Giyim kıyafet konusunda ailemle sorun yaşıyorum

hanfendininbiri

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2021
36
81
24
Merhaba sevgili dostlar. Konu oldukça basit görünüyor evet ama yine de burada öyle güzel bakış acılarıyla karşılaşıyorum, öyle güzel yönlendiriliyorum ki ne zaman başım sıkışsa, bunalsam buradayım
Ben anadolunun küçücük bir şehri olan karaman da doğdum büyüdüm 20 yaşına kadar da orada yaşadım. Küçük şehir olunca insanı da ona göre oluyor. İnsanları yadirgayanların , ön yargililarin , serserilerin dolu olduğu bir sehir. İstediğim gibi giyinebilmek hep hayalimdi. Karaman da öyle giyinemiyordum ve çocuk veya genç kız iken ailemin sözünü de dinlemek zorundaydım. Ben giymeye kalkissam bile onlar izin vermezdi zaten. Ama kapanmak gibi bir niyetim yoktu , dindar da değildim. Dolabıma mini elbiseler , etekler , uzun çizmeler doldurdum zevkime göre. Bir gün onları giyebilecek ortam bulduğumda gitmekti niyetim.
İstanbul da üniversite kazandım. Burada artık özgürdüm. Yaşım da 20 oldu. İstediğim gibi giyinebilmek hakkım diyerek triko mini bir elbiseyle uzun çizmeleri kombinledim. Adalar seyahatine çıktım. İstediğim gibi giyinmek , üzerime yakışanı giymek çok da hoşuma gitti bana gerçekten iyi hissettirdi. Güzel günün anısına fotograflar çekindim paylaştım da
Annem babam bunları görünce kaçınılmaz bir tartışma çıktı. Zaten göreceklerini bilerek paylaşmıştım. Çünkü benim böyle biri olduğumu bilip , kabul etmeleri gerek. Gizlim saklım yok , kötü bir niyetim de yok. Ya da ben açık giyindim diye üniversiteye gitme amacım da değişmedi. Aynı kişiyim dün neysem bugün de oyum. Buraya gelince değişmedim. Zaten böyle giyinmek istiyordum. Giyim tarzım beni daha az hanımefendi yapmaz , daha ahlaksız biri de yapmaz. Kiyafetle ölçülemez bir insanın nasıl biri olduğu. Bunları anlattım ama yine de fotoğrafları kaldır, elalem ne der muhabbetleri döndü. Kaldırmak istemiyorum. Ben artık iyi hissetmek istiyorum ya bu kadar basit. Yıllar boyu çeşitli sebeplerle kaybettiğim oz güvenimi istiyorum. Belki beğenilmek istiyorum. Bunlar kötü bir şey değil ve beni kötü yapmaz. Günah diyorlar onları üzmemek için ağzımı açamıyorum ama benim görüşlerim onlarınki ile farklı. Ama bunu da söylersem iyice aramızdaki ilişki sallantiya uğrayacak. Televizyonda böyle giyinen oyuncuları görünce yadirgamiyorlar , ya da kalabalık şehirlerde . Ama ben giyince sanki dünyada tek açık giyinen benmişim gibi tepki veriyorlar. Onları da anlamaya çalışıyorum. Niyetim asla ailemi uzmek değil. Ama ben onları üzmek amaçlı bir şey yapmadım ki. Ben istediği gibi giyinmenin bir hak olduğunu düşünüyorum. İnsanlarımız da giyime göre birbirini yargılamayı ve rahatsız edici tutumlarda bulunmayı gün geçtikçe bırakacaktır diye umuyorum. Ailem tam tersi gibi düşünüyor. Anlaşmak zor gibi görünüyor..

