Gül'den flaş başkanlık sistemi açıklaması

Birilerinin bu ülkeyle ilgili bazı planları var ve yavaş yavaş bu planları uyguluyorlarmış gibi geliyor bana. Ne olduğunu bilmediğim için ben kendi adıma ister istemez tedirgin oluyorum.

Bu tedirginlik bendede var birçok kişide de olduğunu düşünüyorum.
Çünkü bazı kararlar kamuoyuna yansıtılmıyor tam olarak şunu yapıcaz diyorlar ve yapıyorlar.
biz ancak yaptıklarında haberdar oluyoruz.

Bizde tam anlamıyla parlamenter sistem mevcut değil zaten. 82 anayasasında yürütmeye çok fazla yetki verilmiştir, örneğin kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi. Bu direkt yürütmenin yasamaya müdahalesidir. Hoş son zamanlar da yargıya da müdahale eder oldular.

bizdeki sistem iyi değil işte
o yüzden başkanlık sistemi nasıl olur bilmiyorum
1961 anayasası daha demokratikti mesela

böyle birşey düşünüyolarsa da açıklasalar bari nasıl birşey olduğunu
çünkü ben dinlediğimde eyalet sistemi olmayacak gibi birşey demişti adam

Başkanlık sistemi federasyon demek değildir. Biri erkler ayrılığına diğeri yönetimin yeri esasına dayanır. Bir ülke hem federatif hem başkanlık sistemine sahip olabilir ama ikisi kesinlikle aynı şey değildir.

Yazımda da belirttim üniter devlet sistemi korunarak başkanlık sisteminin uygulanabileceğini savunanlar var. Başkanlık=federasyon olmadığını ben de biliyorum. Ancak federasyon başkanlık sisteminin doğal bir sonucudur ki Türkiye için aksini savunmak yersizdir kurulmaya çalışılan kürdistanın farkındayız başkanlık sistemi de bu yolda atılan bir adımdır bunu zamanla görücez (Görmeyiz inşallah)

Ben uzun bir zaman diliminde olacakları anlattım çarşambanın gelişi perşembeden belli çünkü.

Başkanlık sistemi ülkeyi bölmez. Bu sistemden korkulacaksa başkanın geniş yetkilerinden dolayı korkulmalıdır. Mesela başkan istediği birini işten çıkarma hakkına sahiptir. Ama bu ABD de şimdiye kadar hiç meydana gelmemiştir çünkü halk böyle bir durumda kendi oy verdikleri başkana bile karşı çıkar. Bizde hayal edemiyorum.
2007 yılındaki anayasa değişikliğine göre artık cumhurbaşkanını halk seçecek biliyorsunuz, bir anlamda yarı başkanlık sistemine geçtik de denebilir. Yalnız bizde hala yasama yürütme hatta yargı dahi birbirinden sert bir şekilde ayrılamıyor. Başkanlık sistemi gelirse o bizde diktatörlüğe dönüşür ancak.

Anladım andromedae. Dediğim gibi pek bilgim yok. Çok geniş yetkileri biliyordum bir taşla iki kuş dedim. Yerel idareler falan denince acaba mi diye düşündüm. Teşekkürlrr bilgiler için:KK34:

Bu tedirginlik bendede var birçok kişide de olduğunu düşünüyorum.
Çünkü bazı kararlar kamuoyuna yansıtılmıyor tam olarak şunu yapıcaz diyorlar ve yapıyorlar.
biz ancak yaptıklarında haberdar oluyoruz.

Evet doğru. Öncesinde bazı durumların sinyallerini veriyorlar ama net bir yorum kimse yapamıyor detayları konuşulmadığı için. Sonuçta başkanlık sistemi mi gelecek acaba düşünceleri de yok yere var olmadı. Daha da böyle bir çok örnek var aslında. Nabız yoklamak gibi mi artık yavaş yavaş alıştırmak mı bilemiyorum.

