guinea pig besleyen varsa yardım rica ediyorum..

.yıllar önce tavşan beslemiştim ama baya zordu evde.özellıkle kafesten cıkardıgında heryere işemesi,günlük temızlık yapılmazsa evin kokması,evcilleşememesi vs..

siz zaten zorluklarını yazmışsınız

Gine domuzu da benzer özelliklerde bir canlı

komşumuzun vardı bir süre açıkçası çok bilmiyorum ama tavşan ile benzer özellikleri var demişti

yani kedi örneğin etrafa pislemez, maması dışında bir şey istemez (bakım açısından değil yiyecek açısından)

kedi bakımı zor deyip Gine domuzu almak bana pek makul gelmedi

Evet, bir sonraki mesajda onu da yazdım abs. Janjanlı bir yuva satın alınca hayvanlara iyi bakıldığını düşünüyorlar. Bugün hayvanlı konular beni benden aldı.
Ben de çok düşünmüştüm sahiplenmeyi ama veteriner bulmak büyük sorun. İkincisi kafesleri büyük olmalı ve çok temizlik gerekiyor. Sıcak sevmezler soğuk istemezler öyle kullanılmayan odaya atayım olmaz. Geceleri uyanık olurlar yatak odasında olmaz ama boş odada da kalmak istemezler. Her şeyi yiyor diyip bulduğun otu veremezsin. İshal olur, yeterince besleyici şeyler yiyemez vs vs.
Tavşana bile zahmetli diyen birinin asla bakabileceği bir hayvan değil açıkçası. Özellikle de çocuğu istiyor diye almak hiç doğru değil.

merhaba
bu ara evde bize eşlik etmesi içn bir guinea pig almak istiyorum ancak bakımı konusunda hiçbir fikrim yok.yıllar önce tavşan beslemiştim ama baya zordu evde.özellıkle kafesten cıkardıgında heryere işemesi,günlük temızlık yapılmazsa evin kokması,evcilleşememesi vs..
kızımda bende hayvan beslemeyi çok istiyoruz ancak şartlardan dolayı kedi,köpek besleyemiyoruz ve şuan bize uygun olabılecek tek hayvan bu gibi.
bu da dert mi demeyin evet dert benım için.evde 6 yaşında bir çocuk her akşam eve gittiğimde elıme bakıyo bana hayvan getirmedin mi bugün diye..
besleyenler varsa rica ederim özellıkle bakımı kokusu konusunda bana tavsiyelerde bulunsunlar.evde beslenebiliecek bir canlı mı bu sevimli arkadaş?
Ben besledim 🤚
Öncelikle çok sevimli kendileri haklısınız.
Kızınızın hayvan istemesi sevgisi çok güzel gerçekten.
Ancak piglerin tavşandan pek farkı yok.
Bütün bunların yanı sıra evcil bir hayvan hissi de vermiyor.
Bütün hayvanlar çok tatlı çok değerli.
Ancak size şiddetle kedi öneririm.
Piglerin temizlik işi ve koku sıkıntısı oluyor.
Çok çabuk pisletiyorlar kafesleri ve tuvalet sorunu oluyor.
Ancak bütün bu durumlar kedi için söz konusu değil.
Kedi sizi hiç yormaz temizlik konusunda.
Ayrıca kızınıza çok iyi bir arkadaş olur.

Ben de çok düşünmüştüm sahiplenmeyi ama veteriner bulmak büyük sorun. İkincisi kafesleri büyük olmalı ve çok temizlik gerekiyor. Sıcak sevmezler soğuk istemezler öyle kullanılmayan odaya atayım olmaz. Geceleri uyanık olurlar yatak odasında olmaz ama boş odada da kalmak istemezler. Her şeyi yiyor diyip bulduğun otu veremezsin. İshal olur, yeterince besleyici şeyler yiyemez vs vs.
Tavşana bile zahmetli diyen birinin asla bakabileceği bir hayvan değil açıkçası. Özellikle de çocuğu istiyor diye almak hiç doğru değil.
Benim kedi için gittiğim vet egzotik hayvan veterineri. Ona rağmen ben cesaret edemedim egzotik bir hayvan sahiplenmeye. Ki bakamayıp vet’e bırakan çok oluyor, sahiplenmesi kolay. Ama bakımı bence zahmetli.
Tatile giderken kediyi alıp gidiyoruz mesela bunu kime nasıl bırakır ki insan?

