Gripsavar kış meyve ve sebzeleri

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
259.832
528.352
41
1.jpg


Grip ve soğuk algınlığında mutlu sona erişin!!

KİVİ: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, yara iyileşmesi, demir emiliminin artması, cilt sağlığı ve kolajen dokunun korunmasına yardımcı olur. Kivinin 100 gramında; ortalama 100-400 mg C vitamini bulunur. Bu özelliği ile gribe karşı savaşta 1 numaradır. Sigara içmeyen bir kişi günde iki adet kivi tüketerek günlük C vitamini gereksinimini karşılayabilir. Ayrıca magnezyumdan ve potasyumdan zengin bu meyve düşük sodyum içeren meyveler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bir dipnot: İçeriğinde bulunan aktinidin adlı enzim süt ve ette bulunan proteini sindirmeye yardımcı olur. Tavuk veya etle hazırladığınız salatanıza birkaç dilim kivi eklediğinizde; bol lif ve C vitamini alırsınız aynı zamanda sindiriminizi kolaylaştırırsınız.

TURUNÇGİLLER: Sağlığı geliştirici fenolik bileşenlerden (çoğunluğu flavonoidler) zengin olduğu kadar vitaminler, mineraller, diyet posası, karotenoidlerden de zengindir. Flavonoidler ve C vitamini turunçgillerin güçlü antioksidan etkinlik göstermesini sağlamaktadır. Turunçgillerin içerdiği bu bileşenler obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kanser türleri risklerini azaltıcı etki gösterirler. Portakal, mandalina, limon, greyfurt turunç özelliği gösteren kış mevsiminde ağırlıklı olarak bulunan meyvelerdir.

NAR: Yüksek antioksidan özelliğiyle dikkat çeken nar, zengin, bir potasyum, C vitamini, A vitamini ve posa kaynağıdır. Bu vitaminler sayesinde kalp sağlığını koruyan nar, güçlü bir bağışıklık sisteminin de temelini oluşturur. Ayrıca içerdiği besin öğeleriyle kolesterolü düşürücü etki de sağlamaktadır. Narın kullanım miktarı önemlidir. Bağışıklığınızı korurken kilonuzu da korumak istiyorsanız gün içerisinde yarım nar tüketimi yeterlidir.

HURMA: Lif, yağ ve protein açısından zengin olan hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunur. Ayrıca A vitamini, beta-karoten, B1, B2, B3, ve B6 vitaminlerini içeren bu meyve kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olmaktadır. Bağışıklığınızı güçlendirerek bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerinizi giderir. 5 adet küçük boy hurma 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir.

içerik.jpg


ARMUT: İçerdiği fosfor ve B vitaminiyle zihinsel yorgunluğu giderir ve çözünebilen lifli yapısı sayesinde kandaki kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Çözünmeyen lifli yapısı ise bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Güçlü C vitamini ve bakır içeriği sayesinde antioksidan etki göstererek, vücudu serbest radikallere karşı korumada çok etkilidir.

HAVUÇ: Havuçta bulunan beta-karoten hücrelerin onarılmasına yardımcı olarak hücresel yaşlanmaya karşı etkilidir. Ayrıca C ve E vitamini ile alındığında antioksidant kapasitesini artırmaktadır. Yağda eriyen vitaminleri içerdiği için sıvıyağ ile tüketilmesi daha uygundur. Örneğin; havuç salatanıza 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 2 adet dövülmüş ceviz eklediğinizde A,C,E vitaminleri ve beta-karoten almış olur ve antioksidant zengini bir salata tüketmiş olursunuz.

TATLI PATATES: Glisemik indeksi beyaz patatese oranla daha düşük, açlık hissini engellediği gibi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Haftada 200 gram tatlı patates tüketmek karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca; vücutta A vitamini üretimine yardımcı olan beta-karoten bakımından zengin bir sebzedir. Akşam yemeğinde kimyonla hazırlanmış fırında tatlı patates ile bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

ZENCEFİL: Şifa kaynağı zencefil grip, öksürük ve mide bulantısının en gözde baharatıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki zencefil takviyesi alan kişilerde kolon kanserine yol açan enflamasyon seviyeleri daha düşük görülmektedir.

BALKABAĞI: Büyük, sert ama çok tatlı, enerjik, renkli ve faydalı balkabağı iyi bir beta karoten, A vitamini ve lif deposudur. Kalorisi düşüktür ve çok yönlü bir sebzedir. Bu çok yönlülüğü ile bağışıklığı güçlendirme ve gribe karşı savaşta etkili bir sebzedir.

Sağlıkla kalın…

Kaynak: doktor sitesi