Bi başkanlık sistemimiz eksikti:KK14: Hem parlamenter sistemin hem de başkanlık sisteminin artıları ve eksileri var biz yıllardır parlamenter sistemi doğru düzgün oturtmayı beceremezken, yeni bir yönetim sistemine geçiş bana göre sancı yaratır.

Yazımda da belirttim üniter devlet sistemi korunarak başkanlık sisteminin uygulanabileceğini savunanlar var. Başkanlık=federasyon olmadığını ben de biliyorum. Ancak federasyon başkanlık sisteminin doğal bir sonucudur ki Türkiye için aksini savunmak yersizdir kurulmaya çalışılan kürdistanın farkındayız başkanlık sistemi de bu yolda atılan bir adımdır bunu zamanla görücez (Görmeyiz inşallah)

Ben uzun bir zaman diliminde olacakları anlattım çarşambanın gelişi perşembeden belli çünkü.

Buna katılmıyorum. Dünyada başkanlık sistemiyle yönetilip federatif yapıda olmayan ülkeler var. Ama anladım demek istediğinizi. Türkiye'de yapılmak istenen bu diyorsunuz anladığım kadarıyla. Ben yanlış bilgi verilmem açısından açıklama yapma gereği duydum.

bizdeki sistem iyi değil işte
o yüzden başkanlık sistemi nasıl olur bilmiyorum
1961 anayasası daha demokratikti mesela

böyle birşey düşünüyolarsa da açıklasalar bari nasıl birşey olduğunu
çünkü ben dinlediğimde eyalet sistemi olmayacak gibi birşey demişti adam

Kuvvetlerin birbirinden bağımsız olması demokrasinin tam olarak gerçekleşeceği ortamı sağlayacaktır. Bu anlamda başkanlık sistemi cazip gözüküyor. Ancak beni endişelendiren bu sistemin ülkemizdeki uygulanabilirliği. Yukarıda bir örnek vermiştim. Halk denetimi olmadığı sürece diktatörlükten öteye geçmez bu sistem. Şu anki ortam da gösteriyor ki toplum olarak henüz o bilince ulaşamamışız.

Son düzenleme:
Kuvvetlerin birbirinden bağımsız olması demokrasinin tam olarak gerçekleşeceği ortamı sağlayacaktır. Bu anlamda başkanlık sistemi cazip gözüküyor. Ancak beni endişelendiren bu sistemin ülkemizdeki uygulanabilirliği. Yukarı bir örnek vermiştim. Halk denetimi olmadığı sürece diktatörlükten öteye geçmez bu sistem. Şu anki ortam da gösteriyor ki toplum olarak henüz o bilince ulaşamamışız.

ben de o yüzden açıklamalrını istiyorum
düşünüyolarsa da sürpriz olmasın yani
nasıl olacağını açıklasınlar

ben anayasa komisyonu başkanının bi etkinliğine gitmiştim bununla ilgili
anlattıkları mantıklı gelmişti
ki benim daha beğendiğim bi sistemdir
ve başkanlık sistemi uygulanırsa tıpatıp abddeki gibi olmayacak demişti
ama tam hatırlamıyorum söylediklerini

yani tr için nasıl birşey düşünüyolar tam bilmiyorum

​Yarı başkanlık sistemi olabilir mi canım bahsettikleri sistem.

Buna katılmıyorum. Dünyada başkanlık sistemiyle yönetilip federatif yapıda olmayan ülkeler var. Ama anladım demek istediğinizi. Türkiye'de yapılmak istenen bu diyorsunuz anladığım kadarıyla. Ben yanlış bilgi verilmem açısından açıklama yapma gereği duydum.

