Gönüllü Anne Olabilmek

yasak_elma

cicoz
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2013
91
10
Merhaba arkadaşlar.

Ben haftaiçi 8-5 çalışıp, haftasonu izin kullanıyorum. Çalıştığım için ve yaş kriterinden ötürü koruyucu aile olmayı 25imi doldurduktan sonra düşünüyorum. Bu sebeple şuanda gönüllü anne olmak istiyorum.

Eğer mümkünse gönüllü anne olup Cuma günü işten çıktıktan sonra çocuğu alıp pazar akşamına kadar bende kalmasını istiyorum. 25 yaşıma girince çocuğu haftaiçi kreşe verip akşamları ve haftasonları koruyucu ailelik yapmak istiyorum.

Şuan için gönüllü annelikle ilgili öğrenebildiklerim;
- 18 üzeri herkesin yapabildiği
- Haftasonları yurttan dışarı çıkarılabilindiği
- Başvuru için Esirgeme Kurumuna Cuma günleri saat 14:00 -16:00 arası gidilebildiği
- Yurtta yapılacak ziyaretler için haftada en az 2 saat görme şartı


Sormak istediğim çok fazla soru var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle bu konu ile ilgili bi iletişim numarası bilen varsa paylaşabilir mi ? Nereyi arasam başka bir yere bağlıyor.

Aranızda gönüllü anneler var mı ? Söylendiği gibi haftasonu dışarı çıkarma izni var mı ?

Çocuğu kendimiz seçebiliyor muyuz ?

Yurtta çocukları görmek için görüş saati gibi bir uygulama var mı ? Yoksa makul olduğu sürece gittiğimiz her saat görebiliyor muyuz ?

Şimdilik bunlar daha sonra soracağım sorularda olacak. :KK42:
 

xwinge

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2014
8
4
Var, ben gönüllü anne değilim ama bir kardeşim var. Yani aile olarak koruyucu aileyiz. Eğer hakikaten böyle bir şeye kalkışacaksanız lütfen çok iyi düşünün. Çünkü zor bir dönem sizi bekliyor. Benim kardeşim 6 yaşında gelmişti, davranış olarak hepimizden farklıydı. Çok zorlu dönemler geçirdik, hem onun açısından hem de bizim. Ama sabırla bunları aşmasını bildik. Şuanda çok iyi gidiyor herşey. Ama ilk 5 sene çok zordu. Eğer bir çocuğunuz varsa koruyuculuğunu üstleneceğiniz, yani anne olacağınız o çocuğu biyolojik çocuğunuz kıskanabilir, sahiplenme sorunu yaşayabilir. Buna lütfen dikkat edin. Koruyucu kelimesini bir kenara atmanızı tavsiye edebilirim. O çocuğu aldığınız an onun annesisiniz artık. Bunun geri dönüşü yoktur. Aksi taktirde hem sizin hem de onun açısından çok kötü olur. Yakından bir kaç aile bizden görüp geçmişte aynısını yapmaya çalışmıştı. Koruyucu oldukları çocukları 1 sene geçmeden geri verdiler.

O yüzden iyi düşünün, iyi karar verin. Herşeyi olabilecek herşeyi gözden geçirin. Maddi ve manevi ne varsa. Kendinize şu soruyu sorun mesela.. Ben yabancı bir çocuğu kendi evime alıp ona biyolojik anne gibi annelik yapabilecek miyim? İleride olacak çocuklarıma annelik yaptığım gibi ona da yapabilecek miyim?

Eğer yaparsanız ne güzel. Bir kişi kazandınız, kazandırdınız. Sizden mutlusu, övünçlüsü olmasın. Tekrar ediyorum çok zordur. İyi düşünün. Umuyorum, sabırlı, iyi birisiniz. Ve bu işe baş koyar, bir kişi kazanır, kazandırırsınız.