Merhaba sevgili dostlar. Konu oldukça basit görünüyor evet ama yine de burada öyle güzel bakış acılarıyla karşılaşıyorum, öyle güzel yönlendiriliyorum ki ne zaman başım sıkışsa, bunalsam buradayım
Ben anadolunun küçücük bir şehri olan karaman da doğdum büyüdüm 20 yaşına kadar da orada yaşadım. Küçük şehir olunca insanı da ona göre oluyor. İnsanları yadirgayanların , ön yargililarin , serserilerin dolu olduğu bir sehir. İstediğim gibi giyinebilmek hep hayalimdi. Karaman da öyle giyinemiyordum ve çocuk veya genç kız iken ailemin sözünü de dinlemek zorundaydım. Ben giymeye kalkissam bile onlar izin vermezdi zaten. Ama kapanmak gibi bir niyetim yoktu , dindar da değildim. Dolabıma mini elbiseler , etekler , uzun çizmeler doldurdum zevkime göre. Bir gün onları giyebilecek ortam bulduğumda gitmekti niyetim.
İstanbul da üniversite kazandım. Burada artık özgürdüm. Yaşım da 20 oldu. İstediğim gibi giyinebilmek hakkım diyerek triko mini bir elbiseyle uzun çizmeleri kombinledim. Adalar seyahatine çıktım. İstediğim gibi giyinmek , üzerime yakışanı giymek çok da hoşuma gitti bana gerçekten iyi hissettirdi. Güzel günün anısına fotograflar çekindim paylaştım da
Annem babam bunları görünce kaçınılmaz bir tartışma çıktı. Zaten göreceklerini bilerek paylaşmıştım. Çünkü benim böyle biri olduğumu bilip , kabul etmeleri gerek. Gizlim saklım yok , kötü bir niyetim de yok. Ya da ben açık giyindim diye üniversiteye gitme amacım da değişmedi. Aynı kişiyim dün neysem bugün de oyum. Buraya gelince değişmedim. Zaten böyle giyinmek istiyordum. Giyim tarzım beni daha az hanımefendi yapmaz , daha ahlaksız biri de yapmaz. Kiyafetle ölçülemez bir insanın nasıl biri olduğu. Bunları anlattım ama yine de fotoğrafları kaldır, elalem ne der muhabbetleri döndü. Kaldırmak istemiyorum. Ben artık iyi hissetmek istiyorum ya bu kadar basit. Yıllar boyu çeşitli sebeplerle kaybettiğim oz güvenimi istiyorum. Belki beğenilmek istiyorum. Bunlar kötü bir şey değil ve beni kötü yapmaz. Günah diyorlar onları üzmemek için ağzımı açamıyorum ama benim görüşlerim onlarınki ile farklı. Ama bunu da söylersem iyice aramızdaki ilişki sallantiya uğrayacak. Televizyonda böyle giyinen oyuncuları görünce yadirgamiyorlar , ya da kalabalık şehirlerde . Ama ben giyince sanki dünyada tek açık giyinen benmişim gibi tepki veriyorlar. Onları da anlamaya çalışıyorum. Niyetim asla ailemi uzmek değil. Ama ben onları üzmek amaçlı bir şey yapmadım ki. Ben istediği gibi giyinmenin bir hak olduğunu düşünüyorum. İnsanlarımız da giyime göre birbirini yargılamayı ve rahatsız edici tutumlarda bulunmayı gün geçtikçe bırakacaktır diye umuyorum. Ailem tam tersi gibi düşünüyor. Anlaşmak zor gibi görünüyor..
Size hak veriyorum ancak bunu birilerinin gözüne sokmaya çalışmanızı da toyluk olarak görüyorum. Anne babanızın görüşlerini, hayata bakışlarını değiştiremezsiniz. Neden buna uğraşmak? Paylaşmayın o şekilde fotolarınızı, ya da onların göreceği, elalemin konuşacağı şekilde paylaşmayın. Ne kaybedersiniz?

Haklısın ve gayet aklı başında birisin. Durumun çok zor ama ailen de olsa kimse için kendinden taviz verme. Zaman içinde alışırlar. Ben böyleyim diyeceksin ve böyle olmanın kimseye bi zararı yok sonuçta. Onlarda ailen olarak seni olduğun gibi kabullenmek zorundalar. Ben de 22 yaşındayım ve ben de çok küçük bir şehirde büyüdüm. Ailem yobaz değil ama dindar insanlardır ve bir kez bile ailemden kıyafet konusunda ufacık bir baskı görmedim. Yani küçük şehir bilmem ne bunların hepsi senin üzerinde baskı kurmak için bahaneleri. Kendinden taviz verme. Çünkü bir kere taviz verirsen kendi hayatının kontrolünü hepten kaybedebilirsin.

Size hak veriyorum ancak bunu birilerinin gözüne sokmaya çalışmanızı da toyluk olarak görüyorum. Anne babanızın görüşlerini, hayata bakışlarını değiştiremezsiniz. Neden buna uğraşmak? Paylaşmayın o şekilde fotolarınızı, ya da onların göreceği, elalemin konuşacağı şekilde paylaşmayın. Ne kaybedersiniz?
Paylaşmak istiyor?

Paylaşmak istiyor?
İstediğinin farkındayım ancak ne yetiştirilme biçimi ne yetiştiği ortam ne de içinde bulunduğu çevre buna uygun değil. Bu konuda ısrarın sonunun okuldan alınmaya kadar gidebilme ihtimali var. Henüz aileye bağımlı bir üniversite öğrencisinin ailesinin hassasiyetlerini bu derece kaşımasını doğru bulmuyorum.