Çok değil şöyle yakın geçmişe gittiğimiz zaman bdp yi meclise sokan belli niye soktuğu belli açılım paravanı altında yapılanlar belli

Yani yavaş yavaş atılan tüm adımların nereye gittiği aşikar

Dünyadaki örneklerden ziyade Türkiye açısından düşündüğümüzde en basit sevri hatırladığımızda (Anadoluda iki yeni devlet kurulması) ne yapılmaya çalışıldığı ortaya çıkıyor zaten

Anlaşıldığıma sevindim çok açıkça ifade edemiyorum çünkü

​Yarı başkanlık sistemi olabilir mi canım bahsettikleri sistem.

evet olabilir
2 yıl önce dinledim şimdi hatırlamıyorum ayrıntılarını
ama bana mantıklı gelmişti o zaman
şimdi de düşünülüyosa açıklanmalı nasıl birşey olacağı

Evet doğru. Öncesinde bazı durumların sinyallerini veriyorlar ama net bir yorum kimse yapamıyor detayları konuşulmadığı için. Sonuçta başkanlık sistemi mi gelecek acaba düşünceleri de yok yere var olmadı. Daha da böyle bir çok örnek var aslında. Nabız yoklamak gibi mi artık yavaş yavaş alıştırmak mı bilemiyorum.

evet her durumda bunu yapıyorlar önce detay vermeden açıklıyorlar sonra gelen tepkileri değerlendiriyorlar ama akıllarına koyduklarını da yapıyorlar.

ben de o yüzden açıklamalrını istiyorum
düşünüyolarsa da sürpriz olmasın yani
nasıl olacağını açıklasınlar

Bir çok insan şu anki sistemi bile bilmiyor, açıklanır açıklanmasına ama kafalarda çok soru işareti kalır. Nasıl olacak iyi mi kötü mü diye. Bazıları iyidir herhalde deyip kabullenir kimisi saçmalık deyip şiddetle karşı çıkar, büyük çoğunluk kararsız kalır ama nasıl olsa bize sormayacaklar değil mi? :KK14:

Kuvvetlerin birbirinden bağımsız olması demokrasinin tam olarak gerçekleşeceği ortamı sağlayacaktır. Bu anlamda başkanlık sistemi cazip gözüküyor. Ancak beni endişelendiren bu sistemin ülkemizdeki uygulanabilirliği. Yukarıda bir örnek vermiştim. Halk denetimi olmadığı sürece diktatörlükten öteye geçmez bu sistem. Şu anki ortam da gösteriyor ki toplum olarak henüz o bilince ulaşamamışız.

Sana katılıyorum ABD başkanlık sistemini en iyi uygulayan ülkedir fakat bunun arkasında uzun bir tarihsel sürecide vardır pat diye sistem gelip de oturmaz ve evrilmesi siyasi ve toplumsal olarak sıkıntı yaratır bence.

Bir çok insan şu anki sistemi bile bilmiyor, açıklanır açıklanmasına ama kafalarda çok soru işareti kalır. Nasıl olacak iyi mi kötü mü diye. Bazıları iyidir herhalde deyip kabullenir kimisi saçmalık deyip şiddetle karşı çıkar, büyük çoğunluk kararsız kalır ama nasıl olsa bize sormayacaklar değil mi? :KK14:

belki referandum yaparlar :KK1:

valla ben de seninle aynı görüşteyim sevgili pinkpin :KK43:(

O da geldi aklıma ama Evren'in referandumundan daha öteye geçmez bence. Hiç bir açıklama yapmadan referandum yapılır, evetler alınır sonra neler olacak hepimiz seyredip görürüz. :KK14:

bence de referandum yaparlarsa evet çıkma ihtimali de yüksek sanki

Demokratik ve cumhuriyet :KK14:

bunlar zaten sadece anayasada sözde yazan şeyler.. Yasama yürütme yargı yetkilerini işliyoruz kpss vatandaşlıkta.. Sınıfta herkes şokta.Biz böyle yönetilmiyoruz ki oturmuyor kafamıza bazı şeyler deniliyor :26::KK14::KK14:

Yani müdahale bir şekilde başladı devam da ediyor..

Başkanlık sistemini en iyi uygulayan devlet ABD .. ama pat diye bu sistem kusursuz olmamıştır. Tc'de olursa olabilecekler biraz da olsa aşikar bana kalırsa.:18:

X