerinden araştırma yaptım lokal anesteziyle yapılan ameliyatların başarı oranının düşük olduğu söyleniyor ki siz de bir örneksiniz sizin de oğullarınızın da umarım sıkıntıları geçer geçmiş olsun diyorum.. ben spreyi 2 hafta kadar kullandım ama psikolojik olsa gerek hiç bi faydası yok istemeye istemeye kullandım çünkü mantıken de düşünülecek olursa serum fizyolojik sonuçta içeriği yani deniz suyu ne kadar küçültebilir ha ama şu var dediğiniz gibi geçici iyileşme sağlar çünkü deniz suyu genizdeki alarjen kızarıklığa iyi geliyor.. açıkçası ben de çok kararsız kaldım bu kışta böyle hastalıkla geçti bidahaki kışa bırakmayı düşünüyorum ameliyatı nasılolsa yeterince antibiyotik kullandım malesef..
siz çocuklarınızı ameliyat ettirdiniz mi? yaptırdıysanız özelden doktor ismi alabilir miyim?

Gecikme için üzgünüm. Hoşbulduk:) Serum fizyolojik dışı bir fıs fıs olmalı diye düşünmüştüm. Kortizonlu olanlarda küçültme etkisi oluyor. Serum fizyolojikle ilgili endişeniz olmasın, küçültmez ama açılmasına yardımcı olur, inşaallah diyerek hâlâ kullanıyoruz. Özelden ulaşırsanız memnun olduğumu, düşünebileceğinizi ve ASLA gitmemeniz gereken isimleri memnuniyetle iletirim. Hatta sistemi bilmediğim ve forum kültürüm çok olmadığından ASLA :eek:lmaz: kategorisinde olanı herkesin bilmesini isterdim:KK43:(( Geçmiş olsun tekrar... Bu zamanının çocuk hastalığı da bu maalesef. Şu yavrucaklar bir nefes alsalar...

1 sene önce oğlum ameliyat oldu geniz etinden. Öncesinde kaç defa o spreylerden kullandık sayısını unuttum. Tek çözüm ameliyat oldu. Ameliyattan sonra çok rahatladık. Büyümesi arttı, iştahı arttı, geceleri artık horlamadan uyumaya başladı.

Bu aralar yine horluyor sıpa, tekrarlamasından korkuyorum, tekrarlayabilrmiş çünkü. Yine doktora gidicez sanırım.bilmiyorumkismile

Gecikme için üzgünüm. Hoşbulduk:) Serum fizyolojik dışı bir fıs fıs olmalı diye düşünmüştüm. Kortizonlu olanlarda küçültme etkisi oluyor. Serum fizyolojikle ilgili endişeniz olmasın, küçültmez ama açılmasına yardımcı olur, inşaallah diyerek hâlâ kullanıyoruz. Özelden ulaşırsanız memnun olduğumu, düşünebileceğinizi ve ASLA gitmemeniz gereken isimleri memnuniyetle iletirim. Hatta sistemi bilmediğim ve forum kültürüm çok olmadığından ASLA :eek:lmaz: kategorisinde olanı herkesin bilmesini isterdim:KK43:(( Geçmiş olsun tekrar... Bu zamanının çocuk hastalığı da bu maalesef. Şu yavrucaklar bir nefes alsalar...
malesef olumsuz düşünceleri yazamıoruz..
ama özelden bana mesaj atarsanız sevinirim çok işime yarayacak. istanbulda o kadar çok dr varki seçenek çok olunca seçim de zor oluyor. bn özelden msj atarım şimdi sizde yanıtlarsınız kk yı tanıyana kadar böle idare edelim :))
1 sene önce oğlum ameliyat oldu geniz etinden. Öncesinde kaç defa o spreylerden kullandık sayısını unuttum. Tek çözüm ameliyat oldu. Ameliyattan sonra çok rahatladık. Büyümesi arttı, iştahı arttı, geceleri artık horlamadan uyumaya başladı.

Bu aralar yine horluyor sıpa, tekrarlamasından korkuyorum, tekrarlayabilrmiş çünkü. Yine doktora gidicez sanırım.bilmiyorumkismile
yapmayın ya işte bu cevabı bekliodum tamamdır o zaman ameliyat bana şart oldu..
tşk cevabınız için. nerde oldu çocuğunuz ameliyatı

Müjdeci merhaba,
Maalesef yeni ve çok mesajlaşan bir üye olmadığım için özelden iletemiyorum sana. O yüzden mesaj gönderebildiklerim listesinden editör'e yönlendirdim cevabımı. Umarım elden ele başına bir iş gelmez ve umarım işine yarar.
Son yazıyı okudum bu arada, üzgünüm kuzu. Evet, bir ihtimal tekrarlaması ama son noktaya kadar temizlenmesi halinde tekrarlamıyor. Çok şükür 5. senemiz ve iki kere, o da mikrobik ateşli rahatsızlığı oldu oğlumun. Her şeyi gayet iyi.

canım mesajın bana iletildi editör tarafından verdiğin bilgiler için teşekkür ederim..
tavsiyelerine uyucam emin ol.
yalnız bahsettiğin hastanede başka bir doktorun methini çok duydum hatta arkadaşım kendisinde tedavi oldu bir dr için bütün hastaneyi yakmayalım :))
telefon numaralarını ben bulurum isim aldıktan sonra gerisi kolay tekrar çok tşk..

tatlım benim de küçükken vardı geniz etim, doktor hap verdi geçmezse ameliyat demişti. ben hapı kullandım ve sanırım sonra geçti bir daha doktora gitmedik. Çocukkun olan geniz eti büyüdükçe küçülüp geçiyormuş bazıları. İnşallah seninki de öyledir.

X