Yani evde her türlü hayvanı bakmış biri olarak kediyi tek geçerim.
Muhabbet kuşu bile daha çok pisletiyor etrafı.
Ama bir kedi insandan daha temiz.
Üstelik bebek gibi olduğu için insanda uyandırdığı his verdiği sıcaklık bambaşka

merhaba öncelıkle daha önce beslemiş birinin düşüncesi ve tavsiyesi benım için çok önemliydi.
sonrasında ise çocuk istiyo evet ama sorumluluk ona ait olacak demedim tabiki ben bakacagım 6 yaşında bir çocuk nekadar hijyen saglayabilir.o konuda sıkıntı yok ben tüm sorumlugunu alabılecek kadar sevıyorum hayvanları ama tanımadıgım bılmedıgım bı hayvan oldugu içn merak ettim beslenme şeklını tarzını..
kuş benım favorım ancak onuda eşim istemiyo,tüylerinin alerhji yapacagını düşünerek.
bende cok iyi düşünüp araştırıp almak istiyorum,aldıgım hayvanı baskasına geri veremem sokagada atamam oyuzden tam emın olmak asına actım konuyu

açıkçası bir süre daha ertelemenizi tavsiye ederim hayvan işini

zira hijyenini çocuk sağlayamaz, üstüne ya işerse endişeniz, kuş tüyü alerji yaparsa fikri dahi uygun olmadığınızı düşündürdü

örneğin dün ben masada çalışıyordum kedimden garip bir sesler geldi

ne oluyor vs dedim baktım tıkanmış gibi kasılıyor

bir şey yuttu sandım, ayy deyip sırtına vurdum ve kustu

sildim ve geçti gitti bana göre ama burada titiz bir çok arkadaş halı yıkamayı aramıştı bile

kedimiz geldiğinde oğlum 7 yaşındaydı ama şimdi 10 yaşında ve ilişkileri daha iyi ama bakımı hala bende

ergen yaşta çocuk ve köpek olabilir belki ama ben belirli bir yaş altına köpek de önermem, onun sorumluluğu da daha ağır

Son düzenleme:
merhaba öncelıkle daha önce beslemiş birinin düşüncesi ve tavsiyesi benım için çok önemliydi.
sonrasında ise çocuk istiyo evet ama sorumluluk ona ait olacak demedim tabiki ben bakacagım 6 yaşında bir çocuk nekadar hijyen saglayabilir.o konuda sıkıntı yok ben tüm sorumlugunu alabılecek kadar sevıyorum hayvanları ama tanımadıgım bılmedıgım bı hayvan oldugu içn merak ettim beslenme şeklını tarzını..
kuş benım favorım ancak onuda eşim istemiyo,tüylerinin alerhji yapacagını düşünerek.
bende cok iyi düşünüp araştırıp almak istiyorum,aldıgım hayvanı baskasına geri veremem sokagada atamam oyuzden tam emın olmak asına actım konuyu
Ben yazdığımı genellikle yazdım, size parmak göstererek değil. Demek istediğim, çocuğun istemesi ile bir işe giriş emeli. Onların istediği bitmiyor zaten. Ama çok istiyoruz hepimiz derseniz, bakın biraz yaşlı hayvan satan varmi. Her cumartesi kümesini bahçeye çıkarıp, hortumla, deterjanla temizledim. Yine de evin içinde kokuyor. Tek başına tutamazsınız, hic iyi değilmiş, 2 tane de olunca çok kavga ediyorlar birbirleriyle. Kedimiz ve köpeğimiz çok oldu ama onlar daha kolay oldu. Sizin istediğiniz hayvanlarla çok doktora gittik, daha çok çocuklar gitti, birbirlerini yaraladıkları bazı zaman. Onlar vefaat edince, üzülen olmadı, ne yalan söyleyeyim. Ama kedimiz veya köpeğimiz vefaat edince, mahvolduk üzüntüden. Onlar daha başka bir şey. İnsana daha da yakınlar. Bu iki erkek kardeşler mesela, turkiyede, kaldığım sokağın arkasında, kışın araba lastiğinin kuytusunda buldum. Buz gibi olmuşlar soğuktan. 2015 yılında getirdim buraya.