Sevgili kardeşim, haklısın. Seni anlıyorum da. Ama derler ya coğrafya kaderdir diye. İşte bu da böyle.

Ailen böyle gelmiş böyle gidecek.

İstediğini giy, istediğini yap, ama bunu onların gözlerine sokma.

Çünkü değişmeyecekler. Fikirleri aynı kalacak.

Fotoğrafları onlara göstermen sadece kavga gürültüye yol açacak.

Ne güzel bak fakülteni kazanmışsın, okulunu bitir. Maddi açıdan bağımsız olduğunda zaten ayrı evde yaşayacaksın.

Şimdilik fazla restleşmemeye çalış. Çünkü inat ederse onlar da, Allah korusun okula gitmene bile engel olabilirler..

Öyle bir fikir yapısına sahip gibi duruyor anlattıklarından…

Ben şeyi anlamıyorum aslında evet tartışma çıkmış ama giyme dememişler elalem konuşmasın demişler
E siz de paylaşmışsınız olabilir o zaman ne elalemi ne aileyi takıp kötü hissedeceksiniz.

Özgüven bu işte bence
Verdiği tepkileri önemsiyorsunuz ki buraya konu açtınız.
Benim de hayat tarzımın bazı kısımlarını ailem onaylamıyor ama gözlerine sokmuyorum onlar bilmiyor mu ne yaptığımı biliyor.

Ama kabul etse ne olur etmese ne olur çok da önemli değil onay vermesi ya da beni kabul etmeli hayat tarzımı kabul etmesi gerekiyor durumu

Saygı duyma durumu da belli yerden sonra kazanılıyor ama içten içe yine onaylanmayacaksınız

Özgüvenli bir birey bu kadar takmaz bence bu durumu

İstediğinin farkındayım ancak ne yetiştirilme biçimi ne yetiştiği ortam ne de içinde bulunduğu çevre buna uygun değil. Bu konuda ısrarın sonunun okuldan alınmaya kadar gidebilme ihtimali var. Henüz aileye bağımlı bir üniversite öğrencisinin ailesinin hassasiyetlerini bu derece kaşımasını doğru bulmuyorum.
kaşıdığı falan yok aslında. sadece bir birey olma yolunda adımlar atıyor. kendi kararları, kendi fikirleri oturmaya başlıyor. ailesi tarafından kişiliği ezilmeye çalışılan biri var ortada ama çok normalmiş gibi karşılıyorsunuz tuhaf geliyor.

aileni değiştirmeye çalışmak seni yıpratacağı gibi asla onlara olumlu etki etmez. sen yoluna bakıcaksın başka çaren yok. ailenin istediği gibi davran bir süre düşüncesi bana çok kişiliksizce geliyor. ve sonu olmaz o işin. sen azıcık taviz verirsin onlar daha fazlasını ister. engelle sosyal medyadan hepsini. illa uzlaşmak zorunda değilsin.

herkes ne kadar ılımlı ya. hayretler içinde okuyorum. ailenin suyuna git vs gibi şeyler aynı zamanda ailenin arkasından iş çevirmek değil mi? sonuçta ne kadar onların istediği biri gibi davranabilirsin. onların olmadığı yerde yine özün ortaya çıkacak. eğer çok kötü değilse ailenin durumu yani iş okuldan almaya kadar falan gitmeyecekse mücadele et. ama anormal insanlarsa arkalarından iş çevrilmeyi hakediyorlar ne diyeyim.

Özgürlüğünü, güzel yaşlarını kaybeder.Anne ya da baba da olsa bir başkasının alanına girdigin an özgurluk biter.

kaşıdığı falan yok aslında. sadece bir birey olma yolunda adımlar atıyor. kendi kararları, kendi fikirleri oturmaya başlıyor. ailesi tarafından kişiliği ezilmeye çalışılan biri var ortada ama çok normalmiş gibi karşılıyorsunuz tuhaf geliyor.
Normal çünkü. Aile yapısı bu. Ya idare edecek ya tepki görecek. Başka ihtimal yok.

Özgür değil zaten anne babaya bağımlı. Kessin maddi bağını o zaman ilan etsin özgürlüğünü.
özgürlük sadece maddi özgürlük mü? bu aile kızları para kazanmaya başlayınca bile baskı kurmaya çalışamayacak mı sanki ? o zman benim param var artık kim takar sizi mi diyecek ne güzel aile bağlarıymış onlar. aile yinede istanbula üni okumaya falan göndermş bence o kadarda korkunç insanlar olmayabilirler yani bu kız mücadele edebilir kendi kişiliğini ortaya koymak için.

X