Eklentiler

• IMG_20210103_140449.jpg
    IMG_20210103_140449.jpg
    99,2 KB · Görüntüleme: 44
benim kucukken vardi, babamin bir arkadasi hediye getirmisti dogum gunumde. salona sokmamaya calisiyorduk diye hatirliyorum, ama tam da emin degilim. bakimini evden biriyle birlikte yapiyorduk yani kucuk cocugun yapacagi is degildi. veterinere de cok sik gidiyordu hatta babamin arkadasina soylendigini hatirliyorum bunu basimiza bela ettin diye. ben yanilmiyorsam 3 yil kadar bizimle yasadi.

ama 6 yas cocuk istiyor diye alinacak hayvan pig degil bence. cocukla onun istedigi gibi oynamaz, veya bakimi falan zor olur. kus, kedi vs bence kucuk yasta hayvan sevgisini daha kolay asilar.

.evde 6 yaşında bir çocuk her akşam eve gittiğimde elıme bakıyo bana hayvan getirmedin mi bugün diye..
Bizdede aynı sorun var. Kızım ısrarla kedi almak istiyor ama imkansız benim için. Balıkla gönlünü yapmaya çalışıyorum ama ikna olmuyor. Sürekli kedi resimlerine bakıyor kuzum

açıkçası bir süre daha ertelemenizi tavsiye ederim hayvan işini

zira hijyenini çocuk sağlayamaz, üstüne ye işerse endişeniz, kuş tüyü alerji yaparsa fikri dahi uygun olmadığınızı düşündürdü

örneğin dün ben masada çalışıyordum kedimden garip bir sesler geldi

ne oluyor vs dedim baktım tıkanmış gibi kasılıyor

bir şey yuttu sandım, ayy deyip sırtına vurdum ve kustu

sildim ve geçti gitti bana göre ama burada titiz bir çok arkadaş halı yıkamayı aramıştı bile

kedimiz geldiğinde oğlum 7 yaşındaydı ama şimdi 10 yaşında ve ilişkileri daha iyi ama bakımı hala bende

ergen yaşta çocuk ve köpek olabilir belki ama ben belirli bir yaş altına köpek de önermem, onun sorumluluğu da daha ağır
Köpek bakamazlar evet ergenlik öncesi.
Benim de kız kardeşim 6 yaşından beri evcil hayvanlarına kendi bakar.
Kuş, hamster, balık, bitkileri ve son olarak kedisi.
Eğer gerçekten sorumluluğunu alabilecek durumdalarsa ertelenmemeli.

Bizdede aynı sorun var. Kızım ısrarla kedi almak istiyor ama imkansız benim için. Balıkla gönlünü yapmaya çalışıyorum ama ikna olmuyor. Sürekli kedi resimlerine bakıyor kuzum
Neden imkansız acaba?

Benim de oglum hayvan ha hayvan diye tutturuyor,sokak hayvanlarinin pesinden kosuyor elinde mamayla. Neyse ki sitede kadrolu bir kedimiz var minicikti dev gibi oldu. Bir de okulun kedisi var o da masallah kaplan kivaminda. Onlarla idare ediyoruz. Pig almaya asla cesaret edemem,kedi kopegin oteli var tatile giderken birakiliyor ama bu vatandasa kimse bakmaz,bakamaz. Yegenim bir sene gizlice otele sokmustu bunu, oda temizleyen ablaya yakalanmislardi 😂

bu kedi işi sahiplenme süreçleri de bir değişikliğe uğradı

benim de kedim var yani lafım asla kedi besleyenlere değil

lakin bu bir furya bir moda gibi geliyor bana

oğlumun sınıfında bir çok arkadaşının kedisi var, mesela bir iki arkadaşı da bu sene kedi sahiplendi herkesin var diye ortaokulda

şu süreçte evde beslemesi kolay diye herkes kedi sahipleniyor, çocuklar seviyor vs

ama bakımı sorumluluk

hele kedi 10-15 yıl yaşıyor ve evde yeni bir çocuk hatta hiç büyümeyen bir çocuk

tatiliniz de akşam gelmeniz gitmeniz de her şeyiniz ona göre olmalı

örneğin yılbaşında eşim ona da abur cubur almış, onun da abur cuburlarını bizimle birlikte salona koyduk hep beraber yedik

aman üşümesin, aman hasta olmasın, veterineri, maması aşısı vs vs

hatta daha önce de yazmıştım bir seferinde hasta oldu da o gün evde bırakıp işe gidemedik

oğlum küçükken hasta olur ilacını alır okuluna bırakırdık hiç kedi kadar endişe etmemiştik, zira çocuğun hastalığını kendin ile empati yapıp biliyorsun vs ama bu hayvancağız derdini de anlatamıyor

Aşırı derecede hayvan korkum var. Taşikardim var birde. Civciv bile tetikliyor kalp çarpıntımı
Mesela bu durum çok üzücü.
Genelde çocuklar anne ve babalarından bu konularda çok etkileniyorlar.
Benim çok yakınım hayvanlardan çok korkar.
Şimdi kızı da korkuyor.
Ergenlik döneminde sokakta hayvan görse yolunu değiştiriyor resmen hayatını etkiliyor bu durum.
Hiçbir hayvanla arasında bağ kuramadığı için de çocukken hayvanları seven çocuk şuan öcü gibi görüyor

Yenmeye çalıştınız mı bunu hiç acaba?
Yenmekten kastınız hayvana dokunmak falan sanırım. En son üstüme tavuk atıp şaka yaptığını zannedenler yüzünden tansiyonum düştü kendime gelemedim. Korkmayanların anlayabileceği bir şey değil bu. Sanıyorlar ki alıştıkça geçer.

Mesela bu durum çok üzücü.
Genelde çocuklar anne ve babalarından bu konularda çok etkileniyorlar.
Benim çok yakınım hayvanlardan çok korkar.
Şimdi kızı da korkuyor.
Ergenlik döneminde sokakta hayvan görse yolunu değiştiriyor resmen hayatını etkiliyor bu durum.
Hiçbir hayvanla arasında bağ kuramadığı için de çocukken hayvanları seven çocuk şuan öcü gibi görüyor
Kızım kedi görünce korkma yanındayım diyor bana😀😀😀😀. Çok şükür bilinçli bir anneyim onu etkilemesine izin vermedim.

Yenmekten kastınız hayvana dokunmak falan sanırım. En son üstüme tavuk atıp şaka yaptığını zannedenler yüzünden tansiyonum düştü kendime gelemedim. Korkmayanların anlayabileceği bir şey değil bu. Sanıyorlar ki alıştıkça geçer.
Hayır hayvana dokunmak değil.
Şahsen benim böyle bir korkum olsa ve hayatımı etkileseydi - ki çocuğum içinde psikolojik bir yardım alır yenmeye çalışırdım.
Evet alıştıkça geçebilen bir şey bunun tedavisi terapilerle veriliyor.
Üzerinize tavuk atanların zeka seviyesini bilemem tabi ben başka bir tedaviden bahsediyorum

X